Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Legend of Galactic Heroes


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#31 pit-bull

pit-bull

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 30 January 2009 - 11:24

Καταπληκτικη σειρα. Αν και εμενα πρωσοπικα μου φανικε οτι εδινε o σκηνοθετης περισοτερο βαρος στο empire παρα στο alliance. Και απο την εκταση των επισωδιων που αφορουσαν περισοτερο τισ δολοπλοκιες των αριστοκρατων μεχι και των σχεδιασμο των battleships που ομολογουμενως τις αυτοκρατοριας ηταν πολυ καλιτερα. Νομιζω το χαμε συζητηση μαζι κι αυτο Dante80 στο irc.

Και επίσης, στην πορεία κάνει τα πάντα για να καταστρέψει τους "υπεράνθρωπους" πρωταγωνιστές του, όχι μόνο σωματικά, αλλά και ηθικά.

Τι εννοεις ηθικα? Δεν πιστευω οτι χαλασε ο δημιουργος στο τελος την υποσταση των χαρακτηρων του.
Spoiler:

Edited by Dante80, 30 January 2009 - 13:03.
spoilers


#32 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 04 February 2009 - 12:55

offtopic mode on: Πρέπει να το φτιάξετε αυτό με το internal server 500, απαντάω με πετάει έξω και μετά βαριέμαι να ξαναγράφω από την αρχή! offtopic mode off.

@Dante: Ναι η αλήθεια είναι ότι ο Ishiguro περιορίζεται από το έτοιμο κείμενο του Tanaka. Και μάλιστα μου έχουν πει ότι είναι πιστή απόδοση των βιβλίων στο anime (προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο). Ωστόσο αναρωτιέμαι, αν αυτό αποτελεί "πειραματισμό" του Ishiguro, για να ξεφύγει από τα στερεότυπα του Matsumoto, για να μην χαρακτηριστεί ως ένας απλός μιμητής του.
Το δόγμα του Matsumoto, που μάλλον αντιτίθεται ο Ishiguro, είναι ότι άλλο Manga, άλλο Anime. Στο δεύτερο μπορεί να χρειάζονται προσαρμογές / διαφοροποιήσεις (πχ: στο anime του C.Harlock 78, υπάρχει η κόρη του Tochiro και της Emeraldas, στα manga δεν υπάρχει καν αναφορά σε τέτοιο θέμα. Ο ίδιος ο Matsumoto όμως έχει πολλακις πει ότι του άρεσε αυτή η προσθήκη και ότι έδωσε αρκετά στην ιστορία). Τελος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, η ουσία είναι ότι έχει το στυλακι του και ασχέτως αν τον θεωρείς πρώτο ή δεύτερο σε αυτά που κανει στον χώρο των space opera romance και πάλι κορυφαίος είναι.

Τώρα το γιατί μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι το LOGH σιγοντάρει τον χαρισματικό ηγέτη (και κατ' επέκταση ένα είδος εκλεγόμενης βασιλείας), έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Yang (και ο Julian προς το τέλος) πολλές φορές αναρωτιέται για το αν μια διεφθαρμένη Δημοκρατία είναι χειρότερη από μια ολιγαρχία με χαρισματικό Δυνάστη. Επίσης οι συλλογισμοί των Δημοκρατικών πολλές φορές αμφισβητούν το σύστημά τους, ενώ οι αντίστοιχοι του Lohengramm ουδέποτε. Επίσης 3 - 4 φορές, υπόθηκε ότι αν ο Yang ήταν στην μεριά των Ολιγαρχικών, θα ήταν καλό τμήμα του δικού τους συστήματος. Επομενως υποβιβάζει σε "τυχαίο" γεγονός το ότι ανοίκει στους Δημοκρατικούς. Δε θυμάμαι αντίστοιχη περίπτωση από τους Ολιγαρχικούς. Μπορεί βέβαια και να μην θυμάμαι καλά και κάτι να μου ξέφυγε κατά την τηλεθέαση της σειράς (έχω και καιρό να την δω, ίσως να ξανασχοληθώ όταν η central anime τελείωσει το remastering της).

Ολοκληρώνοντας, ένας λόγος που αρκετοί σκηνοθέτες σκοτώνουν τους ήρωές τους στο τέλος, σε σημείο που στις space opera romance να έχει καταντήσει σχεδόν παράδοση, έχει να κάνει και με το πως την πάτησε πολλάκις ο Matsumoto με το Yamato στην αρχή και με το Captain Harlock εν μέρη αργότερα (για να μην αναφερθώ σε gingerstars κλπ...). Εδώ πιστεύω ότι ο Ishiguro ασπάστηκε απόλυτα το δεύτερο δόγμα του Matsumoto, που λέει "σκότωσέ τους, μην στον πάρουν οι εταιρίες anime και συνεχίσουν τις ιστορίες του αφήνοντάς σε έξω".
Γενικά, πιστεύω ότι όλοι όσοι βίωσαν εκείνα τα τραγελαφικά πράγματα στην βιομηχανία του Animation κατά την δεκ. του 70 κυρίως, φυσάνε και το γιαούρτι (γνωστό θύμα σε όλα αυτά και η Candy Candy).

ΒΤW, την δεύτερη ταινία του LOGH δεν την έχω δει. Υπάρχει έτοιμη με αγγλικούς υπότιτλους πουθενά και μου διαφεύγει;

#33 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 04 February 2009 - 13:34

ΒΤW, την δεύτερη ταινία του LOGH δεν την έχω δει. Υπάρχει έτοιμη με αγγλικούς υπότιτλους πουθενά και μου διαφεύγει;


το Legend of Galactic Heroes: Overture to a New War υπαρχει στο boxtorrents
http://www.boxtorrents.com/torrent/140400/Legend_of_the_Galactic_Heroes_Ouverture_to_a_New_War.html
το συγκεκριμενο ειναι με μετρια εικονα (laser disk-rip) και κακης ποιοτητας subs
δες το μονο αν εισαι εντελως πωρωμένος με το Logh
αφηγειται ξανα τα γεγονοτα των 2 πρωτων επ. με το παρασκηνιο που προηγηθηκε και περισσοτερες λεπτομερειες στην μαχη

υπαρχει και το Legend of the Galactic Heroes Golden Wings
http://www.boxtorrents.com/torrent/140395/Legend_of_the_Galactic_Heroes_Golden_Wings_(1992).html
και αυτο στην ιδια ποιοτητα rip και subs.
παραξενο φιλμ με εντελως διαφορετικο character και mecha design (ο Yang Wen-li ειναι αγνωριστος)
κλασσικα για πωρωμένους^^

#34 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 05 February 2009 - 23:17

Thanks!
Τα κατέβασα και αυτά (κατέβηκαν πολύ γρήγορα). Μπήκαν σε σειρά για τηλεθέαση (λογικά σε 2 - 3 μήνες από τώρα, περιμένουν να δω πολλαααααα άλλα νωρίτερα :-P )

#35 Nomedor

Nomedor

    BK-201

  • Members
  • 151 posts

Posted 06 February 2009 - 23:56

Είδα τα 4 πρώτα επεισόδια έτσι τα γρήγορα και δεν χρειάστηκε και πολύ για να καταλάβω ότι το άνιμε αυτό είναι απλά respect!
Συνεχίζω ακάθεκτος!!!!
:kill4u:

#36 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 07 February 2009 - 02:07

Κάτι που με ξενερώνει είναι το πόσο χάλιες έχουν κάνει τους Terraists... Ευτυχώς που σύντομα μετά το τέλος του άνιμε αποκτούν ένα νέο Αρχηγό, τουλάχιστον στη δική μου εκδοχή (Astra Imperator Gloriam, The Emperor protects, Praise the Emperor, To the Darkness we bring Fire, Purgatus... etc etc) :P.:burningbe3:

Posted Image

Edited by Tadaka, 07 February 2009 - 02:13.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#37 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 13 March 2009 - 20:14

Έχω δει 30 περίπου επεισόδια και

Spoiler:


#38 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 19 March 2009 - 13:24

@planetes:

Spoiler:

Posted Image


#39 sumiregusa

sumiregusa

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 posts

Posted 06 May 2009 - 18:01

Γινεται ολο και καλυτερο οσο παει, τοσο που δεν θελω να το τελειωσω γιατι δεν θα ξερω αν θα βρω κατι αναλογο, αν δεν απατωμαι καποιο Site μαζευει αιτησεισ για την μεταφραση των βιβλιων.

#40 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 06 May 2009 - 19:58

Αντίστοιχο anime μόνο το tytania θα βρεις, που για πολλούς θεωρείτε μια 00s εκδοχή του LOGH.

Μετά υπάρχει η σχολή Matsumoto και οι διάφορες space opera γενικότερα.

Το LOGH είναι μοναδικό στο είδος του. Και δεν είναι για όλους.

#41 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 27 May 2009 - 18:19

οι CA εβγαλαν τα 13 & 14 του Spiral labyrynth
Spoiler:


#42 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 11 July 2009 - 00:42

Έχοντας δει τα 3 prequel movies, και ξεκινώντας το μεγάλο ova series, τι να πω πραγματικά δεν ξέρω. Απ'τα κρυμμένα διαμάντια που αγωνιά για να βρει κανείς στον σωρό απ'τα μέτρια anime. Για να μην πολυλογώ όμως, θα κάνω quote μια γνώμη από imdb που βρήκα, η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Την βάζω σε spoiler για χάρην χώρου: -είναι στα αγγλικά-
Spoiler:

:nod2::nod2::nod2:

Edited by Radagast, 11 August 2009 - 20:42.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#43 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 14:24

4) Intelligently portrayed tactics something that you are never likely to see in anything else animated or otherwise.

Δεν ισχύει. Τουλάχιστον όχι στο πρώτο και δεύτερο επεισόδιο της κύριας σειράς (άντεξα μέχρι το 3ο). Πιο μλκ και άνευ λογικής μάχη δεν έχω ξαναδεί (εξαιρούνται κωμωδίες).

Posted Image


#44 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 11 July 2009 - 14:36

Δεν ισχύει. Τουλάχιστον όχι στο πρώτο και δεύτερο επεισόδιο της κύριας σειράς (άντεξα μέχρι το 3ο). Πιο μλκ και άνευ λογικής μάχη δεν έχω ξαναδεί (εξαιρούνται κωμωδίες).


ναι ρε παιδι μου, αλλα ειναι γνωστο οτι στα πρωτα επεισοδια η σειρα ξακιναει χλιαρα, και η μαχη ειχε γυριστει πολυ προχειρα και βιαστικα..

δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο το μερος της σειρας το ξαναγυρισαν πρακτικα απο την αρχη με την ταινια Overture to a New War

#45 MANOS

MANOS

    Anime Amateur

  • Members
  • 121 posts

Posted 11 July 2009 - 14:55

Δλδ μετά γίνεται καλύτερο??? Και αν ναι από πιο επεισόδιο??? Αν είναι να κάτσω να δω από αυτό το επεισόδιο και αν μου αρέσει να κάτσω να δω και τα 178. Αλλιώς με τα 3 πρώτα που είδα, όχι τα υπόλοιπα 175 επεισόδια δεν θα κάτσω να δω, αλλά ούτε καν το 4ο. Γενικά φαίνετε ότι όλα ήταν γυρισμένα στο πόδι.

edit: Μιλάμε πάντα για την στρατηγική, έτσι??? Και όχι για τις σκηνές μάχης (γραφικά κτλ). Γιατί εκεί είναι η ένστασή μου.

Posted Image