Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#1 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 07 March 2008 - 07:12

Έκανα αυτό το θέμα γιατι είμαι πόζερ... ε, γιατί θα θέλω να βοηθήσω και άλλα άτομα να πάνε στην Ιαπωνία για σπουδές, όπως εγώ.

Σήμερα παρέδοσα τη μεταπτυχιακή μου εργασία και έτσι τέλειωσα το Master μου.

Από τον Απρίλιο συνεχίζω για διδακτορικό!

Όσοι ενδιαφέρονται για σπουδές στην Ιαπωνία ας γράφουν ότι ερωτήσεις έχουν εδώ.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#2 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 07 March 2008 - 14:18

Ε κάνε μας μια παρουσιαση γενική! :P πχ τι υποτροφιες υπάρχουν, σε τι κλάδους μπόρεις να σπουδάσεις (οικονομικά, μουσική κλπ), πόσα μηνιαία έξοδα έχεις, από γραφειοκρατεία τι πέζει.thanx :)
Intelligence is nothing without wisdom...

#3 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 07 March 2008 - 14:44

Καταρχήν συγχαρητήρια για το master και επίσης μπράβο που άνοιξες το thread γιατί και εγώ σκεφτόμουν να ανοίξω παρόμοιο.Κάποια συγκεκριμένη ερώτηση δεν έχω αλλά μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ για μεταπτυχιακό μελλοντικά στην Ιαπωνία θα μπορούσες να μας πεις γενικά πόσα είναι τα μηνιαία έξοδα στο περίπου,με τις υποτροφίες τι παίζει και γενικά μια περιγραφή για τη ζωή ενός ξένου φοιτητή στην Ιαπωνία.Αν μου έρθει στο μυαλό κάτι πιο συγκεκριμένο θα σου πω.

Posted Image


#4 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 07 March 2008 - 15:16

Αρχικά θα γράψω την για υποτροφία που πήρα εγώ.

Είναι η υποτροφία του Monbushou (Υπ.Παιδ. της Ιαπωνίας)

Αρκετές πληροφορίες υπάρχουν στη σελίδα της Ιαπωνικής πρεσβείας.

Η υποτροφία καλύπτει έξοδα διαμονής (φτάνουν ειδικά να ζεις επαρχία) και δίδακτρα.

Προϋποθέσεις.

-Καλός βαθμός Πανεπιστημιακού πτυχίου. (Για Τ.Ε.Ι. δεν ξέρω)
-Καλό σχέδιο σπουδών.
-Όσο το δυνατόν καλή γνώση των Ιαπωνικών
-Συστατική επιστολή
-Γράμμα ότι σε δέχονται για σπουδές στην Ιαπωνία (πρέπει να έχει επαφή με κάποιον καθηγητή. Εγώ βρήκα στο διαδίκτυο)

Μπορείς να σπουδάσεις ότι θέλεις, φτάνει να είναι κάπως σχετικό με το γνωστικό σου αντικείμενο.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 March 2008 - 15:20

παίζει ρόλο η ηλικιά ;
οι απόφοιτοι τει τι ελπίδες έχουν;

#6 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 07 March 2008 - 15:41

Οταν λες καλός βαθμός?Εσύ ας πούμε πόσο είχες?
Intelligence is nothing without wisdom...

#7 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 11 March 2008 - 04:44

παίζει ρόλο η ηλικιά ;
οι απόφοιτοι τει τι ελπίδες έχουν;


Πρέπει να είσαι 35 ετών και κάτω για να μπορέσεις να δηλώσεις για την υποτροφία. Σχετικά με αποφοίτους Τ.Ε.Ι. δεν έχω την παραμικρή ιδεά. Από όσα παιδιά ξέρω που πήραν την υποτροφία πάντως, όλοι ήταν πτυχιούχοι Α.Ε.Ι.

DeathGuard, δεν ξέρω ακριβώς πόσο χρειάζεται, αλλά όσο μεγαλύτερος βαθμός τόσο το καλύτερο. Εγώ είχα βαθμό πτυχίου 9,15 στα 10.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#8 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 11 March 2008 - 09:17

ειμαι οφφ τοπικ αλλα ας πει καποιος τι σημαινουν τα παρακατω:
完璧に触れた男。それが他でもない、パナヨティス・トコスだ。

#9 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 11 March 2008 - 10:16

ισχύει και για αποφοίτους τει, εγγυημένα και υπάρχουν παιδιά από τει που την έχουν πάρει. αρκεί να υπάρχει το αντίστοιχο γνωστικό αντικείμενο σε κάποια ιαπωνική σχολή.

Ατα, τι εννοείς με

-Καλό σχέδιο σπουδών.


???

Posted Image


#10 PreToRiaN

PreToRiaN

    Make love, NOT warcraft

  • Members
  • 81 posts

Posted 11 March 2008 - 11:01

Έκανα αυτό το θέμα γιατι είμαι πόζερ... ε, γιατί θα θέλω να βοηθήσω και άλλα άτομα να πάνε στην Ιαπωνία για σπουδές, όπως εγώ.

Σήμερα παρέδοσα τη μεταπτυχιακή μου εργασία και έτσι τέλειωσα το Master μου.

Από τον Απρίλιο συνεχίζω για διδακτορικό!

Όσοι ενδιαφέρονται για σπουδές στην Ιαπωνία ας γράφουν ότι ερωτήσεις έχουν εδώ.


ενδιαφερον :) .αλλα βασικα τι σχολη τελειωσες? και που μπορουμε να δουμε τι ακριβως μεταπτυχιακα υπαρχουν για την αντιστοιχη δικη μας σχολη?και ειναι εγγυημενο οτι αναγνωριζονται απο παντου?
Spoiler:
Αυτή η υπογραφή δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 250 pixels ύψος.( who am i kidding : :. my beautiful and intelligent sign is ruined ).

#11 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 12 March 2008 - 04:01

ενδιαφερον :) .αλλα βασικα τι σχολη τελειωσες? και που μπορουμε να δουμε τι ακριβως μεταπτυχιακα υπαρχουν για την αντιστοιχη δικη μας σχολη?και ειναι εγγυημενο οτι αναγνωριζονται απο παντου?


Εγώ τέλειωσα θεολογία. Δήλωσα να σπουδάσω Ιαπωνική θρησκεία. Σχετικά με τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν δεν έχεις παρά να ψάξεις τις Ιστοσελίδες των Ιαπωνικών πανεπιστημίων και να δεις τι υπάρχει.

Τα πτυχία αναγνωρίζονται, αρκεί να υποβάλλεις κάποια δικαιολογητικά. Την ακριβή διαδικασία δεν τη γνωρίζω, αλλά νομίζω πως δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Glastenen, όταν λέω καλο σχέδιο σπουδών, εννοώ να έχεις κάποιο υπόβαθρο.

Παράδειγμα κακού πλάνου: Θέλω να σπουδάσω Ιαπωνική ιστορία σχετικά με τους Νίντζα.

Παράδειγμα καλού πλάνου: Θέλω να εξετάσω το ρόλο των Νίντζα στη τάδε περιοχή, στη τάδε χρονική περιοχή, χρησιμοποιόντας το Α,Β,Γ,Δ κείμενο, στο Ε πανεπιστήμιο, στον Ζ καθηγητή. (Τουλάχιστον μια-δυο σελίδες περιγράφοντας τρόπο μετελέτης κτλκτλ)

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#12 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 12 March 2008 - 04:22

ξερεις αν οι υποτροφιες ισχυουν μονο για μεταπτυχιακη η και για τις κανονικες σπουδες;
εκει τα πανεπιστημια ειναι κρατικα, ιδιωτικα η αναμειξη;
αν δεν ισχυουν υποτροφιες για κανονικες σπουδες, επιτρεπονται τουλαχιστον εστω κ με πληρωμη; αν ναι περιπου ποσα ειναι τα διδακτρα;
υπαρχουν υποτροφιες επι πληρωμη; δλδ να εργαζεσαι για το πανεπιστημιο η κατι παρομοιο;
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#13 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 13 March 2008 - 04:20

AndroGhost

1.ξερεις αν οι υποτροφιες ισχυουν μονο για μεταπτυχιακη η και για τις κανονικες σπουδες;

>> Η υποτροφία που πήρα είναι για μεταπτυχιακά.

2.εκει τα πανεπιστημια ειναι κρατικα, ιδιωτικα η αναμειξη;

>> Στην Ιαπωνία υπάρχουν, κρατικά, δημοτικά και ιδιωτικά πανεπιστήμια.

3.αν δεν ισχυουν υποτροφιες για κανονικες σπουδες, επιτρεπονται τουλαχιστον εστω κ με πληρωμη;

>> Φυσικά, μπορείς να έρθεις άνετα στην Ιαπωνία για κανονικές σπουδές, φτάνει να περάσεις εισαγωγικές εξετάσεις (περιεχόμενο και δυσκολία διαφέρει ανά πανεπιστήμιο)

4.αν ναι περιπου ποσα ειναι τα διδακτρα;

>> Τα δίδακτρα διαφέρουν ανά πανεπιστήμιο και σχολή. Συνήθως τα κρατικά είναι φτηνότερα από τα ιδιωτικά. Τις περισσότερες φορές υπάρχει έκπτωση γύρω στο 50% για τους ξένους φοιτητές.

Υπολόγησε γύρω στα 1000με 2000 ευρώ το έτος

5.υπαρχουν υποτροφιες επι πληρωμη; δλδ να εργαζεσαι για το πανεπιστημιο η κατι παρομοιο;

>> Μπορείς να πάρεις υποτροφία για σπουδές, αλλά μετά πρέπει να επιστέψεις το ποσό πίσω (σα δάνειο). Νομίζω ότι υπάρχουν όμως και άλλες υποτροφίες για ξένους χωρίς να χρειάζεται να επιστρέψεις τα λεφτά πίσω. Επίσης μπορείς να έχεις κάποια υποαπασχόληση και να βγάζεις τα έξοδά. Στο πανεπιστήμιό μου υπάρχουν πολλοί κινέζοι φοιτητές που δουλεύον για τα δίδακτρα χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#14 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 13 March 2008 - 14:00

χμμμμ
ενδιαφερον ακουγονται αυτα
ξερεις αν μπορω να ενημερωθω πουθενα περισσοτερο;
ιαπωνικη πρεσβεια or something like that ?
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#15 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 March 2008 - 06:31

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν ρωτήσεις την πρεσβεία.

Πάντως νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κάποια πράγματα σε τάξη. Δηλαδή, αποφάσισε πρώτα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις (ή έστω στο περίπου), ψάξε σχολές στο διαδίκτυο, έλα σε επαφή με κάποιον από τους καθηγητές των σχολών που σε ενδιαφέρουν, καθώς και με τα κέντρα ξένων φοιτητών (留学センター)των εν λόγω πανεπιστημιακών σχολών.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.