Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

TO BE OR NOT TO BE ONGOING?


  • Please log in to reply
154 replies to this topic

Poll: DO YOU PREFER ONGOING OR NOT? (177 member(s) have cast votes)

DO YOU PREFER ONGOING OR NOT?

  1. ongoing (57 votes [32.20%])

    Percentage of vote: 32.20%

  2. finished (120 votes [67.80%])

    Percentage of vote: 67.80%

Vote Guests cannot vote

#121 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 22 March 2011 - 20:00

Οχι εγω βλεπω ongoing αλλα φροντιζω να μην εχω διαβασει πρωτα το αντιστοιχο manga γιατι μου χαλαει την αγωνια! Μου αρεσει να κατεβαζω καθε εβδομαδα το επεισοδιο που βγαινει και να βλεπω συγκεκριμενες σειρες σε συγκεκριμενες μερες! Ενταξει πειτε με και ακυρο αλλα τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα! :bleh:

#122 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 24 March 2011 - 22:30

Finished of course. The "Why" is on the first page :)

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#123 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 24 March 2011 - 22:47

Συνήθως δεν βλέπω ongoing αλλά ο Κένης με πείθει.

Ongoing for great justice. Όταν το βλέπεις λίγο-λίγο:

> Η απόλαυση διαρκεί περισσότερο (3-4 μήνες, αντί για 3-4 μέρες).
> Έχεις αγωνία για το επόμενο επεισόδιο, μιας και δεν έχει βγει. Αν ξέρεις ότι απέχει δύο κλικ από σένα, it's half the thrill.
> Σκέφτεσαι περισσότερο τι έχεις δει, εξαιτίας του προηγούμενου. Έτσι η ιστορία ωριμάζει μέσα σου.
> Το κυριότερο. Όταν βλέπεις ένα ongoing anime μπορείς να συμμετέχεις σε συζητήσεις με άλλους που το βλέπουν μαζί με σένα, οι οποίες συχνά είναι άκρως επικοδομητικές. Εκεί φαίνεται το καλό των forums. Αναλύετε το επεισόδιο που μόλις είδατε, κάνετε υποθέσεις για το τι θα γίνει στη συνέχεια, σχολιάζετε αγαπημένους χαρακτήρες κτλ. Όλη αυτή η μαγεία χάνεται όταν παίρνεις όλο το πακέτο με τη μία. (Παρατηρήστε τα threads των anime που είχαν ολοκληρωθεί πριν γίνει το .aNiMe//GR. Είναι όλα φτωχά).

Συμπέρασμα: χρειαζόμαστε περισσότερους ongoing watchers. :P



#124 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 24 March 2011 - 23:18

προτιμώ ongoing καθαρά για θέμα χρόνου, δηλ άλλο να βλέπω 4 σειρές απο 100 λεπτά την εβδομάδα κ άλλο να βλέπω 2 σειρές την μέρα επειδή πορώθηκα, που ουσιαστικά σκο΄τωνω 2 μέρες, τη μία για να βλέπω anime κ την επόμενη να κοιμάμαι.

αν όμως μας καταντήσουν τα ongoing όπως την madoka που πηρε αορίστου αναβολή δεν έχω παρά να βρίσω διότι μάλλον επίτηδες γίνετε.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#125 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 25 March 2011 - 01:21

Συνήθως δεν βλέπω ongoing αλλά ο Κένης με πείθει.

Eμένα πάλι όχι. Είχα μια αμφιβολία όταν είχα πρωτοδιαβασει το ποστ του, γιατί όντως υπάρχουν τα θετικά που αναφέρει, αλλά μετα το περυσινό που τράβηξα βδομαδα τη βδομαδα με το FMAB, ξέρω σίγουρα ότι δεν το αντέχει ο οργανισμός μου. Ασε που ξεχνούσα το τι είχε γίνει και ξαναβλεπα το προηγούμενο για να θυμηθώ.:hihi2: Το οποίο κολλάει ίσως στην εμπέδωση που λέγαμε...

Οπότε τα αποφεύγω όσο μπορώ. Η μόνη περίπτωση ongoing που δεν θα με πείραζε, θα ήταν να μην με πολυενδιαφέρει ή να έχουν αυτοτελή μορφή τα επεισόδια.

Posted Image

Posted Image


#126 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 March 2011 - 01:29

Για μένα δεν τίθεται θέμα. Finished για να τις απολαμβάνω αμέσως ολόκληρες.
Έχει και το ongoing τη χάρη του, δε λέω βέβαια, τόσες σειρές παρακολουθώ ongoing.

Ποτέ δε θα αφήσω μια ongoing σειρά που μου αρέσει για να τη δω όταν θα τελειώσει.
Σωστά τα όσα λέει ο Kenny αλλά 1ον το ότι είναι finished δε σημαίνει ότι θα τα δεις όλα μαζί απαραίτητα, και 2ον πάντα μπορείς να τα συζητάς και να έχεις θεωρίες, αν όχι μέσω φόρουμ, τότε irl.

Η αλήθεια όμως είναι ότι σειρές όπως το Madoka είναι καλύτερες ongoing (τώρα όλοι ξέρουν για το trolling που έπεσε, οπότε πάει το element of surprise).

Posted Image


#127 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 March 2011 - 01:35

Kαλά μην το λες. Όλο και κάποιος θα πάει ξυπόλυτος στα αγκάθια. Εδώ υπάρχει κόσμος που πάει να δει το NGE νομίζοντας ότι θα δει το κλασσικό mecha σε στυλ GUNDAM που λέει ο λόγος.
Απλά όταν καταλαγιάσει λίγο ο πολύς θόρυβος θα γίνει αυτό.

for the record 3 χρόνια μετά και πολλά ongoing και completed αργότερα, εξακολουθώ να πιστεύω ότι completed> ongoing. Ειδικά κάποιες σειρές όπως πχ Tatami Galaxy είναι αδύνατον να τις δεις ongoing.

#128 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 25 March 2011 - 01:37

Αν όταν είχα προτοποστάρει υποστήριζα μια φορά τα finished, τώρα που ένιωσα την γλύκα του "περιμένω 6 μήνες για να δω το επόμενο επισόδιο του unicorn και μένει ακόμα άλλος 1,5 χρόνος για να τελιώσει" τα υποστηρίζω 10^^

Edited by Mad_Hatter, 25 March 2011 - 01:49.

qzMHWHd.png


#129 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 March 2011 - 01:46

Εγώ πάντως αν και προτιμάω completed την καταβρίσκω με τα ongoing και τον internetiko τους χαβαλέ.

Εδώ υπάρχει κόσμος που πάει να δει το NGE νομίζοντας ότι θα δει το κλασσικό mecha σε στυλ GUNDAM που λέει ο λόγος.

Αναρωτιέμαι πώς στο κέρατο το καταφέρνουνε αυτό, χρειάζονται μετάλλιο...

Posted Image


#130 Regina

Regina

    Paladin

  • Members
  • 54 posts

Posted 25 March 2011 - 01:48

Να συμπληρώσω επίσης ότι αυτό:

Πάντως είναι αλήθεια πως αν τα έχεις μαζεμμένα, καταντάς να παρατάς ότι άλλο (πχ διάβασμα)...


δεν υφίσταται. Πάντα θα υπάρχει κάτι στη ζωή σου που θα χρησιμοποιήσεις σαν αφορμή για να μη διαβάσεις, αν δεν θέλεις να διαβάσεις.Πες το finished, πες το ongoing, πες το ο,τι θες.


Mirrors_Edge_Signature_by_aose.jpg

We don't exactly fit in. Anywhere. And we've made that our greatest strength


#131 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 26 March 2011 - 22:32

Finished γιατι αλλιως περιμενω απο το καθε επεισοδιο να εχει κατι επικο και ετσι αν δω οτι για λογους επιβραδυνσης η για να αναλυσουν καποια θεματα τα οποια θελουν δουλιτσα(που οταν τα βλεπω complete μια χαρα τα απολαμβανω)απογοητευομαι και χαμηλονω στην αντιλυψη μου τη σειρα.But that's just me.Παντως για να λεμε τα σηκα σηκα οταν τελειωνω μια complete σειρα ειμαι καπως ετσι:zombie:

sc5bab.jpg


#132 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 27 March 2011 - 00:54

πάντα finished , μόνο το Rec και το Death Note έχω δει ongoing και ακόμα δεν ξέρω γιατί ΧD
To μόνο αρνητικό με το να μην βλέπεις τα ongoing είναι πως είσαι μια σεζόν πίσω
Το θετικό με τα finished είναι πως αποφεύγεις συνήθως τις πατάτες καθώς υπάρχουν αρκετές απόψεις , reviews , previews για τις σειρές ολοκληρωμένες αν και υπάρχει αρκετά αυξημένος κίνδυνος να χάσεις καμία underrated σειρά XDDD
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#133 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 27 March 2011 - 10:51

ongoing. διοτι με το να εχεις καμια 10αρια ανιμε/μανγκα ongoing εχεις κ ασχολησε λιγη ωρα καθε μερα σχεδον. ενω με αυτα που εχουν τελιωσει η σκαλωνεις και τρως 6 ωρες απο εκει που το πηγαινες για μια, η απογοητευεσαι γρηγορα και τα παρατας, χωρις να τους δινεις την ευκαιρια που θα επρεπε.

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#134 Tanatsos

Tanatsos

    Anime Amateur

  • Members
  • 112 posts

Posted 27 March 2011 - 11:39

Για μένα ongoing είναι πολύ καλύτερα και για manga και για anime...όταν βλέπεις μια σειρά ολόκληρη δεν έχουν νόημα τα cliffhangers, ούτε κάνεις υποθέσεις για τη συνέχεια(+αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες ). Μέσα στη μαγεία της ιστορίας είναι και η αναμονή κάθε βδομάδα για να δεις το επόμενο. Μερικές φορές μάλιστα ξενερώνω που είδα ολόκληρες σειρές μονοκοπανιά (π.χ Death Note)

#135 Xeiji

Xeiji

    ohayoooo

  • Members
  • 60 posts

Posted 27 March 2011 - 13:44

Completed, finished, done... whatever σημαινει οτι εχει τελειωσει! Παρολο που δεν μπορω να πω και το ongoing εχει τη χαρη του... Η αγωνια και να τρως τα κομματια σου τι θα γινει παρακατω ειναι must!! Ειμαι φαν και των δυο τελικα! :hahaha:
otan oi aetoi petoun psila, i koutsoulia ponaei.