Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Yuri


  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#16 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 02 December 2008 - 18:36

Δεν μου αρεσουν ουτε τα yuri,ουτε τα yaoi..αλλα θεωρω οτι τα yuri ειναι πολλυ καλυτερα απο τα yaoi....ενα σημπαθητικο yuri ειναι το σταwberry panic...νομιζωPosted Image
Posted Image

#17 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 18 December 2009 - 03:58

Mιας κι ανακάλυψα ότι υπάρχει thread αποκλειστικά για yuri/shoujo ai, είπα να ποστάρω μια. Αγαπημένες μου σειρές του είδος είναι τα εξής:

- Kassimashi ~Girl Meets Girl~ (σε κάποια φάση θέλω να διαβάσω και το manga)
- Yami to Boushi to Hon no Tabibito (δείτε επίσης το αξιόλογο Touka Gettan που είναι spin-off του)
- Maria Holic (που το πάει πιο πολύ προς την παρωδία του όλου είδος)
- Candy Boy
- Sasameki Koto

Αν δεν σας είναι κόπος, ρίξτε μια ματιά στο τελευταίο post της σελίδας αυτής στα Anime Recommendations που ψάχνω για καλά yuri/shoujo ai anime:
http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=1755&page=185

#18 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 December 2009 - 04:13

thanks vetus...δεν ήξερα ότι έχουμε τέτοιοι thread.
εμένα μου αρέσει το Innocent love
Και τελευταία είδα το Brother Dear Brother που μόνο σε αυτή την κατηγορία μπορώ να το κατατάξω... αν και στη κατηγορία πυροβολημένων πρωταγωνιστών με ψυχολογικά προβλήματα.

#19 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 20 December 2009 - 05:57

εμένα μου αρέσει το Innocent love

To συγκεκριμένο δεν το γνώριζα και μου κάνει εντύπωση που για hentai τίτλο έχει τόσο υψηλή βαθμολογία στο AniDB.net. Kαι για να το προτείνεις εσύ σημαίνει ότι θα 'χει και μια στοιχειώδης υπόθεση. Τhanks για την πρόταση. :riiight: Θα το 'χω στα υπόψην μου.

#20 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 04 March 2010 - 01:47

Important info on the above:Maria sama ga miteru=>shoujo ai=>not exactly yuri

Συμφωνώ απόλυτα. τι αργό άνιμε, θεέ μου... drop at episode3.
Προσωπικά, διαχωρίζω τα shoujo-ai από τα yuri με κριτήριο αν έχουμε κάποιου είδους επαφή (σωματική) μεταξύ των κοριτσιών (Strawberry panic=yuri, Maria-sama..=shoujo-ai). Αν κοιτάξει κάποιος σε sites που δίνουν ορισμό θα δει περισσότερο να λένε yuri=hentai. Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σωστό αυτό.

hentai τίτλο έχει τόσο υψηλή βαθμολογία στο AniDB.net.

Έχει τέτοια βαθμολογία γιατί έχει υπόθεση. Όχι τόση όσο το μάνγκα αλλά...τι να κάνεις...δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα! Μπορείς να το βρεις στους Dynasty-Scans μαζί και με άλλα πολλά yuri και shoujo-ai μάνγκα.

Προτείνω ένα ελαφρώς shoujo-ai anime Aoi Hana με πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Αν και σε αφήνει να θες και δεύτερη σεζόν..

Edited by Nighteyes, 14 September 2010 - 13:19.
link removed


#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 March 2010 - 10:58

μου θυμίζει λίγο sasameki koto...και πραγματικά δεν μπορώ να ξαναδώ κάτι σαν αυτό...
πολύ βαρεμάρα.

#22 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 04 March 2010 - 20:19

μμμ Sasameki koto!!!! Παρακολουθώ το manga (και το αγαπώ!:awww:), από το άνιμε είδα 1-2 επεισόδια και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Το μάνγκα είναι πιο light, κάνει την πλακίτσα του, έχει και τις σοβαρές στιγμές του αλλά το άνιμε (στην αρχή τουλάχιστον) φάνηκε να παίρνει πολύ σοβαρά τον εαυτό του χωρίς λόγο και να είναι αργόόόό...... Το Aoi Hana είναι πιο "σοβαρό" και έχει διαφορετική προσέγγιση στην ιστορία. Είναι κι αυτό λίγο αργούτσικο αλλά βλέπεται νομίζω ευχάριστα.
Ο μόνος λόγος για να δω το Sasameki anime είναι η Sumi!

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 March 2010 - 00:19

Τσόντα δείχνει;

#24 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 05 March 2010 - 20:15

μπα... αφού λέμε shoujo-ai, αν θυμάμαι καλά ούτε φιλί δεν πέφτει.. σε αφήνει με την προσμονή.. άτιμοι σκηνοθέτες!
Spoiler:


#25 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 06 March 2010 - 03:21

μπα... αφού λέμε shoujo-ai, αν θυμάμαι καλά ούτε φιλί δεν πέφτει.. σε αφήνει με την προσμονή.. άτιμοι σκηνοθέτες!

Spoiler:


Spoiler:


#26 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 06 March 2010 - 03:53

...το άνιμε (στην αρχή τουλάχιστον) φάνηκε να παίρνει πολύ σοβαρά τον εαυτό του χωρίς λόγο και να είναι αργόόόό......

Ουυυυυυ, καλά είσαι! Ειδικά το σκηνικό με
Spoiler:


#27 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 10 March 2010 - 19:38

και έτσι όπως το πάει ο mangaka θα βγει αληθινό το αντίστοιχο banner των Dynasty...
Spoiler:


#28 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 March 2010 - 21:26

κάτσε τόση ώρα για το sasameki Μιλάτε;

#29 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 10 March 2010 - 21:30

Ναι.Αντιστοιχούμε το ρυθμό της συζήτησης με το ρυθμό του άνιμε...

:borednn9:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#30 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 10 March 2010 - 22:29

Ναι.Αντιστοιχούμε το ρυθμό της συζήτησης με το ρυθμό του άνιμε...

:borednn9:

respect!