Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Legend of Galactic Heroes


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#76 Keiki

Keiki

    Your average weirdo

  • Members
  • 280 posts

Posted 03 December 2009 - 23:56

Κάποτε πήγα να το αρχίσω αλλά χάθηκα στην θάλασσα των χαρακτήρων. Τότε δεν ήξερα και πολλά για τα anime. Αυτό που με σταματά προς το παρόν είναι το μέγεθος του, 100+ επεισόδια.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#77 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 04 December 2009 - 00:39

Επειδη λεω να αρχισω επιτελους την σειρα να αρχισω πρωτα με την σειρα η το gaiden που ειναι prequel?
Η ταινιες πια περιοδο διαδραματιζονται?


Not really. Δες πρώτα την ταινία My conquest is the sea of stars και μετά κανονικά τα 110 επεισόδια. Τα υπόλοιπα δες τα αφού πειστείς ότι είναι υπερτέλειο :wooi2:

Keiki δοκίμασε να το ξανααρχίσεις με την σειρά που ανέφερα παραπάνω. Τα επεισόδια είναι όντως πολλά (και βαριέμαι μέχρι και 12αρια άνιμε να δω!!) αλλά αξίζει...και ΔΕΝ έχει ανούσια επεισόδια που κρατάμε 1 μάχη 5-6 ώρες κτλ κτλ κτλ όπως άπειρα shonen anime που αριθμούν 200+++++ επεισόδια χωρίς προοπτικές τέλους κάπου στον ορίζοντα. Εδώ κάθε δευτερόλεπτο μετρά!

Posted Image


#78 Keiki

Keiki

    Your average weirdo

  • Members
  • 280 posts

Posted 04 December 2009 - 09:37

Not really. Δες πρώτα την ταινία My conquest is the sea of stars και μετά κανονικά τα 110 επεισόδια. Τα υπόλοιπα δες τα αφού πειστείς ότι είναι υπερτέλειο :wooi2:

Keiki δοκίμασε να το ξανααρχίσεις με την σειρά που ανέφερα παραπάνω. Τα επεισόδια είναι όντως πολλά (και βαριέμαι μέχρι και 12αρια άνιμε να δω!!) αλλά αξίζει...και ΔΕΝ έχει ανούσια επεισόδια που κρατάμε 1 μάχη 5-6 ώρες κτλ κτλ κτλ όπως άπειρα shonen anime που αριθμούν 200+++++ επεισόδια χωρίς προοπτικές τέλους κάπου στον ορίζοντα. Εδώ κάθε δευτερόλεπτο μετρά!

Κατάλαβα, να αρχίσω να κάνω χώρο στον δίσκο, για Space Opera δε θέλω και πολύ για να πριζωθώ, είναι το αγαπημένο μου είδος.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#79 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 09 December 2009 - 22:37

Λοιπον τελειωσα προς το παρον την πρωτη σεζον(26 επ)και το πρωτο gaiden ahbs ahbl και τωρα αρχιζω το δευτερο Spiral Labyrinth, γενικα λεv να ξεμπερδευω με τα prequel και μετα να ξαναπιασω το κανονικο.
Η πρωτη σεζον ηταν πολυ καλη αν εξαιρεσης το animation που τα δειχνη τα χρονακια του ομως αυτο αντισταθμιζεται απο την εξαιρετικη παρουσιαση της ιστοριας την μουσικη που περιλαμβανει μερικα σπουδαια κομματια κλασικης μουσικης και φυσικα τους πολλους και εκπληκτικα καλογραμενους χαρακτηρες του, μονο προβλημα ειναι οτι εκτος των κεντρικων δεν θυμαμαι τα ονοματα τον υπολοιπων:bahhh:.
Οσο για το gaiden το πρωτο μερος δεν μου αρεσε και τοσο πολυ εκτος απο την τελευταια 4τραδα επ με τον Kircheis να πηγαινει διακοπες.
Στα υπολοπα νομιζω οτι τους εβαζαν να κανουν πραγματα που δεν τους ταιριαζαν ντεντεκτιβ/υπερ στρατιωτες επισης πιστευω οτι η σχεση τους ηταν επαρκεις σην κανονικη σειρα και θα ηθελα να δωσουν βαρος σε αλλα θεματα οπως στην Annerose η στο πατερα τους.
Ενω βρηκα εκνευριστικο τις ανακολουθιες που ειχαν μερικα γεγονοτα οπως η 5/6 διαφορετικες εκδοχες του κατηγορω του Reinhard προς τον πατερα του, ευτηχως ομως το δευτερο μερος εχει την αισθηση των αρχικων επ και ειναι αρκετα ενδιαφερων.
Σε γενικες γραμμες ειναι καλο χωρις ομως να φτανει την κανονικη σειρα οι οποια ειναι εξαιρετικη, ομως βρισκω ανυσηχιτικο το γεγονος οτι ασχολειται μονο με χαρακτηρες που εχω ηδη δει ελπιζω αυτο να μην σημαινει οτι η αλλες σεζον δεν ειναι τουλαχιστον ισαξιες με την πρωτη.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#80 Keiki

Keiki

    Your average weirdo

  • Members
  • 280 posts

Posted 10 December 2009 - 09:55

Είδα την ταινία "My conquest is the sea of stars" και μετά έπιασα την κανονική σειρά, είμαι στα 40/110 τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα. Όπως το θυμόμουν έχει πολλούς χαρακτήρες αλλά αυτή την φορά δεν πελάγωσα, απλά επικεντρώνω την προσοχή μου στους κεντρικούς. Παρόλο το παρωχημένο για τα σημερινά δεδομένα animation και ήχο, η σειρά διαπρέπει στην πλοκή, ειδικότερα στις πολιτικές ίντριγκες, πράγμα που μου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον.

Δύσκολο το βλέπω να ξαναδούμε τέτοια σειρά, το Tytania ήταν καλή προσπάθεια αλλά λίγο μπροστά στο LoGH.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#81 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 14 December 2009 - 21:39

Τελειωσα επιτελους με τα OVA και τωρα ξαναπαω στο κανονικο παντως απο αυτα...
Το Spiral Labyrinth εκτος απο το καλυτερο animation ειναι και το καλυτερο απο τα prequel με την ιστορια του yang να ειναι πολυ καλη ενω και οι ιστοριες Reinhard/Kircheis ηταν καλυτερερς και γενικα ποιο πιστες στους χαρακτηρες τους απο οτι το προηγουμενο(ahbs ahbl)πραγματικα αξιο μελος της σειρας.
Απο τις ταινιες το My Conquest is the Sea of Stars ηταν πολυ καλο οπως και το Overture to a New War οπου περνουν ενα γεγονος απο την κανονικη σειρα και το επεκτείνουν πολυ πετυχημενα.
Αντιθετα το Golden Wings ηταν αθλιο, αθλιο animation, αθλια ιστορια(ενα κακο μελοδραμα) αλλαγμενο σχεδιο σε χαρακτηρες(σε οψη και συμπεριφορα)και διαστημοπλοια, αλλοιωμενη ιστορια, κακοι με IQ ραδικιου και γενικα ενα μαυρο χαλι αυτη η ταινια αποτελει το μαυρο προβατο του LOGH, μεινετε μακρια της δεν χανετε τιποτα απο πλευρας ιστοριας και γλιτωστε το μαρτυριο.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#82 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 15 December 2009 - 13:39

Δύσκολο το βλέπω να ξαναδούμε τέτοια σειρά, το Tytania ήταν καλή προσπάθεια αλλά λίγο μπροστά στο LoGH.


Αν το Tytania ήταν έστω και κατώτερο του LoGH θα το έβλεπα...αλλά δεν με εντυπωσίασε ούτε στο ελάχιστο :bahhh: Ίσως το δω κάποτε αλλά προς το παρόν θα περιμένει. Ειλικρινά, δεν ήταν αισθητική αυτή που του είχαν καβατζώσει :blurah5: ουράνιο τόξο με επιρροές από 80ς :beaten: μπορεί να έχουν 20 χρόνια διαφορά αλλά και εκεί ακόμα το LoGH του ρίχνει :canthelp:

Posted Image


#83 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 17 December 2009 - 22:03

Εχοντας δει λιγο μετα τα μισα(επ 67)και αν και μπορει να ακουστω υπερβολικος τολμω να πω πως το LOGH ειναι ενα διαχρονικο εργο.
Δεν ειναι μονο τα εξεσιας ομορφιας κομματια κλασικη μουσικης η η αφθονια ενδιαφερόντων και εξαιρετικα αναπτυγμενων χαρακτηρων η οι ευφυεις και γεματες ενταση μαχες του η το αψογα δομημενα σεναριο του ειναι κυριως(για μενα)τα ερωτηματα που θετει και τα θεματα που πραγματευεται.
Θεματα οπως η φυση του πολεμου των εθνων, την ιστορια τις εννοιες καλου κακου την εξελιξη και λειτουργια της κοινωνιας και των πολιτευματων με τα θετικα και τα αρνητικα τους ακομη και της δημοκρατιας, ερωτηματα που σε βαζουν σε σκεψη και σε κανουν να αναρωτηθης και που δεν τολμουν να βαλουν κανονικες και πιο "σοβαρες" σειρες αυτο για μενα ειναι η πραγματικη δυναμη της σειρας, δεν ξερω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα αργοτερα αλλα για μενα η σειρα ειναι ηδη κλασικη.
Ειδικα οι διαλεξεις του yang:tensai: στον Minci ειναι ολα τα λεφτα και τρελα ενδιαφερωντες γι'αυτο αλλωστε ειναι ο αγαπημενος μου χαρακτηρας στη σειρα ασε που νομιζω οτι ειναι καλυτερος σε στρατηγικα και τακτικα θεματα απο τον Reinhard.
Επισης ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα χαρακτηριστικα της ειναι οτι δεν υπαρχει κλασικος κακος, yang και Reinhard μπορει να ειναι ανταγωνιστες αλλα τρεφουν ενα σεβασμο ο ενας για τον αλλο, οχι οτι δεν υπαρχουν εχθροι αλλα στην πραγματικοτητα αυτοι ειναι κυριως η απληστια η προσκόλληση στην εξουσια ο ρατσισμος(οχι μονο ο φυλετικος αλλα γενικα ο φοβος για το διαφορετικο)η αλλαζονεια και ο φανατισμος, αυτα και αλλα αρνητικα γνωρισματα εχει λιγο η πολυ καθε "κακος" στη σειρα και που ειναι ενα απο τα καλυτερα της στοιχεια.
Επειδη εχω δει πολλους εδω μεσα να την συγκρίνουν με το Code Geass να πω πως εχουν καποιες επιφανειακες ομοιοτητες κυριως οσον αφορα το τριο Reinhard/Kircheis/Annerose Lelouch/Suzaku/Nunnally αλλα ο σκοπος και το περιεχομενο τους ειναι τελειως διαφορετικα με το LOGH να απεχει ετη φωτος μπροστα ετσι κι αλλιως.
Spoiler:
οπως και χει βεβαια η συνεχεια προμηνύεται συναρπαστικη.

Edited by melkior, 17 December 2009 - 22:11.

[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#84 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 06 March 2010 - 13:10

Είδα τις δυο ταινίες του LOGH "My Conquest is the Sea of Stars" και "Overture to a New War" και τα πρώτα 23 επεισόδια (σήμερα θα τελειώσω την πρώτη σεζόν των 26 σίγουρα) και είναι απλά ΕΠΟΣ!!! Ίσως να είναι κι η σειρά που θα ρίξει το Macross από την πρώτη θεση στις προτιμήσεις μου κι αυτό είναι βαριά δήλωση για μένα. Για την μουσική τι να πω; Απλά ότι πιο τέλειο έχω ακούσει σε οποιαδήποτε ταινία, σειρά κτλ κτλ. Το animation είναι πολύ καλό όπως ακριβώς μου αρέσει σε cult σειρές του '80 και ακόμα καλύτερο! Πραγματικά πολύ προσεγμένο για την εποχή του. Λογικά θα βάλω να δω τα 2 OVA prequels μετά το 26ο επεισόδιο μέχρι να βγάλουν και τα υπόλοιπα επεισόδια σε καλύτερη ποιότητα οι CA. Για την σκηνοθεσία μέχρι στιγμής να πω τα καλύτερα και φυσικά αφού όλοι λένε ότι γίνεται και καλύτερο ποιο μετά, φαντάζομαι τι επακολουθεί!!! Και 3 βιντεάκια από τα αρχικά επεισόδια......



Posted Image

Posted Image

#85 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 06 March 2010 - 15:35

Να'με και'γω! Ένα post στο thread για τα πιο υποτιμημένα anime (btw, arrigato gozaimasu dante80-san) με έβαλε στο τριπάκι να δοκιμάσω το συγκεκριμένο anime.

Τώρα έχω φτάσει ακριβώς στην μέση, στο επόμενο επεισόδιο αρχίζει η τρίτη σεζόν, η σειρά αρχίζει σχετικά χαλαρά παρουσιάζοντας τους χαρακτήρες της κλπ και λίγο αργότερα δηλαδή στα μέσα της πρώτης σεζόν συνειδητοποιεί κανείς πως παρακολουθεί ένα τρομερά πολύπλοκο σύμπαν.

Τα γραφικά μπορεί να είναι παλιομοδίτικα, ο τρόπος που παρουσιάζονται τα διαστημόπλοια και οι χαρακτήρες να μην είναι εντυπωσιακός και η τεχνολογία που χρησιμοποιήτε στην σειρά να φαίνεται σε μερικούς μη ρεαλιστική σχετικά με τα δεδομένα που έχουμε σήμερα, όμως αυτά είναι απλά λεπτομέρειες σχετικά με το μεγαλείο του σεναρίου της.

Την σειρά την περιγράφω σε φίλους ως το αντίθετο του filler, γιατί πολύ απλά στα περισσότερα επεισόδια είναι τόσο πυκνό το σενάριο και ουσιαστικοί οι διάλογοι που δεν σου επιτρέπουν ούτε λίγο ασχοληθείς με κάτι άλλο. Δεν ήταν λίγες οι φορές που γύρισα για 1-2 δευτερόλεπτα να κάνω κάτι και μετά χρειάστηκε να κάνω "rewind" για να δω τι υπόθηκε στην σειρά στα δευτερόλεπτα αυτά!! :D

Σε γενικές γραμμές: Tο γεγονός πως δεν υπάρχει τυπικός κακός και καλός απλά πλευρές οι οποίες έχουν τα κίνητρα/λόγους τους για τις πράξεις τους, ότι στην σειρά σκοτώνονται πρωταγωνιστές, οι κοινωνικοί προβληματισμοί που πηγάζουν από την σειρά που δεν κωλώνουν σε τίποτα (ούτε σε θέματα taboo: δημοκρατίας/θρησκείας), η απουσία τεχνασμάτων (π.χ. cliff hangers) & κλισέ ώστε να γίνει η σειρά ενδιαφέρουσα & αρεστή σε μεγαλύτερο φάσμα θεατών, και η θεϊκή μουσική επένδυση της σειράς (η μοναδική μουσική επένδυση σειράς που μ'αρέσει τόσο πολύ) είναι μερικά από τα στοιχεία που την κάνουν την καλύτερη σειρά anime που έχω δει. Επίσης γνώμη μου είναι πως είναι άδικο να συγκρίνεται μόνο με anime, κρίμα που δεν έχει επίσημο release εκτώς Japan και μάλλον γενικότερα στον τομέα του sci-fi είναι απλά TOP.

Όσων αφορά τις συγκρίσεις με άλλες σειρές (π.χ. Monster, Mushishi κλπ) που είδα σ'αυτό το τόπικ, είναι λίγο άδικες κατά την γνώμη μου. Μπορεί η σειρά αυτή να είναι τρομερή αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία άλλων anime που αναφέρθηκαν τα οποία είναι και αυτά αρκετά αξιόλογα.

Αυτά προς το παρόν, θα κάνω ένα break και μετά θα την ξαναδώ από την αρχή (! Θα προτιμούσα να μην τελείωνε ποτέ :P ) την σειρά με έναν κολητό μου και θα την προχωράμε με αργούς ρυθμούς, όταν την ολοκληρώσω θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

#86 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 March 2010 - 16:02

Ένα post στο thread για τα πιο υποτιμημένα anime

συνειδητοποιεί κανείς πως παρακολουθεί ένα τρομερά πολύπλοκο σύμπαν.

όμως αυτά είναι απλά λεπτομέρειες σχετικά με το μεγαλείο του σεναρίου της.

στα περισσότερα επεισόδια είναι τόσο πυκνό το σενάριο και ουσιαστικοί οι διάλογοι που δεν σου επιτρέπουν ούτε λίγο ασχοληθείς με κάτι άλλο.

Σε γενικές γραμμές: Tο γεγονός πως δεν υπάρχει τυπικός κακός και καλός απλά πλευρές οι οποίες έχουν τα κίνητρα/λόγους τους για τις πράξεις τους, ότι στην σειρά σκοτώνονται πρωταγωνιστές, οι κοινωνικοί προβληματισμοί που πηγάζουν από την σειρά που δεν κωλώνουν σε τίποτα (ούτε σε θέματα taboo: δημοκρατίας/θρησκείας), η απουσία τεχνασμάτων (π.χ. cliff hangers) & κλισέ ώστε να γίνει η σειρά ενδιαφέρουσα & αρεστή σε μεγαλύτερο φάσμα θεατών, και η θεϊκή μουσική επένδυση της σειράς είναι μερικά από τα στοιχεία που την κάνουν την καλύτερη σειρά anime που έχω δει. Επίσης γνώμη μου είναι πως είναι άδικο να συγκρίνεται μόνο με anime, κρίμα που δεν έχει επίσημο release εκτώς Japan και μάλλον γενικότερα στον τομέα του sci-fi είναι απλά TOP.

Όσων αφορά τις συγκρίσεις με άλλες σειρές (π.χ. Monster, Mushishi κλπ) που είδα σ'αυτό το τόπικ, είναι λίγο άδικες κατά την γνώμη μου. Μπορεί η σειρά αυτή να είναι τρομερή αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία άλλων anime που αναφέρθηκαν τα οποία είναι και αυτά αρκετά αξιόλογα.

Όπως τα λες φίλε μου είναι τα πράγματα, και λίγα λες, τα έχω ξαναπεί και γω σε προηγούμενα ποστς στο thread.
Πού να δεις και μετά όταν το τελειώσεις, στο τελευταίο season που γίνεται πανικός, πραγματικά θα εύχεσαι να μην τελείωνε ποτέ αυτό το έπος. Θα τρέχεις να δεις τα prequel ovas μετά...

Είναι πραγματικά κρίμα το πόσο λίγοι το έχουν δει αυτό το αριστούργημα σεναρίου, που δυστυχώς λόγω χρονολογίας (παλιού animation), πολλών επεισοδίων, αλλά και φαινομενικά θεματολογίας που μοιάζει απρόσιτη στο γυναικείο φύλο/γούστο, (αλλά τελικά δεν θα έλεγα πως είναι, αν σκεφτείς τι απίστευτους κοινωνικούς προβληματισμούς αφήνει στον θεατή) καταντάει να βλέπεται από ελάχιστο κόσμο.

PS1 : Τα καλά τελικά δεν είναι για όλους. Τυχεροί όσοι το είδανε. ^^
PS2 : Αν τελειώσουν ποτέ τα dvdrips οι CA, σίγουρα θα το ξαναδώ.

Edited by Radagast, 06 March 2010 - 16:26.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#87 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 March 2010 - 00:13

Οι Central Anime βγάλαν DVD και Blu Ray έκδοση της ταινίας "My conquest is the sea of stars" :congrats:

E5VV38U.jpg


#88 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 20 March 2010 - 10:01

Βασικά νομίζω ότι είναι unofficial εκδόσεις.
Βεβαίως, το video των QTS από τα bluray που χρησιμοποιείται στην HD unofficial έκδοση, αν και upscale, είναι σαφώς καλύτερο από των C-A
(και η ελληνική μετάφραση είναι ήδη έτοιμη :D).

Άκυρο, official είναι.
Αν και δεν την έχει στα torrent, τα δίνει ο ίδιος στο forum.

Edited by Babba, 20 March 2010 - 10:21.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#89 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 20 March 2010 - 11:11

Αυτό που με παραξευνεύει είναι πως το bluray 720p rip έχει μικρότερο filesize απ'το dvdrip τους. Ότι να' ναι...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#90 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 20 March 2010 - 11:33

Το rip του bluray είναι των QTS, οπότε δεν είχε επιλογή στο μέγεθος. Το rip του dvd είναι δικό του, οπότε το έβγαλε με το μέγεθος που έκρινε καλύτερο.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.