Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ιαπωνια το ασχημο προσωπο της


  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#136 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 24 September 2008 - 11:36


Συμβουλή σε όλους τους νεαρούς! Να διαβάζετε και να αποκτάτε ικανότητες. Κανένας δεν θα σας πληρώσει έαν δεν είστε ικανοί.


Συμφωνώ απόλυτα. Η γνώση και οι ικανότητες βοηθούν όχι μόνο στην εύρεση εργασίας αλλά και στη δημιουργία προσωπικότητας.

Απλά να προσθέσω κάτι. Προσπαθήστε ό,τι κάνετε να το κάνετε ευχάριστα και να μη βάζετε μοναδικό στόχο το οικονομικό κέρδος. Κάντε με αγάπη αυτό που σας αρέσει και σίγουρα θα πετύχετε.

Τώρα για το ποιος είναι κορόιδο, μπορώ να πω ότι και οι Έλληνες δεν είναι λιγότερο κορόιδα. Οι Ιάπωνες μπορούν να βρουν σχετικά εύκολα δουλειά αν και οι περισσότεροι δε μιλάνε αγγλικά ή άλλες ξένες γλώσσες, ούτε στέλνουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό να σπουδάσουν. Δεν ταλαιπωρούνται από απεργίες, στάσεις εργασίας, διακοπές ρεύματος, ζουν σχετικά ασφαλή ζωή, και δεν έχουν υποχρεωτική στρατιωτική θητεία.

Edited by ATANASHIOSU, 24 September 2008 - 11:49.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#137 tolis86

tolis86

    one piece fun!!

  • Members
  • 10 posts

Posted 24 September 2008 - 18:42

προφανως αναφερεσαι σε μενα.
σε καμια περιπτωση δε συγκρινα τους ιαπωνες με τους ελληνες. δε θεωρω κανενα καλυτερο.
βασικα οι ελληνες ειμαστε σκατα. τεμπελιδες, καλοπερασακιδες, παρτακιδες, σταρχιδιστες. ενα φιλοτιμο εχουμε μερικοι που το θυμομαστε που και που. οσο για φωτα πολιτισμου και λοιπες μπουρδες μαλλον τα δωσαμε ολα και τα δικα μας εσβησαν πια... αυτα. :)
Posted Image

#138 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 25 September 2008 - 13:19

τεμπελιδες,??????

εγώ βλέπω έλληνες που δουλεύουν σαν τα σκυλιά όλη μέρα σε δυο και τρεις δουλειές
οι μόνοι τεμπέληδες που έχω δει ειναι το καρκίνωμα που λέγετε δημόσιος υπάλληλος
και υπάλληλος της ολυμπιακής. κοίτα λίγο γύρω σου και δες ποιοι ειναι αυτοί που δουλεύουν όλη μέρα κάθε μέρα.... μήπως εθελοτυφλείς λίγο;

#139 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 25 September 2008 - 13:56

Εμ, γενικά τα στερεότυπα δεν είναι καλός σύμβουλος. Ούτε το ένα ούτε το άλλο μπορείνα υσχίει. ας μην είμαστε απόλυτοι, κτλ.
Posted Image

#140 tolis86

tolis86

    one piece fun!!

  • Members
  • 10 posts

Posted 25 September 2008 - 14:50

κοιταξτε, δε τσουβαλιαζω τους παντες. ξερω πολλα ατομα που δεν ειναι καθολου τεμπελιδες αλλα ξερω και πολλους που ειναι. αλλα σιγουρα παρα πολυς κοσμος θα προτυμουσε να τεμπελιαζει παρα να δουλεβει. και αυτοι δεν ειναι η εξερεση. δυστυχως.
ΤΕΣΠΑ. ουδεις τελειος!
Posted Image

#141 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 25 September 2008 - 14:55

εγώ πάλι ε΄χω δεί από όλα....
οι περισσότεροι μου φίλοι δουλεύουν σαν τα σκυλιά στον ιδιωτικό τομέα, ελάχιστοι σοτν κλάδο που θα επιθυμούσαν και δεν παίρνουν ποτέ υπερωρίς.. οι μισθοί? το μεγαλύτερο ανέκδοτο..

Φίλοι μου στην Φιλανδία π.χ. πληρώνονται τετραπλάσια στην κυριολεξία, για 8 ωρο, το οποίο συμπεριλαμβάνει μια ώρα διάλειμμα για μεσημεριανό και στισ 5 φεύγουν σφαίρα. το ίδιο και στο Βέλγιο... και στην Αγγλία...

Εννοείται πως ξέρω και πολλούς που αρχοσχολούν και δεν κάνουν τίποτα... είναι θέμα και χαρακτήρα... σε όποια δουλειά και να είσαι , άμα έχεις όρεξη (και κατάλληλες συνθήκες βέβεια), δουλευεις.. άμα δεν έχει όρεξη, κωλοβαράς..

#142 etellen

etellen

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 25 September 2008 - 15:29

Να αναφερω ότι στη Γαλλάι δουλεύουν 6ωρο και περνουν βασικο μισθό 1500 εωρόπουλα? Συν ότι θα καθιερωσουν στα σχολεία αργία και την Τεταρη γιατι τα παιδια δεν εχουν χρόνο για παιχνίδι (η λέξη φροντηστήριο για το εξωτερικό απλα δεν υφίσταται ούτε στο λεξικό τους).

Παντως υπάρχουν άνθρωποι που κωλοβαράνε (και το παίζουν κουρασμένοι) και άλλοι που ξεσκίζονται ολημερίς (οι δικοί μου δουλεύουν απο τις 7 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ και το Σαββατοκυριακο ). Δεν είναι ότι ο Ελληνας θέλει να τεμπελιάσει, απλα έχει απογοητευθεί. Εχει απογοητευθεί γιατί άλλο σπουδάζει κι άλλο κάνει. Εχει απογοητευθεί γιατί αν δεν κανει 3 δουλειές δεν θα μπορέσει να ανοιξει σπίτι και να ζησει μόνος του όχι να κάνει και οικογένεια. Εχει απογοητευθεί απο οτιδηποτε έχει να κάνει με την αξιοπρπει επιβιωση του σε αυτη τη χωρα. Γνεικά αν υπηρχε έστω και λίγη αξιοκρατεία ο τοπος θα πηγαινε πολυ καλύτερα.
"I'm the Law"
The Judge

#143 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 25 September 2008 - 17:52

huhuh ολες οι χωρες εχουν προβληματα οπως κ η Ιαπωνια εχει τα δικα της.

Εγω απογοητευμενος ειμαι απ την Ελλαδα οπως η etellen λεει... Με το κολοσυστημα που χει η Ελλαδα δε περνας στη σχολη που θελεις και για να κανεις αυτο που θελεις στην ζωη σου πρεπει να διαβασεις...

Εμενα βασικα δε μ'ενδιαφερει ποσο να δουλευω, μ ενδιαφερει να μ αρεσει η ατμοσφαιρα στην οποια δουλευω. Εξαλου εγω απο κουραση δεν ακουω

Ισως το σωμα μου ειναι αρκετα δυσαρεστημενο που δε καταλαβαινει πια τιποτα λολ.

Τεσπα πειτε μου τωρα αν με Ιταλικη Φιλολογια κανω τιποτα στην Ιαπωνια... Ελληνοιταλος ειμαι αλλα τι να πω, την βαριεμαι την σχολη.
Φυσικα μετα θα παω για κανω κανενα ΙΕΚ αλλα αστα.... μακαρι να βρισκα δουλεια σε καμια ιταλικη πρεσβεια στην ιαπωνια.... η κ η πρεσβεια της ιαπωνιας στην ελλαδα δε θα με χαλαγε...... αρκει να χει να κανει με Ιαπωνια...
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#144 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 25 September 2008 - 18:37

Κατά τη γνώμη μου η Ελλάδα δε σε εμπνέει να δουλέψεις. Βλέπεις χάλι στο δημόσιο, χάλι στην παιδεία, χάλι στην υγεία, διαφθορά, γραφειοκρατία, κομματισμοί, χουλιγκανισμοί. Από την άλλη, στην Ιαπωνία βλέπεις τους άλλους να τρέχουν να ξεσκιστούν να σε εξυπηρετήσουν, η παιδεία και υγεία να δουλεύουν ρολόι, ούτε απεργίες και διακοπές στις μεταφορές και το ρεύμα. Υπάρχει ένα νοικοκύρεμα και μια τάξη που σε ωθεί θετικά στο να κάνεις τη δουλειά σου.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#145 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 25 September 2008 - 18:45

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά,αλλα τι σχέση έχουν με το άσχημο πρόσωπο της ιαπωνίας:uhh:?

#146 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 25 September 2008 - 20:21

lmao οντως μιλαμε για το ασχημο προσωπο της Ελλαδας hehe
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#147 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 15 August 2018 - 15:47

Έχω ακούσει ότι στην Κίνα πουλιούνται κάποιες φορές έμβρυα ανθρώπου (!) πέντε μηνών ως φαγώσιμο και πανάκριβα φυσικά..

Ισχύει αυτό και στην Ιαπωνία?


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#148 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 August 2018 - 16:12

Έχω ακούσει ότι στην Κίνα πουλιούνται κάποιες φορές έμβρυα ανθρώπου (!) πέντε μηνών ως φαγώσιμο και πανάκριβα φυσικά..
Ισχύει αυτό και στην Ιαπωνία?


Και εγώ έχω ακούσει πως βάζουν μικρα γατάκια σε ένα βάζο με μόνο το κεφάλι να εξέχει. Έτσι παίρνει το σώμα τους το σχήμα του βάζου σιγά σιγά και μετά το σπάνε και σερβίρουν το γατί για εδεσμα

#149 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 August 2018 - 16:47

Η κίνα εξαρχής πάντα ήταν η χωρα με τα πιο ιδιότροπα γκουρμέ. Από σκύλους μέχρι σκαθάρια και είναι "κιαπτους λόγους που θάθελα να πάω μη μέρα. Τέτοια πουθενά αλλου δεν βρίσκεις, ούτε ιαπωνία XD
Για ανθρώπινα βρέφη μου ακούγεται ακραία βεβαια, ακόμα και για εκεί αλλα ποτε δεν ξέρεις, ίσως σε κάνα περίεργο παζαροφαγιτοδρομο xD
フカフカ

#150 harharias

harharias

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 15 August 2018 - 18:09

Ισχυει για τα λιγων εβδομαδων εμβρυα, πιστευουν οτι τους κανει νεωτερους.