Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

TO BE OR NOT TO BE ONGOING?


  • Please log in to reply
154 replies to this topic

Poll: DO YOU PREFER ONGOING OR NOT? (177 member(s) have cast votes)

DO YOU PREFER ONGOING OR NOT?

  1. ongoing (57 votes [32.20%])

    Percentage of vote: 32.20%

  2. finished (120 votes [67.80%])

    Percentage of vote: 67.80%

Vote Guests cannot vote

#136 leonardo

leonardo

    ασχημόγουστος

  • Members
  • 71 posts

Posted 05 April 2011 - 03:58

Προσωπικά είμαι του finished, συνήθως περιμένω τα ongoing να τελειώσουν και μετά να τα αρχίσω, φυσικά υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις.:drink:

Posted Image

Never argue with an idiot. He will drag you on his own level and beat you with experience.


#137 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 05 April 2011 - 21:33

Όταν είναι να αρχίσω κάτι δε το σκέφτομαι αυτό καν. Τώρα οι ongoing, εχουν μια χαρη, οτι σε κρατάν σε αγωνία. Αλλα γεκινώς δε του δίνω σημασία...

#138 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 06 April 2011 - 07:33

Nα πω την αληθεια δεν έχω πρόβλημα..Βλέπω και απ' τα 2...Σημασία έχει να είναι καλή η σειρά και να σ'αρέσει εσενα..Απλα όταν βλέπω κάτι που είναι ongoing προτιμώ καμια φορά να αφήνω να μαζευτουν 5-6 επεισόδια.

#139 Kumo

Kumo

    FuLLMooN Wo Sagashite..~

  • Members
  • 44 posts

Posted 09 April 2011 - 03:23

Πάντως ένα ισχυρό επιχείρημα που έχουν οι υποστηρικτές των complete είναι ότι τα περισσότερα καλά anime είναι πίσω μας και όχι μπροστά μας. Αυτό όντως ισχύει. Ανά πάσα χρονική στιγμή υπάρχουν... 40; 50 anime εν εξελίξει; Εκ των οποίων αξίζει να δεις... 8; 10; Την ίδια στιγμή υπάρχουν αρκετά έως πάρα πολλά καλά complete anime για να δει κανείς, ακόμα κι αν είναι βετεράνος στο άθλημα. Αν προσθέσεις στο παραπάνω κι αυτό που λένε αρκετοί, ότι ο μέσος όρος ποιότητας των νέων σειρών πέφτει διαρκώς... καταλαβαίνετε που πάει το πράγμα.

Όπως είπα, είναι ένα ισχυρό επιχείρημα, παρ' όλα αυτά δεν πιάνει σ' εμένα, και ο λόγος είναι ο εξής. Λατρεύω τόσο πολύ την... "ιεροτελεστία" του ongoing, που έυχομαι να μπορούσα, όλα τα αριστουργηματικά anime του παρελθόντος που έχω δει, να τα είχα δει όταν προβάλλονταν, για να τα "ζήσω" καλύτερα.

Θα δώσω ένα παράδειγμα: το Monster. Anime του 2004-5. Δυστυχώς το είδα complete, και το "δυστυχώς" έγκειται στο ότι το είδα λαίμαργα και βιαστικά, σε 3 sessions των 25 επεισοδίων ανά ημέρα. Το αποτέλεσμα είναι να μην κατάλαβα κάποια πράγματα, να έχω ξεχάσει κάποια στοιχεία από την πλοκή, και εν τέλει να πρέπει κάποια στιγμή στο μέλλον να ξαναδώ 74 επεισόδια (που θα το κάνω κάποια στιγμή, αλλά συνέχεια το αναβάλλω).

Ειλικρινά θα προτιμούσα να ήμουν στο χώρο από το 2004, και να έβλεπα αυτό το διαμάντι ongoing, κι ας με τυραννούσε επί ενάμιση χρόνο. Όλα τα απαραίτητα στοιχεία θα ήταν εκεί: προσήλωση στο τρέχον επεισόδιο, αγωνία για το επόμενο, συζήτηση με άλλους fans.

Κάποιοι μπορεί να αντιπροτείνουν "περιόρισε τον εαυτό σου σε 1 επεισόδιο ανά εβδομάδα από την εκάστοτε σειρά". Απλά δεν δουλεύει. Όταν έχεις αγωνία για το επόμενο επεισόδιο, κι αυτό το επόμενο επεισόδιο είναι στον σκληρό δίσκο σου, (και δεν νυστάζεις/έχεις μάθημα/έχεις να πας κάπου,) θα το δεις αμέσως μετά.

Γι' αυτό και τολμώ να χαρακτηρίσω όλους αυτούς που αποφεύγουν τις ongoing σειρές ως spoiled kids. Έχουν καλομάθει στο να ξεκοκαλίζουν σειρές με τη μία, και δεν τολμάνε να γευτουν τη γλυκόπικρη περιπέτεια του να βλέπουν ongoing. Είναι αδύναμοι άνθρωποι. :stubborn:

Φιλικά, από ένα άτομο που φυσικά και βλέπει και παλιές σειρές (don't get me wrong :P).


Βασίκα... αν σκευτεις το FMA ή ίσως το Death Note είναι πισω μας πλεον αλλα οσο ήταν ongoing ήταν θρησκεία. Και ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον.
Claymore ας πουμε ή oNE PIECE συνεχίζει να εκπλήσει ως ongoing :P
Posted Image

#140 Caliburn

Caliburn

    ZzZzZzZz

  • Members
  • 102 posts

Posted 14 August 2011 - 22:28

Προσωπικα ειμαι υπερ των ongoing...τα finished ειναι για μονο 3-4 μερες ενω τα ongoing για μηνες!!!
Spoiler:
Μέγιστο επιτρεπτό ύψος υπογραφής: 250 pixels

The .aNiMe//GR Team

#141 fwto

fwto

    Anime Newbie

  • Members
  • 61 posts

Posted 21 October 2011 - 11:30

Το ιδανικότερο για μενα θα ταν μια σειρα με 500+ επεισόδια που θα είχε τελειώσει. Ετσι έχεις όλα τα πλεονεκτήματα , δηλαδη τη βλεπεις για μεγάλο χρονικό διαστημα, αλλα οσα επεισοδια θες εσυ καθε μερα, οχι 1 την εβδομαδα μεχρι να φτασεις στο τελος, ειναι πολυ σπαστικο για μενα,
Spoiler:
Μέγιστο επιτρεπτό ύψος υπογραφής: 250 pixels

The .aNiMe//GR Team

#142 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 21 October 2011 - 11:46

φυσικα και οι τελιωμενες σειρες ειναι το ειδανικο...η σειρες οπως το OP με πολλα επ. οταν το χα δει ...ειχα καει πραγματικα XDD ειναι πιο ωραιο να χεις πολλα επ. γενικα να δεις απτο να περιμενεις κα8ε week για το next, αυτο δεν σημενει οτι δεν βλεπω on-going βεβαια :P
το ιδιο υσχυει και για μανγκα...τωρα τις προαλες ειχα κατσει και διαβαζα το hitman reborn κατι μερες :3
フカフカ

#143 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 21 October 2011 - 12:17

Complete Anime γιατι γινεται καλυτερη διαχειρηση του budget στα 20-40 επ.
Αλλα manga που δεν εχει τουλαχιστον 100 chapters + δεν με ψηνει...
Posted Image

#144 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 October 2011 - 12:28

Yπάρχουν και completed anime με λιγότερα από 20 επεισόδια πάντως.

Δεν έχει σχέση το πόσα chapters/επεισόδια έχει κάτι με το θέμα.

#145 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 21 October 2011 - 14:26

Προτιμώ κυρίως finished αλλά αυτές τελειώνουν γρήγορα :P ενώ οι ongoing κρατάνε πολύ καιρό και μερικές φορές σε κάνουν να στριφογυρίζεις στο κρεβάτι σου επειδή έχεις αγωνία για το τι θα γίνει στην συνέχεια :P
Posted Image

#146 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 27 October 2011 - 22:49

Eνα εχω να πω.Urasawa on going.......i dare you:try:

sc5bab.jpg


#147 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 28 October 2011 - 12:37

Eνα εχω να πω.Urasawa on going.......i dare you:try:


challenge accepted

Πάντως ένα ισχυρό επιχείρημα που έχουν οι υποστηρικτές των complete είναι ότι τα περισσότερα καλά anime είναι πίσω μας και όχι μπροστά μας. Αυτό όντως ισχύει. Ανά πάσα χρονική στιγμή υπάρχουν... 40; 50 anime εν εξελίξει; Εκ των οποίων αξίζει να δεις... 8; 10; Την ίδια στιγμή υπάρχουν αρκετά έως πάρα πολλά καλά complete anime για να δει κανείς, ακόμα κι αν είναι βετεράνος στο άθλημα. Αν προσθέσεις στο παραπάνω κι αυτό που λένε αρκετοί, ότι ο μέσος όρος ποιότητας των νέων σειρών πέφτει διαρκώς... καταλαβαίνετε που πάει το πράγμα.

Όπως είπα, είναι ένα ισχυρό επιχείρημα, παρ' όλα αυτά δεν πιάνει σ' εμένα, και ο λόγος είναι ο εξής. Λατρεύω τόσο πολύ την... "ιεροτελεστία" του ongoing, που έυχομαι να μπορούσα, όλα τα αριστουργηματικά anime του παρελθόντος που έχω δει, να τα είχα δει όταν προβάλλονταν, για να τα "ζήσω" καλύτερα.

Θα δώσω ένα παράδειγμα: το Monster. Anime του 2004-5. Δυστυχώς το είδα complete, και το "δυστυχώς" έγκειται στο ότι το είδα λαίμαργα και βιαστικά, σε 3 sessions των 25 επεισοδίων ανά ημέρα. Το αποτέλεσμα είναι να μην κατάλαβα κάποια πράγματα, να έχω ξεχάσει κάποια στοιχεία από την πλοκή, και εν τέλει να πρέπει κάποια στιγμή στο μέλλον να ξαναδώ 74 επεισόδια (που θα το κάνω κάποια στιγμή, αλλά συνέχεια το αναβάλλω).

Ειλικρινά θα προτιμούσα να ήμουν στο χώρο από το 2004, και να έβλεπα αυτό το διαμάντι ongoing, κι ας με τυραννούσε επί ενάμιση χρόνο. Όλα τα απαραίτητα στοιχεία θα ήταν εκεί: προσήλωση στο τρέχον επεισόδιο, αγωνία για το επόμενο, συζήτηση με άλλους fans.

Κάποιοι μπορεί να αντιπροτείνουν "περιόρισε τον εαυτό σου σε 1 επεισόδιο ανά εβδομάδα από την εκάστοτε σειρά". Απλά δεν δουλεύει. Όταν έχεις αγωνία για το επόμενο επεισόδιο, κι αυτό το επόμενο επεισόδιο είναι στον σκληρό δίσκο σου, (και δεν νυστάζεις/έχεις μάθημα/έχεις να πας κάπου,) θα το δεις αμέσως μετά.

Γι' αυτό και τολμώ να χαρακτηρίσω όλους αυτούς που αποφεύγουν τις ongoing σειρές ως spoiled kids. Έχουν καλομάθει στο να ξεκοκαλίζουν σειρές με τη μία, και δεν τολμάνε να γευτουν τη γλυκόπικρη περιπέτεια του να βλέπουν ongoing. Είναι αδύναμοι άνθρωποι. :stubborn:

Φιλικά, από ένα άτομο που φυσικά και βλέπει και παλιές σειρές (don't get me wrong :P).


qzMHWHd.png


#148 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 October 2011 - 16:07

το ιδανικοτερο θα ηταν να τα βλεπαμε ongoing αλλα απευθειας απο την TV.

Κατι τετοιο ειχα κανει με τη σειρα Wolf's Rain οταν ειχε προβληθει απο το γαλλικο Mangas πριν 7 χρονια. Καθηλωτικη σειρα, ειχα αγωνια καθε Δευτερα βραδυ στις 12 να δω το επομενο επεισοδιο. το προβαλλε και τις Τεταρτες το μεσημερι αλλα ηταν στα Γαλλικα και λογοκριμενο. Τη Δευτερα ηταν υποτιτλισμενο. Βεβαια ειχα χασει λιγο στην αρχη ενω οι επαναληψεις καπου στη μεση με εκνευρισαν.

Μετα ειχε δειξει και τις Witch Hunter Robin και Irresponsible Captain Tylor στην ιδια βραδυνη ζωνη αλλα ανιδεος τοτε τα ειχα προσπερασει. Ειχα δει μονο λιγα λεπτα και δεν μου αρεσαν. το ιδιο ομως δε μετανιωνω που ειχα κανει με τη Rahxephon. Ειχα δει λιγα επεισοδια και την παρατησα. Ειχε δειξει και το Evangelion στα Γαλλικα με γαλλικο τραγουδι εισαγωγης αλλα το ειχα δει ηδη και δεν μπορουσα, ουτε ηθελα να το ξαναδω.


Αλλα μονο ετσι σου μενει μια σειρα πραγματικα. Να εβαζε καμια σοβαρη σειρα animation η τηλεοραση, ιαπωνικη και μη, να την εβλεπα. Δεν εννοω σατυρικες οπως αυτη που βαζει το Μεγκα πολυ αργα (γνωστη αμερικανικη, μου διαφευγει το ονομα της), αλλα σοβαρες με σεναριο και συνεχεια.
Ακομα και να την ειχα δει παλια, θα την ξαναβλεπα ευχαριστως ετσι.
Πλεον με την παυση του Σινε+ επαυσα και εγω να ελπιζω για κατι καλο.

#149 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 29 October 2011 - 01:19

και τα 2 έχουν τα θετικά τους.

Άν είναι ongoing, και βγαίνει κάθε βδομάδα ξέρω γω ένα,σε κρατάει σε αγωνία.

Αλλά αν έχει τελειώσει,μπορείς να το λιώσεις και ν το καταφχαριστηθείς ή να το καταβαρεθείς (μου έχουν τύχει και τα 2)

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#150 Hikaru Kun

Hikaru Kun

    こんにちは :3

  • Members
  • 8 posts

Posted 06 November 2011 - 11:29

Ongoing! :D
Μου αρεσει να εχω αγωνια για το επομενο επεισοδιο.:blingeye2:
Οχι οτι και τα finished δεν μου αρεσουν :3