Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Yuri


  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 March 2010 - 22:36

κάτσε δεν τελείωσε αυτό;
συνεχίζεται και μετά το 12ο επεισόδιο;

πάντως ναι ...ήταν τόσο αργό όσο ο θάνατος.

#32 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 10 March 2010 - 23:11

κάτσε δεν τελείωσε αυτό;
συνεχίζεται και μετά το 12ο επεισόδιο;

πάντως ναι ...ήταν τόσο αργό όσο ο θάνατος.


Ήταν 13 επεισόδια. Το μάνγκα όμως είναι αισίως στο 5ο vol και δε φαίνεται να το λήγει το θέμα σύντομα ο καλλιτέχνης...

#33 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 01 April 2010 - 16:49

Release τιμητικό της 1ης Απριλίου από τους Dynasty για το Sasameki Κoto. Συνιστάται για αναπτέρωση πεσμένης ψυχολογίας.

Edited by Nighteyes, 14 September 2010 - 12:32.
link removed


#34 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 01 April 2010 - 19:57

Эта нить является опасным для нашего мирного сообщества :burningbe3:. Это одна и только Yuri



Posted Image

E5VV38U.jpg


#35 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 April 2010 - 20:21

Вы ошибаетесь, товарищ. Существует также еще один "Юрий".

Posted Image

Мы не должны забыть о нем. Он был пионером. Он сделал нашей славной стране гордиться.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#36 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 April 2010 - 00:20

Posted Image













*unlock*


E5VV38U.jpg


#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 April 2010 - 01:59

Ποιος θα το 'λεγε ότι σε thread με θέμα τα yuri θα postαρα... τον Yuri Gagarin... :hahaha:

Anyway, από δω και πέρα μόνο on-topic plz.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 24 June 2010 - 07:28

έχω διαβάσει όλα τα ποστ μέχρι τώρα κ δεν έχετε αναφέρει ένα απο τα κορυφαία shoujo ai - yuri manga : τo girlfriends, απο morinaga milk!

έχω διαβάσει κ δεί ό,τι κυκλοφορεί με περισσή υπομονή καθώς όπως κυρίως ισχύει για το είδος, η ανάπτυξη πηγαίνει πιο αργά κ απο χελώνα. αλλά επειδή εδώ λέμε τη γνώμη μας, αυτό απαιτεί η υπόθεση. μπορεί να το παρακάνουν λίγο στο sasameni koto, αλλά αν το manga, είναι φοβερά διασκεδαστικό.

συνήθως δεν κυκλοφορούν ολοκληρωμένες σειρές (για manga μιλάω), καθώς ελάχιστες ξεπερνούν τα 10 κεφάλαια. αυτό που κυκλοφορεί συνήθως είναι ανθολογίες με 6-7 chapters που δεν ασχολούνται όλα με τους τους ίδιους χαρακτήρες. και οι σειρές αυτές κυκλοφορούν στα περιοδικά yuri hime κ yuri hime s που είναι εποχιακά. γι'αυτο κ ανθίζουν τα doujins.

όσο για τα anime, κυκλοφορούν πολλά με την ταμπέλα shoujo ai, που αυτό δεν είναι yuri. μπορείς να το πείς ισχυρή φιλία μεταξύ γυναικών. το yuri υπαινίσσεται σωματική επαφή. το shoujo ai, ψυχολογική κυρίως σύνδεση. γι'αυτό θα βρείτε πολλά είτε manga είτε anime με αυτή την ταμπέλα. ίσως κ γι'αυτο να το διαβάζουν γυναίκες straight γυναίκες όπως αναφέρθηκε στην αρχή του thread. γενικά το subtext υπάρχει, αλλά δεν μπορείς να του κολλήσεις την ταμπέλα. ο καθένας μπορεί να το ερμηνευσει όπως τον βολεύει.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#39 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 24 June 2010 - 16:37

Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά μάλλον επειδή είμαστε σε ''anime'' υπο-φόρουμ δεν έχουμε πολυ-αναφέρει τα μάνγκα. Ναι, πολύ καλό το Girlfriends! Κι εκείνο το Sasameki, πόσα volumes σκοπεύει να το φτάσει επιτέλους;!
/offtopic

Το κακό με τα άνιμε με ταμπέλα shoujo-ai είναι ότι συνήθως χρειάζεσαι yuri-goggles και φοβερή φαντασία για να το εντοπίσεις. Η ανάπτυξη του "είδους" είναι μεν αργή αλλά κάτι δείχνει να γίνεται. Εντάξει, δεν συγκρίνεται μα την ποικιλία των yaoi/shounen-ai αλλά από το ολότελα...

#40 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 24 June 2010 - 18:26

ναι, συγγνώμη για τις αναφορές στα manga.

αλλά καθαρό yuri anime δύσκολο να βρείς.

ίσως το kannazuki no miko, να είναι το πιο αντιπροσωπευτικό, όπως επίσης κ το strawberry panic.
στο oniisame e, ισχύει το
Spoiler:
, μιας κ διαδραματίζεται σε girls school, λογικό.
η utena με τπτ δεν μπορώ να την κατατάξω στην κατηγορία. ούτε την ταινία!
το simoun κ αυτό shoujo ai είναι αλλά τί περίμενες αφού μέχρι τα 18 τους όλοι οι άνθρωποι γυναίκες είναι.
το blue drop είναι yuri.
το shoujo sect, είναι adult yuri.
το maria holic yuri parody με όντως πολύ γέλιο.

μμμ ... αυτα θυμάμαι.

είναι κ πολλά άλλα που έχουν "guest" yuri ζευγαράκια. μιας κ νομίζω είναι μόδα.
όπως κ πολλά άλλα με το subtex, κ με τα yuri-goggles της mugi, μπορεί να δεις κάτι.

edit: α κ το marimite, εγώ δεν μπορώ να το πώ yuri! (οι τίτλοι τέλους των ova κ τις 4ης season λένε άλλα όμως χα-χα-χα)
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#41 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 24 June 2010 - 22:25

Παρακολουθώ κι εγώ yuri staff τόσο σε anime όσο και σε manga. Μ' αρέσει πολύ το Girl Friends όπως και ένα άλλο έργο της Morinaga το Kuchibiru Tameiki Sakurairo που είναι μια σειρά από 7 one-shots. Όσον αφορά το Sasameki Koto μπορώ να πω ότι μου άρεσε το anime και είναι ένα απλο τα λίγα shoujo ai του είδους που είναι γραμμένα από άντρα. Εν τέλει μπορεί ο καθένας να κατεβάσει κάποια yuri/shoujo ai manga από Lilicious και να επισκεφτεί το yuri blog okazu.

#42 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 24 June 2010 - 22:28

...ή να ξεφυλλίσει τον reader που ετοίμασαν οι Dynasty και έχουν δικό τους υλικό, των Lililicious, Wings of Yuri κ.α.
/off topic

#43 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 25 June 2010 - 18:23

δεν μπορώ να μιλήσω για το anime του sasameki, διότι παρόλο που το είδα δυστυχως δεν το θυμάμαι ... όχι την υπόθεση, αυτή την ξέρω καλά απο το manga, αλλά νομίζω ότι ήταν πολύ πιστό στο manga. το ίδιο ισχύει κ για το aoi hana.

ο reader των dynasty είναι ότι καλύτερο έγινε αυτό τον μήνα (αυτό κ το νέο chapter των girlfriends). :riiight:
όσοι θέλουν manga, υπάρχουν αρκετά καλά.

yuri anime δεν ξέρω πότε θα ξαναδούμε ... :borednn9:
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#44 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 June 2010 - 18:46

αν δεν βαριέσε κάνε μια μικρή λίστα να την ανεβάσουμε στο πρώτο ποστ.

#45 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 26 June 2010 - 19:09

οκ, μέχρι αύριο βράδυ θα έχω γράψει ό,τι ξέρω, πρέπει να με βοηθήσει κ η μηδενική μου μνήμη. είναι κ αυτό το site που μπορεί να βοηθήσει κάποιους: http://www.shoujoai.com/forum/topic_show.pl?tid=29037, έχει κ anime κ manga.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!