Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93857 replies to this topic

#93421 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 March 2023 - 19:02

Αυτα τα προγράμματα που ανέφερα, έχω ένα pc σαν server, θα τα βάλω εκεί με σκοπό να stream αρω όσο τον δυνατόν καλύτερη ποιότητα στην τηλεόραση. Άσχετο, αν θες κάτι για το stremio το Chromecast με google tv το παίρνει. Αυτό έβαλα στην τηλεόραση τώρα που τα παίξανε τα native apps λόγο παλαιότητας.
rsrGbGx.gif

#93422 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 11 March 2023 - 19:36

Αυτα τα προγράμματα που ανέφερα, έχω ένα pc σαν server, θα τα βάλω εκεί με σκοπό να stream αρω όσο τον δυνατόν καλύτερη ποιότητα στην τηλεόραση. Άσχετο, αν θες κάτι για το stremio το Chromecast με google tv το παίρνει. Αυτό έβαλα στην τηλεόραση τώρα που τα παίξανε τα native apps λόγο παλαιότητας.

το pc πόσο καιει  όμως;



#93423 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 March 2023 - 08:07

Έχω πάρει ένα micro pc της dell. Με ένα virtual machine ανοιχτό καίει 23w. Μαξ μπορεί να πάει 40w.
rsrGbGx.gif

#93424 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 12 March 2023 - 20:28

Έχω πάρει ένα micro pc της dell. Με ένα virtual machine ανοιχτό καίει 23w. Μαξ μπορεί να πάει 40w.

Παίζει να καει κατι λιγότερο απο το X300 με 5600g



#93425 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 13 March 2023 - 05:59

Κοίτα αυτό ήταν την τελευταία φορά που είδα. Θα βάλω μία wifi πρίζα να μετράω την κατανάλωση και θα σου πω ακριβώς. Έτσι όπως τα έχω υπολογίσει αν τρέχει στο maximum της κατανάλωσης θα στοιχίζει 5€ το μήνα αλλά θα τρέχω όλες τις υπηρεσίες που θέλω σπίτι (τηλεφωνικό κέντρο, home assistant, jellyfin συν vms για την δουλειά).
rsrGbGx.gif

#93426 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 13 March 2023 - 19:27

Κοίτα αυτό ήταν την τελευταία φορά που είδα. Θα βάλω μία wifi πρίζα να μετράω την κατανάλωση και θα σου πω ακριβώς. Έτσι όπως τα έχω υπολογίσει αν τρέχει στο maximum της κατανάλωσης θα στοιχίζει 5€ το μήνα αλλά θα τρέχω όλες τις υπηρεσίες που θέλω σπίτι (τηλεφωνικό κέντρο, home assistant, jellyfin συν vms για την δουλειά).

Βασικά επειδή έκανα fallback σε ADSL (με την VDSL επεφτε 5 φορές την ημέρα δεν παλευόταν) θέλω να κάνω έναν proxy/κατεβατήρι που να κάνει όλα τα downloads το βράδυ (linux repo mirroring, caching server, npm και composer caching κοκ) λογικά θέλω κάτι που να καταναλώνει 10W και να μπορεί να σηκώσει κανα RAID 1 (δεν ξέρω RAID5 - RAID10 αν παίζει με minimum 2 δίσκους).

 

Δλδ έναν fileserver θέλω που να σηκώνει Linux distro για να τρέχω scripts με cron και να παίζει παράλληλα και σαν layer2 switch.

 

 

---------------------------------------

 

In the meantime προσπαθώ να σκευτώ εγώ προσωπικά τι μπορώ να κάνω σαν άτομο-πολίτης και ποιο ειναι το μικρό μεν αλλα δικό μου μερίδιο ευθύνης σχετικά με τα Τέμπη και τι μπορώ να κάνω ώστε στην ευθύνη αυτή να έχω ανταπεξέλθει ορθά.

Μέχρις στιγμής σκεύτικα ότι το μερίδιο μου ευθύνης είναι στους εξής τομείς:

 

  1. Το ότι δεν επέλεξα σωστά ποιος θα με διοικεί κατα τις εκλογές.
  2. Ότι στα κακώς κείμενα Δεν αντιδρώ
  3. Το ότι δεν είμαι σωστός σαν άτομο. Διότι αν ήμουν σωστός - ορθός θα νοιαζόμουν για τον διπλανό μου και η κοινωνία θα ήταν 1 άτομο λιγότερο άδικη. Διότι στα Τέμπη τα αίτια του σταθμάρχη και πολιτείας ειναι η κορυφή του παγόβουνου. Πχ. αν ήμουν σωστός θα έκανα "ορθά" παιδιά που αυτά ίσως να μεταλαμπάδευαν τον ορθό τρόπο σκέψης στις επόμενες γενεές.

Άρα για το 1 τα πράγματα είναι απλά. Για το 2 όμως πως μπορώ να αντιδράσω αποτελεσματικά και όχι στον καναπέ μου πχ. κοίταξα στο website τις ΓΣΕΕ ώστε να δω περί απεργίας και δεν είδα κάτι. Στο ΠΑΜΕ είδα μια συγκέντρωση.

Σε τέτοιου είδους απεργία όμως τι προβλέπει ο νόμος απλά πάω και δεν ενημερώνω κανέναν; Δηλαδή δεν είναι ο εργοδότης μου που έχει το θέμα αλλά η πολιτεία και θα αντιδράσω κατά αυτής. Νομίζω το ορθότερο είναι να ζητήσω άδεια.



#93427 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 March 2023 - 03:38

Πολλοί Έλληνες επέλεξαν να διοικούνται σωστά (ή τέλως πάντων ικανοποιητικά)... μεταναστεύοντας στο εξωτερικό.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ πώς μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση στην Ελλάδα.

Τα προβλήματα είναι πάρα πολλά... κακή νοοτροπία, κακές σχέσεις κράτους-πολίτη, έλλειψη παιδείας, έλλειψη σεβασμού προς τον άλλο.

 

Στην τελική, το 90% των Ελλήνων 40 χρόνια ψήφιζαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

Αυτούς τους συμπολίτες έχουμε, αυτές τις κυβερνήσεις βγάζουνε. Μην έχεις απαιτήσεις.

 

Εγώ απλά λέω ότι δεν εμπιστεύομαι Ελληνικό κράτος. Για την ακρίβεια το θεωρώ τον μεγαλύτερο εχθρό των Ελλήνων.

Ελπίζω κάποιοι να συνειδητοποιήσουν (έστω και αργά) ότι το Ελληνικό κράτος με την εγκληματική αδιαφορία που δείχνει, δολοφονεί τους πολίτες.

 

Επίσης δεν έχω απολύτως καμία ελπίδα από ΓΣΕΕ, ΠΑΜΕ και τα συναφή.

Είναι υποκριτές του κερατά. Για τους ανεμβολίαστους υγειονομικούς έκαναν τουμπεκί.

 

Τώρα το τι πρέπει να κάνει ο καθένας μας... το αφήνω στην κρίση του καθενός.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93428 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 14 March 2023 - 21:22


Στην τελική, το 90% των Ελλήνων 40 χρόνια ψήφιζαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

Αυτούς τους συμπολίτες έχουμε, αυτές τις κυβερνήσεις βγάζουνε. Μην έχεις απαιτήσεις.

Εφόσον φταίμε σαν πολίτες όμως κάπως πρέπει να αλλάξουμε. Διότι η σαπίλα έχει κάποιο αίτιο που ξεκινάει από εμάς σαν άτομα. Άρα εφόσον το αίτιο είμαστε εμείς πρέπει να αυτοδιορθωθούμε.

 

Όλο αυτό έχει 1 αίτιο και αυτό είναι οοοοο ... Εγωϊσμός.

 

Υποθέτω πως ξέρεις το πως ο εγωισμός πάει τραινάκι με τη Φιλαυτία ενώ η Φιλαργυρία είναι BFF των προαναφερθέντων (υποθέτοντας ότι ο τομέας σου ειναι η Θεολογία). Ακόμα κολλάει στην παρέα και η αδικία με τα παραπάνω.

 

Άρα αν ο καθένας ατομικά προσπαθήσουμε να το ξηλώσουμε (μπορούμε να ζητήσουμε εξ' άνωθεν βοήθεια) ίσως να διορθωθεί η κατάσταση. Η φυγή δεν διορθώνει την ρίζα απλά "ικανοποιεί" το εντός μας.

 

Σαφώς δεν θα σας αρέσει, αλλά guys η Εκκλησία έχει τον τρόπο και τα μέσα να το κάνει σαφώς αν φτύσουμε αίμα (νηστεία, εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία).



#93429 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 March 2023 - 22:52

Οι μεγαλυτεροι εγωϊστες που εχω γνωρισει ειναι ατομα της εκκλησιας παντως.
Όσο περί ψήφου, η βλακεια ειναι κατι χειροτερο και απο τον εγωισμό. Η νοοτροπία ενος λαού δυσκολα αλλαζει οταν ανακυκλώνεται συνεχώς το ιδιο και το ιδιο. Απτη βαση ειναι το προβλημα, το βλεπεις στη πολιτική, στο στρατο, στη δουλεια , παντού η ιδια λογικη απτον τελευταιο τροχο τηε αμαξης μεχρι τον πιο πλούσιο.
フカフカ

#93430 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 15 March 2023 - 15:19

Εφόσον φταίμε σαν πολίτες όμως κάπως πρέπει να αλλάξουμε. Διότι η σαπίλα έχει κάποιο αίτιο που ξεκινάει από εμάς σαν άτομα. Άρα εφόσον το αίτιο είμαστε εμείς πρέπει να αυτοδιορθωθούμε.

 

Όλο αυτό έχει 1 αίτιο και αυτό είναι οοοοο ... Εγωϊσμός.

 

Υποθέτω πως ξέρεις το πως ο εγωισμός πάει τραινάκι με τη Φιλαυτία ενώ η Φιλαργυρία είναι BFF των προαναφερθέντων (υποθέτοντας ότι ο τομέας σου ειναι η Θεολογία). Ακόμα κολλάει στην παρέα και η αδικία με τα παραπάνω.

 

Άρα αν ο καθένας ατομικά προσπαθήσουμε να το ξηλώσουμε (μπορούμε να ζητήσουμε εξ' άνωθεν βοήθεια) ίσως να διορθωθεί η κατάσταση. Η φυγή δεν διορθώνει την ρίζα απλά "ικανοποιεί" το εντός μας.

 

Σαφώς δεν θα σας αρέσει, αλλά guys η Εκκλησία έχει τον τρόπο και τα μέσα να το κάνει σαφώς αν φτύσουμε αίμα (νηστεία, εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία).

Καταρχήν σωστά υπέθεσες, όντως ο τομέας μου είναι (η μάλλον ήταν προ εικοσαετίαες) η Θεολογία.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση να κάνω κήρυγμα.

 

Απλά γράφω ότι στην Ιαπωνία, που έχουν ουσιαστική παιδεία, οι άνθρωποι είναι λιγότερο κάφροι.

Το κράτος σέβεται τους πολίτες και οι πολίτες το κράτος. Γενικά έχουν μάθει να σέβεται ο ένας τον άλλο.

 

Αν εσύ γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος με τη βοήθεια της εκκλησίας... θαυμάσια!

Αυτό όμως είναι (ή πρέπει να είναι) μέλημα του κράτους και της παιδείας. (Και φυσικά της οικογένειας)

 

Αν εσύ πας 6 χρόνια στο δημοτικό, 3 στο γυμνάσιο, και 3 στο λύκειο και περιμένεις από την εκκλησία να σου πει να είσαι σωστός άνθρωπος,

τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα παιδείας στη χώρα.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93431 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 20 March 2023 - 00:12

Πείτε τίποτα.

 

Εγώ το Σάββατο είχα επιτέλους την ατυχία να λουστώ με δακρυγόνα λολ. Δεν είχε ξανατύχει σε πορεία να ρίξουν δακρυγόνα στην πλευρά που ήμουν. Not very fun, αλλά εντάξει, το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα, σε αντίθεση με κάποια ασθματικά άτομα που έτυχε να είναι κοντά μου. Γενικά πολύ κριντζ η φάση με τα επεισόδια, κάθε φορά όμως.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93432 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 March 2023 - 00:24

Περαστικά, σε ποιο σημείο ήσουν και σου ήρθανε; Γενικά είναι πολύ trigger happy τα ΜΑΤ αυτές τις μέρες επειδή δεν αφήνει ο κόσμος να ξεχαστεί τι έγινε.

 

Κατά τα άλλα εδώ παλιό ζωή, ήμανε ο βλάχος στο Παρίσι για μπιζενσ μιτ απ με το τιμ!  :canthelp:

 

Καλό το Παρισάκι παιδιά, να πάτε, πολύ φαί από όλες τις κουζίνες του κόσμου αλλά αν δείτε στο κατάλογο να σερβίρουν plates μακριά.

Είναι πλατό με αλλαντικά, που οκ το οριτζιναλε ζαμπον ειναι γμο αλλά κάτι ρος μπιφ και λοιπές αηδίες δεν τρώγονται.

Επίσης blood pudding και πολύ σολομό. Σε κάποια φάση απλά ήθελα μια μερίδα κεφτεδάκια.

 

Μην με ρωτήσετε αν είδα τίποτα γιατί ήμανε στο γραφείο όλη μέρα. Απλά περάσαμε σε κάποια φάση από το Λούβρο που πηγαίναμε στο τιμ μπίλντινγκ ιβεντ!

Btw ήταν σαν τηλεπαιχνδί με ερωτήσεις. Τελικά κέρδισε η ομάδα μου, αυτά αν λιώνεις όλη μέρα στο internet, έχει και τα καλά του.  :gotit:

Τεσπα, νταξ για μένα και που είδα αυτά τα κτίρια μου φτάνει. Όλα ίδια αλλά πανέμορφα σε σχέση με τα δικά μας τα τσιμέντα.

Άντε να παω σαν τουρίστας να δω και κανένα μνημείο.


rsrGbGx.gif

#93433 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 20 March 2023 - 00:38

Ήμασταν στα κάγκελα απέναντι από τη Βουλή, πάνω από τα σκαλιά της πλατείας. Μέχρι να μαζευτούμε και να πάμε στα αριστερά της Βουλής, στη γωνία, κάτω από το υπόστεγο, μας είχαν φάει τα χημικά αχαχαχ. Στο μεταξύ, οι μασκοφορεμένοι είναι και άχρηστοι ρε φίλε, ένας πήγε να πετάξει κοτρώνα στα ΜΑΤ και ζήτημα αν η πέτρα έκανε δύο μέτρα απόσταση, προς τα πάνω έφυγε και σχεδόν πέτυχε έναν άκυρο τυπά που είχε τρέξει στο πεζοδρόμιο. Cue τα "τι κάνεις ρε μαλάκα, πρόσεχε" από άλλους μασκοφορεμένους. Αφού δεν έφαγε κανένας κοτρώνα στο κέφαλι, όλα καλά  :riiight:

 

Στο Παρίσι δεν γίνεται και λίγο χαμούλης τώρα τελευταία με επεισόδια για τις νομοθεσίες που πέρασε ο Μακρόν μόνος του? Τα πρόλαβες αυτά?


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93434 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 March 2023 - 00:56

Ναι, έφυγα την Πέμπτη που ξεκίνησαν να καίνε. Γενικά είχε απεργίες κι εκεί, για τις συντάξεις, θέλουν να το πάνε από τα 62 στα 64.

Γενικά παίζουν ασφαλίτες μέσα στις πορείες, εδώ η πιο τρανταχτή περίπτωση από τα επεισόδια του 2008

 

https://www.tanea.gr/2008/12/11/greece/koykoyloforoi-me-politika/

 

Νταξ, όχι ότι δεν βγαίνουν από το μαύρο μπλοκ μπαχαλάκηδες αλλά γενικά αν είναι να σπάσει γρήγορα η πορεία να τελειώνουμε να πάμε σπίτι, όλο κι από κάπου θα βρεθεί κάποιος να τριγκάρει τα ΜΑΤ και να αρχίσουν τα δακρυγόνα.


rsrGbGx.gif

#93435 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 20 March 2023 - 02:46

"Διαψεύδει η Αστυνομία"  :kakaka:  Γενικά μ'αρέσουν οι τακτικές τους. Απλά λένε "ψέματα, δεν το κάναμε ποτέ" και κλείνει το θέμα. Σαν το κλασσικό παιχνίδι του Κούλη. Ή δεν ήξερε ή δεν πρόλαβε (αν παραείναι τρανταχτό το ότι ήξερε).

 

Από εκεί και πέρα κλάιν, δεν σώζεται η κατάσταση. Αυτό που λίγο με κάνει να απελπίζομαι είναι το πόσο απαισιόδοξος είμαι για το τι θα ψηφίσει ο κόσμος. Ακόμα και μετά από το ΠΟΛΥ βαρύ και τρανταχτό συμβάν με τα τραίνα, νιώθω ότι υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που δεν έχουν ταρακουνηθεί για την απίστευτη ανικανότητα (στην καλύτερη) της κυβέρνησης. Έχουν γίνει τόσες κινητοποιήσεις, τόσες απεργίες, τόσες πορείες, που νομίζω κλείνουν τρεις βδομάδες από το συμβάν σχεδόν. Δεν αφήνουν να ξεχαστεί το θέμα, αλλά έχουμε απίστευτη υποκρισία από την κυβέρνηση και καμία διάθεση να αποδεχτούν την ευθύνη που τους αναλογεί. Από τη μια ο Κούλης λέει στο facebook ότι αναλαμβάνει την ευθύνη (τάχα), έχουμε τον Καραμανλή που έλεγε ότι είναι ντροπή που συζητάμε τα θέματα ασφαλείας και, μόλις έγινε το δυστύχημα, ξαφνικά έλεγε ότι έκανε ό,τι μπορούσε για να συμμαζέψει το χάλι που παρέλαβε και φυσικά παραιτήθηκε για τελείως τυπικούς λόγους, όπως ο ΙΔΙΟΣ παραδέχτηκε. Και αυτά είναι απλώς τα κλασσικά παραδείγματα που ξέρουμε όλοι. Η κοροϊδία και το θράσος τους είναι πλέον τόσο απροκάλυπτα που με τρελαίνει που υπάρχουν συμπολίτες που πιστεύουν ότι τελικά όλο το φταίξιμο πρέπει να πέσει στον σταθμάρχη και ότι η κυβέρνηση έχει καθαρά χεράκια. Και από την άλλην, έχουμε τους υποστηρικτές του Κασιδιάρη (άλλο σίχαμα) που στην πραγματικότητα απλά είναι Χρυσή Αυγή 2.0 αλλά κανείς δεν θέλει να το παραδεχτεί. Οι Έλληνες του Κασιδιάρη έχουν, φαίνεται, κάποια υπολογίσιμα ποσοστά, σαν να έχουμε πάλι ΧΑ στη Βουλή δηλαδή, καμία διαφορά για μένα. Το μέλλον για μένα διαγράφεται ζόφερο για μια ακόμη φορά. Άνετα βλέπω την ΝΔ να ξαναβγαίνει στις εκλογές, ειδικά τώρα που κάνανε αύξηση στον κατώτατο μισθό (τρελά λεφτά  :kakaka: ) και τη ΧΑ να ξαναμπαίνει στη Βουλή.

 

Καλά, βασικά νομίζω ότι απλά πρέπει να σταματήσω να μπαίνω στο twitter. Όχι ότι μπαίνω και συχνά, φάση μια φορά το διβδόμαδο, αλλά και αυτό πολύ κακό μου κάνει  :joyful:


8J90AKf.jpg

that's a dude!