Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Splatter, Horror, Thriller


  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#136 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 15 February 2010 - 21:30

Καλό ηταν το φινάλε του Perfect Getaway, με χάλασε ομως ο αργός ρυθμός της ταινίας. Τα υπόλοιπα που έγραψες παραείναι παρακμιακά και θα τα αποφύγω!
Διάβασα για το Bad Moon και θυμήθηκα το Seventh Moon(τί μανία αυτή με τα φεγγάρια!) που είδα την προηγούμενη εβδομάδα. Ενα ζευγάρι πάει στην Κίνα για να περάσει τον μήνα του μέλιτος. Για κακή τους τύχη θα έρθουν αντιμέτωποι με τις δοξασίες των κατοίκων ενός χωριού.
Η ταινία χαρίζει αρκετό γέλιο στον θεατή και το φινάλε είναι έτσι δομημένο, ώστε να αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο μιας συνέχειας.

#137 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 16 February 2010 - 15:48

suddenly a copycat appears! έχω καιρό να ποστάρω σε αυτό το thread και λέω να αντιγράψω αυτό που κάνει ο zade :Ο με αλλα λόγια να κάνω μικρά reviews (μικρότερα από τα δικά του γιατί βαριέμαι) και να βάλω βαθμολογίες σε διαφορες ταινίες που είδα τον τελευταίο καιρό! η κόκκινη βαθμολογία είναι της doom angel που μου έμαθε αυτό το είδος άρα έπρεπε και να γράψω την βαθμολογία της

Spoiler:


Spoiler:


Aftermath ωραία short movie, δεν συγκρίνετε με άλλες, αλλα και πάλι πολύ ωραία. i like necrophilia :D 7.5/10 8/10

Antropophagus αρκετά ευχάριστη ταινία διαδραματίζεται σε ένα ελληνικό νησί όπου υπάρχει ένας τρομακτικός άνθρωπος που σιγά σιγά σκοτώνει τους πρωταγωνιστές τις ταινίας αυτής. πρέπει να παραδεχτώ πως είναι από τις καλύτερες μου, έχει μερικές ευχάριστες σκηνές και suspense από εμενα παίρνει 8.5/10 6/10

Antropophagus II(Rosso sangue) καμια σχέση με το νησί στην προηγουμενη ταινία, το μονο κοινό είναι πως "το τέρας" είναι πάλι έλληνας. η ταινία είχε πλακα μιας και έδειξε ευχάριστα το despair τον μικρών πεδίων που ήταν κλεισμένα στο σπίτι με "το τέρας" χειρότερη από την πρώτη so i give it a 4/10 2/10

Bad Karma γυρισμένη αθλια, θυμίζει ερασιτεχνική ταινία (και μπορεί να είναι κιόλας) αλλα το γέλιο που έριξα το έχω ρίξει σε λίγες ταινίες τέτοιου είδους :P άπειρο αίμα, εντόσθια να πετάγονται με γέλιο τρόπο από εδώ και από εκεί και ένα τέρας από τα καλύτερα :D yet i cannot give it more than 4/10 5/10

Basket Case ο πρωταγωνιστής weird του κερατα και το τερατάκι μου άρεσε πολύ. 7/10 8/10

Begotten weirdo movie, είχα διαβάσει πως είναι τρομαχτική και πολύ αηδιαστική και τέτοια αλλα τι να πω, είναι γυρισμένη με αυτόν τον "ψαγμένο" τρόπο που δεν μου αρέσει καθόλου, μάλλον δεν είμαι good enough για να καταλάβω το μεγαλείο τις ακόμα για αυτό και 2.5/10 1/10

Beyond the darkness δεν την έχω δει, την έχει δει η doom angel και τις αρέσουν η ταινίες όπου έστω υπονοείτε η έννοια τις νεκροφιλίας 8/10

Blood For Dracula πολύ γέλιο, μου άρεσε παρα πολύ και παίζει και ένας πολύ γνωστός ιταλός ηθοποιός τον οποιο δεν θα αναφέρω επειδή είμαι ψώνιο και θέλω να το κρατήσω για τον εαυτό μου 7.5/10 6/10

Bloody moon αυτή ήταν πολύ ωραία, καθυστερημένος και παραμορφωμένος χαρακτήρας, μπόλικα άτομα πεθαίνουν, μερικά με cool τρόπο. καλή ταινία αν και όχι από τις καλύτερες μου 7/10 4/10

Braindead πολύ γέλιο, καλή ταινία ειδικά αν την συγκρίνουμε με τις άλλες που έκανε ο director (oh thee μου βίασε το lord of the rings όσο ο lucas και ο spielberg βίασαν το καινούριο indiana jones) 8/10 8/10

Bride Of Reanimator havent seen that either αν και έχω δει το πρώτο από την σειρά 5/10

burial ground, the nights of terror αυτή η ταινία είναι σκέτη πώρωση. είναι η δεύτερη καλύτερη μου zombie movie μάλλον. proton έχει έναν διεστραμμένο νεαρό 10 χρόνον τον οποιο υποδύεται ένας 30 χρόνον ηθοποιός. δεύτερον τα zombies είναι πολύ καλοφτιαγμένα. αυτή η ταινία μου άρεσε από όλες τις άποψης, το plot μπορεί να ήτανε απλοϊκό αλλα και πάλι ήτανε όλα πολύ cool 9/10 5/10

Cannibal Holocaust είναι μάλλον η μονη ταινία που με άφησε shocked την πρώτη φορα που την είδα. μερικές σκηνές είναι ρεαλιστικές του κερατα, όλα είναι τέλεια φτιαγμένα και πώρωσε μέχρι και εμενα που δεν ξετρελαίνομαι για κανίβαλους στον αμαζόνιο 10/10 10/10

Cannibal Ferox μια αντιγραφή του holocaust. δεν συγκρίνετε με το holocaust το οποιο είναι τέλειο από όλες τις άποψης αλλα η σκηνή προς το τέλος που κόβουνε το πέος ενός από τους protagonists είναι πολύ καλοφτιαγμένη, διεστραμμένη και πωρωτικη 6/10 7/10

Død snø πολύ γέλιο, νορβηγικά + nazi = pwnage από τις καλύτερες μου κωμικές horror ταινίες 7.5/10

Cat In The Brain ο Lucio Fulci δεν έχει κάνει ταινίες που να έχω δει και να μην μου άρεσαν. και αυτή είχε τρελό γέλιο. η ταινίες τέτοιου είδους που κάνει bam πως είναι φτιαγμένες για να βγάλουν λεφτά μου αρέσουν πολύ. 7/10 4/10

Dagon ωραίο λοβεκραφτικο movie αν και σε μερικά σημεία δεν χάρηκα και παρα πολύ. οι "ψαρανθρwποι" όμως ήτανε cool του κερατα και υπήρχανε πολλές σκηνές ευχάριστες 8.5/10 9/10

Dawn Of The Dead το είδα πολύ πρόσφατα. δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε και τόσο πολύ. μάλλον το θεωρώ κάπως υπερεκτιμημένο, το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο το the beyond 6/10 7/10

Doll Master εμενα δεν μου έκανα και ιδιαίτερη εντύπωση. καλογυρισμένη αλλα τίποτα το ιδιαίτερο θα έλεγα. σε άλλους άρεσε πολύ παραπάνω :P 5/10 8/10

Drag Me To Hell oh pwease, this sucked. δεν είναι είδος για το hollywood αυτές η ταινίες. δεν μου άρεσε η πρωταγωνίστρια ούτε τίποτα άλλο. είχε μερικές σκηνές στις οποιες γέλασα αλλα υπάρχουν πολύ καλύτερες ταινίες αν θέλω να γελάσω 3.5/10 4/10

Eaten Alive κάτι σαν το cannibal ferox. απλά πολύ χειρότερο. περίεργα cults, ουσίες που κάνουν την πρωταγωνίστρια να χάνει τον εαυτό τις και διαφορων ειδών βλακείες :Ο5/10 5/10

Ebola Syndrome από τις καλύτερες μου oriental movies. ο πρωταγωνιστής είναι διεστραμμένος εμετικός δολοφόνος. κάνει πολλά ευχάριστα πράγματα στην ταινία. a must see 8.5/10 8/10

Exitus Interruptus doom angel λέει 0/10 δεν το έχω δει

Flesh for Frankenstein ούτε αυτό το έχω δει οποτε δεν βαθμολογώ 3/10

Fight for your life δεν έχει splatter και τέτοια αλλα εμενα μου άρεσε παρα πολύ. 7.5/10 5/10

Guinnea Pig τα βάζω όλα μαζί σκέτη πώρωση. nothing more. πώρωση. πώρωση πώρωση. οποιος θέλει ευχάριστο και διεστραμμένο πετσόκομμα να τα δει όλα. 8.5/10
Spoiler:


Haute Tension δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η ταινία, η ιστορία μου φάνηκε αρκετά γέλια αν και απότι φαίνεται σε άλλους άρεσε παραπάνω :P 4/10 8/10

Henry portrait of a serial killer από τις καλύτερες! μου άρεσε πολύ, διεστραμμένος χαρακτήρας και καλοφτιαγμένη ταινία 8.5/10 8.5/10

I spit on your grave παρα πολύ καλή ταινία, μου άρεσε όσο δεν πάει άλλο η ιστορία και το πως την φτιάξανε. δεν καταλαβαίνω γιατί λένε πως είναι μισογυνική ταινία από την στιγμή που στο τέλος πήρε revenge η τύπισσα. 8.5/10 9/10

I Stand Alone (seul contre tous) δεν το έχω δει για να μπορέσω να σχολιάσω εγώ οποτε δεν βαθμολογώ 7/10

Last House on Dead End street πολύ ωραία ταινία και πολύ γαμάτος πρωταγωνιστής. καλοφτιαγμένη αν και σε μερικά σημεία κουραστική 8/10 9/10

Last house on the left(the old one) ευχάριστη ταινία με βιασμό και revenge από την οικογένεια 8/10 8/10

Last house on the left(the new one) αυτή η ταινία είναι τελείως αθλια. πήρανε μια παλιά καλή ταινία, την άλλαξαν, την έκαναν hollywood και την βίασαν μέχρι θανάτου. έτσι χαλάνε η παλιές καλές b-movies. blame them not me for giving it a 0.5/10 3/10

Maladolescenza η loli ταινία! καμια εξελιγμένη ιστορία η τίποτα τέτοιο αλλα αν είσαστε παιδόφιλοι η απλά το βρίσκετε διασκεδαστικό να βλέπετε τέτοια θα σας αρέσει 7/10 7/10

Men Behind the Sun μάλλον η καλύτερη μου oriental από αυτές. τέλειες σκηνές, άρρωστη και τα περισσότερα πράγματα έγιναν στα αλήθεια. πώρωση 8.5/10 9/10

Mosquito the rapist ωραία ταινία αν και είχε μερικές φάσης που δεν μπορούσα να συγκρατηθώ από τα γέλια. εκεί που το κοριτσάκι χόρευε και έπεσε ήτανε oh gawd σκηνή 6.5/10 7/10

Naked Blood είχε παρα πολύ ωραίες σκηνές αλλα η όλη ιστορία δεν μου άρεσε 5/10 9/10

Nekromantik η καλύτερη μου ταινία σε αυτό το είδος, είναι λίγο μικρή αλλα ότι και να πω τα λόγια μου θα είναι λίγα. τέλειες σκηνές, τέλεια ιστορία, πολύ καλοφτιαγμένη και άρρωστη όσο πρέπει. σε οποιον δεν αρέσει αυτή η ταινία θα συμβούλευα να φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι του και να μας αποχαιρετήσει 11/10 πεθαίνω πεθαίνω 12/10

Nekromantik 2 πολύ χειρότερη από την πρώτη αλλα και πάλι είναι ευχάριστη, έχει καλές σκηνές. 8/10 8/10

Nightmare in a damaged brain αυτή η ταινία εμενα δεν μου άρεσε καθόλου, μάλλον είναι από τις χειρότερες που ida ποτε σε αυτό το είδος 3/10 6/10

Schramm ο jorg buttgereit είναι θεός, ΚΑΙ αυτή η ταινία είναι πολύ ωραία, δεν συγκρίνετε με το νεκρομαντικ αλλα και πάλι είναι πώρωση. να την δείτε 7.5/10 7/10

Slaughtered vomit dolls ούτε καν το έχω δει και ούτε πρόκειται. 0/10

Snuff 3/10

Snuff 102 αυτή η ταινία μου φάνηκε μια αποτυχημένη προσπάθεια ενός director να το παίξει ψαγμένος και σκληρός. εμετική και ηλίθια μέχρι το κόκαλο 1.5/10 4/10

Snuff reels η μιση ταινία είναι τσόντα αλλα υπάρχουν 2-3 σκηνές που αξίζουνε 4/10 4/10

Subconscious cruelty πολύ weirdo ταινία αλλα είχε μερικές σκηνές που είχανε φάση, όπως οι γκόμενες που κατούραγαν και έτρωγαν τον Jesus 4/10 5/10

The beyond (...e tu vivrai nel terrore) είναι η καλύτερη μου zombie movie. τέλειες σκηνές, πολύ ωραία ιστορία και πολύ καλοφτιαγμένη. πρέπει να παραδεχτώ πως δεν περιμένω να δω ποτε μου zombie movie καλύτερη από αυτήν 9.5/10

the house by the cemetery ωραία ταινία και αυτή του φούλτσι, αυτός ο άνθρωπος το είχε μέσα του να κάνει καλές ταινίες 7.5/10 6/10

The house on the edge of the park ήταν από τις πρώτες μου, αλλα και πάλι δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο, έχει μερικές ευχάριστες σκηνές αλλα παραπέμπει σε τσόντα σε διαφορα σημεία 4/10 2/10

Visitor Q την είδα πρόσφατα, πολύ ωραία oriental ταινία. οι ιάπωνες έχουνε πλακα γενικά. μου άρεσε αν και δεν έπεσα αναίσθητος από την πώρωση όπως σε άλλες 8/10 10!/10

Edited by Azathoth, 16 February 2010 - 16:00.

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#138 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 February 2010 - 16:01

ελπίζω να μην αρχίσουν όλοι να ποστάρουν τώρα τεράστιες λίστες γιατί δεν θα καταφέρουμε ποτέ να "κάνουμε συζήτηση" για όλες :bleh:

δεν τις ξέρω όλες (moar like a 70% ), και για να είμαι ειλικρινής δεν διάβασα και όλη τη λίστα αλλά έπεσε το μάτι μου στην τελευταία
είναι horror splatter το visitor q??!! mindfuck και weird as hell ναι αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτής της κατηγορίας (σε αντίθεση με άλλες ταινίες του miike)

σε πολλά απ' όσα λες συμφωνώ αλλά για να αφομοιώσω και να απαντήσω στο ποστ σου θα χρειαστώ πολύ ώρα, οπότε ας πάω για καφέ.. :P

Posted Image


#139 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 February 2010 - 07:44

ντούμπλε ποστ για τα νέα screenshots που βγήκαν από το reboot του nightmare on elm street, δεν είναι ότι είμαι υπέρμετρη φαν του 1ου (που είμαι αλλά οκ) απλά φαίνονται πανέμορφα!!
extra points που σκάει μύτη και η Katie Cassidy, πολύ μ' αρέσει που έχει αρχίσει και το γυρνάει σε scream queen

Posted Image


#140 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 23 February 2010 - 08:32

Με μουσικοβιντεοσκηνοθέτη; That will be fun. Maybe. Ελπίζω τουλάχιστον να κρατηθεί λίγο η old school αισθητική, γιατί μπορεί να μην είμαι λάτρης των ταινιών τρόμου αλλά το Nightmare on Elm Street έχει τρελή αξία.

Posted Image


#141 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 23 February 2010 - 10:48

κρίνοντας από τα screenshots μπορώ να πω πως τουλάχιστον ο freddy μου φαίνεται χειρότερος από τον γνήσιο.

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#142 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 February 2010 - 16:47

ο σκηνοθέτης του dead snow θα κάνει το Hansel and Gretel: Witch Hunters <3333
can't wait!!!! :joyful:
και βγήκε επιτέλους και το teaser για το Kurt Josef Wagle and the Legend of the Fjord Witch του ιδιου, αν και δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι γιατί μου φαίνεται πολύ low budgetia


edit:
also
Posted Image
λιώνω!!

Edited by Anelis, 27 February 2010 - 16:56.

Posted Image


#143 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 01 March 2010 - 13:05

Γιούχου! Νέες ταινίες.Ξέρω ότι δεν μπορούσατε χωρίς αυτές γι αυτό θα μπω κατ ευθείαν στο ζουμί.Είναι κυρίως οι ταινίες που παίζουν αυτή την εποχή στον κινηματογράφο ,οπότε μπορούν να το διαβάσουν και άνθρωποι που γενικά δεν είναι του είδους.

The Wolfman

O Λυκάθρωπας.Αυτός που τον δάγκωσαν και τώρα κάθε νύχτα με πανσέληνο έρχεται να σε δαγκώσει.Και πεθαίνει μόνο με ασημένιες σφαίρες (θα ήθελα να δοκιμάσουν πάντως να δουν αν πεθαίνει και με ασημένιο αλυσοπρίονο).Ε λοιπόν τον πήρε το Χόλυγουντ και προσπάθησε να τον κάνει κανονική ταινία.Αμ δε! B-movie ήταν και b-movie θα παραμείνει.Aπλά εδώ έχει καλά εφέ ,καλούς ηθοποιούς ,καλούτσικη σκηνοθεσία και φοβερή μουσική.Αλλά και πάλι λυκάθρωπο βλέπεις οπότε μην περιμένεις καμιά κανονική ταινία.Εμένα μου άρεσε.Δεν ήταν τίποτα κορυφαίο ,αλλά μου άρεσε.Όσοι είναι πιο mainstream θα το απολαύσουν περισσότερο φαντάζομαι γιατί είναι μια ταινία που απευθύνεται κυρίως σε τέτοιο κοινό.Όπως ήταν το 92' ο Δράκουλας του Κόπολα.Καλός ήταν ρε παιδί μου ,αλλά ο μόνος πραγματικός ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ήταν ο Christopher Lee. 7/10 για μένα .Προσοχή μόνο έχει πολύ gore (προς ευχαρίστησή μου) οπότε δεν είναι για όλους.

Shutter Island

Στα Ελληνικά το μετέφρασαν το νησί των καταραμένων.Τώρα γιατί δεν ξέρω.Αλλά ακούγεται καλύτερα από το να το μετέφραζαν "Το νησί των αιμοβόρων ψυχοπαθών που πάει ο Ντι Κάπριο και ο Ράφαλο και είναι και ο Μπεν Κίνγκσλει".
Η υπόθεση είναι αυτή που λέει το trailer ,δεν θα σταθώ εδώ.Οι δύο πρώτες ώρες της ταινίες δεν καταλάβαίνεις καν πότε περνανε.Το τελευταίο μισάωρο όμως ,όχι μόνο το καταλαβαίνεις ,αλλά λες "άντε τελείωνε να φύγουμε".Δυστυχώς παρόλο που αυτή η ταινία είναι καλοσκηνοθετημένη (προφανώς,άλλωστε μιλάμε για Scorseze όχι Uwe Boll) δεν έχει τίποτα καινούριο να πει.Η ανατροπή της τελευταίας στιγμής έχει γίνει μόδα πλέον οπότε δεν είναι πρωτότυπο.Ειδικά την συγκεκριμένη ανατροπή ,είναι εύκολο να την προβλέψεις και είναι ακριβώς ίδια με αυτό που είχε συμβεί στην ταινία identity πριν από 5 ή 6 χρόνια αν θυμάμαι καλά.Άσε που στο τέλος η όλη ταινία τραβάει προς το μελό και χαλάει μέρος της ωραίας ατμόσφαιρας που είχε δημιουργηθεί.Είναι καλή ταινία ,αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερη αν είχε γυριστεί πριν από καμιά 10αριά χρόνια.Πάντως ο Ντι Κάπριο ,είναι φο-βε-ρος! 7/10

Άντε και τώρα που τελειώσαμε με αυτά να πάμε στα καλά.


Pig Hunt

O Έλεμρ Φαντ θα ήταν περήφανος γι αυτή την ταινία.4 φίλοι και μια Κινέζα πάνε να κυνηγήσουν αγριογούρουνα σε ένα δάσος .Εκεί βρίσκουν και άλλους δύο κυνηγούς και γίνονται 6.Όμως κατά λάθος σκοτώνουν τον έναν δικό τους και η οικογένεια του ,απαρτιζόμενη από βλαχοαμερικανούς μέχρι αηδίας έρχεται να πάρει εκδίκηση.Επίσης στο δάσος υπάρχουν χασισοφυτείες καθώς και ένας μυθικός αγριόχοιρος βάρους 3 τόνων ,αλλά και μια αίρεση που λατρεύει τον αγριοχοιρο.Ε λοιπόν αυτή η ταινία έπρεπε να τελειώνει ως εξής.

Η αίρεση τρώει τους κυνηγούς που έχουν σκοτώσει τον αγριόχοιρο και τον έφαγαν ,ενώ ταυτόχρονα πίνουν «χόρτο».Και μετά η οικογένεια των κυνηγών έρχεται και σκοτώνει και τρώει τα μέλη της αίρεσης που σκότωσαν και έφαγαν το γιό τους γιατί σκότωσε και έφαγε το αγριογούρουνο αυτός και η παρέα του,ενώ ταυτόχρονα πίνουν «χόρτο».Κάτσε ,μπερδεύτηκα ,ποιος σκότωσε ποιον και ποιος έφαγε τι;Δεν έχει σημασία ,τελικά πίνουν όλοι «χόρτο» και ησυχάζουν.

Αλλά δεν τελειώνει έτσι ,αλλά μπλέκει τόσο πολύ τα πράγματα που καταντά γελοίο.Με εκνεύρισε αρκετά αυτή η ταινία.Πρώτον γιατί με εκνευρίζει το κυνήγι ως σπορ, το θεωρώ άκρως βάναυσο και αυτή η ταινία το κάνει να φαίνεται πλήρως αποδεκτό και φυσιολογικό, και δεύτερον γιατί κάνει μια ώρα να φτάσει στο ζουμί.Αυτές οι ταινίες έχουν διάρκεια περίπου μιάμιση ώρα.Άμα φας τα 2/3 σε αηδίες τι μένει;Το τελευταίο μισάωρο για να τα μαζέψεις.Γι αυτό κι εγώ σου δίνω ένα 4/10

The Signal
Να μια ταινία που αξίζει.Μια από τις λίγες ταινίες που όντως είναι τρόμου ,χωρίς να καταφεύγει σε τρυκ εντυπωσιασμού ούτε σε ακραία βία.Ένα από τα πράγματα που όντως φοβίζει είναι ότι κάποια στιγμή μπορεί να δεις το διπλανό σου να διαπράττει φόνο χωρίς αιτία και αφορμή.Χωρίς καν λογική για να το κάνει αυτό.Αυτό ακριβώς παραγματεύεται αυτή η ταινία.Μια ηλεκτρική μετάδοση σε τηλεοράσεις και ραδιόφωνα κάνει όποιους την παρακολουθήσουν ή την ακούσουν να εγκαταλείψουν τις κοινωνικές αναστολές και να αρχίσουν να πράττουν όπως ακριβώς τους καθοδηγεί η διεστραμμένη λογική τους,δολοφονώντας τους εναπομείναντες λογικούς .Και φυσικά να θεωρούν εαυτούς εχέφρονες και τους υπόλοιπους που έχουν απομείνει παράλογους.Είναι τρομακτικό σαν σύλληψη!Σκοτώνουν γιατί αυτό τους υπαγορεύει η λογική τους!
Η ταινία χωρίζεται σε τρια μέρη ,που ακολουθούν τα χνάρια μιας γυναίκας που δεν έχει παρακολουθήσει την μετάδοση και του άνδρα της που την κυνηγά γιατί την έχει παρακολουθήσει.
Το πρώτο και το τρίτο είναι τα τρομακτικά μέρη ,ενώ το δεύτερο είναι το κωμικό.όταν λέω κωμικό ,εννοώ με την μορφή της μαύρης (πιο μαυρης και από το Persil) κωμωδίας και μην περιμένετε να χτυπιέστε στο πάτωμα από τα γέλια! Το δε τρίτο μέρος ,είναι το αποκορύφωμα της ταινίς όπου ένας λογικός προσπαθεί να συνδιαλλαγεί με έναν παράφρονα προκειμένου να βρουν την γυναίκα.Είναι άκρως ρεαλιστικό και μεταδίδει ένα αίσθημα φόβου ,όχι για το υπερφυσικό ή το ανεξήγητο ,αλλά για τον συνάνθρωπο σου.Και η τελική διαπίστωση στην οποία καταληγει η ταινία είναι από τα πιο τρομακτικά της στοιχεία.Εάν κάποια στιγμή για οποιοδήποτε λόγο τρελαθούν οι μισοί και αρχίσουν να σκοτώνουν ,τότε θα τρελαθούν και οι υπόλοιποι... 9/10 .Πρέπει να το δείτε όλοι.

Teeth
Δόντια.Όταν είδα αυτό τον τίτλο ,περίμενα μια ταινία με βαμπίρ.Που να ήξερα ο καημένος... Η ταινία περιστρέφεται γύρω από μια κοπέλα που διαπιστώνει ότι όταν αντιμετωπίζει επίμονες αντρικές «ορέξεις» έχει το πάνω χέρι.Το λέω τώρα ,η ταινία έχει τρεις ευνουχισμούς.Αλλά αυτό ΔΕΝ είναι το πιο τρομακτικό πράγμα. Το πιο τρομακτικό είναι πως γίνονται οι ευνουχισμοί.Και τώρα που το γράφω αυτό , τρομάζω! Η ταινία λένε είναι horror/comedy ,αλλά τι να σας πω ,δεν ξέρω ,εγώ καθ όλη τη διάρκεια κρατούσα το πράμα μου και σκεφτόμουν "σε παρακαλώ μην το ξανακάνει αυτό" .Αλλά κανένα έλεος.Εκεί...Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός απέναντι σ' αυτήν την ταινία.Δεν γίνεται.Είναι από τις πιο μισάντρικες ταινίες που έχω δει.Και αν αυτό που υποστηρίζει η ταινία ,υπάρχει στην πραγματικότητα, εγώ πάω να κλειστώ σε μοναστήρι και σας χαιρετώ για πάντα.
Spoiler: Μόνο αν την έχετε δει

Βαθμολογία αντρική 0/10. Βαθμολογία γυναικεία 12/10 . Μέσος όρος 6/10

Την επόμενη φορά ,θα προσπαθήσω να κανω το θρεντ πιο εκπαιδευτικό ,γι αυτό θα εξηγήσω ορισμένα πράγμτα προτού προχωρήσω στις ταινίες.Λογικά θα έχουμε τα εξής:
Grace & All the Boys Love Mandy Lane & Calvaire & End of The Line & Martyrs &Trick r' treat & Shuttle & Parasomnia

To Nightmare On Elm Street το περιμένω μόνο λόγω Jackie Earl Hary . Μου αρέσει αυτός ο τύπος.
Το Survival of The Dead ,δεν ξέρω.Άμα είναι σαν το Diary of The Dead ,θα είναι μέτριο.Αλλιώς ίσως να είναι καλό.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#144 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 01 March 2010 - 14:08

also
Posted Image
λιώνω!!

τι. πως, που???
:burningbe3:
εγω οχι μονο λιωνω, αλλα εξαερωθηκα κιολας.
ξερουμε ποτε βγαινει?

#145 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 01 March 2010 - 14:16

Στην Ευρώπη Απρίλιο ,στην Αμερική άγνωστο.Στην Ελλάδα ,μόνο ο Σπέντζος θα ξέρει...

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#146 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 March 2010 - 14:22

Τα Pig Hunt και The Signal ωραία φαίνοναι. Θα τα δώ σίγουρα! Ευχαριστούμε(πληθυντικός ευγενείας) για άλλο ενα «γεμάτο» post.

#147 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 01 March 2010 - 14:56

είχα δει το ισπανικό short movie αντίστοιχο του teeth στο περσινό horror fest και πραγματικά ήταν απολαυστικότατο
δεν ξέρω όμως αν θα αντέξω full length ταινία όμως, ιδικά αν είναι μόνο 3εις οι ευνουχισμοί

zade να δεις το killer condoms...:hehehe:

παιδιά το the signal είναι όντως πολύ καλή ταινία, να σπεύσετε, αξίζει

btw είμαι το μόνο άτομο που του άρεσε το diary of the dead?! το βρήκα πολύ καλύτερο από το land (το οποίο το απεχθάνομαι) και μ' άρεσε πολύ το στόρι και ο τρόπος που ήταν γυρισμένο, in fact, so far, το έχω δει 3εις φορές

βέβαια για το survival έχω δει κάτι άθλια trailer και teasers αλλά είναι romero οπότε απλά επιβάλλεται να το δω

Posted Image


#148 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 01 March 2010 - 18:50

και εμενα μου αρεσε το diary αλλα οχι και καλυτερο απο το land.
ντροπη :tensai:.

[update]: μολις ειδα το [rec]2.
οντας επιρρεασμενος απο το 1 το ειδα απογευμα για να μπορεσω να κοιμηθω αργοτερα.
δυστηχως αντι να αναπτυξει την ατμοσφαιρα απομoνωσης και φοβου του πρωτου, την εξαφανιζει πληρως.
πιστευω πως απλα ηταν το σεναριακο σκαλοπατι που θα πατησει το αναποφευκτο [rec]3.
"bottom line": πληρης απογοητευση.

Edited by kakashi sensei, 01 March 2010 - 21:11.


#149 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 09 March 2010 - 13:30

Καλοί μου φίλοι.Μετά από αυτό το ποστ θα ακολουθήσει πιθανότατα περίοδος σιγής για κάποια διάστημα.

Grace

Είμαι πεπεισμένος ότι το πιο τρομακτικό πράγμα που αντίκρυσε ποτέ η μανούλα μου ,ήμουν εγώ όταν γεννήθηκα.Μην γελάς καθόλου . Τα ίδια πιστεύει και για σένα η μάνα σου κι ας μην σου το έχει πει.Κι ετούτη εδώ η ταινία αυτό λέει.Ένα νεαρό ζευγάρι αποφασίζει να κάνει παιδάκι .Αλλά μετά από ένα φονικό τρακάρισμα πεθαίνει ο πατέρας και η γυναίκα (που δεν έχει γεννήσει ακόμα ) μένει μόνη της και περιμένει να γεννηθεί το μωρό.Κανονικά το μωρό έπρεπε να είχε πεθάνει ,αλλά τελικά γεννιέται.Αλλά διψάει ,για ανθρώπινο αίμα.Έτσι πως τα περιγράφω ακούγεται λες και το μωρό είναι βρικόλακας,αλλά δεν είναι έτσι.Η ταινία είναι πολύ ρεαλιστική και το μωρό δεν έχει ούτε υπερδυνάμεις ούτε τίποτα.Απλά πίνει μόνο αίμα ,ανθρώπινο ,αλλιώς αρρωσταίνει.Τι θα κάνει αυτή η μάνα για το παιδί της ; Ως που θα πάει αυτή η κατάσταση; Τα προβλήματα αρχίζουν όταν η γιαγιά του μωρού αρχίζει και νομίζει ότι συμβαίνουν διάφορα πράγματα και θέλει να πάρει το μωρό για να το μεγαλώσει εκείνη.Αυτό είναι όντως τρομακτικό.Φαντάζεσαι να σε είχε μεγαλώσει η γιαγιά σου; The horror ,the horror! Καλή ταινία,περίμενα βέβαια τίποτα καμένο με παραμορφωμένα μωρά και τέρατογενέσεις όπως το It's alive ,αλλά αυτό είναι καλή ταινία.
6,5/10

All the boys love Mandy Lane

Όλα όμως.Όλα τα αγόρια γουστάρουν την Μάντυ Λέιν.Αλλά αυτή το παίζει δύσκολη.Και όλοι κάνουν τα πάντα για να την κερδίσουν ,μέχρι να χάσουν την ζωή τους.Γι αυτό δεν γυρίζονται τέτοιες ταινίες στην Ελλάδα.Γιατί σιγά μην κάτσουν οι Έλληνες να σκίζουν το κεφάλι τους για μια κοπέλα.Θα βρούμε άλλη ρε!
Μια παρέα Αμερικανών (έχω βαρεθεί να το γράφω) μαζί με τη Μάντυ Λέην πάνε στο αγρόκτημα ενός για διακοπές .Και εκεί πεθαίνουν ο ένας μετά τον άλλον .Η Μάντυ Λέιν όμως την γλυτώνει.Ε αυτό είναι το σενάριο.Μην ακούτε τις καλές κριτικές.Μια χιλιοπαιγμένη και υπερκλισέ ταινία είναι. 5/10

Trick r' Treat
Η καλύτερη ταινία που βγήκε με θέμα το halloween μετά το 1980.Επιτέλους καλό horror.Για μένα horror δεν σημαίνει ούτε απέραντη βία ,ούτε ένας τρελός serial Killer με πριόνι που τους σφάζει όλους.Σημαίνει πάνω απ όλα το αίσθημα ότι περνάω καλά και διασκεδάζω.Και αυτή η ταινία αυτό ακριβώς βγάζει.Μια χαλαρότητα ,μια διασκέδαση και πάνω απ όλα σε κάνει να ευχαριστιέσαι που κάποιος κάνει τέτοιες ταινίες στο σημερινό τοπίο που κατακλύζεται από torture porn (θα εξηγήσω κάποια στιγμή τι είναι αυτό).Η ταινία είναι μια ανθολογία με 4 ιστορίες που περιπλέκονται μεταξύ τους και συμβαίνουν όλες τους την νύχτα του Halloween.Είναι πολύ καλά δεμένη και δεν μπερδεύει το θεατή σε κανένα σημείο ,αλλά ρέει πολύ ευχάριστα.Έχει ορισμένες "τρομακτικές σκηνές" που θα κάνουν την δουλειά τους για τον περιστασιακό θεατή ,αλλά δεν είναι ικανές να απειλήσουν τον hardcore.Επίσης έχει καλούς και αναγνωρίσιμους ηθοποιούς και πολύ έξυπνη σκηνοθεσία.Παίρνει πολλά κλισέ των ταινιών με θέμα το halloween και τα ανατρέπει φτιάχνοντας κάτι πρωτότυπο.Πιστεύω πως θα αρέσει σε όλους ,και στον τελειωμένο χορορά ( © & ® ) και σε αυτόν που θέλει να τρομάξει εκ του ασφαλούς και μετά να πέσει για ύπνο αμέριμνος.Να το δείτε.Είναι η πρώτη ταινία που βάζω 9,5/10 για φέτος.Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλες!

Parasomnia
O σκηνοθέτης αυτής της ταινίας είναι ο William Malone ,ένας από τους αρκετά παλιούς σκηνοθέτες.Είχε να κάνει ταινία από το 1999 με το πολύ καλό house on haunted hill.Και επέστρεψε με αυτή την πολύ καλή ταινία.Η υπόθεση είναι "παλαιάς κοπής" και προσωπικά μου θύμισε τις ταινίες που έκανε ο dario Argento το 1970. Aφορά έναν φοιτητή καλών τεχνών που εντελώς τυχαία γνωρίζει μια κοπέλα που πάσχει από την διαταραχή ύπνου που ονομάζεται parasomnia και είναι και ο τίτλος της ταινίας.Αποφασίζει λοιπόν να πάρει την κοπέλα υπό την προστασία του και να προσπαθήσει να την βοηθήσει.Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η κοπέλα «ανήκει»σε έναν φυλακισμένο serial killer που έχει τηλεπαθητικές ικανότητες και δραπετεύει με σκοπό να πάρει την κοπέλα πίσω.Το σενάριο φαίνεται κλισέ και είναι λίγο ,αλλά η σκηνοθεσία αποζημιώνει και με το παραπάνω.Μοναδικό παράπονο είναι τα ψηφιακά εφέ που χρησιμοποιήθηκαν , μιας και δείχνουν φτηνά πράγμα που δικαιολογείται όμως αν σκεφτεί κανείς ότι ο σκηνοθέτης χρηματοδότησε την ταινία μόνος του ,χωρίς την υποστήριξη κάποιου μεγάλου στούντιο.Επίσης ,καταλαμβάνουν μόνο λίγο χρόνο από την ταινία οπότε δεν γίνονται ενοχλητικά.Τα δυνατότερο σημέιο της ταινίας είναι το τέλος της.Ενώ το όλο σύνολο κινείται καλά το τέλος (τελευταία 15λεπτο περίπου) κυριολεκτικά απογειώνει την ταινία. Eδώ φαίνεται ο μάστορας.Το πρόβλημα με τα σημερινά horror είναι κυρίως το τέλος τους ,αλλά εδώ έχουμε ένα τέλος ικανοποιητικότατο και καταπληκτικό. Ειδικότερα η σκηνή με τα βιολιά και τα «ρομπότ» κάνει τον Τιμ Μπάρτον να φαίνεται ερασιτέχνης.Μιλάμε για απίστευτη σκηνή! 8/10 ως σύνολο.

Next time :Calvaire & End of The Line & Martyrs & Shuttle.Μόνο 4 ; Θα δω κι άλλα δεν γίνεται μόνο τόσα λίγα !

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#150 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 09 March 2010 - 13:44

Ναι το trick or treat κάτι πρέπει να λέει, το έχω κατεβάσει κι εγώ από καιρό τώρα μένει να το δω. (αν και 9,5 μου φαίνεται πολύ αλλά επιφυλάσσομαι)

Ας πω και γω για λίγα καλά horror της 10ετίας που έτυχε να δω τα last χρόνια.

Όσο αφορά το γαλλικό Martyrs που ανέφερες Zade αλλά δεν έκανες review ακόμα, αν και αρρωστημένο (σχεδόν όσο αρρωστημένο ήταν και το γαλλικό Inside-που ήταν στα ελάχιστα horror που είχα τρομάξει/αηδιάσει τόσο), είναι μάλλον το αγαπημένο μου και πιο καλογυρισμένο και πρωτότυπο horror της 10ετίας, (απ' όσα έχω δει έστω και ντάξει δεν είναι και λίγα) γεμάτο αγωνία, ανατροπές αλλά και σκηνές αποκρουστικές. Kudos στους Γάλλους απίστευτα visual effects επίσης. (9-9.5/10)

Κοντά έρχεται και το ισπανικό REC που επίσης λάτρεψα με την περίεργη σκηνοθεσία που θυμίζει cloverfield/blair witch project, αν και καταλαβαίνω πως δεν έκανε για εντελώς όλα τα γούστα.
Both άριστα και mustwatch για horror fans imo.

Είδα πρόσφατα και το Rec2 πολύ καλή συνέχεια μπορεί να μην φτάνει το πρωτότυπο, αλλά δεν είναι σαν τα sequel που συνήθως δεν βλέπονται σε σχέση με τον προκάτοχό τους. Ήταν καλόφτιαγμένο, καλοσκηνοθετημένο, με τρομακτικές σκηνές και 1μιση ώρα που έφυγε αέρας με αρκετά απρόβλεπτα twists στο σενάριο. 8/10 or something like that σε αυτό.

Σε κοντινό επίπεδο και το πολύ καλό βρετανικό dog soldiers που είναι απ'τις πραγματικά καλές horror ταινίες για λυκανθρώπους, όπου οι λυκάνθρωποι εκτός από ρεαλιστικοί, παρουσιάζονται και με έναν τρόπο ιδιαίτερα τρομακτικό καθώς είναι και πανέξυπνοι εκτός των άλλων. Δεν λέω περισσότερα. (πάλι 8/10)

Edited by Radagast, 09 March 2010 - 15:00.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler: