Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

TO BE OR NOT TO BE ONGOING?


  • Please log in to reply
154 replies to this topic

Poll: DO YOU PREFER ONGOING OR NOT? (177 member(s) have cast votes)

DO YOU PREFER ONGOING OR NOT?

  1. ongoing (57 votes [32.20%])

    Percentage of vote: 32.20%

  2. finished (120 votes [67.80%])

    Percentage of vote: 67.80%

Vote Guests cannot vote

#1 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 06 May 2008 - 23:30

Σας αρεσει να βλεπεται ongoing σειρες η οχι?και γιατι?sta ongoing ξες οτι το ανιμε συνεχιζεται.ενω αν το εχεις ολο δε θες να τελειωσει.

#2 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 06 May 2008 - 23:34

αν και βλεπω παρα πολλες On going σειρες γενικα προτειμω τις τελειωμενες γιατι δε χρειαζεται να περιμενω τα επισοδεια ;)

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 May 2008 - 23:46

Ongoing for great justice. Όταν το βλέπεις λίγο-λίγο:

> Η απόλαυση διαρκεί περισσότερο (3-4 μήνες, αντί για 3-4 μέρες).
> Έχεις αγωνία για το επόμενο επεισόδιο, μιας και δεν έχει βγει. Αν ξέρεις ότι απέχει δύο κλικ από σένα, it's half the thrill.
> Σκέφτεσαι περισσότερο τι έχεις δει, εξαιτίας του προηγούμενου. Έτσι η ιστορία ωριμάζει μέσα σου.
> Το κυριότερο. Όταν βλέπεις ένα ongoing anime μπορείς να συμμετέχεις σε συζητήσεις με άλλους που το βλέπουν μαζί με σένα, οι οποίες συχνά είναι άκρως επικοδομητικές. Εκεί φαίνεται το καλό των forums. Αναλύετε το επεισόδιο που μόλις είδατε, κάνετε υποθέσεις για το τι θα γίνει στη συνέχεια, σχολιάζετε αγαπημένους χαρακτήρες κτλ. Όλη αυτή η μαγεία χάνεται όταν παίρνεις όλο το πακέτο με τη μία. (Παρατηρήστε τα threads των anime που είχαν ολοκληρωθεί πριν γίνει το .aNiMe//GR. Είναι όλα φτωχά).

Συμπέρασμα: χρειαζόμαστε περισσότερους ongoing watchers. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 06 May 2008 - 23:49

απ την αλλη αμα βλεπεις 4-5 completed σειρες και 8-10 ongoing καπου λιγο μπλεκει :S

#5 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 06 May 2008 - 23:55

Ανάλογα τις περιόδους και τι έχω να δω από finished. Συνήθως λέω δε θα δω ongoing αλλά κυλάω. Me likes marathons...

Posted Image


#6 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 07 May 2008 - 00:02

Εγω βλέπω περίπου 18 ongoing κάθε season and I'm loving it.
Θα συμφωνήσω με όσα είπε ο Kenny και προσθέτω:
Βλέποντας όλα τα καινούρια μιας σεζόν ανακαλύπτεις σειρές που σου τραβάνε το ενδιαφέρον και τις απολαμβάνεις χωρις να το περιμένεις, ενω αν ήταν τελειωμένες ειναι λίγο πιο δύσκολο να κάνεις πέρα τα γούστα σου και να κατεβάσεις randomly μια σειρά αν δεν σου πει κάποιος κάτι για αυτην.

LfNX0dh.png


#7 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 07 May 2008 - 00:03

Διαφωνώ στο τυχαίο. Μια χαρά το κάνεις και με finished.

Posted Image


#8 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 07 May 2008 - 00:05

Προσωπικα, αποφευγω τις ongoing σειρες παση θυσια, δε μου αρεσει καθολου η ιδεα να βλεπω ενα επεισοδιο τη βδομαδα. Θελω να τα βλεπω χρονικα κοντα μεταξυ τους ωστε να ειμαι μεσα στο πνευμα της σειρας απο την αρχη μεχρι το τελος. Αν δω μια οngoing σειρα, πιθανο μετα απο μερικες βδομαδες να ξεχασω τι εγινε στα πρωτα επεισοδια.

Απο την αλλη, θα ηθελα οι αγαπημενες μου σειρες να ηταν αιωνιως ongoing, δηλαδη να μην τελειωναν ποτε :P οποτε δεν ξερω τι να ψηφισω.


Διαφωνώ στο τυχαίο. Μια χαρά το κάνεις και με finished.

+1
Posted Image

#9 Quintessence

Quintessence

    far from the sun

  • Members
  • 50 posts

Posted 07 May 2008 - 00:06

Ongoing for great justice. Όταν το βλέπεις λίγο-λίγο:

> Η απόλαυση διαρκεί περισσότερο (3-4 μήνες, αντί για 3-4 μέρες).
> Έχεις αγωνία για το επόμενο επεισόδιο, μιας και δεν έχει βγει. Αν ξέρεις ότι απέχει δύο κλικ από σένα, it's half the thrill.
> Σκέφτεσαι περισσότερο τι έχεις δει, εξαιτίας του προηγούμενου. Έτσι η ιστορία ωριμάζει μέσα σου.
> Το κυριότερο. Όταν βλέπεις ένα ongoing anime μπορείς να συμμετέχεις σε συζητήσεις με άλλους που το βλέπουν μαζί με σένα, οι οποίες συχνά είναι άκρως επικοδομητικές. Εκεί φαίνεται το καλό των forums. Αναλύετε το επεισόδιο που μόλις είδατε, κάνετε υποθέσεις για το τι θα γίνει στη συνέχεια, σχολιάζετε αγαπημένους χαρακτήρες κτλ. Όλη αυτή η μαγεία χάνεται όταν παίρνεις όλο το πακέτο με τη μία. (Παρατηρήστε τα threads των anime που είχαν ολοκληρωθεί πριν γίνει το .aNiMe//GR. Είναι όλα φτωχά).

Συμπέρασμα: χρειαζόμαστε περισσότερους ongoing watchers. :P


Όπως τα λες...επίσης με το να βλέπεις ongoing έχεις μεγαλύτερη ευκαιρία να βλέπεις διαφορετικές σειρές οπότε δυσκολότερο να σε κουράσει κάποια...

#10 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 07 May 2008 - 08:16

Προσωπικα, αποφευγω τις ongoing σειρες παση θυσια, δε μου αρεσει καθολου η ιδεα να βλεπω ενα επεισοδιο τη βδομαδα. Θελω να τα βλεπω χρονικα κοντα μεταξυ τους ωστε να ειμαι μεσα στο πνευμα της σειρας απο την αρχη μεχρι το τελος. Αν δω μια οngoing σειρα, πιθανο μετα απο μερικες βδομαδες να ξεχασω τι εγινε στα πρωτα επεισοδια.

Απο την αλλη, θα ηθελα οι αγαπημενες μου σειρες να ηταν αιωνιως ongoing, δηλαδη να μην τελειωναν ποτε :P οποτε δεν ξερω τι να ψηφισω.


+1 Exactly my opinion as well!

#11 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 07 May 2008 - 10:16

Ongoing. Συμφωνώ και με όλα αυτά που είπε ο Kenny. Πάνω σε αυτό που είπε ο Adventurer:

Αν δω μια οngoing σειρα, πιθανο μετα απο μερικες βδομαδες να ξεχασω τι εγινε στα πρωτα επεισοδια.


Με μένα συμβαίνει το αντίθετο. Αν κάτσω και δω 25 επισόδεια πχ σε 3 μέρες παίρνω μια γενική ιδέα από το anime, βρίσκω κάποια θετικά & αρνητικά, θυμάμαι κάποιες ξεχωριστές σκηνές κλπ.
Αν βλέπω ένα την βδομάδα (ή ένα κάθε φορά που το θυμάται το κάθε fansub group) τότε το κάθε επισόδειο αποκτά επιπλέον αξία. Αν μου αρέσει και δεν έχω τι να κάνω μπορεί και να το ξαναδώ, αποκαλύπτοντας 1-2 πράγματα παραπάνω. (Όσο να χει ειδικά όταν ξεκινάς το πρώτο επισόδειο μιας σειράς δεν είσαι πάντα στο κλίμα και δεν τα πιάνεις όλα με τη μία, ενώ με τη δεύτερη που ξέρεις περί τίνος πρόκειται σου μένουν μερικά πράγματα που δεν πρόσεξες/φάνηκαν ασύμαντα στην αρχή). Οι συζητήσεις είναι θεϊκές στα ongoing όπως προϋπόθηκε. Αναλύεις,προβλέπεις, καταγράφεις στο μυαλό important facts για την πλοκή/ή funny facts αν είναι καμιά καφροκομωδία, ανταλάσσεις απόψεις για γεγονότα, χαρακτήρες, ιδέες κλπ.
Εντάξει βέβαια τρως μια φρίκη όταν αργεί υπερβολικά, (Genjo hello) αλλά έτσι δίνεις περισσότερη βάση στο κάθε επισόδειο. Αν εκτιμάς κάθε επισόδειο ξεχωριστά είναι πιο ωραία αίσθηση (ίσως και πιο δίκαια όταν το συγκρίνεις/λες αν σαρέσει κλπ) από το να έχει μια γενική εικόνα της ιστορίας και των χαρακτήρων. (Κατ'εμέ εννοώ φυσικά).
Τhat said ongoing ftw, χωρίς να με χαλάει να βλέπω και πολλά μαζεμένα (σε μερικά με το που τελειώνει ένα επισόδειο θες αμέσως να δεις το επόμενο)αλλά και πάλι επιμένω πως εάν δεν τα δεις έτσι θα δώσεις περισσότερη σημασία στην κάθε σκηνή. :wooi2:

Posted Image


#12 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 07 May 2008 - 12:12

Μπααα... Τελειωμένες τελικά μου αρέσουνε. Αν μια σειρά αξίζει, αξίζει σε μερικά επεισόδια και δε χρειάζεται 1.578 επεισόδια για να το αποδείξει. Όσο για τις μικρές που συνεχίζουνε, περιμένω να ολοκληρωθούνε για να τις δω.

Σιγά μη κάθομαι να σκέφτομαι τι θα γίνει στη συνέχεια και να λέω ότι μου κατέβει στους υπόλοιπους! Να και ένα πρόσφατο παράδειγμα:
-Παιδιά, ποιός είναι ο αρχηγός της Akatsuki;
-Ο τρίτος.
-Όχι, ο ξάδελφος του ναρούτο.
-Όχι, ο μπακάλης.

Και κακά τα ψέματα, με το να αγωνιάς για την συνέχεια απλά προσφέρεις hype στην σειρά. Γίνεται τρανή στο μυαλό σου κι ας είναι σαχλαμάρα.

Θυμάμαι πως έκανα το ίδιο για το Dragonball μικρός όταν έβαζε 2 επεισόδια τη βδομάδα. Τώρα πλέον "βλέπω" ότι ήταν μια σαχλαμάρα.

Ή έβλεπα πόσο προσκυνούσανε όλοι το Bleach στα αρχικά του ark και πως φαντάζονταν κι εγώ δε ξέρω τι και τώρα το φτύνουνε.

Καταντάει γελοίο και προτιμώ να κρίνω αν μου αρέσει μια σειρά αφού έχει τελειώσει.

#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 May 2008 - 12:35

Hey, όταν λέμε ongoing, δεν εννοούμε αναγκαστικά never-ending... :nosey: Κι αυτό που λες περί hype δεν συμβαίνει σε όλους, συμβαίνει στους επιρρεπείς στο hype. Τέλος, δεν βλέπω που είναι το κακό στο να αλλάζεις γνώμη για μια σειρά στο ενδιάμεσο (άσε που αυτό θα σου συμβεί ακόμα κι όταν τη βλέπεις μονορούφι). Το μόνο που ίσιως αλλάζει είναι ότι όταν το βλέπεις μονορούφι δεν λες σε άλλους τις ενδιάμεσες εντυπώσεις σου, κι έτσι δεν "εκτίθεσαι" όταν αργότερα αλλάζεις γνώμη (υποθέτω έτσι το βλέπετε).

Το να βλέπεις anime δεν είναι όμως serious business, να πρέπει να προσέχεις τα συμπεράσματα που βγάζεις για μια σειρά. Σήμερα σου αρέσει, αύριο δεν σου αρέσει, συμβαίνει. Και με το να μην το συζητάς επεισόδιο-επεισόδιο με άλλους fans, μόνο να χάσεις έχεις. Τα anime είναι μια μορφή κοινωνικοποίησης (και μαντέψτε τι ρόλο έχει το forum μας σ' αυτό), και με το να τα βλέπετε complete, αποκομίζετε από αυτά μόνο την εφήμερη διασκέδαση.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 07 May 2008 - 12:51

Στο αντίστοιχο forum του awmn είχαμε κάνει μια σχετική συζήτηση.
Αποδεικνύεται πως και οι 2 πλευρές έχουν τα επιχειρήματά τους και τελικά είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Εγώ ψηφίζω ongoing για τους λόγους που πολύ εύστοχα έθεσε ο kenny στην αρχή.
Να προσθέσω και άλλους 2 λόγους:
"Γιατί οι ongoing σειρές είναι καινούργιες. Εκμεταλλεύονται την σύγχρονη τεχνολογία σε ήχο, σχέδιο και animation με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα στην ικανοποίηση της όρασης και της ακοής μας."

"Γιατί δεν ακούς τυχαία μια συζήτηση για αυτό που σου κάνει spoil το story ή το τέλος."

Πόσες φορές σας έχει τύχει.. Δες το ****, έχει την τρομερή σκηνή που ο **** κάνει ****.....

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#15 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 07 May 2008 - 12:51

Εφήμερη διασκέδαση;;;
Δηλαδή δε θα τα χαρούμε αν μας μείνουνε για πάντα χαραγμένα στο μυαλό;
Δε μπορούμε να συζητήσουμε γι' αυτά ακόμα κι αν τελειώσανε;
Και που ο σκοπός στο να "εκτίθεσαι" όταν αλλάζεις γνώμη;
Και τι εννοείς τα ανιμέ δεν είναι serious buisiness; Ξέρεις τι σπουδαία πράγματα μου μάθανε; 'Αντε, πες τώρα ότι είναι και Στρουμφάκια για να σκωτώνουμε ευχάριστα την ώρα μας.