Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

COSPLAY! Φάση ή Μπούρδα;


  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 04 March 2008 - 13:40

Μιας που έφτασε η μόδα του cosplay και στην Ελλάδα, τι γνώμη έχετε γι’αυτό;

  • Είναι μορφή τέχνης (π.χ. υποκριτικής);

  • Είναι τρόπος για να πουλάς μαγκιά και να τραβάς τα μάτια του κόσμου;

  • Είναι ένδειξη αγάπης για τα anime;

  • Είναι έκφραση ενός τρόπου ζωής όπως οι punk, οι goth και οι emo;

  • Είναι απλώς ένα χόμπι;

  • Είναι εμπορικό κόλπο για να πουλάνε οι εταιρίες προϊόντα σε οπαδούς μιας σειράς;

  • Είναι μια σαχλαμάρα για να σκοτώνουνε κάποιοι την ώρα τους;

Παρακαλώ να δώσετε γνώμη για όσα από αυτά τα ερωτήματα μπορείτε και να μη περιοριστείτε μόνο στο τι συμβαίνει στην Ελλάδα.

Φωτογραφίες και προσωπικές ιστορίες είναι δεκτές.

#2 darkphoenix

darkphoenix

    Ανιμερώνομαι

  • Members
  • 238 posts

Posted 04 March 2008 - 13:47

Πιστευω και ειναι τελειως προσωπικη αποψη πως ειναι ενα ενα χομπι (για οσους ασχολουνται) το οποιο το κανουν για να σκοτωνουν την ωρα τους. Το θεωρω πολυ "χαζο" και εγω θα ντρεπομουν να κυκλοφορησω με αυτην την αμφιεση.
Posted Image

#3 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 March 2008 - 14:17

Μιας που έφτασε η μόδα του cosplay και στην Ελλάδα, τι γνώμη έχετε γι’αυτό;

  • Είναι μορφή τέχνης (π.χ. υποκριτικής);

  • Είναι τρόπος για να πουλάς μαγκιά και να τραβάς τα μάτια του κόσμου;

  • Είναι ένδειξη αγάπης για τα anime;

  • Είναι έκφραση ενός τρόπου ζωής όπως οι punk, οι goth και οι emo;

  • Είναι απλώς ένα χόμπι;

  • Είναι εμπορικό κόλπο για να πουλάνε οι εταιρίες προϊόντα σε οπαδούς μιας σειράς;

  • Είναι μια σαχλαμάρα για να σκοτώνουνε κάποιοι την ώρα τους;

Παρακαλώ να δώσετε γνώμη για όσα από αυτά τα ερωτήματα μπορείτε και να μη περιοριστείτε μόνο στο τι συμβαίνει στην Ελλάδα.

Φωτογραφίες και προσωπικές ιστορίες είναι δεκτές.


Προσωπικές ιστορίες?που λές,τότε που είχα ντυθεί Onizuka.....

Οκ,σοβαρά τώρα,αν και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις για το θέμα η μη εξδικευμένη μου άποψη είναι ότι είναι κάτι ανάμεσα σε όλα αυτά.Δλδ και ένδειξη αγάπης για μια σειρά είναι, και μια μορφή τέχνης είναι καθότι ο/η άντρας/γυναίκα που ντύνεται υποδίεται ένα χαρακτήρα και δίνει κομμάτι του εαυτού του σε αυτό που κάνει, και την ώρα του σκοτώνει ο κόσμος που ασχολίται:hahaha:, και ποζεριλίκι, είτε με την καλή είτε με τη κακή ένοια υπάρχει (γιατί όχι άλλωστε,κάπου όλοι πρέπει να βγάλουν το ψώνιο απο μέσα τους), εμπορικό κέρδος έχουν οι εταιρίες και για αυτό σαφώς και το υποστηρίζουν, και τέλος είναι χόμπι μιάς και δεν νομίζω να πληρώνεται ο cosplayer για αυτό που κάνει.

Στο μόνο το οποίο μου φένεται δύσκολο να συμφωνήσω είναι ότι αποτελεί τρόπο ζωής.Πως το να υποδίεσαι χαρακτήρες απο σειρές που σου αρέσουν μπορεί να αποτελούν τρόπο ζωής?
Posted Image

#4 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 04 March 2008 - 14:20

Στο μόνο το οποίο μου φένεται δύσκολο να συμφωνήσω είναι ότι αποτελεί τρόπο ζωής.Πως το να υποδίεσαι χαρακτήρες απο σειρές που σου αρέσουν μπορεί να αποτελούν τρόπο ζωής?


Τρόπος ζωής δεν είναι να υποδύεσαι κάποιον χαρακτήρα από κάποια σειρά. Τρόπος ζωής είναι να νομίζεις ότι είσαι αυτός/αυτή :nod:
phmava.php

#5 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 04 March 2008 - 15:07

Ανάλογα με την περίσταση... Εαν πας σε cosplay party, ή είναι απόκριες ή σε κάτι παρόμοιο τότε έχει πλάκα.

#6 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 04 March 2008 - 15:16

Ανάλογα με την περίσταση... Εαν πας σε cosplay party, ή είναι απόκριες ή σε κάτι παρόμοιο τότε έχει πλάκα.



Συμφωνω σ'αυτο.

Πιστευω οτι το κανουν για την πλακα τους και το οτι πολυ απλα τους αρεσει να υποδυονται εναν χαρακτηρα απο ανιμε.
Το να προσπαθουν να τους μοιασουν (εκτος απο μια μερα χαβαλε κι ''αντε να γινω Ναρουτο για λιγο'') συνεχεια, ξεπερναει το οριο της βλακειας....



#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 March 2008 - 17:03

έχει πλακα να ντύνεσαι καρναβάλι,a κόμη περισσότερο όταν ντύνεσαι coseplay
we love it!!!!

#8 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 March 2008 - 21:18

Τρόπος ζωής δεν είναι να υποδύεσαι κάποιον χαρακτήρα από κάποια σειρά. Τρόπος ζωής είναι να νομίζεις ότι είσαι αυτός/αυτή :nod:


Αυτό έχει όμως και μερικές επιπλοκές,αν π.χ. νομίζεις ότι είσαι ο Vegeta μάλλον θα κλαίγεσαι που δεν μπορείς να γίνεις super sayan ή αν νομίζεις ότι είσαι ο Shinji καταλείγεις να είσαι μια ζωή μίζερος.
Posted Image

#9 skanjos

skanjos

    kya!!! echiiii

  • Members
  • 84 posts

Posted 04 March 2008 - 21:27

όλοι μας λίγο πολυ έχουμε κάνει cosplay στα νιάτα μας.cosplay είναι και η στολή spiderman,batman,κτλ.τις απόκριες είναι όλα τα λεφτά,αν και είμαι τύπος που στις απόκριες φοράω κουστούμι ολόκληρο(αρκούδος και ετσι φάση χεχε)

#10 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 04 March 2008 - 22:00

Αυτό έχει όμως και μερικές επιπλοκές,αν π.χ. νομίζεις ότι είσαι ο Vegeta μάλλον θα κλαίγεσαι που δεν μπορείς να γίνεις super sayan ή αν νομίζεις ότι είσαι ο Shinji καταλείγεις να είσαι μια ζωή μίζερος.


Μα εγώ δεν διαφωνώ ούτε είπα ότι είναι καλό. Απλά μερικές φορές γίνεται σε κάποιον βαθμό. :emptyonexg1:
phmava.php

#11 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 04 March 2008 - 22:24

Ε, ενταξει, αν καποιος βρισκεται στο σημειο να παθει ταυτιση με τον ηρωα που cosplayαρει, ε, τι να πω, θα την παθανε ετσι κι αλλιως με οτιδηποτε! Δε φταιει το cosplay γι αυτο. Σαν την γνωστη ιστορια με τους Judas Priest και την αυτοκτονια του παιδιου ακουγεται αυτο:nosey:.

Posted Image


#12 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 04 March 2008 - 22:28

Kατα την αποψη μου δεν προκειται για κατι χαζο. Ειναι απλα μια τρελα η οποια διακατεχει μερικους ανθρωπους (που κατα πασα πιθανοτητα εχουν αφθονο ελευθερο χρονο ) ετσι ωστε να κανουν κατι που τους ευχαριστει , το οποιο ο περιγυρος τους θεωρει γκροτεσκο και εξεζητημενο. Παρτε γαι παραδειγμα τους Trekies (τους φαντικους οπαδους του Star Trek) οι οποιοι πηγουν στα meeting τους ντυμενοι κλινγκον , μιστερ σποκ κτλ. Ειναι σιγουρα κατι πρωτοτυπο και διαφορετικο απο το συνηθισμενο. Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι δεν εχω τοσο ελευθερο χρονο να φταιξω στολες κτλ, αλλα και γιατι δεν με πολυελκυει η ιδεα του να παριστανω οτι ειμαι καποιος αλλος.

Τελος , αν δουμε το ζητημα απο ψυχολογικη σκοπια , ειναι απλα αλλη μια εκφανση της αναγκης του ανθρωπου να ανηκει σε ενα κοινωνικο συνολο το οποιο διεπεται απο ορισμενους κανονες οι οποιοι οριζουν και την συμπεριφορα του . Προκειμενου να ικανοποιησει αυτην του την αναγκη ο ανθρωπος , χρησιμοποιει τον μηχανισμο της ταυτισης ωστε να γινει μερος του συνολου , ταυτιζομενος με κατι (προσωπα ,πραγματα κτλ) το οποιο ειναι κοινως αποδεκτο απο το συνολο.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#13 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 04 March 2008 - 23:00

Kατα την αποψη μου δεν προκειται για κατι χαζο. Ειναι απλα μια τρελα η οποια διακατεχει μερικους ανθρωπους (που κατα πασα πιθανοτητα εχουν αφθονο ελευθερο χρονο ) ετσι ωστε να κανουν κατι που τους ευχαριστει , το οποιο ο περιγυρος τους θεωρει γκροτεσκο και εξεζητημενο. Παρτε γαι παραδειγμα τους Trekies (τους φαντικους οπαδους του Star Trek) οι οποιοι πηγουν στα meeting τους ντυμενοι κλινγκον , μιστερ σποκ κτλ. Ειναι σιγουρα κατι πρωτοτυπο και διαφορετικο απο το συνηθισμενο. Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι δεν εχω τοσο ελευθερο χρονο να φταιξω στολες κτλ, αλλα και γιατι δεν με πολυελκυει η ιδεα του να παριστανω οτι ειμαι καποιος αλλος.

Τελος , αν δουμε το ζητημα απο ψυχολογικη σκοπια , ειναι απλα αλλη μια εκφανση της αναγκης του ανθρωπου να ανηκει σε ενα κοινωνικο συνολο το οποιο διεπεται απο ορισμενους κανονες οι οποιοι οριζουν και την συμπεριφορα του . Προκειμενου να ικανοποιησει αυτην του την αναγκη ο ανθρωπος , χρησιμοποιει τον μηχανισμο της ταυτισης ωστε να γινει μερος του συνολου , ταυτιζομενος με κατι (προσωπα ,πραγματα κτλ) το οποιο ειναι κοινως αποδεκτο απο το συνολο.

Νομίζω με κάλυψες σε αρκετά καλό βαθμό :riiight:
phmava.php

#14 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 04 March 2008 - 23:57

εμενα μου αρεσει να ντυνομαι σε χαρακτηρες που μου αρεσουν γιατι νιοθω λιγο σαν και αυτους τωρα να σου πω δεν το βρισκο τοσο σοβαρο γενικα εχει πλακα να ντυνεσαι περιεργα
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#15 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 05 March 2008 - 02:32

Soz κιόλας ρε παιδιά,αλλά μην το καταδικάζετε κιόλας...
Το λέτε σαν να ντύνεται κάποιος και να αλλάζει τελείως συμπεριφορά,είπαμε...
Μια χαρά είναι και θα ήθελα να είναι πιο ανεπτυγμένο εδώ στην Ελλάδα(παίζει και να ασχολιόμουν πολύ σοβαρά αν είχε κάποια χρήση,αλλά αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ τόσο πολύ για να βλέπει τα κουστούμια η ντουλάπα μου)


Btw αν ίσχυε αυτό που λες zade,όλοι θα ήταν πανομοιότυποι,για να "ταυτίζονται"...
Τέσπα..