Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#93196 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 29 September 2022 - 20:05

Τα φοιτητικά παρτακια μετρανε; ξανάρχισα να πηγαίνω και νιωθω περίεργα

Edited by GhostPrince, 29 September 2022 - 20:08.

フカフカ

#93197 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 September 2022 - 20:21

Ασε Hazuki, και τώρα μπαίνω και τρίτο έτος για να καταλάβεις. Περάσανε τα χρόνια  :cry5:


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93198 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 September 2022 - 21:04

Τα φοιτητικά παρτακια μετρανε; ξανάρχισα να πηγαίνω και νιωθω περίεργα

Εσύ κάτι δεν κάνεις, δεύτερη τρίτη τέταρτη σχολή διαολεμενε οβερ ατσιβερ.

Angel, θύμησε στον παππού τι σπουδάζεις, επίσης ποιο τρίτο έτος ρεεεε, αι κάερε από δω χάμο.
rsrGbGx.gif

#93199 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 September 2022 - 22:04

Πληροφορική σπουδάζω ο πικραμένος :')

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93200 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 September 2022 - 22:10

Ε πληροφορική που; Και γω πληροφορική λέω ότι τελείωσα αλλά στο τιι Λαμίας όχι στο ΕΚΠΑ. Μίλα σκουλήκι! ~ ινσερτ Θεοχάρη τζιφ
rsrGbGx.gif

#93201 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 September 2022 - 22:23

Δυστυχώς είμαι πράγματι στο ΕΚΠΑ, γι'αυτό έλεγα και τις προάλλες ότι θα πάω στην Ίριδα, του πανεπιστημίου είναι. Γενικά δεν τρελαίνομαι με τη σχολή, αλλά νταξει λογικά θα την βγάλουμε να φύγει από τη μέση :P

Μην σου πω ότι έχω σιχαθεί τον κώδικα τόσο πολύ που έχω διαλέξει κατεύθυνση Β (δίκτυα, τηλεπικοινωνιες κλπ) μόνο και μόνο για να γλιτώσω από αριθμητική ανάλυση και κώδικες αχαχαχ

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93202 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 29 September 2022 - 23:35

Εσύ κάτι δεν κάνεις, δεύτερη τρίτη τέταρτη σχολή διαολεμενε οβερ ατσιβερ.

Angel, θύμησε στον παππού τι σπουδάζεις, επίσης ποιο τρίτο έτος ρεεεε, αι κάερε από δω χάμο.

Ξεκιναμε πτυχιακη σιγα σιγά για το μεταπτυχιακό αϊ γκας. Αν δεν με παρουν για δασκαλο πουθενα μεχρι του χρόνου με βλεπω να πιανω κ διδακτορικό δεν ξέρω...φοιτητης μεχρι το τάφο

Edited by GhostPrince, 29 September 2022 - 23:36.

フカフカ

#93203 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 September 2022 - 23:40

Έχοντας κάνει το ίδιο ας πούμε λάθος (να διαλέξω δίκτυα) για περίπου ίδιους λόγους, αν και μου άρεσε ο προγραμματισμός βαριόμουν αυτό το trial and error (που να ξερα ότι και εκεί που πήγαινε τα ίδια θα ήταν απλά σε μικρότερο βαθμό), θα σου πρότεινα πολύ σοβαρά να μείνεις στον προγραμματισμό.

Σαν προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις όπου θες κι από όπου θες. Δικτυάς απαιτεί φυσική παρουσία για να συνδέεις τα μηχανήματα κλπ. Υπάρχει και το ενδιάμεσο αν σε ενδιαφέρει που είναι DevOps, γράφεις λιγότερο κώδικα με τον οποίο απλά κουρδίζεις cloud πλατφόρμες με συγκεκριμένα apis οπότε παίζει πολύ κοπι παστε. Το μειονέκτημα του DevOps είναι ότι είσαι πασπαρτου γράφεις λίγο κώδικα, δικτυάς και system administrator. Απαιτεί πολύ πιο ευρύ skillset.

Προγραμματιστής γενικά έχει καλύτερες απολαβές από όλους, μετά devops που έχει κάποιο ταβάνι σε αντίθεση με τους προγραμματιστές και τέλος ο καημένος ο δικτυάς που για να πιάσει σοβαρά λεφτά πρέπει να έχει πάρει καμιά δεκαριά certifications αξίας από 800 μέχρι 5k. Οκ κι ο DevOps θέλει certs αλλά τα κάνει απόσβεση πολύ πιο γρήγορα.

Τέλος μην το σκεφτείς καν να μείνεις εδώ ή αν μείνεις να δουλέψεις remote έξω. Εδώ τα λεφτά που παίζουν είναι από 800€ καθαρά σε entry θέση μέχρι 2500 για senior με standby που μπορεί και να μην πληρώνεται extra.
rsrGbGx.gif

#93204 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 30 September 2022 - 00:46

Νταξ, υπερβάλλω και λίγο, η αλήθεια είναι ότι η κατεύθυνση καθαυτή μού αρέσει περισσότερο, πχ τα δίκτυα ήταν το πρώτο μάθημα που είδα ότι όντως με ενδιέφερε γενικά, δεν την επέλεξα απλώς για να ξεφύγω από τα άλλα, αλλά ήταν ένα μεγάλο μπόνους στο μυαλό μου. Τώρα πια ο μοναδικός λόγος που θέλω το πτυχίο είναι για να το έχω και για να μπορώ να ζήσω δουλεύοντας στον τομέα μέχρι να πιάσω τα μονοπάτια που θέλω (game development ή γενικά συγγραφή σεναρίων για τέχνη). Δεν σκοπεύω να ζήσω για όλη μου τη ζωή από την πληροφορική δηλαδή, γι'αυτό δεν πολυμπήκα σε διαδικασία να δω τι μισθοί υπάρχουν για προγραμματιστές και δικτυάδες. Απλά (αν όλα πάνε καλά) θα χρησιμοποιήσω τις όποιες γνώσεις έχω λάβει για να εξελιχθώ προσωπικά στα μονοπάτια που θέλω.

 

Φαντάζομαι είναι αρκετά κυνική σκέψη, αλλά στην παρούσα φάση απλά θέλω να πάρω το πτυχίο, να φύγει από τη μέση.

 

Το να βγω έξω ή να δουλέψω remote δεν το συζητάω καν, το έχω ήδη αποδεχτεί ως πραγματικότητα. Είμαι γενικά με το ένα πόδι στο εξωτερικό, ουσιαστικά την επαγγελματική προοπτική περιμένω και την έχω κάνει ήδη.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93205 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 September 2022 - 07:36

Α ναι, θυμάμαι που το λεγες, τότε καλή πιτυχια στο gamedev. Ε το πτυχίο θα έρθει, χρωστάς τίποτα γιατί από ότι έχω ακούσει του ΕΚΠΑ η πληροφορική είναι πολύ χαρντκορ.
rsrGbGx.gif

#93206 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 30 September 2022 - 12:51

Η αλήθεια είναι ότι τα δύο πρώτα έτη κυρίως απείχα γιατί είχα προσωπικά ψυχολογικά προβλήματα, οπότε δεν είχα περάσει σχεδόν κανένα μαθημα, φάση μόνο ένα από κάθε εξάμηνο. Τώρα όμως έχω αρχίσει να γεμίζω τρύπες κλπ με moderate επιτυχία και ευελπιστώ να προλάβω να βγάλω τη σχολή πριν το ν+2.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93207 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 September 2022 - 14:47

Γιατί έχουν διώξει κανέναν με το ν+2 ειδικά στο ΕΚΠΑ έχω ακούσει πως αν παρακολουθείς έστω και λίγο σε αφήνουν. Από όσο ξέρω δεν είναι αυτόματη η διαδικασία και αν είναι να κόψουν κανένα είναι αν έχουν περάσει χρόνια και δεν δίνει σημεία ζωής.
rsrGbGx.gif

#93208 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 30 September 2022 - 15:07

Αν έχω καταλάβει καλά, ανανεώθηκε ο νόμος επί Κεραμέως το 2020 και είναι πολύ πιο αυστηρός. Εάν δεν έχεις ολοκληρώσει τις σπουδές σου σε 6 έτη (στην περίπτωση της φούρνιας μου, που ήμασταν νεοεισακτέοι), διαγράφεσαι. Δεν έχουν πει τίποτα που να δείχνει ότι είναι οκ αρκεί να ασχολείσαι. Μακάρι δηλαδή, αλλά δεν θα το ρίσκαρα, ούτε θα πόνταρα στην σίγουρη φασαρία που θα γίνει (ότ)αν αρχίσουν οι διαγραφές. 


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93209 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 September 2022 - 19:54

ΛοΛ μόλις διάβασα ότι αν αρνηθεί ο κοσμήτορας να διαγράψει όπως κάνανε παλιότερα θα τους κόβουν από το budget της σχολής.
Καμία λογική.-_+
rsrGbGx.gif

#93210 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 30 September 2022 - 20:46

Ισως πεφτουν διαγραφές στους πιο νεοεισαχθεους, γτ οι παλιοι μια χαρα γιολαρουν 8-10ετιες και με νεα εκδοση πασου λογικα αφου ληγουν κι αυτά. Για γελια ειμαστε, ολοι οι νομοι εχουν τις τρυπες τους εξάλλου. Έτυχε να ειμαι επιτηρητής σε καποια μαθηματα σχολη σαυτη την εξεταστική, μια χαρα κυκλοφορούν ακομα οι "αιωνιοι"..εχουμε ακομα μελλον μεχρι να γινει συστημα να τελειώνουν ολοι στα 6χρονια μαξ.

Αλλα αυτό μας μάρανε, εδω με τις νέες διαταξεις και συστήματα πανελληνίων κοντευουν να κλεισουν σχολες γιατι δεν μπορει να μπει ο κοσμος με τις περίεργες βασεις κ αλλα τρολλ

Edited by GhostPrince, 30 September 2022 - 20:48.

フカフカ