Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

The Playstation World


  • Please log in to reply
1842 replies to this topic

#1501 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 November 2018 - 15:02

Λοιπόν, το δέχομαι. Θα κατεβάσω τα GoW, έχω ήδη κατεβάσει το corpse party και ενα RPG. Θενξ hazuki!


Tα Corpse Party (Book of Shadows, Blood Drive, Dead Patient, Hysteric Birthday) βγαινουν σε υπολογιστη το χειμωνα (Gog, Steam) με υψηλοτερη αναλυση και καλυτερα βιντεο και εικονες. Το Hysteric Birthday δεν εχει ξαναμεταφραστει, ενω το Dead Patient θα ειναι η αναβαθμισμενη ιαπωνικη εκδοση σε σχεση με το fansub

#1502 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 13 November 2018 - 15:40

Ενδιαφέρον! Εγώ προς το παρόν θα παίξω το original corpse party στην αυθεντική του μορφή και, αν γουστάρω, θα παίξω και τα υπόλοιπα μάλλον στο PC που λες.

Edited by Angel.tze, 13 November 2018 - 15:40.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1503 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 13 November 2018 - 16:05

και τα corpse party του PSP remasters είναι.

 

Το blood drive από την άλλη δεν μπορώ να πω πως με ικανοποίησε ο τρόπος που έκλεισε την ιστορία και η αλλαγή σε 3D sprites το έκανε μάλλον λίγο περίεργο σαν εμπειρία αλλά καταλαβαίνω πως ήθελαν να χρησιμοποιήσουν περισσότερο τις δυνατότητες του Vita. 

 

Είπα να ξαναφτιάξω το Vita και να του ανεβάσω το firmware. Μου πήρε δύο μέρες μέχρι να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω εκτός κι αν εμφανιστεί κάποιο παιχνίδι που να αξίζει για να κάνω αναβάθμιση.

 

Για την ώρα δοκίμασα το Death Mark αλλά στην πορεία παρατήρησα πως αφού κάνεις προσεκτικά όλα τα βήματα και εξερευνήσεις κάθε γωνία ή αντικείμενο δεν μπορείς να ξέρεις το σωστό ακριβώς κομμάτι που πρέπει να χρησιμοποιήσεις στο τέλος και το παιχνίδι το κάνει επίτηδες γιατί δίνει τη πληροφορία αφού τελειώσει το συγκεκριμένο σημείο. Φυσικά γίνεται και καλά για λόγους replayability αλλά γενικά ο χειρισμός για ένα τέτοιου είδος παιχνίδι είναι περισσότερο πολύπλοκος από όσο χρειάζεται. Το εικαστικό κομμάτι το βρήκα ικανοποιητικό και είχε καλά κομμάτια με spooky στιγμές αλλά από την στιγμή που άρχισαν να εμφανίζονται μπαλόνια και οπίσθια χωρίς λόγο και αιτία είναι δύσκολο να το πάρεις στα σοβαρά μετά.

Έτσι έβαλα κι εγώ το Shiren όπως πάντα.



#1504 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 13 November 2018 - 17:17

Το Vita το αναβάθμισες στο 3.69? Φαντάζομαι και ελπίζω πως όχι.

Το Death Mark το έχω βάλει στη λίστα με τα 40 παιχνίδια που θελω να παίξω όταν επιτέλους αποκτήσω και εγώ ένα Vita. Πιστεύω θα με αρέσει.

Το Shiren βλεπω είναι της Spike, την οποία εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια. Θα το τσεκαρω κάποτε.

Τελευταίο, το πρωτο corpse party για το PSP δεν είναι το blood covered?

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1505 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 13 November 2018 - 18:45

Corpse Party>book of shadows>blood drive
Το hysteric birthday δεν συνδέεται με την ιστορία άμεσα.
Το blood covered είναι το Manga ή η 3ds έκδοση.
Και όχι δεν είναι 3.69 είναι 3.68 και δουλεύει. Αλλά ακόμα και στο 3.69 θα δουλεψει.

#1506 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 13 November 2018 - 19:50

Μα το exploit δεν δουλεύει στο 3.69. ο δημιουργός του h-encore ανακοίνωσε ότι θα κάνει exploit και γι'αυτό όταν η sony σταματήσει να κάνει support το Vita αρα και να κάνει updates που καταστρέφουν τα exploits.

Και όντως, έχω κατεβάσει ευτυχώς το σωστό corpse party, ελπίζω να μην απογοητευτώ, γιατί είμαι αρκετά hyped.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1507 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 November 2018 - 00:03

Και όντως, έχω κατεβάσει ευτυχώς το σωστό corpse party, ελπίζω να μην απογοητευτώ, γιατί είμαι αρκετά hyped.

 

H εκδοση για PSP έχει όντως πιο γνωστούς ηθοποιούς και περισσότερες εικόνες, ιδίως στις βιαίες σκηνές.

Η έκδοση για 3DS,  PC εχουν ερασιτέχνες ηθοποιούς και όχι σε όλους τους διαλόγους, από την άλλη όμως έχουν ξεχωριστά bonus κεφάλαια η κάθε μια, που δεν υπάρχουν στο PSP. Υπάρχει δηλαδή διαφορά μεταξύ 3DS & PC επίσης

 

To Blood Drive υπάρχει και στο Android, IOS αλλά είναι πανάκριβο, με διπλάσια τιμη από αυτή του PC

 

 

Corpse Party>book of shadows>blood drive
Το hysteric birthday δεν συνδέεται με την ιστορία άμεσα.
Το blood covered είναι το Manga ή η 3ds έκδοση.

 

+ το Dead Patient

 

Eπίσης μπορείς να παίξεις δωρεάν το original του 1996 που το κάναν πιστό remake με την άδεια του δημιουργού, όπως και διαφορα fan games. Tελείως διαφορετικά παιχνίδια και εκεί η Sachiko είναι πιο νορμαλ στοιχιό σε σχέση με τα αλλα.

 

http://www.memoriesoffear.com/games_corpsepartyrebuilt/index.html



#1508 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 14 November 2018 - 10:47

ανακοινωσαν PUBG για ps4 τον αλλον μηνα..αν και ξερω οτι δεν ειναι παιχνιδι για κονσολα(το εχω παιξει σε pc) θα του ριξω μια ματια.
επισης το beat saber ερχεται στο ps vr στις 20 του μηνα. με εχει τρελανει απο τωρα η κορη μου.(+το tetris effect)
βγηκε το spyro και το θελει η γυναικα μου!

και λεφτα δεν βαζει κανεις..το πορτοφολι μου ειναι σαν την μαυρη τρυπα στο interstellar!!!! :beaten: 

 


Edited by vectrapearl, 14 November 2018 - 10:48.

                                                                       


#1509 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 November 2018 - 12:50

Ναι αλλά έβαλες προπαραγγελία το ps mini, έλα δούλευεεεεεεεε!  :slash:


rsrGbGx.gif

#1510 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 14 November 2018 - 13:35

Ναι αλλά έβαλες προπαραγγελία το ps mini, έλα δούλευεεεεεεεε!  :slash:

XA....αυτο το ειχα ξεχασει...!!!!! :deadga6:


                                                                       


#1511 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 November 2018 - 10:42

Την Δεύτερα πέρασα από τα Public στο Σύνταγμα, είχε το Nier Automata στα 13,99 αλλά Ιαπωνική έκδοση.

Ένιωσα ένα σκίρτημα και ξαφνικά βρέθηκα στο 1997, στο Software center όπου οτιδήποτε με Ιαπωνικούς χαρακτήρες στο εξώφυλλο φάνταζε τσουπερ κουλ!

Είχα κάποιους δισταγμούς λόγο οικονομικών αλλά αφού βεβαιώθηκα (πήγαινα πέρα δώθε στο υπόγειο για να βρω σήμα με το παιχνίδι στο χέρια για να μην μου το πάρουν)

ότι η Ιαπωνική έκδοση δεν έχει καμία διαφορά με την Ευρωπαϊκή (ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ GLORIOUS KANJI ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΠΟΥ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΕ JAPANESE ANIME-SQUE ΠΑΙΧΝΙΔΙ)

τελικά πάω ταμείο, το χτυπάει η τύπα, με λέει δεν κάνει 13,99 αλλά 12,99 (ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ, ΘΕΝΚ ΤΖΙΖΑΣ, δλδ είμαι τελείως στο 1997 κι μόλις έχω σκοράρει τρελό deal).

Ωραία της λέω βάλε 2,99 από τους πόντους της κάρτας και 10 από το λογαριασμό!

Γύρισα σπίτι, δύο μέρες μετά το παίζω, δεν ήταν η πρώτη φορά, έχω τελειώσει το demo, έλεγα νταξ θα τελειώσω τον 1ο αρχηγό κι θα δω τι γίνεται παραπέρα.

 

====_________________====

 

Ήδη έχω χάσει τρεις φορές, δεν έχω δει καν τον  αρχηγό και δεν μπορώ να κάνω συνέχεια τον wizard στην αρχή!

Τέσπα πρέπει να θυμηθώ πως έπαιζα back in the 90's όπου ήταν απολύτως λογικό να χάνεις και να ξεκινάς από την αρχή! :madtodeath:


rsrGbGx.gif

#1512 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 15 November 2018 - 10:53

 

Ήδη έχω χάσει τρεις φορές, δεν έχω δει καν τον  αρχηγό και δεν μπορώ να κάνω συνέχεια τον wizard στην αρχή!

Τέσπα πρέπει να θυμηθώ πως έπαιζα back in the 90's όπου ήταν απολύτως λογικό να χάνεις και να ξεκινάς από την αρχή! :madtodeath:

μπορεις να κανεις ποιο λιανα την προταση αυτη γιατι με ενδιαφερει το game.τι εννοεις με το χανω και ξανα ξεκιναω απο την αρχη? και τι εννοεις με το wizard? :hmmm:


                                                                       


#1513 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 November 2018 - 11:09

Λέγοντας wizard εννοώ τα πρώτα τρία με πέντε λεπτά που σου λέει πως παίζεται το παιχνίδι, πως πυροβολάει, πως δουλεύεις τα σπαθιά κλπ.

Το παιχνίδι δουλεύει με save points, το πρώτο διάβασα είναι μετά τον πρώτο αρχηγό και υποθέτω μετά από κάθε επίπεδο, όπως παλιά που κράταγες ένα κωδικό μετά από κάθε πίστα.

Οπότε αν τον πιείς στον αρχηγό (που έχει αν θυμάμαι καλά τρία στάδια) τότε ξανά πάλι από την αρχή με αποτέλεσμα να κάνεις και αυτά τα αρχικά βήματα.

 

Γενικά έχω διαβάσει ότι είναι δύσκολο παιχνιδάκι και θέλει πολλά Playthroughs για να δεις όλη την ιστορία και μάλλον όλα τα levels.

Νταξ δεν το χω παίξει σοβαρά, μετά την δουλειά/πανεπιστήμιο λίγο πριν πάω για ύπνο. Θέλει λίγο συγκέντρωση γιατί συνδυάζει hack n slash με shooter.

Θα βρεθείς σε φάσεις που θα πυροβολάς λες και παίζεις Darius και θα ρίχνεις βρωμόξυλο σαν god of war (νταξ δεν έχει τόσα combo, δύο βασικά έχω δει μέχρι στιγμής)

Γενικά με αρέκει πολύ αυτή η φάση με τα δύο είδη gameplay, για το μεγαλύτερο κομμάτι απλά πυροβολάω αλλά χρειάζεται σε μερικά σημεία να παίζεις και με τα δύο είδη.

Έχει ένα τυπικό leveling και items/weapons να χεις να ασχολείσαι.

Τέλος έχει κάποια κομμάτια που πετάει η τύπα (τουλάχιστον στην αρχή αλλά υποθέτω και αργότερα) και μοιάζει λίγο σε bullethell shooters οπότε προετοιμάσου για κάτι πολύ περίεργο γιατί η αλλαγή μεταξύ των διάφορων τύπων γίνεται ομαλά και στην ουσία αποτελεί το κεντρικό μηχανισμό του παιχνιδιού.


rsrGbGx.gif

#1514 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 November 2018 - 11:37

Ένα μικρό update. Νταξ τον πέρασα, πήρα εκεί πέρα ένα πάκο medpacks και βγήκε, δεν ήταν τόσο φοβερό.

Ξεκίνησα την επόμενη αποστολή, τελικά save έχει και μέσα στη πίστα απλά λογικά δεν σου επιτρέπει στην 1η γιατί είναι πολύ μικρή.

Νταξ ήμανε λίγο υπερβολικούλης! Άντε να δούμε τι γίνεται παρακάτω, πάντως είναι το απόλυτο weeboo game η παρουσίαση είναι φοβερή, πολύ προσεγμένο design!


rsrGbGx.gif

#1515 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 16 November 2018 - 12:22

και ξαφνικα η sony ανακοινωσε οτι δεν θα ειναι στην Ε3 το 2019.

μετα την ακυρωση του psx event τωρα αυτο.
απο πλευρας Ε3 ειναι μεγαλο πληγμα μιας και τραβαγε ολο τον κοσμο παντα η sony.απο πλευρας sony τωρα μαλλον προσανατολιζετε σε setup blizzcon.το θεμα ειναι γιατι το κανει.?απο τη μια πιεστικε πολυ τα τελευταια χρονια με ανακοινωσεις για game που δεν ηταν ετοιμη να δειξει και αυτο φανηκε οτι 2-3 χρονια εχουμε games χωρις ημερομηνια κυκλοφοριας ακομα.πολλες φημες για ps5.φημες για παιχνιδια,μικρα leaks,γενικα μια πιεση απο μεριας sony που λογο μεγεθους δεν θα επρεπε να εχει κατα την γνωμη μου.

ειμαι θετικος στο να κανει δικο της event αλλα θα πρεπει οταν το κανει να ξεφυγει η κατασταση με αυτα που θα παρουσιασει.να ζαλισει το κοινο που λεει ο λογος γιατι αλλιως δεν θα εχει κανενα νοημα.

το kotaku απο την αλλη εκανε δηλωση οτι το ps5 θα βγει λογικα 2020 απο επαφες που ειχε με αλλους dev.σε συνδιασμο οτι η sony ειπε και οτι δεν θα κανει καποιο side event κοντα στην Ε3 οπως πχ η ΕΑ,αφηνει ενα πολυ περιεργο χρονοδιαγραμα για το ποτε μπορει να κανει ενα τετοιο event.και το τι μπορει να δειξει τοτε.

επισης κατι που με απασχολει αρκετα με το ps5 τον τελευταιο καιρο ειναι τι σκατα θα κανει η sony ετσι ωστε να πουλησει κονσολες?το τυρακι της,το selling point ποιο θα ειναι..εκτος απο το οτι μπορει να εχει true 4K(το ps4 pro δεν ειναι true κακα τα ψεματα) και 60fps κλειδωμενα,δεν μπορω να βρω κατι αλλο.και να πω ?χεστικα για αυτα....και πιστευω οτι και πολυς αλλος κοσμος δεν θα τα δει σαν selling point για να αλλαξει  κονσολα απο ps4 pro πχ που εχω εγω να παω σε ps5..πρεπει να δωσει κατι αλλο.και τεχνολογικα δεν θυμαμαι να εχουμε κατι αρκετα προηγμενο η διαφορετικο απο την υπαρχουσα γενια ετσι ωστε να μπει σε κονσολα και να πουμε οτι θα αλλαξει κατι....
προβληματιζομαι. :emptyonexg1:


Edited by vectrapearl, 16 November 2018 - 12:23.