Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ολυμπιακοί Αγώνες 2008


  • This topic is locked This topic is locked
243 replies to this topic

#46 Seven

Seven

    Γιές ιτ ιζ.

  • Members
  • 18 posts

Posted 09 August 2008 - 18:33

ε ναι. η γνωμη μου ειναι οτι θα δουμε ποιος κανει την καλυτερη ντοπα που δεν ανιχνευεται και οχι πραγματικους αθλητες που κερδιζουν τα μεταλια με την αξια τους.

η τελετη πολυ ωραια αλλα δεν ειδα καθολου κινεζικους δρακους που ηταν αυτο που περιμενα περισσοτερο απο ολα εκτος και αν ειχαν και δεν το προσεξα.


+1 Δις

Δεν θέλω να γίνομαι αιρετικός όμως οι σημερινοί ολυμπιακοί είναι η χαρά των macdonalds, της nike και της pfizer.

Ανταγωνίζονται τα φάρμακα, οι πολυεθνικές και όχι οι αθλητές. Πάλι πιάσαν τον δικό μας τον αίολο με χαπάκια ΜΙ ΤΡΙΑ ξέρω γω πως σκατά τα λένε. Μ να πάρουνε τα τρια μας οι σκατοαμερικάνοι που άμα μπορούσαν να ανιχνεύσουν τι σκατά παίρνουν οι αθλητές τους θα τους είχαν πάρει τα μετάλλια πίσω. Μην αρχίσω τώρα για τους αθλητές τους... long live africa να πούμε. Και μετά τους χαλάνε κιόλλας...

#47 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 09 August 2008 - 20:13

tsintori αυτο με τους στρατιωτες να παιρνουν την σημαια απο τα παιδακια και να περπατανε ετσι λες και ηταν ρομποτακια ηταν το χειροτερο σημειο της εναρξης
Posted Image
Posted Image

#48 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 09 August 2008 - 20:43

. Πάλι πιάσαν τον δικό μας τον αίολο με χαπάκια ΜΙ ΤΡΙΑ ξέρω γω πως σκατά τα λένε. Μ να πάρουνε τα τρια μας οι σκατοαμερικάνοι που άμα μπορούσαν να ανιχνεύσουν τι σκατά παίρνουν οι αθλητές τους θα τους είχαν πάρει τα μετάλλια πίσω. Μην αρχίσω τώρα για τους αθλητές τους... long live africa να πούμε. Και μετά τους χαλάνε κιόλλας...


Πληροφοριακά, οι long live africa είναι κατά κύριο λόγο γεννημένοι και μεγαλωμένοι αμερικάνοι πολίτες, οπότε καλά κάνουν και παίζουν :)

Όσο για τα φάρμακα, λογικό είναι να χρησιμοποιούνται αφού και εμείς οι ίδιοι ζητάμε περρισσότερο θέαμα και ένταση στους αγώνες. Είχα ακούσει και κάποιες απόψεις ότι θα έπρεπε τελικά να το νομιμοποιήσουμε εντελώς το ντόπιγκ, αφού δείχνει ανεξέλεγκτο. Τεσπά, μεγάλο θέμα.

Όσο για το πνεύμα των Ολυμπιακών, σίγουρα δεν είναι αυτό που ήταν στην αρχαία Ελλάδα, έχει όμως και αυτό τη σημασία του και το συμβολισμό του για τους ανθρώπους σήμερα. Επίσης, αν κάτσουμε και μετρήσουμε τις σπουδαίες και συγκινητικές στιγμές που έχουμε παρακουλουθήσει τόσα χρόνια, θα εκτιμήσουμε παραπάνω την αξία τους. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ:drink:
Posted Image

#49 Seven

Seven

    Γιές ιτ ιζ.

  • Members
  • 18 posts

Posted 09 August 2008 - 22:35

Πληροφοριακά, οι αφροαμερικάνοι αντιμετωπίζουν τεράστιο ρατσισμό ακόμη και σήμερα. Οπότε καλά θα κάνουν οι "αμερικάνοι" να τους δεκτούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στην κοινωνία και όχι λόγω ενοχών επειδή τους κακομεταχειρίστηκαν στο παρελθόν. Αν δεν κατάλαβες δεν κρίνω τους αφροαμερικάνους αλλά τους άλλους. Εκείνοι νιώθουν τις ΗΠΑ πατρίδα τους. Οι υπόλοιποι τους θέλουν για να πουν στο τέλος των ολυμπιακών, 30 μετάλλια η αμερική... 1η θέση και φέτος. Πλέον οι μαύροι στην αμερική "απολαμβάνουν" "ειδικά" προνόμοια σε πανεπιστήμια κτλ. Το μόνο που κάνει αυτό το σύστημα affirmative action θαρρώ λέγεται είναι να δημιουργείται περισσότερο μίσος για τις μειονότητες. Αλλά άμα νομίζεις εσύ ότι οι αφροαμερικάνοι είναι ισότημοι πολίτες με τους "άσπρους" τότε οκ, πάσο. Μπορείς ταυτόχρονα να πιστεύεις ότι στο Ιράκ πήγανε για να διώξουν τον Σαντάμ. Για τις ατομικές βόμβες και τα χημικά όπλα. Ή μήπως για να φέρουν δημοκρατία; την ίδια που έχουν και αυτοί στην χώρα τους; Στο Αφγανιστάν; Μάλλον για τον μπιν λάντεν... αλλά ίσως και για την μυστική συνταγή φαλάλελ της μαμάς του. Είναι πολλά που μπερδεύεσαι. Αχ το βρήκα. Για το ότι το Αφγανιστάν είναι νούμερο 1 σε εξαγωγές ηρωϊνης!!!!!!!! Τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα. Που είναι το εξής. Άσε άβαταρ το ν johnson αλλά μην μου λες ότι καλά κάνουν που παίζουν για μια χώρα που δεν τους εκτιμάει... Στα τελευταία gallup polls οι αμερικανοί παραδέχτηκαν ότι ο ρατσισμός που δέχονται οι μαύροι είναι ο ίδιος με αυτόν που δέχονται οι παχύσαρκοι. Τρέχα γύρευε δηλαδή...

Τα φάρμακα είναι παράνομα. Εγώ μπορεί να ζητάω ό,τι θέλω, ο νόμος όμως είναι νόμος. Λογικό είναι να μην χρησιμοποιούν φάρμακα ή εάν χρησιμοποιούν επειδή ΕΜΕΙΣ το θέλουμε τότε οι ίδιοι να μην "σοκάρονται" και να κριτικάρουν όταν πιάσουν κάποιον άλλον να έχει κάνει χρήση. Άντε πια με την υποκρισία...

Μην το συγκρίνεις με την αρχαία Ελλάδα. Σύγκρινέ το με την μοντέρνα. Με τους Ολυμπιακούς του 40. του 60. Δεν είναι θέμα πνεύματος. Είναι θέμα περίσσιας εκσυγχρονιστικής χαζομάρας. Δεν θέλω ρε φίλε να ακούω τον εθνικό ύμνο και μετά από 1 λεπτό να βλέπω την ταμπελάρα McDonald's. Να την βάλουν εκεί που ξέρουν... εδώ κάνουν κάτι που είναι για πολλούς ιερό. Δεν είδα στην εκκλησία μέσα να χώνουν διαφημήσεις τις Heineken. Αλλά βλέπεις, την εκκλησία δεν την παρακολουθούν 2 δις άνθρωποι. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Edited by Seven, 09 August 2008 - 22:47.


#50 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 09 August 2008 - 23:02

Ω θεοί, δεν το πάω πολιτικά, ούτε αναφέρθηκα στα θέμα του ρατσισμού. Ειπώθηκε το πολύ απλό, οι άνθρωποι είναι αμερικάνοι πολίτες με το γράμμα του νόμου, οπότε και είναι άσχετο αυτό που έγραψες. Αυτό όλο, end of story.

Τα φάρμακα είναι παράνομα. Εγώ μπορεί να ζητάω ό,τι θέλω, ο νόμος όμως είναι νόμος. Λογικό είναι να μην χρησιμοποιούν φάρμακα ή εάν χρησιμοποιούν επειδή ΕΜΕΙΣ το θέλουμε τότε οι ίδιοι να μην "σοκάρονται" και να κριτικάρουν όταν πιάσουν κάποιον άλλον να έχει κάνει χρήση. Άντε πια με την υποκρισία...


Δε νομίζω όμως να σοκάρονται λιγότερο όταν αθλητές/τριές όπως η Μάριον Τζόουνς πιάνονται ντοπέ. Απο εκεί και πέρα, αν μιλάς για περιπτώσεις τύπου κεντέρη, νομίζω όλοι οι αθλητές τέτοιου επιπέδου αν πιαστούν ντοπέ προκαλούν δημόσιο σόκ και κατακραυγή.

Μην το συγκρίνεις με την αρχαία Ελλάδα. Σύγκρινέ το με την μοντέρνα. Με τους Ολυμπιακούς του 40. του 60. Δεν είναι θέμα πνεύματος. Είναι θέμα περίσσιας εκσυγχρονιστικής χαζομάρας. Δεν θέλω ρε φίλε να ακούω τον εθνικό ύμνο και μετά από 1 λεπτό να βλέπω την ταμπελάρα McDonald's. Να την βάλουν εκεί που ξέρουν... εδώ κάνουν κάτι που είναι για πολλούς ιερό. Δεν είδα στην εκκλησία μέσα να χώνουν διαφημήσεις τις Heineken. Αλλά βλέπεις, την εκκλησία δεν την παρακολουθούν 2 δις άνθρωποι. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.


Δεν είναι περίσσια χαζομάρα. καλώς ή κακώς απο κάτι τόσο πολυέξοδο πρέπει να υπάρξουν και κέρδη, λεφτά να βγούν και να κερδίσει η χώρα η οποία διοργανώνει τους αγώνες, αλλιώς και χρεωμένη βγαίνει και δεν έχει λόγο να τους φιλοξενήσει. Ακόμη και με αυτό το στοιχείο μέσα, δε νομίζω ότι χάνουν την ομορφιά τους οι αγώνες ;) Άσε που δε μπορούμε να συγκρίνουμε με παλιότερες ολυμπιάδες γιατί άλλα τα τότε δεδομένα και τα μεγέθη, τουλάχιστον απο τα λίγα που γνωρίζω ;)

υ.γ. εγώ προσωπικός ότι είχα να πώ πάνω στο θέμα το είπα.

@tsitoni: ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ :)

Edited by red pyramid, 09 August 2008 - 23:14.

Posted Image

#51 Seven

Seven

    Γιές ιτ ιζ.

  • Members
  • 18 posts

Posted 09 August 2008 - 23:34

Μα τι πολιτικό και βλακείες. Εγώ δεν το πήγα πουθενά εσύ το πήγες στο "πολίτες". Το ότι σου δίνουν υπηκοότητα δεν σημαίνει ότι σε θεωρούν και αμερικάνο. Φιλοξενούμενο σε θεωρούν. Και οι Αλβανοί εδώ γεννιούνται. Άρα πως κάνουν καλά που αγωνίζονται;

Όχι μιλάω για τον Γκούση. Η Τζόουνς δεν "πιάστηκε" ντοπέ. Δεν της βρήκαν ποτέ τίποτα. Εκείνη το παραδέχτηκε μόνη της. Όμως μέχρι το 2007 και αν η ίδια δεν είχε παραδεχτεί ότι έκανε χρήση ακόμη θα την είχαν οι Αμερικάνοι να στην κοπανάνε ως drug-free υπεραθλήτρια και τον κεντέρη ως φαρμακοπαιδο. Ψευδομαρτήρησε η εν λόγω Ολυμπιονίκης... Άρα εάν ΑΚΟΜΗ δεν μπορείς να δεις την υποκρισία τι να σου πω...

Πολυέξοδοι είναι οι ολυμπιακοί. Συμφωνώ. Κέρδη γιατί να υπάρξουν; τους Ολυμπιακούς δεν τους κάνουν για να βγάλουν δις. Για να γιορτάσουν το κάνουν. Βέβαια όταν έχεις μπει στο τρυπάκι της "ομορφιάς" δεν λες να βγεις.

Τι κάθομαι και συζητάω...

#52 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 09 August 2008 - 23:59

tsintori αυτο με τους στρατιωτες να παιρνουν την σημαια απο τα παιδακια και να περπατανε ετσι λες και ηταν ρομποτακια ηταν το χειροτερο σημειο της εναρξης



Nαι αυτό με πείραξε. Τι σχέση έχουν τα παιδιά με τους στρατιώτες;

Αφήστε και τη λογοκρισία...... Η "πολιτιστική επανάσταση" που πήγε οεο; (δεν κάνω τον έξυπνο και εμένα ο πατέρας μου το είπε)


Επίσης είδα σήμερα χαμηλές επιδώσεις από σπουδαίους αθλητές.......
Τι να σημαίνει αυτό (Ή no ντόπα ή απλώς θα περιμένουμε τους τελικούς).

Άντε να δούμε αύριο στο basket τι θα κάνουμε......


Επίσης το πρόγραμμα των αγώνων πρέπει να το έχει και το teletext της EΡΤ

Edited by tsintori, 10 August 2008 - 00:04.

Posted Image

#53 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 10 August 2008 - 00:08

Άντε να δούμε αύριο στο basket τι θα κάνουμε......


χμ, Ελλάδα-Ισπανία-ΗΠΑ δείξανε στα φιλικά οι 3 πιο έτοιμες ομάδες. Προσωπικός θα πόνταρα στην Ισπανία λόγω παρελθόντος. Αν αύριο δείτε (εγώ θα δουλεύω:bahhh::cry5:) τον καλντερόν να θερίζει κάθε άλλο παρά έκπληξη θα είναι. Έχω περιέργεια πάντως να δώ ο πάγκος της κάθε ομάδας τι θα κάνει (κατ' εμέ το πιο κρίσιμο σημείο του μάτς, με τη λογική ότι οι βασικοί των 2 ομάδων είναι το ίδιο δυνατοί) και ειδικά οι αμφιλεγόμενοι Πελεκάνος - Πρίντεζης.


Seven, απάντηση έχω, αλλά και λόγους να επιφυλάσσομαι να τους δώσω αμέσως. Θα δώ αργότερα αν είναι......
Posted Image

#54 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 10 August 2008 - 00:11

Πιστεύω ότι αν οι παίχτες μας είναι σε καλή κατάσταση θα κερδίσουμε....

Όσο για την ντόπα πάντα θα είναι ένα βήμα μπροστά απ' τους ελέγχους....
Posted Image

#55 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 10 August 2008 - 00:21

Εγώ πιστεύω πως θα περάσουμε αν και θα έχουμε πρόβλημα.
Posted Image

#56 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 10 August 2008 - 09:27

Ελλάδα-Ισπανία,κι έχουμε ημίχρονο(29-35)
Ελπίζω πως η Ελλάδα δεύτερο ημίχρονο θα τους ζορίσει λίγο περισσότερο τους ισπανούς..γιατί το βλέπω πως έχουμε δυνατότητες εξίσου καλές με αυτούς...το πρόβλημα είναι πως είναι πιο εύστοχοι κι επιμένουν πιο πολυ κάτω απ'το καλάθι

πιστεύω πως μπορεί να λήξει με νίκη μας,αλλά με μικρή διαφορά
άντε να δούμε:calm:
Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#57 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 10 August 2008 - 10:37

Δεν παιζονται οι ανθρωποι...

Ειναι σε αλλο επιπεδο η Ισπανια και μου φαινεται πως πρεπει πλεον να το παραδεχθουμε ολοι.

#58 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 10 August 2008 - 10:42

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:05.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#59 Seven

Seven

    Γιές ιτ ιζ.

  • Members
  • 18 posts

Posted 10 August 2008 - 13:18

Σύμφωνος atanas. Ωραία. Αλλά γιατί να βγάλουμε κέρδος από τους ολυμπιακούς; ο στρατός καταναλώνει κάθε χρόνο ένα 3-4% του ΑΕΠ της Ελλάδος. Κοινώς, η Ελλάδα που έχει ΑΕΠ 360 δις, από αυτά τα τα 10-11 δις πάνε στον στρατό ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. Οι Ολυμπιακοί στοίχησαν στην Ελλάδα (τα έργα τους) 7 Δις. 7 Δις από το 2000 που αρχίσαν δηλαδή μέχρι το 2004. Δηλαδή χαλάσαμε 7 Δις σε έργα που θα επιφέρουν λεφτά. Αν λοιπόν σκεφτείς ότι σε 4 χρόνια δίνουν 40 ΔΙΣ για τον στρατό και τα όπλα κτλ ε από αυτά τα κωλοσαράντα μόνο να κόψεις το 1% έχεις καλύψει τα μισά έξοδα... Το αμερικανικό NBC πλήρωσε κοντά 1 Δις ευρώ (...) για να καλύψει τους αγώνες. Μη μου λέτε τώρα ότι μας χρειάζονται τα macdonalds για να στήσουμε τους ολυμπιακούς...

#60 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 10 August 2008 - 15:08

Ρε παιδια, τι σχεση εχει ο ελληνικος στρατος και το ΑΕΠ μας με το παρων θεμα? Μην το πολιτικοποιειτε το θεμα σας παρακαλω, δεν υπαρχει λογος..

Οχι τιποτα, ετσι και μπω και εγω στο χορο τοτε θα παει περιπατο η ολυμπιακη εκεχειρια στο thread...

:knock-knock:

Εχουμε μπολικα θεματα να συζητησουμε για το αγωνιστικο κομματι.. και επ ευκαιριας..

ZETSUBOSHITA!!!!

Αυτη η εθνικη ομαδα μπασκετ μου προκαλει απογνωση!! Τα τελευταια 4 χρονια οι ιδιες αδυναμιες και τα ιδια λαθη, και ουτε μια υποψια βελτιωσης.. Επαναπαυονται σε 2 επιτυχιες που ειχαμε.. Δεν εννοειται ομαδα τετοιου επιπεδου να μην ξερει να βαζει βολες η να μην μπορει να περασει την μπαλα κοντα στο καλαθι...

:chigau:

Edited by Mr Ayu-Mania, 10 August 2008 - 15:16.

Posted Image