Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Legend of Galactic Heroes


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#46 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 11 July 2009 - 15:03

Δλδ μετά γίνεται καλύτερο??? Και αν ναι από πιο επεισόδιο??? Αν είναι να κάτσω να δω από αυτό το επεισόδιο και αν μου αρέσει να κάτσω να δω και τα 178. Αλλιώς με τα 3 πρώτα που είδα, όχι τα υπόλοιπα 175 επεισόδια δεν θα κάτσω να δω, αλλά ούτε καν το 4ο. Γενικά φαίνετε ότι όλα ήταν γυρισμένα στο πόδι.


κατσε ρε η κυριως σειρα ειναι 110 OVA, ολα τα αλλα ειναι ταινιες και σειρες prequel...
εγω νομιζω οτι ηδη στα γεγονοτα μετα την πρωτη μαχη βελτιωνεται σημαντικα
και πιστεψαι με δεν ειναι ουτε κατα διανοια μια σειρα γυρισμενη στο ποδι,
αν δεις παρακατω ειναι εξαιρετικα προσεγμενη σε ολους τους τομεις
οπως γραφει και η αναλυση του Radagast λιγα post πιο πανω

#47 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 15:14

112 νομίζω ότι είναι. :P
Ναι, αλλά αυτά είναι γούστα. Και εμένα μπορεί να μην μου αρέσει. Ο κύριος λόγος που ήθελα να κάτσω να την δω, πέρα από την βαθμολογία στο anidb, είναι γιατί ο roriconfan είπε ότι είναι καλύτερη από το Code Geass, που είναι και το αγαπημένο μου anime. Αλλά ως τώρα δεν μου θύμισε τπτ από Code Geass. Πιο πολύ Hornblower μου θύμισε (που μου αρέσει κιόλας), αλλά στο χειρότερο. Επίσεις και το Crest/Banner of the Stars μου αρέσει πάρα πολύ (top 5), αλλά δεν ξέρω αν το LOGH θα μου αρέσει.

Posted Image


#48 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 11 July 2009 - 18:50

Ρε παλικάρι, είδες 3 από τα χειρότερα επεισόδια και το ντρόπαρες έτσι απλά; Έλεος! Σαν να λέμε δεν σου άρεσε η εξόπορτα στην βίλα και έβγαλες πόρισμα ότι είναι άσχημη.

Δεν υπάρχει άτομο που να την είδε όλη και να μην την έβαλε στα τοπ του. Αλλά όλη μιλάμε.

#49 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 19:12

Μπα... δεν ισχύει. http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=animevotes&aid=584
Δλδ εσύ δεν έχεις ντροπάρει σειρά μετά από 3 επεισόδια??? Και στην τελική τι ντρόπαρα??? Προχθές τα είδα!!! Δεν άρχισα άλλη σειρά. :P Τελικά σε ποιο επεισόδιο γίνετε καλό??? Να δω από εκείνο μερικά ακόμα επεισόδια και αν δεν μου αρέσουν... θα το ντροπάρω. :P
Δεν έβγαλα πόρισμα ότι είναι μλκ. Αν δεις στα post μου λέω ότι δεν ξέρω αν θα μου αρέσει. Απλώς βλέποντας τα 3 πρώτα επεισόδια κατάλαβα ότι παίζει να μην αξίζει να κάτσω να δω 110 επεισόδια (ή 178 συμπεριλαμβάνοντας και τα υπόλοιπα) μιας απλώς καλής σειράς (με τα δικά μου γούστα). Για να κάτσω να δω 100+ επεισόδια, πρέπει να είναι πάνω από καλό. Αλλιώς δεν αξίζει ο κόπος.


ΥΓ: Τελικά 110 είναι τα επεισόδια. 112 είναι στο Yu Yu Hakusho.

Posted Image


#50 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 11 July 2009 - 19:19

Τι, τα πολλ εμπιστεύεσαι; Ξέρεις πόσοι δίνουνε άσσο σε διαμάντια για να τα ξεπεράσει σε βαθμολογία η δικιά τους αγαπημένη σειρά;

Κι εγώ έχω ντροπάρει πάρα πολλές σειρές σε μερικά επεισόδια αλλά όχι σε 3 από μια σειρά 110 επεισοδίων. Και δεν είναι κάνα Πόκεμον, 1000 επεισόδια χωρίς σόι ιστορία. Ούτε Μουσίσι, όλο σκηνοθεσία και αυτοτελής ιστοριούλες. Άντε βρες μου εσύ άλλη τόσο μεγάλη σειρά, χωρίς φίλλερ, με συνεχόμενο σενάριο, επική ιστορία, εκατοντάδες ενδιαφέροντες χαρακτήρες και με ελάχιστα άκυρα σκηνικά.

Πάντος προτείνω να δεις τουλάχιστον μέχρι τα μισά πριν πάρεις οριστική απόφαση.

#51 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 19:37

Τι βαθμολογία στην έδωσα επειδή είπες ότι όλοι την βάζουν top. Αυτό προφανώς δεν ισχύει.
Δεν μπορώ να ξέρω όλα αυτά τα πράγματα για την σειρά βλέποντας 3 επεισόδια. Αν ήταν τα στρουμφάκια από το πρώτο επεισόδιο θα την είχα ντροπάρει. Το συγκεκριμένο άντε μέχρι το 10ο να κάτσω να το δω... πιο πάνω αν δεν μου αρέσει πολύ δεν θα κάτσω να δω. Αν είναι να κάτσω να δω τα μισά, τότε θα κάτσω να το δω μέχρι το τέλος. Πρέπει να είναι τελείως πατάτα για να το ντροπάρω στα μισά.

Edited by MANOS, 11 July 2009 - 19:41.
typo

Posted Image


#52 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 11 July 2009 - 19:41

Τουλάχιστον να παραδεχτείς ότι όχι μόνο είναι σαν το Code Geass αλλά είναι και πολύ πιο ώριμο, σοβαρότερο, ανώτερο, καλύτερο.

#53 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 19:43

Αφού ως το τώρα δεν έχει καμία σχέση. Τι να παραδεχτώ??? Το Hornblower μου θυμίζει. :P

Posted Image


#54 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 11 July 2009 - 19:48

Απόδειξη ότι δεν έχεις δει αρκετά για να κρίνεις στα σίγουρα.
Και τι είναι πια αυτό το Hornblower; Κανένα λινκ;

#55 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 20:03

Μόνος σου είπες ότι τα 3 πρώτα επεισόδια είναι τα χειρότερα. Δλδ να πω ότι τα χειρότερα επεισόδια της σειράς είναι ανώτερα από το Code Geass (1η σεζόν)???!!! Κάπως υπερβολικό μου ακούγεται. Να φανταστείς το Code Geass από το 1ο επεισόδιο με πώρωσε. Αφού ξενύχτισα για να δω μέχρι τα μισά της σειράς. Στο LOGH ενώ έλεγα να δω 5-6 και μετά να πάω για ύπνο... πήγα για ύπνο στο 3ο!!!.
Και στην τελική έχω δει 200+ anime. Αρκετά είναι για να ξέρω περίπου τι εστί καλό anime με βάση τα δικά μου γούστα. Και αφού τα δικά μου γούστα είναι διαφορετικά από τον άλλον είναι προφανές ότι αυτό που μου ζητάς είναι άκυρο.
Τέλος, εγώ ομοιότητα δεν είδα με το Code Geass σε βαθμό που να πω ότι είναι ίδια.


http://en.wikipedia.org/wiki/Hornblower_(TV_series)

Posted Image


#56 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 11 July 2009 - 20:17

ναι ρε παιδι μου, αλλα ειναι γνωστο οτι στα πρωτα επεισοδια η σειρα ξακιναει χλιαρα, και η μαχη ειχε γυριστει πολυ προχειρα και βιαστικα..

δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο το μερος της σειρας το ξαναγυρισαν πρακτικα απο την αρχη με την ταινια Overture to a New War


Πράγματι εγώ αυτή την ταινία είδα πρώτα, πριν ξεκινήσω την σειρά, και ομολογώ πως μου άρεσε πάρα πολύ. (όπως και κάποια άλλα prequel movies)

Από κει και πέρα η σειρά η μεγάλη των ovas απ'όσο ξέρω γίνεται όλο και καλύτερη όσο την προχωράς, κάτι περίπου σαν το monster δηλαδή, χτίζει την ιστορία κομμάτι κομμάτι.
Ξεκινάει οντως χλιαρά αν και ο σωστότερος όρος θα ήταν αργά με το πάσο της, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.
Αλλά καλύτερα να δείτε το overture to a new war, αντί για τα πρώτα επεισόδια.

Cult is cult, και μια φορά η κλασική μουσική με το ξεκούραστο retro animation, αλλά και τους λιγομίλητους χαρακτήρες που μιλάνε μόνο όταν πρέπει, με τραβάνε από μόνα τους. ^^

Απορώ ειλικρινά πως μπορείτε να συγκρίνετε shounen-mecha που βασίζεται στους εύκολους εντυπωσιασμούς, τις υπερβολές, το fanservice (και με μόλις περίπου 50eps), με ένα σοβαρό space opera seinen με διπλάσια επεισόδια που βασίζεται σε novel-work, που δεν έχει καν ανάγκη να προσπαθήσει να εντυπωσιάσει, για να κερδίσει θεατές από κάθε ηλικία. Πιο ανόμοια πράγματα δεν μπορούσατε να βρείτε. :yawn2:

PS : Και σταματήστε το trolling και τα offtopic plz. :yawn2:

Edited by Radagast, 12 July 2009 - 18:56.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#57 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 11 July 2009 - 23:16

Πες τα ρε rad που μου συγκρίνουν το υπέρτατο έπος με μια τίγκα στο fanservice μετριότητα.
(ακόμα κι αν διαφωνείτε γενικά στο μετριότητα, μπροστά στο LoGH είναι τόσο λίγο)

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#58 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 July 2009 - 09:23

Last time I checked εδώ ήταν το thread για το Legend Of Galactic Heroes και όχι το thread για το Code Geass και το όποιο άλλο anime. Οπότε καλό είναι να περιοριζόμαστε σε αυτό και να μην ξεφεύγουμε.

Από εκεί και πέρα

  • Όταν κάποιος έχει πάρει με στραβό μάτι μία σειρά και νιώθει ότι δεν του πάει, κανείς δεν μπορεί να τον πείσει για το αντίθετο και σε κάθε περίπτωση δεν αφορά τα υπόλοιπα μέλη σε βαθμό που να γίνεται ολόκληρη off topic συζήτηση επαυτού.
  • Τρία επεισόδια είναι πολύ λίγο να κρίνει κανείς από μια σειρά 112 ΟVAS. Δικαίωμα του αναφαίρετο και σεβαστό να εκφράζει την άποψή του για όσο είδε αλλά καλό είναι να κρατά κατά νου ότι είναι λίγο άτοπο να κάνει σύγκριση με άλλες σειρές μέσα από περιορισμένη βάση.
  • Την μανία να συγκρίνονται σειρές μεταξύ τους (τις περισσότερες φορές ενώ είναι άσχετες) ποτέ δεν την κατάλαβα.
  • Την μανία να ποστάρονται άσχετα links από άσχετες συζητήσεις σε αλλά fora επειδή μέσα αναφέρεται η λέξη Legend of Galactic Heroes δεν την κατάλαβα επίσης.Παρακαλώ όμως να μην επαναληφθεί.
Some irrelevant posts were deleted, nothing of value was lost και είστε ελεύθεροι να συνεχίσετε χωρίς flamming χωρίς spamming και πάνω από όλα On topic.

#59 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 12 July 2009 - 18:44

Τρία επεισόδια είναι πολύ λίγο να κρίνει κανείς από μια σειρά 112 ΟVAS.

110 είναι είπαμε. Μην κάνεις το ίδιο λάθος.


Την μανία να συγκρίνονται σειρές μεταξύ τους (τις περισσότερες φορές ενώ είναι άσχετες) ποτέ δεν την κατάλαβα.

Μα έτσι βγαίνουν πιο αντικειμενικά τα αγαπημένα της κάθε κατηγορίας ή των ανιμέ γενικότερα. Και συνεχίζω να βλέπω τις δύο σειρές παρόμοιες.

#60 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 12 July 2009 - 18:48

Ετοιμη ηταν να την πατησει, στο Παρατσακ την προλαβες!

qzMHWHd.png