Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

TO BE OR NOT TO BE ONGOING?


  • Please log in to reply
154 replies to this topic

Poll: DO YOU PREFER ONGOING OR NOT? (177 member(s) have cast votes)

DO YOU PREFER ONGOING OR NOT?

  1. ongoing (57 votes [32.20%])

    Percentage of vote: 32.20%

  2. finished (120 votes [67.80%])

    Percentage of vote: 67.80%

Vote Guests cannot vote

#31 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 07 May 2008 - 22:59

Αμα βλεπω ενα καλο anime και ειναι ongoing δεν μπορω να περιμενω μια βδομαδα να βγει το anime κια ετσι διαβαζω το manga^^Οταν τελιωνω το manga τι να κανω....περιμενω το επομενο.... Αλλα οταν βλεπω ενα καλο anime που εχει τελιωσει, με κανει να θελω να δω και αλλες σειρες συνηθως του ιδιου ειδους. Αμα δεν βρω, βλεπω οτι αλλο καλο υπαρχει

#32 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 08 May 2008 - 00:15

Το ιδανικό θα ηταν αν μπορείς να συνδυάσεις καί τα δυο. Δηλαδή να παρακολουθείς μια ή δυο ongoing σειρές και παράλληλα να μπορείς να απολαύσεις αριστουργήματα που για διάφορους λόγους δεν κατάφερες να "τιμήσεις" οταν αποτελούσαν την επικαιρότητα του χώρου.
Δυστυχώς με τον περιορισμένο πια ελεύθερο χρόνο(ισχύει για ανήλικους καί ενήλικους, πιστεύω) η επιλογή πρέπει να είναι προσεκτική

#33 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 08 May 2008 - 10:48

Αν μου αρέσει το anime, δεν με νοιάζει αν θα είναι finished ή όχι. Αλλά προιμώ τα finished γιατί τα ongoing είναι λίγο κουραστικά αν βλεπεις πολλά. One piece από ongoing και μου φτάνει :D

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#34 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 May 2008 - 17:22

I like ongoing but there are so many left from old seasons that i haven't seen yet.
Needless to say the amount of classic anime that i haven't seen yet.

So many anime so little time :Blissfull:

#35 Millia

Millia

    Dragon Spooker

  • Members
  • 130 posts

Posted 09 May 2008 - 01:03

Μου αρέσει να βλέπω και τα δύο. Βέβαια επειδή βλέπω πολλά ongoing βλέπω λίγες completed σειρές και μόνο 1-2 επεισόδια τη μέρα - αν και σε 2-3 περιπτώσεις δεν αντέχω να δω πάνω από 1 επεισόδιο τη βδομάδα.
Το πρόβλημα είναι πως με τόσες καινούργιες σειρές που βγαίνουν κάθε σεζόν είναι δύσκολο να βρεις χρόνο να δεις όσες σε ενδιαφέρουν, ειδικά αν δεν έχεις τελειώσει τις σειρές της προηγούμενης σεζόν.

#36 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 02 December 2008 - 18:55

προτιμω τα finished,δεν μπορω να κρατηθω να περιμενω τη συνεχεια ενωσ ανιμε...ειμαι πολλυ περιεργη και το ψαξιμο στο να βδω τη συνεχεια του επεισοδεο το κατανταει κουραστικο και βαριεμαι και χανω το κεφι και την ορεξη που ηθελα να δω αυτο το ανιμεPosted Image
Posted Image

#37 Hikari-sama

Hikari-sama

    Mukyu !!

  • Members
  • 177 posts

Posted 02 December 2008 - 20:33

Finished, because δεν έχω αρκετή υπομονή για να περιμένω να subbαριστούν τα ongoing.
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#38 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 02 December 2008 - 23:03

παλια finished για να το εχω ολοκληρο, for my viewing pleasure κτλπ, αλλα τωρα πια ongoing γιατι δεν εχω χρονο. οποτε βλεπω ~5-10 επισοδεια τη βδομαδα απο τα διαφορα ongoing που παρακολουθω και ειμαι οκ.

#39 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 December 2008 - 23:09

Παλιά έβλεπα μόνο finished αλλά τώρα βλέπω σχεδόν αποκλειστικά μόνο ongoing μιας και βλέπω τόσα πολλά(25+) που δε προλαβαίνω να βλέπω και finished:emptyonexg1:

Posted Image


#40 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 02 December 2008 - 23:25

Ολοκληρη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !!
Mια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει...:nanana:

Το λεω αυτο διοτι δεν αντεχω την ολη ψυχικη φθορα της υποθεσης και τον χρονο που χανω καθε φορα σκεφτομενος τι μπορει να συμβει στη συνεχεια !:dazed::dazed:

Οσοι βλεπουν ή διαβαζουν one piece αυτο το νιωθουν στο πετσι τους...:deadga6:

#41 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 December 2008 - 23:45

Γενικά είμαι τύπος που ούτως η άλλως δεν ορμάω σε μια σειρά με τα μούτρα αλλά παίρνω τον χρόνο μου για να την δω και να την επεξεργαστώ και να κανω και rewatch τα σημεία που θέλω ακόμη. Οπότε δεν είναι ότι αν έχω μια completed σειρά στα χέρια μου θα πέσω να την δω με τα μούτρα και χωρίς να καταλάβω τι έγινε καλά καλά......

Από την άλλη βέβαια αυτό το οποίο δεν αντέχω με τίποτα είναι η αγωνία όταν βρίσκομαι σε cliffhanger σημείο και θέλω οπωσδήποτε να μάθω τι γίνεται στην συνέχεια και αντί αυτού μένω κυριολεκτικά στον αέρα και πρέπει έπειτα να περιμένω για μια βδομάδα στην καλύτερη.

Οπότε Completed και για εμένα... Να βλέπω αυτό το οποίο θέλω με τον ρυθμό μου και την ηρεμία μου... Καλα βέβαια υπάρχουν κανα δυο On goings που βλέπω δεν τα έχω κόψει και μαχαίρι αλλά η αναμονή είναι μεγάλο μαρτύριο δυστυχώς (κλαψ!)

#42 Paokara 4

Paokara 4

    Anime Newbie

  • Members
  • 44 posts

Posted 04 December 2008 - 19:48

Προτιμώ τις τελειομένες γιατί βαριέμαι να περιμένω 1 βδομάδα για να βγει καινούργιο επεισόδιο
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:Έχω δίκιο έτσι δεν είναι?

#43 Sonic13

Sonic13

    Anime Fan

  • Members
  • 160 posts

Posted 04 December 2008 - 22:24

Not ongoing. NOOOOOOOT:cry5:
Οταν καθομαι να δω μια σειρα προσπαθω να δω οσα περισσοτερα επισοδεια γινεται μαζι.
Εαν καθομαι να περιμενω, η να βλεπω και μια αλλη ταυτοχρονα, βγαινω απο το κλιμα...

Επισης must να εχει τελειωσει και το manga της σειρας.

#44 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 05 December 2008 - 00:39

Πάντως ένα ισχυρό επιχείρημα που έχουν οι υποστηρικτές των complete είναι ότι τα περισσότερα καλά anime είναι πίσω μας και όχι μπροστά μας. Αυτό όντως ισχύει. Ανά πάσα χρονική στιγμή υπάρχουν... 40; 50 anime εν εξελίξει; Εκ των οποίων αξίζει να δεις... 8; 10; Την ίδια στιγμή υπάρχουν αρκετά έως πάρα πολλά καλά complete anime για να δει κανείς, ακόμα κι αν είναι βετεράνος στο άθλημα. Αν προσθέσεις στο παραπάνω κι αυτό που λένε αρκετοί, ότι ο μέσος όρος ποιότητας των νέων σειρών πέφτει διαρκώς... καταλαβαίνετε που πάει το πράγμα.

Όπως είπα, είναι ένα ισχυρό επιχείρημα, παρ' όλα αυτά δεν πιάνει σ' εμένα, και ο λόγος είναι ο εξής. Λατρεύω τόσο πολύ την... "ιεροτελεστία" του ongoing, που έυχομαι να μπορούσα, όλα τα αριστουργηματικά anime του παρελθόντος που έχω δει, να τα είχα δει όταν προβάλλονταν, για να τα "ζήσω" καλύτερα.

Θα δώσω ένα παράδειγμα: το Monster. Anime του 2004-5. Δυστυχώς το είδα complete, και το "δυστυχώς" έγκειται στο ότι το είδα λαίμαργα και βιαστικά, σε 3 sessions των 25 επεισοδίων ανά ημέρα. Το αποτέλεσμα είναι να μην κατάλαβα κάποια πράγματα, να έχω ξεχάσει κάποια στοιχεία από την πλοκή, και εν τέλει να πρέπει κάποια στιγμή στο μέλλον να ξαναδώ 74 επεισόδια (που θα το κάνω κάποια στιγμή, αλλά συνέχεια το αναβάλλω).

Ειλικρινά θα προτιμούσα να ήμουν στο χώρο από το 2004, και να έβλεπα αυτό το διαμάντι ongoing, κι ας με τυραννούσε επί ενάμιση χρόνο. Όλα τα απαραίτητα στοιχεία θα ήταν εκεί: προσήλωση στο τρέχον επεισόδιο, αγωνία για το επόμενο, συζήτηση με άλλους fans.

Κάποιοι μπορεί να αντιπροτείνουν "περιόρισε τον εαυτό σου σε 1 επεισόδιο ανά εβδομάδα από την εκάστοτε σειρά". Απλά δεν δουλεύει. Όταν έχεις αγωνία για το επόμενο επεισόδιο, κι αυτό το επόμενο επεισόδιο είναι στον σκληρό δίσκο σου, (και δεν νυστάζεις/έχεις μάθημα/έχεις να πας κάπου,) θα το δεις αμέσως μετά.

Γι' αυτό και τολμώ να χαρακτηρίσω όλους αυτούς που αποφεύγουν τις ongoing σειρές ως spoiled kids. Έχουν καλομάθει στο να ξεκοκαλίζουν σειρές με τη μία, και δεν τολμάνε να γευτουν τη γλυκόπικρη περιπέτεια του να βλέπουν ongoing. Είναι αδύναμοι άνθρωποι. :stubborn:

Φιλικά, από ένα άτομο που φυσικά και βλέπει και παλιές σειρές (don't get me wrong :P).

Edited by Kenny, 05 December 2008 - 00:44.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#45 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 05 December 2008 - 00:56

ψηφισα finished γιατι βαρεθηκα να στηνομαι καθε παρασκευη/πεμπτη/τεταρτη η ποσους μηνες (βλεπε vamp knight) και να περιμενω... δε θελω να μου το κοβουν στη μεση.. ειμαι απο τα ατομα που αν δεν κλεισει 5ωρο δε φχαριστιεται.. τα θελω ολα μαζι και μου τη σπαει να περιμενω..

Οχι κεννυ, δεν ειμαι αδυναμη :P :P

απλως αχορταγη και ανυπομονη :hahaha:

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler: