Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#31 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 10 May 2008 - 13:46

@Me loves Neliel

Η σχολική περίοδος στην Ιαπωνία ξεκινάει τον Απρίλιο.

@SeiMei

Χρειάζεσαι να έχεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Κανένας δεν μπορεί να είναι άπταιστος στα Ιαπωνικά πριν έρθει στην Ιαπωνία. Το σημαντικό είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο και να μπορείς να διαβάζεις βιβλία. Με άλλα λόγια να είσαι σε θέση να κάνεις έρευνα στα Ιαπωνικά.

@Dammonar

Υπάρχουν άτομα που γουστάρουν Ιαπωνία και θέλουν να σπουδάσουν Ιαπωνία. Προσωπικά σπουδάζω Ιαπωνική θρησκεία οπότε νομίζω ότι το να πάω Αμερική δεν είναι η καλύτερη ιδέα.
Αν έχεις τα προσόντα, δουλειά βρήσκεις παντού.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#32 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 May 2008 - 13:57

Κεννυ ας μιλούσε πιο όμορφα και αυτός για να έπαιρνε καλύτερη απάντηση.

Θανάση η ταμάκι σενσει πάντα λέει ότι δεν είναι θρήσκος λαός οι ιάπωνες και ότι δεν έχουν θρησκεία. Εγώ ξέρω ότι ο Σιντοισμός είναι η πιο παλιά θρησκεία που έχουν είναι αλήθεια;
Εσύ σε τι επίπεδο ήσουν όταν έφυγες και πότε άρχησες να μαθαίνεις ιαπωνικα;

#33 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 10 May 2008 - 14:29

Για το θέμα της Ιαπωνικής θρησκείας μπορώ να γράψω σελίδες... (πρέπει να κάνω κάποτε ένα αφιέρωμα...)
Ο σιντοϊσμός όντος είναι αρχαίο σύστημα δοξασιών αλλά έχει πολλά στοιχεία και από το βουδισμό.

Τώρα για το αν οι Ιαπώνες δεν έχουν θρησκεία... απλά θα πω ότι η βουδιστική κηδεία στην Ιαπωνία, είναι η πιο δαπανηρή μορφή κηδείας σε όλο τον κόσμο!

Όταν έφυγα για Ιαπωνία είχα το 2ο επίπεδο. Ιαπωνικά έκανα από το 2000.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#34 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 10 May 2008 - 14:41

Για το θέμα της Ιαπωνικής θρησκείας μπορώ να γράψω σελίδες... (πρέπει να κάνω κάποτε ένα αφιέρωμα...)


Γιες πλιζ! Ονεγκαι σιμασου! :congrats::congrats::congrats::congrats:

#35 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 11 May 2008 - 01:15

@Me loves Neliel

Η σχολική περίοδος στην Ιαπωνία ξεκινάει τον Απρίλιο.

@SeiMei

Χρειάζεσαι να έχεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Κανένας δεν μπορεί να είναι άπταιστος στα Ιαπωνικά πριν έρθει στην Ιαπωνία. Το σημαντικό είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο και να μπορείς να διαβάζεις βιβλία. Με άλλα λόγια να είσαι σε θέση να κάνεις έρευνα στα Ιαπωνικά.

Arigato gozaimasu Αtanashiosu-san!Αχχχχχχ...Δυστυχώς όμως οι γνώσεις ιαπωνικών μου φτάνουν μέχρι την προηγούμενη πρόταση.Και οσον αφορα να καταλαβαίνω τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο έχω μια υποψία ότι ακόμα και στα αγγλικά θα ήταν μπελάς(ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι) και τα φροντιστήρια ξεφεύγουν από τις οικονομικές μου δυνατότητες.Είσαι πολύ τυχερός πάντως που σπουδάζεις στην Ιαπωνιά!Και εμείς τυχεροί κατα κάποιο τρόπο που έχουμε και κάποιον να μας ενημερώνει,χεχε!Thanx again.
Posted Image

#36 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 11 May 2008 - 13:37

Arigato gozaimasu Αtanashiosu-san!Αχχχχχχ...Δυστυχώς όμως οι γνώσεις ιαπωνικών μου φτάνουν μέχρι την προηγούμενη πρόταση.Και οσον αφορα να καταλαβαίνω τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο έχω μια υποψία ότι ακόμα και στα αγγλικά θα ήταν μπελάς(ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι) και τα φροντιστήρια ξεφεύγουν από τις οικονομικές μου δυνατότητες.Είσαι πολύ τυχερός πάντως που σπουδάζεις στην Ιαπωνιά!Και εμείς τυχεροί κατα κάποιο τρόπο που έχουμε και κάποιον να μας ενημερώνει,χεχε!Thanx again.


Χωρίς έστω κάποια βασικά Ιαπωνικά, η ζωή στην Ιαπωνία είναι δύσκολη και σίγουρα λιγότερο ενδιαφέρουσα.
Με κάποια καλή οικονομική πολιτική λεφτά για φροντιστήριο Ιαπωνικών μπορείς να βρεις. Αν πραγματικά θέλεις κάτι τρόπος υπάρχει.
Ακόμα και αν δεν έχεις λεφτά, πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν πολλά μέλη που μπορούν να σου δείξουν αρκετά πραγμάτα.

Προσωπικά δε νομίζω ότι είμαι τυχερός. Θέλω να πω ότι δε βοηθήθηκα ποτέ από την τύχη. Πιστεύω ότι είμαι αποφασισμένος και μεθοδικός.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#37 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 11 May 2008 - 14:20

Χωρίς έστω κάποια βασικά Ιαπωνικά, η ζωή στην Ιαπωνία είναι δύσκολη και σίγουρα λιγότερο ενδιαφέρουσα.
Με κάποια καλή οικονομική πολιτική λεφτά για φροντιστήριο Ιαπωνικών μπορείς να βρεις. Αν πραγματικά θέλεις κάτι τρόπος υπάρχει.
Ακόμα και αν δεν έχεις λεφτά, πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν πολλά μέλη που μπορούν να σου δείξουν αρκετά πραγμάτα.

Προσωπικά δε νομίζω ότι είμαι τυχερός. Θέλω να πω ότι δε βοηθήθηκα ποτέ από την τύχη. Πιστεύω ότι είμαι αποφασισμένος και μεθοδικός.


Πολυ οραια λογια:nod2:.Οποιοσδηποτε αμα θελησει κατι με καταλληλη προσπαθεια και αποφασιστικοτητα μπορει να τ κανει:congrats:
Φιλε atanashiosu(απο το θανασης?) να σε ρωτησω κατι.Τα kanji ειναι καθαρα παπαγαλια ή εχουνε καποια λογικη(και αν μπορουσες ενα παραδειγμα:wooi2:)
Spoiler:


#38 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 11 May 2008 - 15:34

Προσωπικά δε νομίζω ότι είμαι τυχερός. Θέλω να πω ότι δε βοηθήθηκα ποτέ από την τύχη. Πιστεύω ότι είμαι αποφασισμένος και μεθοδικός.

Καλά σίγουρα,πάνω απ'όλα είναιο προσωπική προσπάθεια σε όλα...Μη με περάσετε και για προληπτικό:oo:(περι τύχης)
Anyway,gambare!!(έτσι δε λέγεται το keep it up?:hmmm:
Posted Image

#39 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 11 May 2008 - 22:52

Εγώ θα ήθελα να μάθω ποιες σπουδές έχουν την περισσότερη ζήτηση εκεί, και ποια είναι τα top πανεπιστήμια.
Επίσης, ένας ξένος μπορεί να εργαστεί εκεί πάνω σε αυτό που έχει σπουδάσει, αν έχει πτυχίο από Ιαπωνικό πανεπιστήμιο?
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#40 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 13 May 2008 - 13:20

Πολυ οραια λογια:nod2:.Οποιοσδηποτε αμα θελησει κατι με καταλληλη προσπαθεια και αποφασιστικοτητα μπορει να τ κανει:congrats:
Φιλε atanashiosu(απο το θανασης?) να σε ρωτησω κατι.Τα kanji ειναι καθαρα παπαγαλια ή εχουνε καποια λογικη(και αν μπορουσες ενα παραδειγμα:wooi2:)

Spoiler:

Τα κάντζι έχουν σύστημα λογικής. Προσωπικά πιστεύω πως αξίζει πολύ να το μελετήσεις. Όχι μόνο θα μάθεις εύκολα, αλλά θα γίνει και η μάθηση ευχάριστη.

Παράδειγμα. Υπάρχουν διάφορει τύποι κάντζι. Το κάθε εκφράζει μια ιδέα, αλλά στα περισσότερα κάντζι υπάρχει ένα μέρος που δείχνει τη σημασία και ένα την προφορά.

Π.χ. το ιδεόγραμμα "ποταμός" 河(ΚΑ) αποτελείται από το ιδεόγραμμα  水(νερό) και 可(μπορώ). Το πρώτο μέρος δείχνει τη σημασία, ενώ το δεύτερο απλά την προφορά.

Προσπάθησε να βρεις λεξικό κάντζι που να αναλύει τα μέρη. Είναι μεν μπελάς στην αρχή, αλλά πιστεύω πως είναι πολύ διασκεδαστικό.

Εγώ θα ήθελα να μάθω ποιες σπουδές έχουν την περισσότερη ζήτηση εκεί, και ποια είναι τα top πανεπιστήμια.
Επίσης, ένας ξένος μπορεί να εργαστεί εκεί πάνω σε αυτό που έχει σπουδάσει, αν έχει πτυχίο από Ιαπωνικό πανεπιστήμιο?


Προσπάθησε να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Αν κάνεις καλές σπουδές, σίγουρα θα έχουν ζήτηση! Όσο πιο πρωτότυπη έρευνα τόσο το καλύτερο.

Τα δημόσια πανεπιστήμια είναι τα λεγόμενα καλά, αν και νομίζω ότι υπάρχουν καλοί καθηγητές σε όλα τα πανεπιστήμια.
Πάντως τα πανεπιστήμια του Tokyo, Waseda, Keio και Kyoto θεωρούνται τα πιο καλά.

Αν έχεις πτυχίο, φυσικά και μπορείς να βρεις να δουλειά!

Edited by Kenny, 13 May 2008 - 14:40.
merged

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#41 kourada

kourada

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 7 posts

Posted 14 May 2008 - 14:13

καλη και η ιαπωνια δεν λεω...αλλα εγω που ειμαι ρουμανια και σπουδαζω φαρμακοποιος ζητημα να εχω ανοιξει μια φορα βιβλιο...εδω τα μαθηματα πληρωνοντα με πουστιες παιρνω τηλεφωνω τον ρουμανο καθηγητη του δινω 100 ευρο και με περναει το μαθημα...γιαυτο εχουμε και πολλους ελληνες εδω...επισης τα εξοδα μου εδω δεν υπερβαινουν τα 200 ευρο(με καθε μερα καφε και κανα 3 φορες την εβδομαδα club) χωρισ σπιτι με σπιτι καποιο 300.εγω θελω να μου πεις ποσα χρειαζοσουν περιπου εκει που εμενες εσυ...να μου πεις εναν αριθμο...
Spoiler:
πρωην maniatis....

#42 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 May 2008 - 14:34

στην ιαπωνία τα έξοδα είναι τριπλάσια σε θέμα τιμών ενοικίου
γι αυτό ψάχνουμε υποτροφίες

από εκεί και πέρα εσύ να γίνεις λίγο πιο ευγενικός

και όταν γυρίσεις με το καλο μη γίνεις φαρμακοποιός και σκοτώσεις κανέναν επειδή ήσουν ανίκανος να περάσεις τα μαθήματα από μονος σου.

#43 kostas no shinobi

kostas no shinobi

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 14 May 2008 - 22:01

conban wa nina-san....απλά...άλλο η λες σπούδασα στην ιαπωνία k άλλο στην ρουμανια...εξάλλου από μονο s είπε πως το επίπεδο είναι plu χαμηλό μιας k λαδώνεις...καλο ein δη λέω...επιλογή s είναι...σεβαστή...αλλα δη νομίζω ότι κάποιος άμα θέλει k μπορεί η πάει για σπουδές στην ιαπωνία και το γουστάρει αλήθεια θα πάει k δη θα κοιτάξει αριθμούς (αφού μπορεί οικονομικά πάντα).εγώ eim ακόμα 2a λυκείου k η σπουδάσω ιαπωνία είναι ένα όνειρο όπως k η μάθω ιαπωνικά... δηλαδή από τώρα προσπαθώ..απλά αν γίνεται ρε παιδιά θα ήθελα η ξέρω περίπου ποσο πάει ο προϋπολογισμός...για η αρχίσω οικονομίες XD....arigatou gozaimasu!

a!και "ατανασιοσου"..όταν λες ιαπωνική θρησκεία θα λες για το shindo e?....εμενα με ψιλομπερδεύει τόσο πολύ μυθολογία..δη το έχω ψάξει k plu αλλα από το λίγο p έχω διαβάσει ein κάπως πολύπλοκο(ίσως για μένα)..:P

Edited by Kenny, 15 May 2008 - 01:37.
merged, greeklish transliterated


#44 Dammonar

Dammonar

    Crusnic 02

  • Members
  • 194 posts

Posted 14 May 2008 - 22:49

δεν χρειάζεται τόνους
και δεν χρειάζεται να μιλάς έτσι αν δεν γουστάρεις σήκω και φύγε.

και πραγματικά γιατί να πάει να σπουδάσει κάποιος στην αμερική και να γυρίσει
αποβλακομένο αμερικανάκι? βλέπω και αυτούς που γνώρησα που έχουν σπουδάσει στην αμερική και ο ένας είναι πιο ανίκανος απο τον άλλον.

και στην τελική αν δεν το κατάλαβες γιαπωνεζόγκαυλοι είμαστε
όχι αμερικάνικα τσιράκια.

άσε που στην αμερική οποιος έχει λεφτά σπουδάζει ενώ στην ιαπωνία όποιος έχει τα αρ...δια σπουδάζει.



Προφανωσ εισουν ατυχοσ. Αναλογα με το βα8μο που βγαζεισ και τη συστατικη επιστολη σου εχεισ πολυ μεγαλυτερεσ πι8ανοτητεσ στην αμερικη.
Γιατι εχει πιο πολλεσ επιλογεσ. και οχι μονο.

Το σχολιο με το αποβλακομενο αμερικανακι το 8εωρο παιδαριωδεσ και δεν απαντω σορυ.

Στην αμερικη υπαρχουν απειρεσ επιλογεσ. Μπεκα Χαρβαρντ με λεφτα και εγω 8α γινω ο πρωτοσ ορ8οδο3οσ πΑπασ.

Απλα το να σποθδασεισ σε μια χωρα που ολοι σπροχνωντε να μπουν στο τρενο και πακεταροντε σα ρεγκεσ, φαντασου τι 8α γινεται με τα πανεπιστημια.. + οτι αν 3ερεισ οι ιαπωνεσ ειναι κατ ε3ωχην ε8νικιστεσ.

Σοζ που σασ χαλασα τη γκαβλα, αλλα χρειαζεστε μια μικρη δωση ρεαλισμου για να ρ8ετε στα ισα σασ. Ωραια τα ανιμε κ ολα, αλλα το ενα δεν αλλαζει το αλλο.

Peace :)

καλη και η ιαπωνια δεν λεω...αλλα εγω που ειμαι ρουμανια και σπουδαζω φαρμακοποιος ζητημα να εχω ανοιξει μια φορα βιβλιο...εδω τα μαθηματα πληρωνοντα με πουστιες παιρνω τηλεφωνω τον ρουμανο καθηγητη του δινω 100 ευρο και με περναει το μαθημα...γιαυτο εχουμε και πολλους ελληνες εδω...επισης τα εξοδα μου εδω δεν υπερβαινουν τα 200 ευρο(με καθε μερα καφε και κανα 3 φορες την εβδομαδα club) χωρισ σπιτι με σπιτι καποιο 300.εγω θελω να μου πεις ποσα χρειαζοσουν περιπου εκει που εμενες εσυ...να μου πεις εναν αριθμο...


Ρουμανια δε σπουδασε κ ο Τσαλικησ ιατρικη ρε σεισ?

ΜΠ.Τ.Γ Μην το γελατε, αλλα παρα πολυ καλεσ ευκαιριεσ εχουν αρχισει να εμφανιζωνται στη Ρωσια. Με λιγοτερη διαφθορα απ οτι εχω ακουσει. + Τα Ρωσικα ειναι σα τα Ιταλικα κατα καποιον τροπο.. Ευκολα μα8ενεισ να συνενοεισαι αλλα δυσκολα μα8ενεισ να μιλασ καλα.

@Me loves Neliel

Η σχολική περίοδος στην Ιαπωνία ξεκινάει τον Απρίλιο.

@SeiMei

Χρειάζεσαι να έχεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Κανένας δεν μπορεί να είναι άπταιστος στα Ιαπωνικά πριν έρθει στην Ιαπωνία. Το σημαντικό είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο και να μπορείς να διαβάζεις βιβλία. Με άλλα λόγια να είσαι σε θέση να κάνεις έρευνα στα Ιαπωνικά.

@Dammonar

Υπάρχουν άτομα που γουστάρουν Ιαπωνία και θέλουν να σπουδάσουν Ιαπωνία. Προσωπικά σπουδάζω Ιαπωνική θρησκεία οπότε νομίζω ότι το να πάω Αμερική δεν είναι η καλύτερη ιδέα.
Αν έχεις τα προσόντα, δουλειά βρήσκεις παντού.



Παρα πολυ ενδιαφερον! Συγχαριτιρα μαν! Αν και ιμο εισαι λιγακι τρελουλησ >.> αλλα η τρελα ειναι που κανει τη διαφορα!

Εγω μεταπτυχιακο 8α κανω αναλογα με τη κατασταση τοτε.. Μετα το πανεπιστημιο εχει στρατο δυστυχωσ..

Edited by Kenny, 15 May 2008 - 01:39.
merged


#45 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 15 May 2008 - 07:36

First of all this goes to everybody.

Studying and working in Japan is a complete different issue. If you want to get hired in Japan the company has to justify why the position wasn't filled by a local..

If you come though as an internal transfer it is easier to obtain the working visa. 8/10 foreigners use this method to enter Japan. It is what professionals call Expat. Ex-patriate.

Now regarding studying in Japan. If i remember correctly a person here made a reference to stupid americans? That person is as wrong as he/she can get. USA has the best universities, by far. Case closed. If one wants to argue the opposite bring data and proof. Opinions are like assholes, everybody has one.

I would never recommend studying in Japan for various reasons which i do not have time to list. If you want to listen to my reasons PM me. But having said that there are some exceptions. Studying in Japan is relevant when it come to : Japanese Language, Seismology, Architecture, International aid, Government economics and of course Animal testing.

Please all of you first learn how to type and write correct greek/english. My eyes hurt with the mistakes you do. Who is going to hire when you cannot even create a normal text?

Cheers!

PS Erisabetsu(i found your name) if i didn't know your age i would suppose you are 14...... Last but not least gavla is never healthy, remember the grass is greener on the other side!