Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ιαπωνια το ασχημο προσωπο της


  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 December 2007 - 13:19

nope δεν είδα, και για όλα τα αλλα you have a strange way in showing it.
όσο για τους Ιάπωνες, ήθελα να ξερα τι φοβούνται.
’σε που νομίζω ότι ασκούν περισσότερο ρατσιμό ανάμεσα στα φυλα παρα στις εθνικότητες

#32 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 05 December 2007 - 13:24

Πως καταφερατε να φερετε την κουβεντα απο το ασχημο προσωπο της Ιαπωνιας στους νεοναζι Εβραιους(!) και τελικα στο τι εγινε στην Παντειο(!) μα τον Corellon δεν το καταλαβα....

Παρακαλω να μεινετε στο θεμα:bahhh:

#33 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 05 December 2007 - 18:54

χωρις να τους δικαιολογω, αυτα τα περιστατικα δεν ειναι απαραιτητα προιον ρατσισμου. Ο Ιαπωνες ειναι ντροπαλοι και δεν ξερουν πως να φερθουν σε ξενους και φοβουνται να μιλησουν στα αγγλικα που οι περισοττεροι δεν τα ξερουν. Για αυτο υπαρχει αυτη η αντιδραση στο μετρο. Λεγεται Gaijin Perimeter. Οσο για τον καθηγητη, πιστευω ειχε να κανει με το οτι η φιλη σου ηταν γυναικα. Οι μεγαλοι σε ηλικια και σε θεση Ιαπωνες αντρες ειναι σωβινιστικα γουρουνια, και αυτο ειναι προβλημα.


στην προκειμενη περιπτωση δεν υπηρχε λογος να ανοιξει κανεις το στομα του να μιλησει. απλως στεκοταν η κοπελα στο μετρο και ξαφνικα βλεπει τους γυρω της να τραβιουνται λες και ειχε μικροβιο. gaijin perimeter indeed...
το θεμα της γυναικας στην χωρα αυτη το ειχα ξεχασει να πω την αληθεια αλλα δεν θα το πιασω στο στομα μου μην παρασυρθω. :erk:το προβλημα στην κατασταση που ανεφερα ειναι οτι την απαραδεκτη αντιμετωπιση αυτη την εισεπραξε και απο καθηγητες και απο συμφοιτητες της, νεαρα ατομα να καταλαβαινομαστε, του θεωρητικα καλυτερου πανεπιστημιου του Τοκιο. τετοια ηταν η μουρλα τους που τελικα αναγκαστηκε να μεταφερθει σε αλλη σχολη και τωρα εχει βρει την ησυχια της. ωστοσο οι Ιαπωνες ξερουν οτι με τοσες ξενες εταιριες και την οικονομικη υφεση δεν τους παιρνει να κλεισουν ξανα την χωρα. ετσι, ευρωπαιοι και αμερικανοι ειναι σχετικα χαλαροι.

τον χειροτερο ρατσισμο τον τρωνε οι Κινεζοι--και λοιποι ασιατες--και λογω εθνικιστικων τριβων αλλα και λογω ιστορικης εχθρας μεταξυ γειτονων. και επειδη εκει δεν υπαρχει θεμα αναρχης μεταναστευσης-απ'οτι καταλαβαινω-οι μεταναστες ερχονται με την συγκαταθεση του κρατους για να κανουν τις χαμαλοδουλειες. το να εισαι εναντια στον μεταναστη που σου ηρθε απο το πουθενα και παρασιτει εχει μια λογικη (αν και εγω πιστευω οτι με μια σωστη πολιτικη ενταξης ο μεταναστης μπορει να γινει κανονικος πολιτης). το να εισαι εναντια στον μεταναστη που εσυ ο ιδιος φωναξες στην τελικη ειναι λιγο σχιζοφρενικο.


#34 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 05 December 2007 - 21:32

στην προκειμενη περιπτωση δεν υπηρχε λογος να ανοιξει κανεις το στομα του να μιλησει. απλως στεκοταν η κοπελα στο μετρο και ξαφνικα βλεπει τους γυρω της να τραβιουνται λες και ειχε μικροβιο. gaijin perimeter indeed...


Έχω ακούσει ότι το gaijin perimeter μειώνεται αν κοιμάσαι ή διαβάζεις(= μείωση του ρίσκου να ανοίξει ο αλλοδαπός το στόμα του για να μιλήσει αγγλικά στους όχι ακριβώς αγγλόφωνους συνεπιβάτες)...Αν το βιβλίο έχει ιαπωνικό εξώφυλλο, ακόμα καλύτερα.

#35 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 05 December 2007 - 21:47

Πάντως οι Ιάπωνες είναι λίγο κλειστοί τύποι.
Με είχαν σταματήσει 5 Ιάπωνες το καλοκαίρι να με ρωτήσουν πως θα πάνε στα ΚΤΕΛ και μόλις τους είπα 2-3 ιαπωνικές εκφράσεις και ότι αχολούμαι με anime και manga και ότι ακούω και Ιαπωνικό ραπ (ΒοοtStreet, Tokyo 124, Teriyaki boys, Dj Honda) αυτοί πετούσαν απο τη χαρά τους...!
Mε έβγαλαν και φωτογραφίες και όταν τους ρώτησα το γιατί μου είπαν ότι ήθελαν fotos με λευκούς....Και είναι και κοντούλιδες.... εγώ έδειχνα ψηλός μπροστά τους!
Και το χιούμορ τους είναι πολύ παιδικό...!
Αυτά που λέγαμε και γελούσαμε στη δευτέρα δημοτικού αυτοί τα θεωρούν χιούμορ...(πχ. Ο Νίκος σκόνταψε στις σκάλες, Ο Γιώργος έκλασε χαχαχα κτλ κτλ)
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#36 Arikkado

Arikkado

    Noctis Filius

  • Members
  • 92 posts

Posted 05 December 2007 - 22:14

if you don't like them don't read them, we just want to comply with the forum rules while making our life easier, in any case I didn't see any one laughing.

back to topic Zanatos you should have seen it coming, didn't you notice the marks during your first visit there?


if you don't like them don't read them

much more healthy

we just want to comply with the forum rules

Ok dekton.

while making our life easier

while making the life of the rest harder. Not everyone knows as as much as best good english as you, you know.

in any case I didn't see any one laughing.

I am



#37 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 06 December 2007 - 08:49

τον χειροτερο ρατσισμο τον τρωνε οι Κινεζοι--και λοιποι ασιατες--και λογω εθνικιστικων τριβων αλλα και λογω ιστορικης εχθρας μεταξυ γειτονων. και επειδη εκει δεν υπαρχει θεμα αναρχης μεταναστευσης-απ'οτι καταλαβαινω-οι μεταναστες ερχονται με την συγκαταθεση του κρατους για να κανουν τις χαμαλοδουλειες. το να εισαι εναντια στον μεταναστη που σου ηρθε απο το πουθενα και παρασιτει εχει μια λογικη (αν και εγω πιστευω οτι με μια σωστη πολιτικη ενταξης ο μεταναστης μπορει να γινει κανονικος πολιτης). το να εισαι εναντια στον μεταναστη που εσυ ο ιδιος φωναξες στην τελικη ειναι λιγο σχιζοφρενικο.

οι πιο πολλοι κινεζοι παρανομοι ειναι. Διπλα ειναι η Κινα, και ειναι ευκολο να μπουν παρανομα στη νησιωτικη Ιαπωνια. Δεν τους συμπαθουν ιδιαιτερα επειδη συνηθως στρατολογουνται απο την Yakuza. Απο οτι ξερω, η μονη ελεγχομενη μεταναστευση που επετρεψαν οι Ιαπωνες για τις χαμαλοδουλειες που ειπες, ηταν σε Βραζιλιανους. Για αυτο θα δεις πολλους Βραζιλιανους σε οικοδομες κτλ. Τωρα γιατι επελεξαν Βραζιλιανους, ενας θεος ξερει.
Posted Image

#38 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 06 December 2007 - 11:50

μήπως τους έφεραν για ποδοσφαιριστές και δεν έπιασαν και τους έκαναν οικοδόμους;;;

για να μη ξεχνάμε ότι στην εθνική Ιαπωνίας παίζει και ένας Βραζιλιάνος... εκεί δεν έχει gaijin parameter?

#39 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 06 December 2007 - 13:52

Όλοι σας πήρατε τα κατάνα και αρχίσατε και σφάζετε...

Εγώ είμαι στην Ιαπωνία 3 χρόνια και ποτέ μα ποτέ δεν αιστάνθηκα ότι υφίσταται ρατσισμός απέναντί μου. Το ότι οι Ιάπωνες είναι κλειστοί αυτό είναι σίγουρο αλλά δεν είναι μόνο προς τους ξένους αλλά και προς τους ίδιους τους Ιάπωνες. Ωστόσο πιστεύω πως είναι κατά βάθως πολύ φιλικοί. Μέχρι και με παραδοσιακά ρούχα με ντύσανε για να συμμετέχω στην πορεία της γιορτής του τοπικού ναού.

Αν δε μιλάς τι γλώσσα και δεν τηρείς τους στοιχειώδες κανόνες συμπεριφοράς τότε είναι λογικό να σε πετάνε έξω. Εμένα πάντως ποτέ δε με πετάξανε έξω, ούτε μου είπαν τίποτα κακό. Αντίθετα τις περισσότερες φορές είναι φιλικοί.

Οι ρυθμοί ζωής δεν είναι και τόσο γρήγοροι όσο νομίζετε. Τα περισσότερα πράγματα που διαβάζετε είναι υπερβολικά. Σίγουρα υπάρχουν ακρότητες αλλά η υπερβολή δεν είναι κανόνας. Και Ιαπωνία δεν είναι μόνο Τόκυο. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα καζάνι.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#40 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 06 December 2007 - 14:52

Όλοι σας πήρατε τα κατάνα και αρχίσατε και σφάζετε...

Φιλε ATANASHIOSU ,

Δεν πηραμε κατανα...αν και θελω πολυ να αποκτησω ενα!

Ουτε τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι, και χαιρομαι πολυ που ακουω οτι δεν ειχες ποτε προβλημα κοινωνικου αποκλεισμου. Οστωσο το οτι δεν αντιμετωπισες προβληματα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας...
Σε παραπεμπω στο παραπανω ποστ μου,και μια και εισαι εκει (τυχερε!) μπορεις να ρωτησεις καποιους απο τους Ιαπωνες με τους οποιους εχεις προσωπικη επαφη να σου πουν την γνωμη τους για αυτα τα θεματα. Και αν θες, μετεφερε τα λεγομενα τους και σε εμας. Αποτελει μεγαλο λειτουργημα να βγαλεις κοσμο που εχει βγαλει λαθος συμπερασματα απο την πλανη του!:nod:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#41 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 06 December 2007 - 18:14

οι πιο πολλοι κινεζοι παρανομοι ειναι. Διπλα ειναι η Κινα, και ειναι ευκολο να μπουν παρανομα στη νησιωτικη Ιαπωνια. Δεν τους συμπαθουν ιδιαιτερα επειδη συνηθως στρατολογουνται απο την Yakuza. Απο οτι ξερω, η μονη ελεγχομενη μεταναστευση που επετρεψαν οι Ιαπωνες για τις χαμαλοδουλειες που ειπες, ηταν σε Βραζιλιανους. Για αυτο θα δεις πολλους Βραζιλιανους σε οικοδομες κτλ. Τωρα γιατι επελεξαν Βραζιλιανους, ενας θεος ξερει.



hmm, yakuza. αυτο νομιζω ειναι αληθεια αλλα και παλι δεν μπορει να ειναι αμπελι ξεφραγο κοτζαμ Ιαπωνια, μαλλον κανουν τα στραβα ματια και βαζουν τα μεγαλα μεσα στα τελωνεια και τα συνορα...ετσι κι αλλιως η yakuza τους ειναι περισσοτερο μελος της κοινωνιας απ'οτι η μαφια για την Ιταλια.

οσο για τους βραζιλιανους, καποτε μου το ειχε εξηγησει η sensei μου αλλα μου διαφευγει τωρα. :emptyonexg1: ισως για να πανε κοντρα στους αμερικανους μεταπολεμικα? δεν θυμαμαι τπτ...


...
Ουτε τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι, και χαιρομαι πολυ που ακουω οτι δεν ειχες ποτε προβλημα κοινωνικου αποκλεισμου. Οστωσο το οτι δεν αντιμετωπισες προβληματα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας...


σωστος! εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι ιαπωνες που δεν εχουν κολληματα και ειναι μια χαρα παιδια. εγω εχω γνωρισει αρκετους-ες και καναμε μια χαρα παρεα-αν και ηταν ολοι σχεδον νεοι-ες. και μερικοι τυχεροι ξενοι δεν εχουν κανενα προβλημα στην προσαρμογη. αλλα μεχρι και η (βερα γιαπωνεζα) δασκαλα μου εχει παραπονα απο την ασφυκτικη αντιμετωπιση που εχει μερικες φορες η κοινωνια της χωρας της.


#42 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 07 December 2007 - 04:41


Αν δε μιλάς τι γλώσσα και δεν τηρείς τους στοιχειώδες κανόνες συμπεριφοράς τότε είναι λογικό να σε πετάνε έξω. Εμένα πάντως ποτέ δε με πετάξανε έξω, ούτε μου είπαν τίποτα κακό. Αντίθετα τις περισσότερες φορές είναι φιλικοί.

Οι ρυθμοί ζωής δεν είναι και τόσο γρήγοροι όσο νομίζετε. Τα περισσότερα πράγματα που διαβάζετε είναι υπερβολικά. Σίγουρα υπάρχουν ακρότητες αλλά η υπερβολή δεν είναι κανόνας. Και Ιαπωνία δεν είναι μόνο Τόκυο. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα καζάνι.


You see we have talked(you and me) about this subject in previous conversations. You haven't worked yet here in a corporation.

In capitalism(the fair system) everybody is paid according to his experiences and skills. In japan you get paid according to your age and seniority which makes no sense. A fair system would ensure people are paid according to the added value the instill on a product or a service, right?

And if you get paid more or you are important than some older guys in a corporation you will realize their true hostile nature.

As for Mr Ayu Mania who goes against immigration. Immigrants are the secret weapon of all the countries who are growing non stop.

#43 Thoririn

Thoririn

    Silence equals sane

  • Members
  • 59 posts

Posted 08 December 2007 - 23:44

πω,πω... ουδεν σχολιοv.
R.I.P στον καημενο τον ανθρωπακο. :(

:wis:


#44 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 10 December 2007 - 05:37

Στο θέμα γίνεται λόγος για πολλά προβλήματα.

Πρώτον, όσον αφορά το ρατσισμό προς ξένους.

Σε ατομικό τουλάχιστον επίπεδο δεν υφίσταται. Υπάρχει πάντος αρνητική εικόνα από τα ΜΜΕ γιατί τις περισσότερες φορές οι ειδήσεις για ξένους που προβάλλονται είναι για εγκλήματα. Πάντος αν δείξεις ότι καταλαβαίνεις τη γλώσσα και τους κανόνες της Ιαπωνικής κοινωνίας δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Αντίθετα μάλιστα, οι Ιάπωνες χαίρονται.

Δεύτερον, όσον αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα της Ιαπωνίας.

Κατά τη γνώμη μου είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Δε δίνει στο μαθητή τη δυνατότητα να διαμορφώσει χαρακτήρα, αλλά στοχεύει κυρίως στην απομνημόνευση. Λίγοι ιάπωνες έχουν τη δυνατότητα να υπερασπιστούν τις απόψεις τους με επιχειρήματα. Το ότι λείπει ο διάλογος είναι πραγματικά μειονέκτημα. Ωστόσο υπάρχουν και Ιάπωνες με προσωπικότητα (συνήθως όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό). Αν όμως θέλεις να μάθεις υπάρχουν πολλά βιβλία και πολλές πηγές.

Τρίτον, όσον αφορά τον εθνικισμό τον Ιαπώνων.

Δεν υφίσταται εθνικισμός σε ατομικό επίπεδο. Ίσως μερικές φορές οι Ιάπωνες να κολλάνε κάπως γιατί δεν ξέρουν πως να αντιδράσουν. (Δεν έχουν μάθει πως να αντιμετωπίζουν ξένους)
Πιστεύω ότι ισχύει το ρητό 触らぬ神に祟りなり。Sawaranu kami ni tatari nashi. (Θεός που δεν το θίγεις, δε σε καταριέται) Δηλαδή τις περισσότερες φορές επειδή δεν ξέρουν πως να αντιμετωπίζουν ξένους, συνήθως τους αγνοούν. Αυτό δεν είναι ρατσισμός, αλλά εσωστρέφεια. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Τέταρτον, όσον αφορά το αξιοκρατικό σύστημα.

Αρκετές φορές, βάρος έχει αν αποφοίτησες από καλό πανεπιστήμιο και όχι αν έχει ικανότητες. Ο μισθός σου εξαρτάται από την εταιρία που είσαι και τον τρόπο που δουλεύεις. Αν υπάρχει ζήλια προς τους νέους και ικανούς νομίζω ότι αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό της Ιαπωνίας μόνο.

Πέμπτον, σχετικά με τους ρυθμούς ζωής.

Η Ιαπωνία δεν είναι μόνο Τόκυο. Υπάρχουν πολλές πόλεις και οικισμοί όπου οι ρυθμοί ζωής δεν είναι τόσο γρήγοροι.

Έκτον, σχετικά με τους μετανάστες.

Η Ιαπωνία δε δέχεται ανειδίκευτους εργάτες. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι καλό. Η εγκληματικότητα στην Ιαπωνία είναι πολύ χαμηλή και αυτό είναι μεγάλο συν.

Έβδομον, σχετικά με τα ΜΜΕ.

Πιστεύω ότι είναι φρικτά και σίγουρα κατευθυνόμενα. Όσες φορές έτυχε να δω τηλεόραση, η ποιότητα των εκπομπών είναι κάκιστη, εκτός ίσως από κάποια εκπαιδευτικά προγράμματα. Πολλές φορές πνίγουν θέματα και οι Ιάπωνες νομίζουν ότι ζούνε σε ένα ιδεατό κόσμο. Πραγματικά οι ουσιαστικές πληροφορίες για τον άλλο κόσμο είναι ελάχιστες και πολύ επιφανιακές.

Ας πούμε, λέω στους Ιάπωνες ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα (παρόλα τα χάλια του) είναι δωρεάν. Αυτό δεν το γνωρίζουν. Γενικά δημοκρατικές ιδέες δεν είναι γνωστές, ούτε συστήματα αλληλεγγύης.

Όγδοον, σχετικά με τον εγωισμό.

Ο εγωισμός πηγάζει από το γεγονός ότι δε γνωρίζουν πως να συμπεριφερθούν προς τους άλλους και για αυτό διστάζουν να μιλήσουν. Συνεπώς αναγκάζονται να κλειστούν στο καβούκι τους. Αν οι άνθρωποι ζούνε ατομικά και δεν υπάρχουν συλλογικές διαμαρτυρίες αυτό είναι το καλύτερο για τις κυβερνήσεις. Ο λόγος που στην Ιαπωνία υπάρχουν πολλές αυτοκτονίες ωφείλεται στο γεγονός ότι οι Ιάπωνες συνήθως δε γνωρίζουν τρόπο αντιμετώπισης των κοινωνικών προβλημάτων, με αποτέλεσμα τα κοινωνικά προβλήματα να αντιμετωπίζονται ως ατομικά. Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να εμπιστευόντουσαν περισσότερο τους ανθρώπους και να μην είναι τόσο προσκολλημένοι στο ατομικό τους μέλλον. Βέβαια το ζήτημα είναι πως στην Ιαπωνία αντί για αλληλεγγύη κυριαχεί το ρητό "ό,τι έσπειρες θα θερίσεις". (Ίσως να προέρχεται από την Ινδουιστική έννοια του Κάρμα). Με άλλα λόγια όσοι υποφέρουν, υποφέρουν λόγο των πράξεών τους και συνεπώς ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια. Σίγουρα είναι καλό να προσπαθούμε με τις δυνάμεις μας, αλλά συνεργαζόμενοι με τους άλλους πετυχαίνουμε πολλά πράγματα.

Συμπέρασμα.

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ιαπωνίας είναι το γεγονός ότι δεν έχει έρθει σε ουσιαστική επαφή με τον άλλο κόσμο. Μιλάω σε προσωπικό επίπεδο. Σε καμία περίπτωση οι Ιάπωνες δεν είναι ρατσιστές. Απλά είναι εσωστρεφείς και σκέφτονται πολύ. Επιπλέον οι ξένοι έρχονται με τις προκαταλήψεις τους και κάνουν τους Ιάπωνες να πιστεύουν αυτά που τους λένε οι άλλοι.

Για αυτό και σε συλλογικό επίπεδο υστερούν. Δύσκολα πετυχαίνουν κάτι σαν ομάδα ίσων. Η κοινωνία είναι ιεραρχική. Πολλοί θέλουν να έχουν έναν ανώτερο να τους λέει τι να κάνουν, γιατί φοβούνται να σκεφτούν ανεξάρτητα. Ακραίες περιπτώσεις υπάρχουν βέβαια.

Επίσης πρόβλημα της Ιαπωνίας είναι το γεγονός ότι η εκπαίδευσή τους αγνοεί την προσωπικότητα και θέτει τον καθένα εντός πλαισίου.

Θετικά στοιχεία είναι ότι είναι ασφαλής χώρα, ανεκτική προς τους ξένους και όλες τις θρησκείες.

Αν υπήρχε ουσιαστική επαφή με ξένους θα βοηθούσε στην καλύτερη κατανόηση των πολιτισμών.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#45 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 08 June 2008 - 16:07

δεν νομιζω να το δει αλλα

ATANASHIOSU thnx so much για τις πληροφοριες (δεν εχω μιλησει ποτε με καποιον που εχει ζησει εκει.μονο με τουριστες.)

αυτην την χωρα την μισω και την αγαπω πολυ συγχρονως.
ειναι ορισμενα πραγματα που λατρευω και αλλα που μισω και δεν τα καταλαβαινω καθολου.