Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#61 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 30 August 2008 - 22:56

Οι προπτυχιακές σπουδές είναι οι σπουδές που κάνεις για να πάρεις πτυχίο (Bachelor, Ιαπ:学士 gakushi)). Οι μεταπτυχιακές σπουδές είναι οι σπουδές που κάνεις όταν έχεις ένα πτυχίο, και πας για ακόμα ανώτερες σπουδές. (Master, Ιαπ:修士 Shuushi & Doctorate, Ιαπ:博士 Hakushi)

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#62 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 01 September 2008 - 10:03

@Ioanna :honto ni arrigato Σωστά είναι → 本当にありがと
@ayaubu :Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λένε ότι οι Ιάπωνες είναι εθνικιστές. Αυτό δεν ισχύει. Εκτός και αν αναφέρονται στην προπολεμική Ιαπωνία. Λίγο update δε βλάπτει.


πολλοί παρερμηνεύουν συμπεριφορές των Ιαπώνων ως εθνικιστικά στοιχεία..
π.χ. το οτι δε μιλούν Αγγλικά (δεν το κάνουν όπως π.χ. οι Γάλλοι , εθνικιστικά). Απλά έχουν δυσκολία στο να μιλήσουν ξένες γλώσσες... και προκειμένου να βρεθούν σε δύσκολη θέση, προτιμούν να μη μιλήσουν καθόλου...

Πάντως (και έιμαι Ελληνο-Ιαπωνέζα και στο λέω με πλήρη γνώση), το "πατριωτικό (για να μη πω εθνικιστικό) στοιχείο (το μέχρι και προ-πολεμικό που αναφέρεις κι εσύ), διατηρείται ώς ένα υγιή βαθμό... παρεπιπτόντως, δε βλέπω το κακό του να έχει ένας λαός πατριωτικά στοιχεία, όταν αυτά δεν μεταλλάσονται σε εξτρεμιστικά-εθνικιστικά στοιχεία...

αναφορικά με το πόσο αποδεκτοί είναι οι ξένοι στην Ιαπωνία, θα πρέπει να πώ το εξής (με ολίγον fun διάθεση)

παρότι Ελληνο-Ιαπωνίδα, μοιάζω 100% Ελληνίδα..οπότε και στην Ιαπωνία θεωρούμε gaijin (ξένη).. ενώ πάντα θαυμάζουν την ικανότητά μου να μιλώ την Ιαπωνική κλπ, και αποκτώ άμεσα οικειότητα, το 1,72, τα τεράστια μαλλιά μου και η φωνακλούδικη φωνή μου ΠΟΤΕ δε με βοήθησαν να έχω "ρομαντικές" επαφές.. σε αντίθεση, όλοι μα όλοι οι Ιαπωνο-κάτι φίλοι μου που ζούν στο Τόκιο, είναι υπερ-δημοφιλής... τσκ τσκ τσκ...

(η τελευταία παράγραφος ψιλο-άσχετη αλλά τέλος πάντων...)

#63 nookie

nookie

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 01 September 2008 - 11:10

Ατακα ενος καθηγητη στο τμημα Πληροφορικης ΑΣΟΕΕ(και ενω μας παρουσιαζαν μεταπτυχιακα πληροφορικης ανα τον κοσμο..)

"Στην Ιαπωνια σεβονται τους ξενους επιστημονες και θελουν να ερχονται ξενοι φοιτητες για σπουδες!Ωστοσο οι απαιτησεις τους ειναι αρκετα υψηλες και ζητανε βαθμο πτυχιου πανω απο 9.."

Καπου εκει οσοι ενδιαφερομασταν φαγαμε τρελη φρικη!!:oo: :deadga6: :erk:


Ειναι αληθεια οτι οι απαιτησεις ειναι τοσο μεγαλες?
Και κυριως..καποιος να τους πει πως αν καποιος ειχε 9+ στο πτυχιο του..θα ηταν χειροποδαρα στο αμερικα!!
Posted Image

#64 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 01 September 2008 - 12:42

Ατακα ενος καθηγητη στο τμημα Πληροφορικης ΑΣΟΕΕ(και ενω μας

Ειναι αληθεια οτι οι απαιτησεις ειναι τοσο μεγαλες?
Και κυριως..καποιος να τους πει πως αν καποιος ειχε 9+ στο πτυχιο του..θα ηταν χειροποδαρα στο αμερικα!!


το επίπεδο Σπουδών στα Ιαπωνικά Πανεπιστήμια είαι εξαιρετικά υψηλό.. όταν λοιπόν το Κράτος δίνει υποτροφίες, δε μπορώ να καταλάβω ποιό το παράξενο να ζητούν σχεδόν άριστο βαθμό Πτυχίου....

#65 nookie

nookie

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 01 September 2008 - 14:30

το επίπεδο Σπουδών στα Ιαπωνικά Πανεπιστήμια είαι εξαιρετικά υψηλό.. όταν λοιπόν το Κράτος δίνει υποτροφίες, δε μπορώ να καταλάβω ποιό το παράξενο να ζητούν σχεδόν άριστο βαθμό Πτυχίου....



Μα δεν ζητησε κανεις μας υποτροφια...:emptyonexg1:

Μονο μια μικρη ελπιδα οτι θα μπορεσουμε να βρεθουμε σε μια απο τις μητροπολεις της επιστημης μας για μεταπτυχιακο..! :blingeye2:

Οταν λες υψηλο επιπεδο?
Γενικοτερα..τι παιζει με τα πανεπιστημια εκει(ρυθμοι σπουδων,πεδια/ερευνα,φημη πανεπιστημιων)?
Posted Image

#66 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 01 September 2008 - 14:56

ayaubu, καλύτερα να συνεχίσουμε τη συζήτηση αυτή εδώ ↓

http://www.anime.gr/forums/its-all-about-japan/3307-%C9%E1%F0%F9%ED%E9%E1-%F4%EF-%E1%F3%F7%E7%EC%EF-%F0%F1%EF%F3%F9%F0%EF-%F4%E7%F2-6.html

αφού δεν έχει άμεσα σχέση με το παρόν θέμα.

nookie, αυτό για το βαθμό πτυχίο δεν έχω ακούσει κάτι. Ή τουλάχιστον δεν έχω ακούσει ποτέ "θέλει 9 και πάνω". Αν ρωτήσεις την πρεσβεία για τις προϋποθέσεις σχετικές με την υποτροφία, θέλει καλό βαθμό πτυχίου (αλλά δε λέει πόσο), καλό πλάνο σπουδών, γνώση Ιαπωνικών σπουδών (αν γίνεται), να έχεις γνωστό καθηγητή στην Ιαπωνία να σε δεχτεί (αν γίνεται). Με άλλα λόγια δε νομίζω να καθορίζονται όλα από ένα βαθμό. Θέλω να που πεις κάποια επίσημη πηγή που να αναφέρει το όριο του 9.

Στην Ιαπωνία υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια. Άλλα είναι καλά και έχουν υψηλές απαιτήσεις, άλλα όχι τόσο καλά και για αυτό έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις. Καλό θα ήταν να σταματήσετε να ακούτε ότι λέει ο καθένας να ψάχνετε για έγκυρες και επίσημες πηγές.

Αυτό που έχω μάθει είναι ότι στην Ιαπωνία σε σέβονται σίγουρα αν έχεις λεφτά. Με άλλα λόγια αν πληρώσεις δε νομίζω να μη σε δεχτούνε.

Edited by ATANASHIOSU, 01 September 2008 - 15:08.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#67 nookie

nookie

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 01 September 2008 - 15:47

Την σχετικη διαλεξη την εχω..οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει κανα ΡΜ με το μαιλ του και θα του την πασαρω :)

Σημειωση:Βαρυτητα δινεται σε Hardware&Software τμηματα..οχι για ολα τα πεδια επιστημων
Posted Image

#68 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 01 September 2008 - 16:08

Αν γίνεται δημοσίευσε τη διάλεψη εδώ. Υπάρχουν πολλά άτομα που ενδιαφέρονται. Δε νομίζω να υπάρχει λόγος να μην τη δημοσιεύσεις εδώ.

Μήπως η διάλεξη εστιάζεται στα λεγόμενα "καλά" τμήματα και όχι στα μέτρια; Λογικό είναι να υπάρχει υψηλή βάση και απαιτήσεις αν ένα τμήμα θεωρήται από τα καλύτερα της Ιαπωνίας ή ακόμα και του κόσμου, αλλά όχι και για τα μέτρια τμήματα.

Εγώ κάποτε είχα ακούσει ότι για να περάσεις σε Ιαπωνικό πανεπιστήμιο χρειάζεται να έχεις πτυχίο ιαπωνικών επιπέδου 2. Εμένα ποτέ μα ποτέ δε μου ζήτησαν πτυχίο Ιαπωνικών. Πολλές φορές κυκλοφορούν "ανεπίσημες" απαιτήσεις που ίσως ισχύουν σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά όχι πάντοτε. Προσοχή λοιπόν.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#69 nookie

nookie

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 01 September 2008 - 20:49

Alright gentlemen..

Ακολουθει συνημμενη η παρουσιαση που μας εκαναν..
Και οι 3 ομιλητες ειναι καθηγητες του Οικονομικου Πανεπιστημιου στο τμημα Πληροφορικης..

Ισως λιγο υπερβολικη σε ποσοστα κ αριθμους..και εστιασμενη στο πανεπιστημιο του Τοκυο(οσον αφορα την Ιαπωνια)..


Για περισσοτερες πληροφοριες οσον αφορα τους καθηγητες θα βρειτε στο λινκ Κατάλογος Προσωπικού - People catalog

Ελπιζω να βοηθησει εστω και λιγο..!

ΥΓ.Πανεπιστημιο του Τοκυο και μαλιστα στα Hardware&Software τμηματα του..Υποθετω οτι η φημη των τμηματων αυτων ειναι υψηλη με βαση τα επιτευγματα του λαου τους στο πεδιο αυτο..!
ΥΓ2.Το επομενο ερωτημα που προκυπτει ειναι..τα υπολοιπα καλα/μετρια πανεπιστημια..ποσο κοντα στην "κορυφη" βρισκονται? ;)

Attached Files


Edited by nookie, 01 September 2008 - 20:54.
ξεχασιαρης στα ποστ μου

Posted Image

#70 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 01 September 2008 - 21:01

μπραβο για το topic με τις πληροφοριες που πηρα σκεφτομαι και εγω να σπουδασω ιαπωνια

#71 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 02 September 2008 - 01:35

nookie, διάβασα το κείμενο που επισυνάπτεις. Από ότι κατάλαβα αναφέρεται ΜΟΝΟ στο διεθνές μεταπτυχιακό του πανεπιστημίου του Τόκυο στον τομέα της Μηχανικών και ΜΟΝΟ αν θέλει ο φοιτητής να έρθει με υποτροφία του ΜΕΧΤ. Και πάλι όσο και να έψαξα αυτό για το βαθμό 9 δεν το βρήκα. Επίσης κρίνοντας από τα "βασικά ιαπωνικά" που γράφουν μάλλον είναι άσχετοι με Ιαπωνία, αφού και οι 3 λέξεις είναι γραμμένες λάθος.

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να μην κάνεις εύκολα γενικεύσεις. Είμαι σίγουρος πως ο γνώστης της Ιαπωνικής γλώσσας θα έχει την ευκαιρία να μπει σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών πολύ πιο εύκολα. Αν ενδιαφέρεσαι για σπουδές στην Ιαπωνία, καλύτερα να εμπιστεύεσαι κάποιον που να ειδικεύεται στην Ιαπωνία.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#72 nookie

nookie

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 03 September 2008 - 23:35

nookie, διάβασα το κείμενο που επισυνάπτεις. Από ότι κατάλαβα αναφέρεται ΜΟΝΟ στο διεθνές μεταπτυχιακό του πανεπιστημίου του Τόκυο στον τομέα της Μηχανικών και ΜΟΝΟ αν θέλει ο φοιτητής να έρθει με υποτροφία του ΜΕΧΤ. Και πάλι όσο και να έψαξα αυτό για το βαθμό 9 δεν το βρήκα. Επίσης κρίνοντας από τα "βασικά ιαπωνικά" που γράφουν μάλλον είναι άσχετοι με Ιαπωνία, αφού και οι 3 λέξεις είναι γραμμένες λάθος.

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να μην κάνεις εύκολα γενικεύσεις. Είμαι σίγουρος πως ο γνώστης της Ιαπωνικής γλώσσας θα έχει την ευκαιρία να μπει σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών πολύ πιο εύκολα. Αν ενδιαφέρεσαι για σπουδές στην Ιαπωνία, καλύτερα να εμπιστεύεσαι κάποιον που να ειδικεύεται στην Ιαπωνία.



True true..

Αυτο με τις λεξεις το πηραμε χαμπαρι επι τοπου(αλλα κανεις μας δεν εκατσε κ να το διορθωσει..)!! :Ρ

Παρατηρησα κ εγω οσα ειπες κ γι'αυτο δεν εμεινα για πολυ στη συγκεκριμενη πηγη(ε οχι ολη η Ιαπωνια να εχει ενα πανεπιστημιο με τεχνολογικα τμηματα και τιποτα αλλο)!!

Απλα το 9 ηταν που μας εφερε τους εφιαλτες..!


Προφανως το ψαξιμο συνεχιζεται και ,ελπιζω,να μην παραιτηθω στο τελος :stubborn:

Εαν (λεμε τωρα,εαν)πετυχεις καμμια κατασταση με πανεπιστημια εκει τριγυρω και την καταταξη τους..ριξε μια πασα!!

ΥΓ.Προειδοποιησα οτι η παρουσιαση ηταν λιγο/πολυ αναξιοπιστη..!Ας ψαχτουμε παραπανω παιδες..! ;)

ΥΓ2.Παντως ακομα και στο peak της Ιαπωνιας τα διδακτρα ενος μαστερ ειναι 3500 γιουρο το χρονο?!?!?!?R u kiddin' me??Μου φαινεται οτι τα ελληνικα μεταπτυχιακα μας τα παιρνουν κανονικοτατα..! :/

Edited by nookie, 03 September 2008 - 23:41.

Posted Image

#73 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 04 September 2008 - 00:03

Το ότι το επίπεδο των πανεπιστήμιων είναι καλό μου ακούγεται άκρος λογικό . Άμα όμως εξαιρέσουμε την πληροφορική, ρομποτική κτλ. , είναι top και σε άλλα τμήματα ? Στην φυσική και στην χημεία πως είναι ? Οι άνθρωποι πώς είναι ?Παντος δεν παίζει να είναι χειρότεροι από τους Έλληνες :fromabove:

Σπουδές στην Ιαπωνία ….:chigau::wooi2:


#74 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 05 September 2008 - 03:59

nookie, πραγματικά σκάω να μάθω από που τους ήρθε και έβαλαν αυτό το 9 στην παρουσίαση. Ποτέ μου στην Ιαπωνία δεν άκουσα απαιτήσεις να είναι 9 και γενικά συγκεκριμένος αριθμός πτυχίου. Εξάλλου, ανά τον κόσμο υπάρχουν διαφορερικά συστήματα που βαθμολογούνται τα πτυχία.

Γενικά τα καλά πανεπιστήμια στην Ιαπωνία είναι τα δημόσια πανεπιστήμια (γιατί συνήθως έχουν λιγότερα δίδακτρα και καλύτερα επαγγελματική αποκατάσταση). Προσωπικά δε μου αρέσουν οι κατατάξεις γιατί καλοί καθηγητές υπάρχουν παντού. Όλα αυτά αφορούν το μάρκετινγκ και δεν έχουν σχέση με την παιδεία.

Τα δίδακτρα διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Τα δημόσια είναι συνήθως φτηνότερα. Επίσης για τους ξένους φοιτητές συνήθως μειώνονται στο μισό και δίδονται και υποτροφίες. Συν τοις άλλοις στην Ιαπωνία μπορείς να κάνεις κάποια υποαπασχόληση και να βγάλεις αρκετά λεφτά.

Haku4ever η Ιαπωνία έχει καλά πανεπιστήμια σε όλες τις επιστήμες. Τώρα σχετικά με τους ανθρώπους είναι ήρεμοι και δεν το παίζουν ξερόλες.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#75 g_senpai

g_senpai

    化け物、悪魔、大

  • Members
  • 3 posts

Posted 06 September 2008 - 01:40

Αυτό το 9 μάλλον ήρθε από το ράδιο αρβύλα, έχω ακούσει ότι προ είπε ο atanasiosu, το Τόκιο έχει 100 διαφορετικά πανεπιστήμια όρεξη να έχεις να ψάξεις, εκτός αυτού ένας από ΤΕΙ αυτοματισμού πήγε με κατή από 8, όποτε δεν το θεωρώ ακατόρθωτο απλά πρέπει να το κυνηγήσεις