Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

COSPLAY! Φάση ή Μπούρδα;


  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#31 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 07 March 2008 - 14:29

Αυτο αν συνεβαινε εδω, απλα θα τον κοιτουσα και τιποτε αλλο. Μονο απο εντυπωση κι οχι απο κοροιδια... Ελλαδα ειναι, τι να κανουμε.
Αν ημουν στη Ιαπωνια.... θα το αντιμετωπιζα οπως συνηθως συμβαινει εκει: θα εβγαζα φωτογραφια μαζι του και θα του ελεγα ''Ο Ζαρακι τα σπαει!"

Απλα πραγματα.:)



#32 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 March 2008 - 14:59

9. Θα του έλεγα: "Ντύθηκες που ντύθηκες, ήταν ανάγκη να ντυθείς Ichigo από Bleach; Ας ντυνόσουν κάτι καλύτερο... Mello από Death Note ξέρω 'γω."

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#33 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 07 March 2008 - 16:09

Θα σας πω τι θα του ελεγε ο κλασσικος Ελληνας , ο οποιος παρεπιπτοντως ποτε στην ζωη του δεν εχει ασχοληθει με cosplay .

- Καλα ρε (μ******) τι στολη ειναι αυτη που φορας , μονος σου την εραψες ;;! Α ρε αμα την εφτιαχνα εγω , θα την εκανα πολυ καλυτερη οχι παπαριά σαν την δικη σου !

Το ιδιο θα ελεγε και στην Ιαπωνια

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#34 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 07 March 2008 - 16:24

9. Θα του έλεγα: "Ντύθηκες που ντύθηκες, ήταν ανάγκη να ντυθείς Ichigo από Bleach; Ας ντυνόσουν κάτι καλύτερο... Mello από Death Note ξέρω 'γω."


Καλά και συ το γ@μ..
Άντε κάναν L να πω οk...

Πάντως εγώ αν έβλεπα κάναν Ichi λογικά μόνο θα κοίταζα σα μ@λ..

#35 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 07 March 2008 - 17:39

- Καλα ρε (μ******) τι στολη ειναι αυτη που φορας , μονος σου την εραψες ;;! Α ρε αμα την εφτιαχνα εγω , θα την εκανα πολυ καλυτερη οχι παπαριά σαν την δικη σου !

Aμα ελεγε κατι τετοιο, καλα θα ητανε. Το πιο πιθανο ειναι ομως οτι θα τον περασει για τρελο...

Άντε κάναν L να πω οk...

Εγω παντως αν εβλεπα εναν τυπο να περπαταει στον δρομο με μπλουτζιν, ασπρο t-shirt και ξιπολυτος, δε θα εμενα εντυπωσιασμενος, θα νομιζα απλα οτι ξεχασε τα παπουτσια σπιτι του :P
Posted Image

#36 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 07 March 2008 - 23:42

Ναι βασικά το σκεφτόμουν υπό την προϋπόθεση να μοιάζει απίστευτα...
Αλλά και πάλι,το DN δεν προσφέρει ότι το Bleach σε αυτό το θέμα...

Πάντως να δείτε κάτι Ulquiorra cosplays στο net....:wooi2::wooi2::wooi2:

#37 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 March 2008 - 00:14

Έστω ότι περπατάς στον δρόμο μέρα μεσημέρι και σε κοινή θέα ενώ δεν είναι Απόκριες σε προσπερνάει κάποιος που είναι ντυμένος φτυστά ο Ichigo από Bleach (τυχαίο παράδειγμα αυτό). Πως θα αντιδρούσες που τον έβλεπες έτσι στα ξαφνικά;

1. Θα γελούσες;
2. Θα το έπαιζες αδιάφορος και θα συνέχιζες να περπατάς;
3. Θα του έλεγες «Που πας ρε τσίρκο;»;
4. Θα έμενες απλά χαζός να τον κοιτάς;
5. Θα φώναζες «ο Ζαράκι τα σπάει!»;
6. Θα ζητούσες να φωτογραφηθείτε μαζί;
7. Θα ζητούσες πληροφορίες για να βρεις/φτιάξεις κι εσύ μια στολή;
8. Κάτι άλλο (π.χ. θα χόρευες κλακέτες);

8. Θα του έλεγα "Έχω Tessaiga (για όσους δεν ξέρουν, είναι το σπαθί του InuYasha από το ομώνυμο anime/manga). Είσαι για μια μονομαχία;" :orly:

...και δεν νομιζω οτι απο αυτο το site ολοι να ντυθουμε για να κανουνε μοστρα.(βασικα κανενας δεν πιστευω οτι θα το κανει αυτο).:drink::drink::drink::drink:.

Πλάκα στην πλάκα, καλή φάση θα 'ταν να ντυμόμασταν όλοι χαρακτήρες από ένα μεγαλό shounen anime (π.χ. Dragonball, Naruto, One Piece...) και να κατεβαίναμε όλοι μαζί στο Σύνταγμα για τους ερχόταν κατακέφαλα το πολιτισμικό σοκ. :hahaha: Από 'κει και πέρα αν το κάναμε αυτό ενώ δεν ήταν αποκριές το πιο πιθανόν θα ήταν να μας έπαιρναν στο κυνήγι όπως κάνουν και με τους emo (λέεεεεμε τώρα :himitsu: ).

#38 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 08 March 2008 - 00:49

Ένα bankai θα τους είχαμε όλους! Posted Image

Τσκ,και πολύ λέω,shikai,κοινοί θνητοί είναι...

#39 just reaper

just reaper

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 08 March 2008 - 11:33

Καλά αν είχες και το Zankentsu μαζί δεν νομίζω ότι θα πλησίαζε κανείς για να κυνηγήσει.

#40 MitHuNa

MitHuNa

    Annie-maki

  • Members
  • 327 posts

Posted 08 March 2008 - 11:42

εμένα μου αρέσει πολύ η όλη cosplay φάση!!!
Μικρή μάλιστα είχα φαγωθεί να ντυθώ sailor moon! (you know το όνειρο κάθε 7 χρόνου) και είχα λυπηθεί πολυυυυ που δεν μπόρεσαν να βρω στολή (παιδκό τραύμα) :uhh:
Posted Image


Οταν οι σφουγγαρίστρες γίνονται pon pon :nosey:

#41 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 08 March 2008 - 12:49

Εμενα παντως το cosplay μου φαινεται το ιδιο φυσιολογικο με ολες τις αλλες αποκριατικες στολες απλα προκειται περι διαφορετικης θεματολογιας που αποκλινει αρκετα απο τα κλασσικα δεδομενα. Αμα ο αλλος ο ανιδεος σε δει στον δρομο και σε πει μακακα τοτε εκεινος ειναι δυο φορες περισσοτερο γιατι δεν εχει ιδεα οτι ειναι αποκριες και μπορεις να ντυθεις οτι θελεις εσυ χωρις να σε παρεξηγησουν. Βρε παιδια απο την στιγμη που μπορειτε και κανετε το κεφι σας γραψτε τους εκει που δεν λαμπει ο ηλιος και απολαυστε το cosplay !!!!
グえんのすけ クあらもりた
^^^^^^ 山^^^^^^
^^^^^ 麒麟^^^^^^
Posted Image

#42 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 08 March 2008 - 14:14

Το cosplay είναι καλό για το πνεύμα των ημερών αλλά μέχρι εκεί...Όπως και να το κάνεις δεν μπορείς να βλέπεις στο δρόμο μία τύπισα ντύμενη γιαπωνέζα μαθήτρια και με τα γάντια του fullmetal alchemist και να περιμένει να την πάρεις και στα σοβαρά....
υπογραφή εκτός κανονισμών

#43 MitHuNa

MitHuNa

    Annie-maki

  • Members
  • 327 posts

Posted 08 March 2008 - 14:20

Το cosplay είναι καλό για το πνεύμα των ημερών αλλά μέχρι εκεί...Όπως και να το κάνεις δεν μπορείς να βλέπεις στο δρόμο μία τύπισα ντύμενη γιαπωνέζα μαθήτρια και με τα γάντια του fullmetal alchemist και να περιμένει να την πάρεις και στα σοβαρά....


τι θες να πεις για τις τύπισσες που ντύνονται μαθήτριες? :madtodeath:
Posted Image


Οταν οι σφουγγαρίστρες γίνονται pon pon :nosey:

#44 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 March 2008 - 23:29

εμένα μου αρέσει πολύ η όλη cosplay φάση!!!
Μικρή μάλιστα είχα φαγωθεί να ντυθώ sailor moon! (you know το όνειρο κάθε 7 χρόνου) και είχα λυπηθεί πολυυυυ που δεν μπόρεσαν να βρω στολή (παιδκό τραύμα) :uhh:

Φαντάζομαι το σκηνικό:
Tην MitHuna να τραβά την μάνα της από την φούστα και να κλαψουρίζει "Θέλω στολή Sailor Moon τώρα! Ειδάλλως θα σε τιμωρήσω στ' όνομα του φεγγαριού!" και τελικά η μάνα της για να την παρηγορήσει της αγοράζει φιγούρες Sailor Moon από το Jumbo.

Αστιευόμεθα. :bleh: (Και με την ευκαιρία, θυμήθηκα που κάποτε σ' ένα λεύκωμα στην ερώτηση "Τι θέλεις να ντυθείς τις αποκριές;" εγώ κλασσικά απάντησα "Kabamaru Igano". Tι εποχές... :drink: )

#45 N-TG

N-TG

    OBJECTION

  • Members
  • 185 posts

Posted 15 March 2008 - 09:35

Objection!! Να κάνουμε και το πρώτο μας post... Λοιπόν η δική μου ταπεινή γνώμη για το cosplay στην Ελλάδα είναι η εξής...
Είναι ένας τρόπο για να δείξουμε τον σεβασμό μας στα άτομα που ντυνόμαστε σαν (πχ για να ντυθεί κάποιος σαν τον Ichigo δεν θα το έκανε αν δεν τον γούσταρε) και επίσης είναι ένας τρόπος (για μένα θα πω τωρα αλλά ελπίζω να μοιράζονται και άλλα άτομα αυτήν την γνώμη) για να δείξεις ότι είσαι κάποιος διαφορετικός από την υπόλοιπη πεζή κοινωνία που μας περιτριγυρίζει(την έσφαξα την λέξη) και επίσης για να αφήσεις στον άλλον μία ιστορία να λέει σε φίλους και κολλητούς... (Όπως πιστεύω ότι κάνουμε όλι μας σε περίπτωσει που δούμε cosplay ή κάτι άλλο περιέργο)...
Αυτά είχα να πω... ααα και κάτι τελευταίο. Εσύ δλδ roriconfan δεν θα έκανες πότε cosplay που το βλέπεις τόσο αρνητικά... (ΤΑΚΕ ΤΗΑΤ)