Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

FullMetal Alchemist Brotherhood (2009-10)


  • Please log in to reply
1539 replies to this topic

#1 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 26 August 2008 - 20:26

συζητήθηκε και εδώ http://www.anime.gr/forums/%D3%E5%E9%F1%DD%F2-anime/2414-fullmetal-alchemist-12.html αλλα είπα να ανοίξω νέο topic (γιατί πολλοί μαζί με εμενα δεν κοιτάζουν συχνά κάποιο topic με complete series) ελπίζω να είναι στην σωστή ενότητα
και να μην υπάρχει άλλο με το ίδιο θέμα στο search βρήκα μονο το παραπάνω
λοιπόν όπως όλα δείχνουν πρόκειται να βγει μια καινούργια season 50 επεισόδια περίπου όσο και το προηγούμενο fullmetal alchemist όπου λογικά δεν θα είναι συνεχεια της 1is αλλα πιστη αντιγραφή του manga
ελπίζω να είναι αλήθεια και όχι απλά ένα "κόλπο"
μιας και πρόκειται για την αγαπημένη μου σειρά και όπως οι περισσότεροι λένε το manga το ξεπερνάει κατά πολύ... οποτε θα ήθελα να δω και την ιστορία του manga se anime (για όσους δεν ξέρουν η μιση σειρά fullmetal alchemist έχει διαφορετική ιστορία από το manga)
και μακάρι να έχει τους ιδιους voice actors με την προηγουμενη σειρά:wooi2:

πηγή εδώ http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-

#2 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 26 August 2008 - 20:36

Λίγο νωρίς δεν είναι για να το συζητάμε? Από όσο ξέρω η σειρά θα προβληθεί τον Απρίλιο. Πάντως κι εγώ δε βλέπω την ώρα να αρχίσει. Μακάρι να είναι τ΄'οσο καλή όσο η παλιά. :wooi2:

15fkk04.jpg


#3 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 26 August 2008 - 20:53

δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να συζητάμε για τα επεισόδια της νέας σειράς αλλα να συζητήσουμε πάνω στο γεγονός (για αυτό ίσος έπρεπε να μπει στο "Anime γενικά" ήμουν σε δίλημμα και τελικά μπήκε εδώ )

#4 atB

atB

    ♥ I Love Chaos ♥

  • Members
  • 83 posts

Posted 26 August 2008 - 22:49

Φιλε-η χιλια ευχαρηστω για την ενημερωση!! :congrats: Μιας και δεν πολυκοιταζω τα threads...
και γω θα το περιμενω πως και πως γιατι το συγκεκριμενο anime κατα την αποψη μου εχει αφησει εποχη!Και φυσικα ελπιζω να ειναι οντως αληθεια γιατι θα ειναι κριμα να το σταματησουν στην ταινια....
και παλι ευχαρηστω!!! :D


Posted Image


Fascea My Manga!


#5 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 26 August 2008 - 23:12

Gogetta δεν βρίσκω νόημα να συζητήσουμε μόνο για το γεγονός της δεύτερης σεζόν αν δεν αναφερθούμε και στην πρώτη. Τι θα πούμε; ''Θέλω να δω δεύτερη σεζόν.'', ''Ναι θα γίνει, το διάβασα κι εγώ'' κτλ; Αυτό δεν θα είναι συζήτηση και καλά το έβαλες στις σειρές anime αφού συζητάμε για μία συγκεκριμένη σειρά. Το αν θα ήθελε ξεχωριστό topic ο Kenny και ο Odin θα το αποφασίσουν.
Αν και μου άρεσε αρκετά η σειρά και η ταινία ικανοποίησε και όσους θέλανε να δούνε ένα πιο ξεκάθαρο τέλος, και όχι το κάπως απότομο τέλος της σειράς, διατηρώ πλέον κάποιες επιφυλάξεις για το τι διαφορετικό θα έχει να μου προσφέρει η δεύτερη σεζόν αφού η πρώτη ακολούθησε ως ένα σημείο το manga. Θα ξαναδούμε δηλαδή κάποια παρόμοια επεισόδια; Και αυτά τα ρωτάω επειδή δεν έχω διαβάσει το manga και δεν ξέρω καν αν έχει ολοκληρωθεί.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#6 N-TG

N-TG

    OBJECTION

  • Members
  • 185 posts

Posted 26 August 2008 - 23:17

Ελπίζω να βάλει κι άλλα νέα homonculus για να έχει και τις 7 νέες θανάσιμες αμαρτίες που έβαλε ο πάπας....

Τέλως πάντων όμως... ΕΛπίζω πολύ να βγεί μία νέα σειρά FMA γιατί η πρώτη ήταν η μοναδική που είδα που με κρατούσε σε τόση αγωνία από επεισόδιο σε επεισόδιο αν και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να ακολουθήσει τόσο το manga γιατί από ότι ξέρω δεν έχουν βγεί και τόσα πολλά chapters για να μπορέσει να κάνει μία full 50+ eps σειρά...

Ελπίζω να μην κάνουν καμία χαζομάρα πάλι.
Posted Image

#7 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 26 August 2008 - 23:37

Αν και μου άρεσε αρκετά η σειρά και η ταινία ικανοποίησε και όσους θέλανε να δούνε ένα πιο ξεκάθαρο τέλος, και όχι το κάπως απότομο τέλος της σειράς, διατηρώ πλέον κάποιες επιφυλάξεις για το τι διαφορετικό θα έχει να μου προσφέρει η δεύτερη σεζόν αφού η πρώτη ακολούθησε ως ένα σημείο το manga. Θα ξαναδούμε δηλαδή κάποια παρόμοια επεισόδια; Και αυτά τα ρωτάω επειδή δεν έχω διαβάσει το manga και δεν ξέρω καν αν έχει ολοκληρωθεί.

το Manga δεν έχει ολοκληρωθεί αλλα τελειώνει (από ότι έχω ακούσει σε μερικά chapters) τα chapters είναι καμια 90ria υπέρ αρκετά για μια full season 50 επεισοδιων αυτό που λες όντως έχει προβληματίσει και εμενα το εάν δηλαδή θα δούμε παρόμοια επεισόδια... αν και χωρίς fillers και με σχετικό στρίμωγμα τα επεισόδια δεν θα ξεπεράσουν τα 15 (πιστεύω πως η εξέλιξη της σειράς στα πρώτα 25 επεισόδια είναι πολύ μικρή και θα μπορούσε να αποδοθεί άνετα σε 15 επεισόδια)
και τέλος
κάπως έτσι θα ήθελα να πάει η συζήτηση απλός δεν το εξήγησα εγώ καλά ;)

ελπίζω να υπάρχει κάποιο νόημα συζήτησις τώρα

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 August 2008 - 14:14

Thread is OK, πολλά έχουν ανοίξει πριν αρχίσει η προβολή του anime... ^^

Η απορία μου είναι αν μπορεί να χωρέσει όλο το manga σε 50 eps. Μιας και το κάνουν anime από την αρχή, ας το κάνουν σωστά αυτή τη φορά. Δηλαδή manga plotline, χωρίς παραλήψεις, χωρίς προσθήκες, και με το (αναμενόμενο) τέλος του manga.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 28 August 2008 - 09:16

επειδη την εχω δει την πρωτη σεζον στην ψηφιακη ΕΡΤ(να'ναι καλα οι ανθρωποι:lovulovu:) και και μ'αρεσε τρελα η σειρα :w00t: αναρωτιεμαι ορισμενες φορες οταν αναφερονται στο manga τοσο καλυτερο ειναι απο τη σειρα :rofl:για να αρχισουμε το reading
Posted Image
Posted Image

#10 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 28 August 2008 - 09:36

Thread is OK, πολλά έχουν ανοίξει πριν αρχίσει η προβολή του anime... ^^

Η απορία μου είναι αν μπορεί να χωρέσει όλο το manga σε 50 eps. Μιας και το κάνουν anime από την αρχή, ας το κάνουν σωστά αυτή τη φορά. Δηλαδή manga plotline, χωρίς παραλήψεις, χωρίς προσθήκες, και με το (αναμενόμενο) τέλος του manga.


η απαντηση εδω ειναι με τη καμια. Ο μονος τροπος ειναι να αφησουν εξω διαφορα σημεια και να βαλουν τα υπολοιπα στο fast forward, δηλαδη χωρις να δωσουν αρκετο βαθος.

Αμα καταφερουν να κρατηθουν στα ιδια επιπεδα σε ολους τους τομεις, θα ειναι μια σειρα που πραγματικα περιμενει πολυς κοσμος και αμφιβαλλω αν θα βρεθει καποιος που θα 'δυσαρεστει'.

#11 hachix山P

hachix山P

    Uso datte ite o, Joe!

  • Members
  • 126 posts

Posted 28 August 2008 - 10:53

αν και χωρίς fillers και με σχετικό στρίμωγμα τα επεισόδια δεν θα ξεπεράσουν τα 15 (πιστεύω πως η εξέλιξη της σειράς στα πρώτα 25 επεισόδια είναι πολύ μικρή και θα μπορούσε να αποδοθεί άνετα σε 15 επεισόδια)


Αν δεν ξεπερνάνε τα 50 επεισόδια και το γνωρίζουν οι δημιουργοί και κυρίως ο Arakawa Hiromu, τότε γιατί να μη δημιουργήσουνε μία σειρά με 25 το πολύ 30 επεισόδια, με πραγματικό περιεχόμενο?Θα ήταν πολύ κρίμα να δούμε μία από τις καλύτερες σειρές να "ναυαγεί" επειδή πολύ απλά την "απλώσανε" σε πολλά ανούσια επεισόδια!Λίγα και καλά νομίζω είναι το καλύτερο που μπορούν να κάνουνε!
Τεσπά,ας μην προτρέχουμε!Μέχρι τότε θα βγουν κι άλλες πληροφορίες!
Posted Image

#12 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 28 August 2008 - 15:53

το Manga δεν έχει ολοκληρωθεί αλλα τελειώνει (από ότι έχω ακούσει σε μερικά chapters) τα chapters είναι καμια 90ria

Επομένως το manga θα έχει ολοκληρωθεί όταν εικάζεται ότι θα ξεκινήσει η σειρά.
Οπότε περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί η σειρά σε σχέση με την ιστορία του manga.
Μέχρι τότε ''ζήσε Μάη μου...'':deadga6:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#13 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 28 August 2008 - 16:42

το Manga δεν έχει ολοκληρωθεί αλλα τελειώνει (από ότι έχω ακούσει σε μερικά chapters) τα chapters είναι καμια 90ria υπέρ αρκετά για μια full season 50 επεισοδιων αυτό που λες όντως έχει προβληματίσει και εμενα το εάν δηλαδή θα δούμε παρόμοια επεισόδια... αν και χωρίς fillers και με σχετικό στρίμωγμα τα επεισόδια δεν θα ξεπεράσουν τα 15 (πιστεύω πως η εξέλιξη της σειράς στα πρώτα 25 επεισόδια είναι πολύ μικρή και θα μπορούσε να αποδοθεί άνετα σε 15 επεισόδια)


Αν και παει πολυς καιρος απο τοτε που διαβασα το manga(αφου εβγαιναν πολυ σπανια chapters και βαρεθηκα, και στο τελος το ξεχασα) εχω την εντυπωση οτι τα chapters δεν ειναι τα naruto-chapters των 17 σελιδων με τις 10 να ειναι απλως τοπια. Ηταν πολυ μεγαλυτερα και ειχαν περισσοτερους διαλογους. Το death note πχ ειχε ΜΟΝΟ 8 volumes και εβγαλε 50τοσα επεισοδια. Τα chapters του death note μαλιστα δεν ειχαν τοσο πολλες σελιδες,αλλα ειχαν κατι διαλογους... Ηθελες καμια ωρα για να διαβασεις το ενα.
Εγω πιστευω οτι ανετα κανουν παλι 50 επεισοδια. Τα ερωτηματα για εμενα ειναι:

1) Το πρωτο μισο θα ειναι ακριβως οπως η πρωτη season? Θα ειναι καπως waste of time αμα γινει αυτο.

2)Θα αλλαξει το artwork? Looking forward for sth even better!^^

3) Ποτε θα προβληθει?



edit: Λαθος,12 volumes για το death note...Μου εμεινε το 8 απο τα 108 chapters

Edited by samurai_pizza_dora, 28 August 2008 - 20:48.


#14 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 28 August 2008 - 16:46

Ελπίζω μόνο να κρατήσουνε το ύφος και το χαρακτήρα που είχε κ η ήδη υπάρχουσα σειρά :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#15 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 28 August 2008 - 16:47

Το death note πχ ειχε ΜΟΝΟ 8 volumes και εβγαλε 50τοσα επεισοδια.

θα το παιξω κακος και εξυπνακιδης (δε μπορω να αντισταθω:canthelp::hehehe:) αλλα θα το πω.
το death note εβγαλε καμια 37αρια επισοδεια.