Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Japanese boybands.


  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#61 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 23 June 2009 - 12:43

BSB invasion NNNNNNNNNNOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!
ε καλα όλα τα boybands που σέβονται τον εαυτό τους έχουν πάνω κάτω τις ίδιες χορογραφίες.Αν δε κάνω λαθος το ρεύμα άρχισε με τους New Kids on the block.Ή ήταν πιο μετά?

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#62 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 posts

Posted 23 June 2009 - 12:59

That's because it's the typical boyband choreography!

Και από το Get Down προτιμώ πιο πολύ αυτό που έχει παρόμοιο βίντεο:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=MTWgU_EXcEA[/media]
Αλλά εντάξει δεν αρνούμαι τους BSB! Πέρασα και εγώ από τη φάση τους!


ακριβώς αυτό το κομμάτι είχα στο μυαλό μου και γω! Και ναι, σαφώς, και ως κομμάτι, και ως χορό, το προτιμώ απείρως απ'το Get Down (κομμάτι που άλλωστε δε χώνεψα ποτέ ιδιαίτερα)

Posted Image


#63 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 23 June 2009 - 13:31

Όντως για τη Δύση το ρεύμα του μποϊμπαντισμού (is that even a term???) ξεκίνησε με τους New Kids on the Block τη δεκαετία του 80 αλλά στην Ιαπωνία ο Johnny έφτιαχνε boybands από τα 60s και 70s. Κανείς εκεί δεν ξεχνάει τους θρυλικούς Four Leaves που ήταν η πρώτη επιτυχία του γραφείου.

Γενικώς στην Ασία ευδοκιμεί το έδαφος για boybands αν σκεφτείς τον τύπο ομορφιάς που προωθούν και τα στερεότυπα του. Πχ οι DBSK έχουν κατακτήσει όλη την ήπειρο και είναι οι τοπ ξένοι καλλιτέχνες και στην Ιαπωνία.

Ρίξτε μόνο μια ματιά στα Oricon charts των τελευταίων 3 χρόνων και θα δείτε ότι το trend είναι JE. Με κυρίαρχους Arashi και KAT-TUN!

#64 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 23 June 2009 - 13:43

BSB invasion NNNNNNNNNNOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!
ε καλα όλα τα boybands που σέβονται τον εαυτό τους έχουν πάνω κάτω τις ίδιες χορογραφίες.Αν δε κάνω λαθος το ρεύμα άρχισε με τους New Kids on the block.Ή ήταν πιο μετά?

Πιο πριν μάλλον εννοείς. Δεν θυμάμαι κάποιο συγκρότημα πριν απο τους New kids of the block που να τραγουδάνε και να χορεύουν. Δεν ήμουν βέβαια ποτέ fan των New kids on the block αν και θυμάμαι ότι μου άρεσαν 1-2 τραγούδια τους τότε. Βέβαια μετά από ψάξιμο ανακάλυψα ότι ήταν περισσότερα(:hahaha:Είχε πλάκα η αναδρομή στο παρελθόν. Τι άκουγα θεέ μου.:uhh:) αλλά και πάλι δεν με ξετρέλεναν.
Από j-boybands από τα λίγα που κοίταξα δεν με ενθουσίασε επίσης κάτι. Γενικά δεν μου αρέσει και πολύ το χορωδιακό του θέματος, προτιμώ και τα πιο ροκ οπότε δεν.

Αυτό, [media]http://www.youtube.com/watch?v=swp6WktU0aI[/media] που μου έχει κολλήσει τελευταία ταιριάζει πιο πολύ στα γούστα μου αν και δεν ξέρω αν θεωρείται boyband χωρίς χορό.:nosey:(Αν και τεχνικά είναι: band with boys:congrats:)

Posted Image

Posted Image


#65 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 23 June 2009 - 13:55

Γενικά δεν μου αρέσει και πολύ το χορωδιακό του θέματος, προτιμώ και τα πιο ροκ οπότε δεν.

Αυτό, [media]http://www.youtube.com/watch?v=swp6WktU0aI[/media] που μου έχει κολλήσει τελευταία ταιριάζει πιο πολύ στα γούστα μου αν και δεν ξέρω αν θεωρείται boyband χωρίς χορό.(Αν και τεχνικά είναι)

lol I know that you mean! XD I was all "omg more than 1 person singing?! o_o",but you get used to it eventually(and fast depending on the band :P).

まあ。。Tα visual-kei rock bands δε θεωρουνται boybands με την εννοια που θεωρουνται τα jpop ones. :P now if Shou could sing too,A9 would be doing better I guess :P

As a person who listens to both jpop and jrock equally,I can really say imma happy listener.:wis: It's hard without both of them after all.. :P

#66 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 23 June 2009 - 21:20

Mόνο στα Oricon; Και στα poll των sexiest guys καταλαμβάνουν όλο σχεδόν το top10 XD Can't blame them XD

Tα visual-kei rock bands δε θεωρουνται boybands με την εννοια που θεωρουνται τα jpop ones. :P now if Shou could sing too,A9 would be doing better I guess :P


You speak the truth, woman... πότε επιτέλους θα πάει σε κανένα voice coach; έλεος!
Αν και, αν τους αναλάμβανε τους arisu o Johnny, θα έκαναν θραύση τα ατιμούλικα XD

Εγώ είμαι καινούρια στα boybands... φυσικά κορόιδευα κι έλεγα "εγώ ν'ασχοληθώ με Johnny's; Ποτέ!" και άλλες μεγαλόστομες δηλώσεις.
...Μέχρι που έπεσα σε κάτι PV των Arashi και των NEWS κι έπαθα πλάκα:nbleed:
Ένα σωρό bishies κι εγώ δεν τους είχα ανακαλύψει ακόμα;! Μ'άρεσαν και τα τραγουδάκια, οπότε κόλλησα κι εγώ :3 Mένει να δω και dorama για να μην ξεκολλάω XD
I make no sense whatsoever, nice :x

6dqFccT.gif


#67 marilena_r

marilena_r

    Pirate Queen

  • Members
  • 226 posts

Posted 23 June 2009 - 21:32

χιχιχχιχι Tristessa, αξίζουν, είδες? Και αυτό που προσφέρουν είναι εντελώς διαφορετικό από το j-rock. Όλοι οι καλοί χωράνε!
Kimi ga iru subarashi sugiru

Moderator της withoutnotice livejournal κοινότητας

#68 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 23 June 2009 - 22:38

but you get used to it eventually(and fast depending on the band :P).


two words... super junior... nuff said i think xD


As a person who listens to both jpop and jrock equally,I can really say imma happy listener.:wis: It's hard without both of them after all.. :P

^word.-

add to that normal, western music too and it's all set... ολα ειναι καλα και χρειαζονται after all :33 (και το shuffle γινεται ολοκληρη περιπετεια :hahaha:)

το μονο που εχω να πω επι του θεματος ειναι never say never. αφοτου επιασα τον εαυτο μου να εχει πει οτι οι Arashi ειναι "too light for my taste" και τωρα τους εχω στους fave artists ever, -και πινω νερο στο ονομα τους overall- i've learned to think twice before i say anything about music anymore... :pp


in other happy news, am I the only happy person about Domoto Koichi's forthcoming single?? Χ33 θα λεγεται και "Ayakashi", yes i'm biased and this is why i love you Ko-chan XDD


τιποτα καινουριο απο ΤΟΚΙΟ τωρα jimusho?? αντε πια... >_>

Posted Image

Spoiler: &#33909


#69 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 23 June 2009 - 22:58

in other happy news, am I the only happy person about Domoto Koichi's forthcoming single?? Χ33 θα λεγεται και "Ayakashi", yes i'm biased and this is why i love you Ko-chan XDD


τιποτα καινουριο απο ΤΟΚΙΟ τωρα jimusho?? αντε πια... >_>


You're not alone! και γιατί πιστεύω πως θα κάνει Medicine Seller cosplay για κάποιο λόγο; Ίσως επειδή είχε κάνει τον Kenshin στο Kagen no Tsuki. Και του πάνε τα κιμονό.

Don't Worry! Karei Naru Spy = TOKIO new single. Είναι επιβεβαιωμένο!

#70 marilena_r

marilena_r

    Pirate Queen

  • Members
  • 226 posts

Posted 23 June 2009 - 23:01

Akayashi... Medicine seller...
Μηπως πρεπει να δω ή να ξαναδω (δεν θυμαμαι) το Princess Mononoke για να καταλαβω?
Kimi ga iru subarashi sugiru

Moderator της withoutnotice livejournal κοινότητας

#71 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 24 June 2009 - 01:34

χιχιχχιχι Tristessa, αξίζουν, είδες? Και αυτό που προσφέρουν είναι εντελώς διαφορετικό από το j-rock. Όλοι οι καλοί χωράνε!


Exactly... δεν ήταν ότι τα υποτιμούσα τα παιδιά, απλώς έλεγα "και τι έχει να μου πει η j-pop;"
Μέγα λάθος, και όχι μόνο για Johnny's XD Στη συνέχεια κατάλαβα τι εννοούσε ο κόσμος όταν έγραφε "All you need is love NEWS, KAT-TUN και πάει λέγοντας XD
Mετά έλεγα "μπα, σιγά μην ξέρουν να υποδύονται και ρόλους... απλώς είναι γλυκούληδες και γι' αυτό τους παίρνουν" ΧD Άλλη μεγαλόστομη δήλωση, διότι μετά είδα τον Nino στο Letters from Iwo Jima και να φανταστείς πως το νοίκιασα for the lulz
Ε, μετά το βούλωσα XD Δεν τους πιάνω πουθενά XD

6dqFccT.gif


#72 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 24 June 2009 - 01:34

*Πετάγεται από το πουθενά*

Akayashi... Medicine seller...
Μηπως πρεπει να δω ή να ξαναδω (δεν θυμαμαι) το Princess Mononoke για να καταλαβω?

Ayakashi & Mononoke

Δες τα. Θα με θυμηθείς.

Συνεχίστε.

*Εξαφανίζεται πάλι*

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#73 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 24 June 2009 - 07:58

Και γω στην αρχή είχα ενδοιασμούς για τη j-pop όχι όσον αφορά τη μουσική αλλά τη γλώσσα των στίχων.Αυτό που κατάλαβα όμως είναι οτι μια συνήθεια είναι όλα.Τώρα έχω καταλήξει να βλέπω στον ύπνο μου τον Akanishi Jin.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#74 marilena_r

marilena_r

    Pirate Queen

  • Members
  • 226 posts

Posted 24 June 2009 - 09:29

Τώρα έχω καταλήξει να βλέπω στον ύπνο μου τον Akanishi Jin.


Καλά τον Τζιν μέχρι και ένας άσχετος φίλος μου τον έχει δει στον ύπνο του! Δεν τον έχω ονομάσει τυχαία "Άγιο των Ονείρων". (Καλά ένας λόγος είναι ακόμα ότι μια παλαβομάρα την έχω) Ο Γιαμάπι είναι ο Άγιος των γυναικών και ο Κάμε της Ειρήνης. :hahaha:
Kimi ga iru subarashi sugiru

Moderator της withoutnotice livejournal κοινότητας

#75 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 posts

Posted 24 June 2009 - 11:08

Μέχρι τώρα ο πο κουλός συνδυασμός που έχω κάνει στον ύπνο μου, είναι Arashi -ναι όλοι μαζί-,Ren και Shou από skip Beat-ήταν μια μέρα που είδα πολλά PVs και ξαναδιάβασα για πολλοστή φορά μέρος του συγκεκριμένου μάνγκα-, να είναι σε τηλεοπτική εκπομπή παρέα (no Bo here). Παιζει να έκανε καμεό εμφάνιση κι ο Τζιν -δεν το θυμάμαι και με λεπτομέρειες-...

Posted Image