Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR Awards 2008 - Προτάσεις


  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#61 Harlock_24

Harlock_24

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 28 May 2008 - 13:59

κοιτα αμα ειναι να βαλουμε κατιγορια για φιλερς θα προτημουσα να διναμε βραβειο στο χειροτερο παρα στο καλιτερο.
ετσι κι αλιως τα φιλερς ειναι ολα χαλια με πολυ λιγες εκσερεσεις.
ασε που σε θεμα φιλερ η μαχh ειναι ανιση, ανετα ολα τα βραβεια θα τα σικοσει 1 ανιμε N A R U T O ! ! ! !

Edited by Harlock_24, 28 May 2008 - 14:08.


#62 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 May 2008 - 14:06

Aς πούμε ότι το Macross Frontier και το Gundam 00 δικαιούνται συμμετοχή επειδή είναι νέες ιστορίες. Το remake του Eva δικαιούται συμμετοχή για τον ίδιο λόγο;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#63 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 28 May 2008 - 14:08

Best fillers και γω είμαι κατά.

Harlock_24 η ψηφοφορία θα γίνει υπό τη μορφή poll, δηλαδή λίστα.
Best ongoing anime δεν είναι κακή ιδέα.
Αλλά τα OVA/ταινίες εγώ θα τα προτιμούσα χώρια από τα υπόλοιπα.

Btw μόλις μου ήρθε ένα προβληματάκι που θα παίξει αν βάλουμε minimum όριο post. Έχουμε αρκετούς lurkers εδώ πέρα που θα τους στερήσουμε έτσι το δικαίωμα ψήφου. Εγώ προτείτω να κάνουμε κάτι άλλο. Για να μην αδικήσουμε τους lurkers να βάλουμε ένα διπλό περιορισμό(π.χ. ο χρήστης ή να έχει κάνει 32 post ή να είναι ήδη εγγεγραμμένος 2+ μήνες πριν το άνοιγμα των poll). Αυτό θα ελέγχεται από κάποια προαποφασισμένη ομάδα εθέλοντων και τυχόν παραβάσεις θα αναφέρονται στους mod/admin.

Και τέλος κάτι το οποίο ξέχασα να αναφέρω σε προηγούμενα μου post. Κι εγώ είμαι της άποψης ότι τα anime τα οποία θα διαγωνίζονται πρέπει να τελειώνουν μέσα στο 2008 και όχι να αρχίζουν(αυτά πάνε μόνο για τις Best newcomer και best ongoing)

@Kenny αν μιλάμε για Evangelion 1.0
Ρε Kenny το Evangelion 1.0: You are (not) alone δεν πρόκειται για νέα ιστορία(αν και με τόσες &^$#%3! που κάναν κοντεύει να γίνει) οπότε μάλλον θα έπαιζε εκτός αλλά....
είναι ταινία και όχι σειρά οπότε νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι στην αντίστοιχη κατηγορία

@Kenny αν μιλάμε για τα remastered episodes
τα remastered σαφώς και μένουν εκτός. Δεν είναι κάτι καινούριο απλά γίνεται republish

Edited by Kon_Okami, 28 May 2008 - 14:16.

Posted Image


#64 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 May 2008 - 14:25

Αυτό που λέτε "best ongoing" είναι αυτό που στο animereactor λέγεται "best newcomer". Αν το θέλετε, το προσθέτουμε.

Η κατηγορία "best filler" μου ακούγεται κι εμένα λίγο fail.

Όσο για το δικαίωμα ψήφου, νομίζω ότι υπάρχει ένα add-on της vbulletin που αυτομάτως κάνει τον έλεγχο και επιτρέπει ή απαγορεύει σε έναν χρήστη να ψηφίσει. Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Αν δεν υπάρχει, ή αν δεν είναι συμβατό με την 3.7, τότε μάλλον κάποιος από την Team θα αναλάβει τον έλεγχο *από τώρα σφυράει αδιάφορα*.

Επαναφέρω ένα παλιό μου ερώτημα που δεν πήρε απάντηση: Συμφωνείτε να υπάρχει και Jury's pick; Αν ναι, θα μαζέψω 7-9 άτομα που έχουν δει την πλειοψηφεία των ongoing (ήδη έχω μερικούς στο μυαλό μου), και θα ψηφίσουν μεταξύ τους για την κάθε κατηγορία.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#65 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 28 May 2008 - 14:32

Ας τα πιάσω με τη σειρά.

Πρώτα απ όλα θεωρώ Best ongoing και best newcomer δύο διαφορετικά. Aka:
Best Ongoing----->σειρές που έχουν 24-26+ επισόδεια τη δεδομένη στιγμή
Best Newcomer--->σειρές με λιγότερα από 24-26 επισόδεια τη δεδομένη στιγμή


Αν θές παρέα Mr.Carefree-Whispering μέσα εγώ.

Τώρα για το Jury's Pick care to explain it a bit??? εγώ δεν ξέρω τι είναι και λίγο που κοίταξα τα προηγούμενα ήδεν το είδα ή δεν το εξηγούσε κανείς

Posted Image


#66 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 May 2008 - 14:37

Άλλαξα τον τίτλο σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό, μιας και αποφασίστηκε πως δεν θα έχουμε πλέον anime of the year, αλλά .aNiMe//GR awards :wooi2:

E5VV38U.jpg


#67 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 May 2008 - 14:51

It's all about semantics, Kon_Okami. Το "best newcomer" αφήνει απ' έξω ongoing σειρές που έχουν ξεκινήσει σε παλαιότερα έτη. Ποιος ο λόγος να συμμετέχει στον φετινό διαγωνισμό ένα anime που ούτε φέτος ξεκίνησε ούτε φέτος θα τελειώσει;

Όσο για το Jury's pick, φαντάσου ότι για κάθε κατηγορία θα έχουμε δύο αποτελέσματα. Τι ψήφισε το κοινό, και τι ψήφισε η επιτροπή. Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις ένα παράδειγμα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#68 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 28 May 2008 - 15:03

Άλλαξα τον τίτλο σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό, μιας και αποφασίστηκε πως δεν θα έχουμε πλέον anime of the year, αλλά .aNiMe//GR awards :wooi2:


That's our admin:riiight:

It's all about semantics, Kon_Okami. Το "best newcomer" αφήνει απ' έξω ongoing σειρές που έχουν ξεκινήσει σε παλαιότερα έτη. Ποιος ο λόγος να συμμετέχει στον φετινό διαγωνισμό ένα anime που ούτε φέτος ξεκίνησε ούτε φέτος θα τελειώσει;


Γιατί προβάλλεται και αυτή τη χρονιά. Νομίζω είναι αρκετός λόγος για να μπει κατηγορία και για αυτές

Όσο για το Jury's pick, φαντάσου ότι για κάθε κατηγορία θα έχουμε δύο αποτελέσματα. Τι ψήφισε το κοινό, και τι ψήφισε η επιτροπή. Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις ένα παράδειγμα.


Εγώ είμαι υπέρ των Juries αρκεί να μην είναι η ίδια ομάδα για τα πάντα ή αν είναι να είναι αρκετά μεγάλη ώστε να αποφύγουμε το να μπουν οι κλίσεις του καθενός στα αποτελέσματα. Π.χ. ο PK νομίζω είναι από τα πλέον κατάλληλα άτομα για επιτροπή σε mecha anime αλλά για shonen-ai θα είναι το ίδιο σωστή η κρίση του όσο της Katan ας πούμε η του Jiraiya σε ecchi???

Και αυτό μόλις μου έδωσε μία ακόμα ιδέα.
New awards:
Best Shonen
Best Shoujo
Best Shonen-ai
Best Shoujo-ai
Best Yuri
Best Yaoi

Posted Image


#69 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 28 May 2008 - 15:16

Και αυτό μόλις μου έδωσε μία ακόμα ιδέα.
New awards:
Best Shonen
Best Shoujo
Best Shonen-ai
Best Shoujo-ai
Best Yuri
Best Yaoi


Μην ξεχνάς το Best Loli

#70 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 28 May 2008 - 15:19

Μην ξεχνάς το Best Loli


Αν και θα μ άρεσε και μένα καλύτερα βραβεία όπως loli, shota κλπ να τα αποφύγουμε γιατί έχουμε δει ότι θίγουν κάποια μέλη. Μπορούμε νομίζω να ζήσουμε και χωρίς αυτά....

Posted Image


#71 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 May 2008 - 15:20

Βλέπω να μαζεύονται πολλές κατηγορίες. Με τις δημογραφικές κατηγορίες shounen και shoujo διαφωνώ. Νομίζω ότι οι ήδη υπάρχουσες κατηγορίες action και romance αρκούν. Με τις κατηγορίες yaoi και yuri επίσης διαφωνώ, αν είναι έτσι να βάλουμε και hentai στα awards. x_____X Τέλος, τα shounen-ai και shoujo-ai εντάσσονται στο romance.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#72 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 28 May 2008 - 15:25

You have a point there.......

Αλλά με το θέμα Juries εσύ πως το βλέπεις να λειτουργεί(αν λειτουργήσει)????
Μία ομάδα κοινή για όλα με κάπου στα 10 μέλη , μία ομάδα κοινή με 15+ μέλη , διαφορετικές επιτροπές, or whatever???

Posted Image


#73 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 May 2008 - 15:33

Όχι διαφορετικές επιτροπές. Θα βρούμε άτομα χωρίς περιορισμούς στα γούστα, που βλέπουν απ' όλα. Το ερώτημα είναι πόσους θα μαζέψουμε. Δεν είναι και πολλοί αυτοί που βλέπουν πολλά ongoing, δυστυχώς.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#74 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 05 June 2008 - 05:54

Κάτι πρέπει να γίνει με τα ongoing και τις δεύτερες season όμως, νομίζω πρέπει να υπάρχει μια κατηγορία που να κρίνονται τα επεισόδια που έπαιξαν φέτος, αλλιώς δε θα κριθούν ποτέ...

ΠΧ. Το Soul Eater θα πάρει μέρος φέτος? Αν ναι, τότε θα πάρει και του χρόνου? Αν όχι τότε τα επεισόδια της επόμενης χρονιάς που μπορεί να είναι ή καλύτερα ή χειρότερα, δε θα διαγωνισθούν ποτέ?

Νομίζω ότι ο διαγωνισμός πρέπει να συμπεριλαμβάνει όλα τα anime που επεισόδια τους aired φέτος, απλά προφανώς τα incomplete θα είναι σε διαφορετική κατηγορία από αυτά που ξεκίνησανε και τελειώσανε φέτος γιατί έχουν διαφορετικά κριτήρια

#75 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 05 June 2008 - 12:34

Νομίζω ότι ο διαγωνισμός πρέπει να συμπεριλαμβάνει όλα τα anime που επεισόδια τους aired φέτος, απλά προφανώς τα incomplete θα είναι σε διαφορετική κατηγορία από αυτά που ξεκίνησανε και τελειώσανε φέτος γιατί έχουν διαφορετικά κριτήρια


Απ'όσο ξέρω στο νετ, τα μόνα που λαμβάνουν μέρος στους διαγωνισμούς είναι πάντα αυτά που γίναν "completed" τον year του διαγωνισμού. Κανένα άλλο. Δε νομίζω λοιπόν να το κάνουμε διαφορετικά γιατί έτσι πιο πολύ μπελάς θα γίνει. (το να τα χωρίσουμε δλδ σε ακόμη πιο έξτρα κατηγορίες είναι τρομερή φασαρία και να έχεις άλλα βραβεία για τα incomplete.)
Αν κάτι έχει τελειώσει μπορείς να είσαι και πιο "αντικειμενικός" όταν το ψηφίζεις.

Τα incomplete ας πάρουν απλά "best newcomer" και πολύ τους είναι μάλλον.... Γιατί αν γινόταν αυτό που είπες, σκέψου πως θα ψήφιζε ο κόσμος μέχρι και Bleach/naruto/one piece/detective conan και δε συμμαζεύεται και θα γινόταν το chaos, χώρια που δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση απ'τους judges να κάτσουνε να δούνε τέτοιες ongoing σειρές που ΑΠΛΑ δεν έχουν τέλος... Imhο πάντα.