Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Amane Misa,την αγαπάμε ή την μισούμε??


  • Please log in to reply
446 replies to this topic

Poll: Σας άρεσε η Misa σαν χαρακτήρας στο Death Note? (274 member(s) have cast votes)

Σας άρεσε η Misa σαν χαρακτήρας στο Death Note?

  1. Ναι,την βρήκα συμπαθητική και ενδιαφέρουσα (129 votes [13.96%] - View)

    Percentage of vote: 13.96%

  2. Όχι,καλύτερα να μην υπήρχε καθόλου στην σειρά (55 votes [5.95%] - View)

    Percentage of vote: 5.95%

  3. Δεν με απασχόλησε (53 votes [5.74%] - View)

    Percentage of vote: 5.74%

  4. Θα την προτιμούσα σε ένα hentai (687 votes [74.35%] - View)

    Percentage of vote: 74.35%

Vote Guests cannot vote

#46 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 01 June 2008 - 16:56

Ούτε αγνή ήταν, ούτε καλός χαρακτήρας. Μόνο όμορφη. Να θυμίσω ότι σκότωνε κόσμο.


Σκωτονε κοσμο

1)την πρωτη φορα για να συναντησει τον Light
2)κατ εντολην του Light

Αν δεν εβρισκε το Death Note/δεν υπηρχε ο Light θα παρεμενε μια καλη κοπελα(απο χαρακτηρα εννοω!)...δεν εχουμε αποδειξεις περι του αντιθετου(και η ορεξη για εκδικηση σ'αυτον που σκωτοσε τους γονεις της δεν μετραει,εφ οσον ηταν ακομη μονο μια σκεψη)


Τωρα αγνη,παλι εφ οσον δεν συναντουσε τον Light,που την εβαζε να τα κανει ολα αυτα,θα ητανε...

Ειναι ακριβως οπως οταν εχεις ενα καλο παιδι σε ενα σχολειο και μετα συναναστρεφεται με κακες παρεες και χειροτερευει...ε,εδω οι κακες παρεες ηταν ο Light...

Τα ιδια για το καλος χαρακτηρας...

Τον Light να μην συναντουσε μια χαρα θα ητανε...μονο και μονο οτι οσα εκανε τα εκανε απο εντολες του Light και δεν υπολογισε αν ηταν αθωοι,καλοι ανθρωποι κλπ,το πολυ πολυ ασυνειδησια το λες και οχι κακια...

(τι να κανεις ηταν Love Fool,δεν αντιλεγω..)

Ντάξει, κι εγώ άνδρας είμαι και μια Misa θα με έλκυε, αλλά δεν θα με έκανε να μπερδέψω τις αρετές μεταξύ τους.


Μπα,μιλαω αμεροληπτα,αφηνοντας τις ορμες στην ακρη(:hihi2:)

@iristella:Ναι,ετσι φαινετε:sigh2:

#47 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 June 2008 - 17:02

Σκωτονε κοσμο

1)την πρωτη φορα για να συναντησει τον Light
2)κατ εντολην του Light

Ρε man, θα με πάρουν τα ζουμιά... :run:

Το ότι σκότωνε κόσμο με στόχο να τραβήξει το ενδιαφέρον του Light το βλέπεις απλά ρομαντικό και όχι αποτρόπαιο;

Σιγά που την χάλασε ο Light, τη στιγμή που θέριζε ζωές αβίαστα και πριν τον συναντήσει.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#48 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 June 2008 - 17:03

Αυτο που λες ειναι χειροτερο οχι καλυτερο. Το με παρεσυραν δεν αποτελει δικαιολογια, πειστηριο ηλιθιοτητας αποτελει. Και μην γελιομαστε αλλο το με παρεσυραν να αντιγραψω σε ενα τεστ και αλλο το να ξεπαστρευω κοσμο και κοσμακη. Αυτο το οποιο την κανει απειρες φορες χειροτερη απο τον Light ειναι οτι η Misa δεν ειχε καμια δικαιολογια κανενα σκοπο whatsoever για αυτο που εκανε... Ο Light θα μπορουσαμε να ισχυριστουμε οτι ειχε μια ιδεολογια, εναν σκοπο τουλαχιστον.......το οποιο μαλιστα ξεφευγε απο τον ορισμο του αυστηρα προσωπικου συμφεροντος.

#49 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 01 June 2008 - 17:18

πείτε ότι σας αρέσει γιατί θα γουστάρατε ένα γκομενάκι σαν και του λόγου της που "υποτίθεται" ότι είναι έξυπνη αλλά έχει τυφλωθεί απ' τον έρωτα και κάνει ό,τι της λέτε, όπως έγινε με τον Παριζάκι Λάητ (μιλάμε για συγκλονιστικό iq), και αφήστε τα "ήταν καλή και γλυκούλα".

το δν έχει τους πιο αντιπαθητικούς χαρακτήρες μαζεμένους. μακράν.

Posted Image


#50 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 01 June 2008 - 17:18

ichigo13, εγώ δεν ήθελα κάτι να χαλαρώνει τη σειρά. Οι βλακείες τις Misa με εκνεύριζαν, γιατί μου χαλούσαν το "wow" factor της πλοκής.

Ναι Kenny ούτε εγώ θα είχα πρόβλημα όμως καλώς ή κακώς η σειρά είναι Shonen και όχι seinen,οπότε το ύφος θα πρέπει να είναι και λίγο χαλαρο!Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να αλλάξουν κάποια από τα χαρακτηριστικά της Misa!Έλα όμως που η Misa είναι όλο το fanservice της σειράς!Ξέρετε πόσους θαυμαστές έχει η Misa και πόσες φιγούρες της κυκλοφορούν την Ιαπωνία?

Edited by ichigo13, 01 June 2008 - 17:25.

Posted Image

#51 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 01 June 2008 - 17:20

Ρε man, θα με πάρουν τα ζουμιά... :run:

Το ότι σκότωνε κόσμο με στόχο να τραβήξει το ενδιαφέρον του Light το βλέπεις απλά ρομαντικό και όχι αποτρόπαιο;


Aποτροπαιο ειναι αν το εκανε και ειχε συνειδηση,σαν τον Light...και μαλιστα,βλεποντας την κατασταση γενικα,ηταν αποτροπαιο..

Η Misa ομως το εκανε χωρις να το αντιλαμβανεται(ακολουθουσε το "ολα για τον Light,κι ας ειναι και η ζωη μου")...

Ναι,ηταν ασυνειδητη,ηλιθια,χαζη,τουβλο(που λεει και η iristella)...κακια δεν ηταν...

(και ειπα ηδη,λιγο περισσοτερο μυαλο να ειχε,μια χαρα θα ηταν)

Ειναι απ αυτους τους χαρακτηρες που το μυαλο τους δεν αρκει για να τους "στηριξει" και παιρνουν σαν προτυπο καποιον αλλο...

Τωρα αν ο αλλος ειναι καλος ανθρωπος/χαρακτηρας,γινονται κι αυτοι/ες ετσι...δλδ αν ειχε γνωρισει εναν ανθρωπο που ηταν καλος και την αγαπουσε,οχι μονο θα ηταν καλη κοπελα,αλλα μαλιστα μπορει και να καλυτερευε "νοητικα",να γινοταν πιο συνειδητοποιημενη...

Για κακη της τυχη ομως της ετυχε ο Light,το πιο ρεμαλι ολονων(!)...και την επηρεασε αρνητικα,μιας και αυτος την ειχε σαν μονο ενα μεσο...δεν λεω οτι οι πραξεις της δεν ηταν κακες,αυτη δεν ηταν κακη...

Επρεπε να ειχε βρει ενα αλλο προτυπο....(οπως ειπα απο μυαλο,ναι,ηταν αδυναμη...κακια δεν ηταν,οχι απο την φυση της δλδ)

Σιγά που την χάλασε ο Light, τη στιγμή που θέριζε ζωές αβίαστα και πριν τον συναντήσει.


Ποτε το κανε αυτο??Την μια φορα στην Sakura TV,και αυτο παλι για να συναντησει τον Light το κανε...παλι ασυνειδητα το κανε για να βρει αυτον...

Παλι αυτος ηταν απο πισω...

Το DN να μην ειχε βρει και τον Light να μην ειχε συναντησει και θα ηταν η καλυτερη κοπελα(τροπος του λεγειν,no offense στις κοπελιες του site...που λεει ο λογος η καλυτερη κοπελα,κανεις δεν ειναι τελειος..)

Με λιγα λογια,εγω θεωρω τον χαρακτηρα της απο μονο,απο την φυση της...χωρις τις συναναστροφες με τον Light δεν ηταν κακια,και μαλιστα πιστευω αδυνατουσε να πραξει κατι κακο(και να σκεφτει σε γενικες γραμμες,αλλα οχι εντελως...ενταξει κακα πραγματα ολοι σκεφτομαστε,να μην τα πραξουμε ειναι το θεμα)

Αυτο που λες ειναι χειροτερο οχι καλυτερο. Το με παρεσυραν δεν αποτελει δικαιολογια, πειστηριο ηλιθιοτητας αποτελει.


Ειπα εγω οτι δεν ηταν ηλιθια??

Πολλες φορες ομως και οι καθυστερημενοι θεωρουνται αγνοι ανθρωποι,χωρις κακες σκεψεις(και αυτη δεν ηταν καν καθυστερημενη,φαντασου..)...μην ακουσω σχολια στο τελευταιο!!:df13952b:

Αυτο το οποιο την κανει απειρες φορες χειροτερη απο τον Light ειναι οτι η Misa δεν ειχε καμια δικαιολογια κανενα σκοπο whatsoever για αυτο που εκανε... Ο Light θα μπορουσαμε να ισχυριστουμε οτι ειχε μια ιδεολογια, εναν σκοπο τουλαχιστον.......το οποιο μαλιστα ξεφευγε απο τον ορισμο του αυστηρα προσωπικου συμφεροντος.

Τοσο πολυ αντιπαθεια πια??:oo:

Πιο πολυ και απο τον ακατονομαστο???

Επρεπε να σκεφτω νωριτερα με ποιον τα εβαζα:hihi2:

#52 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 01 June 2008 - 17:22

13-10
:kill4u:
αρχίζει να έχει ενδιαφέρον ...

Αλλά όντως κανένας δεν εμφανίζεται στη συζήτηση!

Δε πιστεύω οτι η ηλιθιότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως άλλοθι για φόνο!"Συγνωμη κύριε δικαστά άλλα βλέπετε είμαι ηλίθια!Δε φταίω έγω το ρεμάλι που ερώτεύτηκα..."
οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#53 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 June 2008 - 17:25

και ο light χωρις το DN μια γλυκα ηταν, μια ομορφια(αυτο τωρα πιανεται για spoiler?)... πιο καλο παλικαρι δεν ειχα ξαναδει σε anime,,,, τι παει να πει αυτο δλδ? Το ζητημα ειναι οι επιλογες που κανεις απο την στιγμη που εχεις κατι στα χερια σου... Αν η Misa ειχε τον οποιοδηποτε ηθικο ενδοιασμο για να σκοτωσει ανθρωπους δεν θα το εκανε (τουλαχιστον οχι τοσο ευκολα, χαρουμενα, περιττα, και χωρις να της εχει ζητησει ο Light κατι τετοιο).

#54 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 01 June 2008 - 17:25

Ψήφισα κι εγώ...

Sorry zoro αλλά θα πάρω κι εγώ το μέρος που λέει πως η Misa είναι ο χειρότερος χαρακτήρας κατά την άποψη μου.

Το γεγονός πως ήταν ερωτευμένη δεν της δίνει το δικαίωμα να κάνει όσα έκανε. Είναι η αιτία πολλών κακών. Ώρες, ώρες ήταν χειρότερη από τον Light. Μόνο το ότι έκανε ότι της έλεγε και αυτή το έκανε, από εκεί να καταλάβεις...

Τες πα, ψήφισα την επιλογή πως δεν θα ήθελα να υπάρχει στη σειρά!

#55 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 June 2008 - 18:04

Aποτροπαιο ειναι αν το εκανε και ειχε συνειδηση,σαν τον Light...και μαλιστα,βλεποντας την κατασταση γενικα,ηταν αποτροπαιο..

Η Misa ομως το εκανε χωρις να το αντιλαμβανεται(ακολουθουσε το "ολα για τον Light,κι ας ειναι και η ζωη μου")...

Ναι,ηταν ασυνειδητη,ηλιθια,χαζη,τουβλο(που λεει και η iristella)...κακια δεν ηταν...

Ρε Glastenen, φέρε μερικά βιβλία Δικαίου, εδώ πολλοί χρειάζονται φροντιστήριο. :fromabove:

Λοιπόν, απλά και όμορφα: Οι πράξεις της Misa ήταν de facto αποτρόπαιες. Το αν τις έκανε με συνείδηση των πράξεών της, ή αν δρούσε τυφλωμένη από το πάθος (έλεος :deadga6:) ουδεμία σημασία έχει.

Τελικά, μου φαίνεται ότι τα πολλά anime, αντί να καταρρίπτουν τις προκαταλήψεις σας, τις ενισχύουν. Εν προκειμένω, μου δίνετε την εντύπωση ότι για να αποκαλέσετε έναν χαρακτήρα κακό, θα πρέπει να είναι άσχημος, με κέρατα, πριονωτά δόντια και σατανικό γέλιο.

Ε guess what. Υπάρχουν και κακοί άνθρωποι με αγγελικό πρόσωπο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#56 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 01 June 2008 - 18:09

Η Μίσα δεν είναι και τόσο χαζή και δεν είναι καθόλου αθώα.
Αυτό που ήθελε ήταν να είναι δίπλα στον Λαιτ. Χρησιμοποίησε κάθε μέσο και το πέτυχε. Είναι κλασικη περίπτωση συμφεροντολόγου ανθρώπου και κλασική περίπτωση γυναίκας που το μόνο που θέλει είναι να βρίσκεται κοντά στον άντρα που διάλεξε για κάποιον λόγο που της κόλλησε στο κεφάλι, χωρίς να τη νοιάζει αν αυτός την θέλει, χωρίς να την νοιάζει τί είδους άνθρωπος είναι αυτός και στην τελική χωρίς να την νοιάζει καν στην ουσία αυτός. (Σ' αυτό μοιάζει με την ιστορία Χάτσικο - Τακουμι από Νάνα)

Spoiler:


#57 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 01 June 2008 - 18:18

Εμένα σαν Misa άρεσε (:nbleed:)

Σαν χαρακτήρας μου ήταν αδιάφορη (παρότι ψηφησα το πρώτο γιατί ρέει hentai αίμα στις φλέβες μου). Δεν έχω διαβάσει όλα όσα είπατε αλλά σίγουρα δεν ήταν "καλή" με την κανονική έννοια.

Δεν ξέρω αν έχει καθαρή κακία (pure evil) αλλά σίγουρα δεν έχει δικαιολογία για τις πράξεις της. Ούτε την εκμεταλεύτηκε κανείς. Μόνη της αφέθηκε προς εκμετάλευση και μόνη της έκανε τα πάντα (τα οποία δεν ήταν αθώες πράξεις) για να την αγαπήσει ο ανοργασμικός.

Ουσιαστικά ήταν ένα πλήρως ιδιοτελές άτομο που δεν δίστασε να σκοτώσει για τις δικές της ορέξεις (του Light και κατ' επέκταση δικές της)...

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#58 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 01 June 2008 - 18:20

συμφωνό απόλυτα με himawarinosekai !εμπρός λοιπόν ψήφισε κι εσύ:wooi2:
οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#59 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 01 June 2008 - 18:21

Τελικά, μου φαίνεται ότι τα πολλά anime, αντί να καταρρίπτουν τις προκαταλήψεις σας, τις ενισχύουν. Εν προκειμένω, μου δίνετε την εντύπωση ότι για να αποκαλέσετε έναν χαρακτήρα κακό, θα πρέπει να είναι άσχημος, με κέρατα, πριονωτά δόντια και σατανικό γέλιο.



Κοψτε τ'ανιμε τοτε....:hehe:



Εγω την λατρευα γιατι μ'εκανε να γελαω (και το γελιο το θεωρω πολυ σημαντικο)
αλλα και την μισουσα που γινονταν χαλι να την πατησει ο Light... Πραγματικα εκεινο το σημειο με νευριασε.
Ρε Zoro, κι εγω ειμαι πολυ γλυκια και συμπαθητικη αλλα οχι και να σκοτωσω κοσμο
επειδη μου το λεει καποιος διεστραμμενος. Αλλα αυτη ηταν τυφλααα ερωτευμενη μαζι του, τοσο τυφλα που δεν το συζητω.

Λιγο ελεος δλδ....:deadga6:
Η αγαπη εχει και καποιο οριο.... λιγο ανοιχτο μυαλο θελει.



#60 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 01 June 2008 - 18:33

συμφωνό απόλυτα με himawarinosekai !εμπρός λοιπόν ψήφισε κι εσύ:wooi2:


gomen! δεν μπορώ να ψηφίσω γιατί δεν θεωρώ προτιμότερο να μην υπήρχε στην σειρά. Ήταν σημαντικό στοιχείο εξέλιξης της πλοκής και το άνιμε θα ήταν εντελώς διαφορετικό χωρίς αυτήν...:emptyonexg1: