Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγαπώ την Χώρα μου (?)


  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#91 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 20 June 2008 - 15:42

Δεν χρειαζόμαστε αντιπροσώπους... Μπορούμε και χωρίς αυτούς.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#92 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 20 June 2008 - 15:48

Δύσκολο να επιτευχθεί η άμεση δημοκρατία σε μία χώρα 10 εκκατομυρίων.Ας εφαρμοζόταν πιο συχνά ο θεμός του δημοψηφήσματος και η χώρα αυτή θα έκανε ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

#93 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 20 June 2008 - 15:51

Hell, αν με πείσεις ότι είναι αδύνατον να γίνει, μαζί σου. Ένα σκέτο "δύσκολο είναι" δεν αρκεί. Και από την άλλη πιστεύεις ότι είναι πιο εύκολο να βρεις τους άτεγκτους αντιπροσώπους?! Αυτό κι αν είναι αδύνατον...

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#94 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 20 June 2008 - 15:59

Εξηγησέ μου ακριβώς πώς εννοείς την άμεση δημοκρατία.Όπως στην αρχαία Αθήνα ?Τότε θα έπρεπε από το πρωί μέχρι το βράδυ να συζητάμε για πολιτικά(βέβαια στην αρχαία Αθήνα είχαν δούλους για το χαμαλίκι).Αν εννοείς αποκέντρωση της κρατικής εξουσίας και ουσιαστική οργάνωση σε επίπεδο δήμου ή κοινότητας τότε ναι αυτό θα ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση.
Εδώ με τις εκλογές ουσιαστικά ψιλοπαραλύει η χώρα φαντάσου αν καθημερινά είχαμε να λαμβάνουμε αποφάσεις για κάθε ζήτημα ,από το πιο απλό όπως πχ την αντικατάσταση των λαμπών ενός δρόμου.Για αυτό είναι απαραίτητοι οι αντιπρόσωποι.

Σημειοτέον να πω ότι ούτε εγώ πιστεύω ότι οι πολιτικοί μπορούν και θέλουν να αλλάξουν τι χώρα.

#95 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 20 June 2008 - 16:05

Oπως οι Ρασταφάρι στη Τζαμάικα . Είναι οργανωμένοι σε ομάδες των 100 περίπου ατόμων και αποφασίσουν για ένα θέμα ομόφωνα (βέβαια καπνίζουν και πολύ χόρτο αλλά αυτά το βήμα μπορούμε να το παραλείψουμε) .Μόλις αποφασίσουν ,συννενούνται με μια άλλη ομάδα ρασταφάρι και από κοινού πράττουν αυτό που πιστεύουν ότι είναι το σωστό . Πολύ σπάνια υπάρχουν εντάσεις και διαφωνίες ανάμεσά τους .Να μια λύση ,για αρχή .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#96 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 20 June 2008 - 16:07

Aλήθεια το θεωρείς την καλύτερη λύση για τη χώρα μας ?

#97 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 20 June 2008 - 16:08

Άσε τους δούλους στην άκρη :P, αν και... εδώ που τα λέμε έχουμε πλέον πολλούς μισθωτούς δούλους. Τεσπα, αυτό είναι άλλο θέμα, αλληλένδετο μεν, αλλά άλλο θέμα. Όπως λες λοιπόν κι εσύ αποκέντρωση και αμεσοδημοκρατία σε επίπεδο δήμου και κοινότητας γίνεται. Σε δεύτερη φάση δε οργάνωση σε επίπεδο συνομοσπονδιών. Εξακολουθώ να διαφωνώ με την έννοια του αντιπροσώπου πάντως. Για εντολοδόχους αντίθετα έχει νόημα να συζητάμε. Αν πάλι δεν πιστεύεις πως οι πολιτικοί δεν μπορούν και δεν θέλουν να αλλάξουν κάτι (συμφωνώ απόλυτα), τότε πως είναι δυνατόν να μιλάς για την ανάγκη των αντιπροσώπων? Και το θεωρώ ως λύση όχι μόνο στην χώρα μας, αλλά ως λύση σε οποιαδήποτε χώρα.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#98 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 20 June 2008 - 16:09

Για αρχή νομίζω ότι είναι καλό (λίγο ουτοπικό μεν αλλά δεν το δοκιμάσαμε στην πράξη για να δούμε αποτελέσματα) .
Εάν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις ,σε ακούω .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#99 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 20 June 2008 - 16:14

...λίγο ουτοπικό...

Καθόλου ουτοπικό, απολύτως λειτουργικό και ρεαλιστικό θα το έλεγα. Ουτοπικό να το αποδεχτεί η άρχουσα ελίτ ναι. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση να το αποδεχτεί.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#100 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 20 June 2008 - 16:21

Εάν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις ,σε ακούω .

Να μάθουμε να σεβόμαστε εμείς οι ίδιοι τους θεσμούς.Να προσπαθήσουμε με την αρνητική μας ψήφο να δώσουμε στους πολιτικούς να καταλάβουν ότι δεν τους ανεχόμαστε πλέον.Να απαιτήσουμε με διαδηλώσεις,πορείες,απεργείες κτλ (όχι για την προαγωγή των συμφερόντων των διάφορων επαγγελμάτων μόνο) αλλαγές στο εκλογικό σύστημα (απλή αναλογική) και την διενέργεια δημοψηφισμάτων για σημαντικά κοινωνικά και εξωτερικής πολιτικής ζητήματα.

#101 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 20 June 2008 - 16:24

Καθόλου ουτοπικό, απολύτως λειτουργικό και ρεαλιστικό θα το έλεγα. Ουτοπικό να το αποδεχτεί η άρχουσα ελίτ ναι. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση να το αποδεχτεί.

Με αυτή την έννοια το είπα ,ειδάλλως νομίζω πως σαν αρχική λύση καλή είναι και οικονομικώς ανέξοδη

Να μάθουμε να σεβόμαστε εμείς οι ίδιοι τους θεσμούς.Να προσπαθήσουμε με την αρνητική μας ψήφο να δώσουμε στους πολιτικούς να καταλάβουν ότι δεν τους ανεχόμαστε πλέον.Να απαιτήσουμε με διαδηλώσεις,πορείες,απεργείες κτλ (όχι για την προαγωγή των συμφερόντων των διάφορων επαγγελμάτων μόνο) αλλαγές στο εκλογικό σύστημα (απλή αναλογική) και την διενέργεια δημοψηφισμάτων για σημαντικά κοινωνικά και εξωτερικής πολιτικής ζητήματα.

Μα δεν ζήτησε κανένας να καταλυθούν οι θεσμοί . Απλά να αλλάξουν . Δηλαδή εκεί που έχει ένας την δύναμη να αποφασίζει να μοιραστεί σε περισσοτέρους .πχ ,εφαρμόζοντας τη συλλογιστική που προανέφερα θα είναι σαν να εφαρμόζεται το δημοψήφισμα πάντα . Ουσιαστικά από τη δική σου συλλογιστική ξεκινάμε και την επεκτείνουμε .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#102 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 20 June 2008 - 17:00

Προς τον καραγκιοζη που μου εδωσε αρνητικο reputation με βαση το παραπανω post:Αν δεν εχεις αρκετη φαια ουσια μεσα στο κεφαλι σου ωστε να αρθρωσεις λογο και να μου απαντησεις με επιχειρηματα σε αυτα που εγραψα τοτε καλυτερα να μην συμμετεχεις σε κανενα forum,που να μη τι αλλο ειναι χωρος δημοσιου διαλογου,οχι χωρος ξεκατινιασματος ατομων με διανοητικες δυσκολιες.

1ον δεν ηταν για το παραπανω ποστ ηταν για το ποστ που εσβησες...
2ον η κατινα ειναι αυτη που βγαζει τις ψηφους της στην φορα κ κλαιει λες κ εγινε κατι τρομερο. Το repuration για αυτη την δουλεια ειναι και μαλιστα αν κ ανωνυμο η αρχοντια σου μαλλον βλεπει ποιος το δινει. Δεν μου αρεσε η συμπεριφορα σου λοιπον κ σου εδωσα αρνητικη αν δεν σου αρεσει κανε μου μυνηση
3ον Γκρινιαζεις για spam αλλα αυτο ηταν το μεγαλυτερο κ εγινε απο σενα...
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#103 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 20 June 2008 - 17:18

Οχι,δεν βλεπω ποιος δινει το rep αλλα εφοσον τσιμπησες το δολωμα δεν χρειαστηκε:orly:

Το reputation δεν ειναι για αυτην την δουλεια,δηλαδη για να εκδηλωνουμε τα παραπονα μας για το moderation.Για αυτη τη δουλεια εχουμε:

Η συμπεριφορα μου που λες οτι δεν σου αρεσε ηταν copy-paste απο τους κανονες:

Απαγορεύεται η αποστολή μηνυμάτων που περιέχουν προσβλητικό περιεχόμενο (...), θίγοντας και προκαλώντας τους υπόλοιπους χρήστες. Κάθε γνώμη - όσο ακραία και αν είναι - έχει δικαίωμα να ακουστεί, μπορεί όμως να εκφραστεί με πολλούς αποδεκτούς τρόπους και σίγουρα όχι μόνο με χρήση προσβλητικών λέξεων ή φράσεων. Οι mods έχουν κάθε δικαίωμα να τροποποιούν ή και να αφαιρούν τέτοιες φράσεις για την διατήρησης της τάξης στο forum.

Τωρα αν αυτοι δεν σου αρεσουν εισαι ελευθερος να το συζητησεις με την anime.gr//Team ειτε να αποχωρησεις απο το forum.

Κατινα κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι αυτος που αντι να κανει ενα επικοδομητικο παραπονο επωνυμα μπας και διορθωσουμε κατι που ενδεχομενως να παει στραβα παει και το χρησιμοποιει το μεσο που χρησιμοποιησες εσυ για να βγαλεις τα απωθημενα σου.Σου υπενθυμιζω οτι αν ειχες ακολουθησει εναν απο τους παραπανω τροπους για να εκφρασεις το παραπονο σου θα ειχαμε αποφυγει αυτα τα post στο παρον thread και μαλιστα ισως να καταληγαμε σε καποιο χρησιμο για το forum συμπερασμα,οποτε μην με κατηγορεις για spam.Οπως ειπα αρκετα ασχοληθηκα,αν θες να το συνεχισουμε να το κανουμε με pms.Aν παλι θες να postαρεις για εχεις τον τελευταιο λογο (για καποιον περιεργο λογο πολλοι εχουν αυτο το βιτσιο στο forum) καντο ελευθερα αρκει να ειναι αυτο το τελευταιο off-topic post στο παρον.

ΥΓ.Δεν κανω μυνησεις.

#104 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 20 June 2008 - 17:37

1ον δεν τσιμπησα κανενα δολωμα απλα δεν μου αρεσει να κρυβομε...
2ον το reputation ειναι για το χρησιμοποιει καθενας οπως του αρεσει τα παραπονα μου για Moderation τα εχω εκφρασει απειρες φορες so no ponit
3ον Αν καποιος εχει αποθημενα κ "no life" ειναι αυτος που θιγετε φωναζει κ διαμαρτηρετε οταν παιρνει αρνητικη σε ενα φορουμ
4ον Ο κανονας αυτος ειναι σχετικος εγω δεν πιστευω οτι εχει προσβητικο περιεχομενο, ουτε εβρισα ουτε κατηγορησα καποιον so το "κατα των κανονων" ειναι συμφωνα με την δικη σου κριση και το μονο που εκανα ειναι να διαφωνισω με αυτην
5ον Ναι ειμαι κομπλεξικος με αποθημενα γιατι οπως καταλαβαινεις το φορουμ ειναι το μονο μεσο εκφρασης μου δεν εχω βγει ποτε απο το σπιτι μου ουτε μπορω να βρω κ αλλο φορουμ να πω τον πονο μου(LOL) και θελω να εχω την τελευταια λεξη για να μεγαλωνει το e-penis μου!!! Αχχχ... με καταλαβες...!Δεν μπορω να κρυφτω...
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#105 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 20 June 2008 - 18:56

Ελπιζω αυτο το ποστ οπως και ΟΛΟ το παραπανο flame να σβηστει το συντομοτερο απο καποιον moderator !!

Η αληθεια ειναι οτι περιμενα να γινουν flames σε αυτο το thread αλλα για ποιο σοβαρους λογους...

Παντως βλεπετε ολοι οτι δεν υπαρχουν δικλειδες επικοινωνιας σημερα, γι'αυτο εχουμε γινει ετσι σαν χωρα !
Ειναι δυνατον να μην μπορουμε να ανταλλαξουμε ηρεμα δυο-τρεις αποψεις ?
Αμα τσακωνομαστε για ψιλου πηδιμα στο forum του anime//gr ειναι πολυ ευκολο καποιος να συλλαβει την μεγαλη εικονα της σημερινης μας κοινωνιας.