Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

TO BE OR NOT TO BE ONGOING?


  • Please log in to reply
154 replies to this topic

Poll: DO YOU PREFER ONGOING OR NOT? (177 member(s) have cast votes)

DO YOU PREFER ONGOING OR NOT?

  1. ongoing (57 votes [32.20%])

    Percentage of vote: 32.20%

  2. finished (120 votes [67.80%])

    Percentage of vote: 67.80%

Vote Guests cannot vote

#16 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 May 2008 - 13:01

Μια χαρά είναι τα Στρουμφάκια.

Όπως και να'χεί εγώ προσωπικός προτιμώ να βλέπω τελιωμένη μια σειρά, καθαρά γιατί μου αρέσει όταν αρίζω να βλέπω να επιλέγω εγώ σε ποιο αριθμό επισοδείων θα τελιώσω και όχι να σταματάω για μια εβδομάδα. Άσε που μέχρι να το ξαναδώ, η μνήμη μου δεν θα έχει αντέξει.
Posted Image

#17 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 May 2008 - 13:19

Εφήμερη διασκέδαση;;;
Δηλαδή δε θα τα χαρούμε αν μας μείνουνε για πάντα χαραγμένα στο μυαλό;
Δε μπορούμε να συζητήσουμε γι' αυτά ακόμα κι αν τελειώσανε;
Και που ο σκοπός στο να "εκτίθεσαι" όταν αλλάζεις γνώμη;
Και τι εννοείς τα ανιμέ δεν είναι serious buisiness; Ξέρεις τι σπουδαία πράγματα μου μάθανε; 'Αντε, πες τώρα ότι είναι και Στρουμφάκια για να σκωτώνουμε ευχάριστα την ώρα μας.

Ναι, εφήμερη διασκέδαση είναι η πλειοψηφία. Sad but true. Πολλά anime έχω δει, αλλά λίγα μου χαράχτηκαν στο μυαλό. Δεν βγαίνει κάθε τρεις και λίγο κάτι διαχρονικό, άλλωστε.

Θεωρητικά μπορείς να συζητάς γι' αυτά και αφού τελειώσει, αλλά όπως έχει αποδειχτεί στην πράξη, τέτοιες συζητήσεις είναι πιο "κουμπωμένες". Ρίξε μια ματιά στο forum μας, αλλά και αλλού, για threads παλιών σειρών και θα το δεις και μόνος σου. Οι συζητήσεις αναλώνονται σε επίπεδα "παιδιά το είδα, αλλά δεν μου άρεσε το τέλος" και "ο αγαπημένος μου χαρακτήρας ήταν ο τάδε". Περιγράφουν την Ιθάκη αντί για το ταξίδι.

Και ναι, τα anime δεν είναι serious business. Δεν είναι το επάγγελμά σου (εκτός κι αν γράφεις άρθρα στο Newtype, ξέρω γω). Είναι ασχολία. Είναι ένας τρόπος να αξιοποιείς τον ελεύθερό σου χρόνο, όπως είναι τα βιβλία, η μουσική, το θέατρο, ο κινηματογράφος κτλ. Ποτέ δεν μαθαίνω κάτι από αυτά. Τα καλά anime, όμως, καταφέρνουν να με βάλουν σε περισυλλογή. Λειτουργούν σαν την αλογόμυγα δηλαδή, που θα έλεγε και ο Σωκράτης. Δίνουν τροφή για σκέψη.

Τέλος, λίγα λόγια για τα Στρουμφάκια, μην μπει ο ειρηνοποιός εδώ μέσα και τα κάνει όλα μ*******ο. :hahaha:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#18 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 07 May 2008 - 14:28

Έχω ένα σωρό τελειωμένες σειρές να δω, σιγά μην κάτσω να μπλέξω με ongoings κιόλας.

E5VV38U.jpg


#19 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 07 May 2008 - 15:56

προσωπικά τα αποφεύγω γιατί δεν είμαι άνθρωπος με υπομονή και αν η σειρά είναι καλή κοντεύω να εκραγώ αν δεν έχω τη συνέχεια XD
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#20 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 07 May 2008 - 19:56

αν η σειρα ειναι οντως καλη (βλεπε one piece) δε με νοιαζει ακομα και αν βγαλει 1000 (που λεει ο λογος) επισοδεια :if:.αν παλι μια σειρα ξεχυλωνει απο δω και απο κει σαν να ανοιγεις φυλλο για μπακλαβα (δε λεω ποια σειρα γιατι αφοριστω απο το forum :beaten:) ας τελειωσει για να παρει σειρα κανενας αλλος.

#21 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 07 May 2008 - 20:43

το να περιμενω να βγει μια σειρα που μαρεσει με ψιλοεκνευριζει...προτιμω να τα εχω ολα και να τα βλεπω με ρεγουλα και με ανεση....
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#22 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 07 May 2008 - 20:47

τελειωμενες , δεν θελω να βαραω ενεσεις !
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#23 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 07 May 2008 - 20:54

on going for evah XD
δεν ξερω γιατι,αλλα πια δε μπορω να δω complete σειρα!:oo:
βαριεμαι αφορητα να δω πανω απο 1 επ τη φορα... DDD:
με αποτελεσμα να θελω μεχρι και 2-2,5 μηνες να τελιωσω μια απλη 26αρα.. D:
γι'αυτο σταματησα να βλεπω completed stuff..

ενω με τα ongoing και ποικιλια εχεις,και περισσοτερο αγωνια για τη συνεχεια(crucial factors to keep me interested in an anime series nowdays).

#24 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 May 2008 - 20:59

on going for evah XD
δεν ξερω γιατι,αλλα πια δε μπορω να δω complete σειρα!:oo:
βαριεμαι αφορητα να δω πανω απο 1 επ τη φορα... DDD:

Ναι αλλά στα jdoramas δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα. :orly:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#25 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 07 May 2008 - 21:06

Παντως ας προσθεσω οτι πολλα απο τα ατομα που υποστηριζουν ενθερμα ongoing ειναι πιο παλια στο χωρο, οποτε ισως εχουν μικροτερη επιλογη οσον αφορα τα ειδη anime που τα ενδιαφερουν αμεσα, και γι αυτο πειραματιζονται. I mean ισως ειναι και θεμα φασης.

Οσο για μενα, completed. μια υπερτεραστια λιστα περιμενει την προσοχη μου. :P

Posted Image


#26 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 07 May 2008 - 21:07

Ναι αλλά στα jdoramas δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα. :orly:

:hahaha:
lmao..δεν ειναι το ιδιο :P
εκεινα ειναι ενδιαφεροντα..:kakaka:


επιπλεον στα ανιμε..αρχιζω να εχω μια ''απεχθια'' για οτι ειναι φτιαγμενο πριν το 2005 :ppp πραγμα που με αποθει ακομα περισσοτερο να ξεκινησω καποια καινουργια complete σειρα :P most of my yet to watch stuff are all series between 2000-2003/4 >w<;;;

#27 mAs_81

mAs_81

    Anta baka?

  • Members
  • 150 posts

Posted 07 May 2008 - 21:40

Δεν εχω την αναλογη υπομονη για να περιμενω τα ongoing..Γιατι αμα μου αρεσει μια σειρα κ δεν την εχω ολοκληρη ξενερωνω..Ασε που μπορει να περιμενεις πως+πως το επομενο επεισοδιο κ αυτο να δεις στο τελος οτι ειναι filler:roar:!!
Βεβαια υπαρχουν τα previews στο τελος του καθε επεισοδιου για το επομενο,
αλλα..............πολλες φορες ειναι τοσο ακυρα που δεν μπορεις να το καταλαβεις....
Οποτε προτιμω να περιμενω να τελειωσουν,κ μεχρι να γινει αυτο υπαρχουν παμπολλα anime τα οποια δεν εχω δει!!!
Posted Image

#28 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 07 May 2008 - 22:39

Εγω ειμαι υπερ των completed. Δε μπορω να βλεπω 2-3 σειρες ταυτοχρονα τα μπλεκω ολα και ξεχναω μεχρι και το τι εγινε στο προηγουμενο επεισοδιο. Ενω με τις τελειωμενες κατεβαζω ολα τα επεισοδεια μαζι και τα βλεπω μια και καλη χωρις να βλεπω καμια αλλη σειρα ενδιαμεσα. Επισης δε μπορω να περιμενω ενα ep. τι βδομαδα!!Τελος, δε μπορω να κρινω μια σειρα αν δεν εχω δει το τελος

#29 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 07 May 2008 - 22:46

Βασικα ποιος ειπε οτι φtυνουν το bleach re?κανεις δε το φτυνει.Απλα κα ι τελειωμενς οι δειρες να ειναι δε θελω να βλεπω 20 επεισοδεια γαιτι μετα βλεπεις πολλα γεγονοτα μαζι και ξεχνας αυτα που ειδες.Οι ονγκοινγκ παλι ξεχνας τι ειδες πριν αν εχεις να δεις μια βδομαδα το επεισοδειο .ΠΧ το ονε πιεσε ,εχω να δω κανα μηνα με αυτους τους vegapunk.Παντως γενικα προτιμω τελειωμενες στα μικρα ανιμε.Και σε αυτα που με τρελενουν ονγκοινγκ για να μη τελειωσουν ποτε.χαχαχα.Δεν αισθανεστε καπως οταν τελειωνετε ενα καλο ανιμε?

#30 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 07 May 2008 - 22:58

Εγώ προτιμώ ένα συνδυασμό και από τα δύο.Βλέπω μία completed και όσες ongoing έχω αρχίσει.Αν είναι καλή η completed οι ongoing (όσες δεν μου έχουν κεντρίσει τόσο το ενδιαφέρον)μένουν πίσω και το ανάποδο.Αυτό το κάνω από την season του Οκτωβρίου που μας πέρασε.

Τώρα βλέπω μόνο ongoing γιατί άρχισα πάρα πολλές και έχω και διαβάσματα.Αλλά θα ήθελα να το συνεχίσω έτσι γιατί και ενημερωμένος για τις νέες σειρές θέλω να είμαι αλλά και να έχω δει παλιότερες αλλά καλές σειρές.