Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR Awards 2008 - Προτάσεις


  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#31 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 February 2008 - 17:54

Yami's Pick μάλλον θα εννοούσες:hihi2:Πάντως για την ecchi κατηγορία πιστεύω θα μου κάνετε τη τιμή να πω την προτίμησή μου:hehehe:

OK, τα mecha στον PK, και τα dementia σ' εμένα. :hahaha:

Τα υπόλοιπα μοιραστείτε τα. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#32 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 23 February 2008 - 10:24

ρε, δεν ειναι λιγο νωρις για αυτον τον διαγωνισμο?

Posted ImagePosted Image


#33 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 March 2008 - 18:11

*cast thread revive*

Προτείνω και τα βραβεία "Best Bishoujo of 2008" και "Best Bishounen of 2008". Όχι τίποτα άλλο, φέτος προβλέπεται να σαρώνει τα βραβεία το Wolf and TitsSpice για όλους τους λάθος λόγους... ας πάρει κι ένα βραβείο για το σωστό λόγο. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#34 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 21 March 2008 - 22:46

Και γω συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τους προλαλήσαντες, το ARC community είναι όντως το καλύτερο παράδειγμα. Οι κατηγορίες για βραβεία είναι ότι καλύτερο γιατί έτσι προωθούνται τα σωστά άνιμ σε κάθε κατηγορία και μαθαίνει ο καθένας ανάλογα με τις κατηγορίες που του αρέσουν , ποια άνιμ ίσως πρέπει να δει μελλοντικά κτλπ.

Όσο αφορά το αν θα υπάρχουν jury picks ή όχι υποθέτω πως εξαρτάται απ'το αν υπάρχει όρεξη από κάποια άτομα να γίνουν jury και να υπάρχει η κατάλληλη οργάνωση προφανώς για κάτι τέτοιο. Κάντε ένα poll πχ, και δείτε και αν υπάρχουν άτομα πρόθυμα να το οργανώσουν ή κάτι τέτοιο.

PS : 25-30 posts νομίζω πως είναι καλά, ώστε να μην κάνουν άτομα log in μόνο και μόνο για να ψηφίζουν.

#35 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 March 2008 - 18:08

Λοιπόν, παίρνω όλες τις προτάσεις για βραβεία μέχρι τώρα (εγώ τις έχω κάνει όλες αλλά anyway :hahaha:), και προσθέτω με bold.

Best Quick Watch

Best Action
Best Adventure/Fantasy

Best Comedy
Best Drama
Best Fanservice/Ecchi
Best Horror/Thriller/Mystery
Best Romance
Best Sci-fi/Mecha
Best Slice-Of-Life
Best Sports

Best Character Development
Best Story

Best Animation
Best Character/Mechanical/Background Design
Best OP/ED Sequence
Best Background Music
Best Sound Effects

Best Lead Female Character
Best Lead Male Character
Best Supporting Female Character
Best Supporting Male Character
Best Non-human Character

Best Hero
Best Antihero
Best Villain

Best Bishoujo
Best Bishounen

Τα κόκκινα είναι προσθήκες από τα Anime-Reactor Awards. (Πλέον μόνο 2 κατηγορίες τους έχουν μείνει έξω απ' αυτή τη λίστα, οι Best Anime Overall και Best Newcomer.) Το μπλε είναι προσθήκη από τα AnimeEXPO Awards. Το Best Sound Effects είναι δική μου ιδέα. :P

Ερωτήσεις:

Θέλετε να προστεθεί κάτι παραπάνω;
Θέλετε να αφαιρεθεί κάποιο από τα παραπάνω;
Θέλετε να συναγωνίζονται οι ταινίες και τα OVAs στα ίσια τις σειρές; (Τότε καταργείται το Quick Watch award.)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#36 otakusan7

otakusan7

    Anime Amateur

  • Members
  • 82 posts

Posted 27 March 2008 - 20:48

Best Sound Effects


Best Non-human Character


Τα κόκκινα είναι προσθήκες από τα Anime-Reactor Awards. (Πλέον μόνο 2 κατηγορίες τους έχουν μείνει έξω απ' αυτή τη λίστα, οι Best Anime Overall και Best Newcomer.)


άντε για να μη μιλάς μόνος σου αυτά τα δύο είναι τραβηγμένα (ειδικά το πρώτο) και πιστεύω το οβεραλ πρέπει να μπει οπωσδήποτε ως το βραβείο των βραβείων και το νιουκάμερ για σειρές που άρχισαν αλλά δεν τέλειωσαν το 2008...:fromabove:

όσο για οβες και ταινείες καμμιά σχέση με σειρές άρα το κουίκ μένει
thatös my point

Posted ImagePosted ImagePosted Image


#37 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 27 March 2008 - 20:53

Το Best Sound Effects είναι δική μου ιδέα. :P

πως φαινεται το Ghost Hound fanboy :hahaha:

#38 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 March 2008 - 21:14

Θα ηθελα και εγω να προσθεθει στη λιστα και το
Best Anime Overall.

Επισης πλακα θα ειχε να βγαζαμε και τον πιο μισητο-αχωνευτο χαρακτηρα
"Μοst hateful anime character of the year"

Posted Image



#39 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 27 March 2008 - 21:16

Ερωτήσεις:

Θέλετε να προστεθεί κάτι παραπάνω;
Θέλετε να αφαιρεθεί κάποιο από τα παραπάνω;
Θέλετε να συναγωνίζονται οι ταινίες και τα OVAs στα ίσια τις σειρές; (Τότε καταργείται το Quick Watch award.)


Θα πρότεινα τα εξής (δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν βέβαια για διαγωνισμό).

Best Direction
Best ScreenPlay (στην ουσία η ροή της ιστορίας)
Best Cast Distribution


Από αφαίρεση δε νομίζω, μια χαρά είναι.
Ovas και ταινίες ξεχωριστά. Είναι σα να συγκρίνεις μια ταινία με σειρά (meaning live action).

Posted Image


#40 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 March 2008 - 21:35

πως φαινεται το Ghost Hound fanboy :hahaha:

Δεν το έκρυψα ούτε μία στιγμή. :drink: Ας έχει το Ghost Hound κι ένα σίγουρο award, γιατί μέχρι το Γενάρη θα έχει ξεθωριάσει στις μνήμες των περισσότερων. :P

Θα πρότεινα τα εξής (δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν βέβαια για διαγωνισμό).

Best Direction
Best ScreenPlay (στην ουσία η ροή της ιστορίας)
Best Cast Distribution

Μέσα για το Direction. Το Screenplay είναι πιστεύω συνώνυμο με το Best Story award. Για το Cast Distribution δεν είμαι σίγουρος. Αν θες, εξήγησέ το λίγο. :/

Όσο για ταινίες/OVAs, στο anime-reactor, παραδόξως, ενώ έχουν και κατηγορία Best Quick Watch, δεν αποκλείουν ταινίες/OVAs από τις άλλες κατηγορίες. Πχ για το 2007, Best Animation/Artwork award πήρε το 5 cm/s. Η αλήθεια είναι ότι θα ήταν άδικο να μην βραβεύσουμε μία ταινία που θριαμβεύει σε έναν τομέα, επειδή είναι ταινία και όχι σειρά. But it's up to the majority. Εσείς αποφασίζετε.

Επίσης, μια άλλη σημαντική ερώτηση: Οι ταινίες με τί κριτήριο θα συμμετέχουν; Ποια χρονιά παίχτηκαν στους ιαπωνικούς κινηματογράφους ή πότε βγήκε μετάφραση στο Internet; Μου ακούγεται πιο δίκαιο το δεύτερο (ειδάλλως μένουν έξω ταινίες όπως Evangelion 1.0, Vexille, Appleseed Ex Machina, Piano No Mori κτλ). Ακούω γνώμες.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#41 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 27 March 2008 - 21:51

Οκ για το Screenlay. Βασικά, εννοώ την "ομαλότερη" εξέλιξη της ιστορίας μέσα από τα επεισόδια κι όχι τη συνολική ιστορία/σενάριο. π.χ. Ergo Proxy: Μια χαρά σενάριο αλλά έκανε τρομερή κοιλιά σε κάποια επεισόδια. Αλλά και πάλι no worries.

Cast Distribution (Διανομή ρόλων): Πόσο πετυχημένη είναι η ανάθεση ρόλων στους seiyuu. Πολλές φορές ακούω μια φωνή που δεν μου ταιριάζει καθόλου στο χαρακτήρα που βλέπω.

Posted Image


#42 otakusan7

otakusan7

    Anime Amateur

  • Members
  • 82 posts

Posted 27 March 2008 - 22:03

Οκ για το Screenlay. Βασικά, εννοώ την "ομαλότερη" εξέλιξη της ιστορίας μέσα από τα επεισόδια κι όχι τη συνολική ιστορία/σενάριο. π.χ. Ergo Proxy: Μια χαρά σενάριο αλλά έκανε τρομερή κοιλιά σε κάποια επεισόδια. Αλλά και πάλι no worries.

Cast Distribution (Διανομή ρόλων): Πόσο πετυχημένη είναι η ανάθεση ρόλων στους seiyuu. Πολλές φορές ακούω μια φωνή που δεν μου ταιριάζει καθόλου στο χαρακτήρα που βλέπω.



Γνώμη μου είναι να μην το παρατραβήξουμε αλλά άμα θέλετε... πάντως θα μέτραγε να έχουμε και αντι βραβεία κάτι σαν τα χρυσά βατόμουρα ένα πράμα

Posted ImagePosted ImagePosted Image


#43 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 27 March 2008 - 22:03

Best Non-human Character

Αυτό το αγάπησα απο τη στιγμή που το διάβασα:hahaha:


Κατα τα αλλα και εγώ πιστεύω οτι το anime Overal είναι απαραίτητο σε απονομες.
Οσό για best direction αν μπεί νομίζω καλύτερα να αποφασιστεί απο επιτροπή και οχι σε free for all poll.
Επίσεις προτείνω και worst anime of the year για να βγάλουμε τα ξύδια μας:kill4u:

Επίσης, μια άλλη σημαντική ερώτηση: Οι ταινίες με τί κριτήριο θα συμμετέχουν; Ποια χρονιά παίχτηκαν στους ιαπωνικούς κινηματογράφους ή πότε βγήκε μετάφραση στο Internet; Μου ακούγεται πιο δίκαιο το δεύτερο (ειδάλλως μένουν έξω ταινίες όπως Evangelion 1.0, Vexille, Appleseed Ex Machina, Piano No Mori κτλ). Ακούω γνώμες.

+1 Νομίζω οτι το δεύτερο είναι μονόδρομος


Επισεις θα ήταν καλύτερα να μην λήξουν τα poll τη προτωχρονία όπως συνήθως.
Είναι αδικία για τα anime που η υποτίτληση τους αργησε να αρχίσει/τελειώσει που σημένει οτι δεν εχει προλαβει να τα δεί ο κόσμος.
Καλύτερα να κάνουμε τη ψηφοφορία φευρουάριο η και ακόμη αργότερα.



Θα μου άρεσε επίσεις και να είχαμε και απονομές απο επιτροπή.
Posted Image


#44 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 March 2008 - 22:12

worst anime of the year και εγω συμφωνω

Θα μου άρεσε επίσεις και να είχαμε και απονομές απο επιτροπή.

Εχουμε στο μυαλο μας καποιον?
Spoiler:

Posted Image



#45 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 28 March 2008 - 03:31

Ερωτήσεις:

Θέλετε να προστεθεί κάτι παραπάνω;
Θέλετε να αφαιρεθεί κάποιο από τα παραπάνω;
Θέλετε να συναγωνίζονται οι ταινίες και τα OVAs στα ίσια τις σειρές; (Τότε καταργείται το Quick Watch award.)


Για μένα θάπρεπε να υπάρχει χωριστά βραβείο για σειρές και χωριστά για "OVAs&Movies" αλλιώς αδικία. Αλλά θα ήταν δύσκολο οπότε δε ξέρω ίσως να το κουράζαμε πολύ έτσι. Θα μπορούσε αλλιώς να υπάρχει ένα βραβείο για Best ova και ίσως ένα για best anime movie (quickwatch δλδ) και κατά τα άλλα να παίρνουν βραβεία μόνο σειρές. Πάντως είναι κάπως περίεργο να συγκρίνεις 26 επεισόδια(10 ώρες) με μια ταινία 1μισης ώρας...

Συμφωνώ για best direction και best non-human char. Η σκηνοθεσία είναι βασικό στοιχείο και για μένα θά'πρεπε να το αποφασίζουν όλοι. (Τουλάχιστον όσοι ξέρουν τι εστι directing). To sound effects λίγο τραβηγμένο αλλά δεν έχω πρόβλημα.Το άνιμ overall και worst anime είναι επίσης ενδιαφέρον.Τα best supporting roles είναι επίσης καλή ιδέα.
" Best Character/Mechanical/Background Design" λίγο τραβηγμένο.

Συμφωνώ με το option να υπολογίζονται τα άνιμ με το πότε έχουν γίνει fansubs.
(internet).