Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#91741 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 25 May 2021 - 21:58

Μα για τον Χατζηδάκη τον σούπερμαν τα τετράωρα δεν υπάρχουν. Επαναστατικό νομοσχέδιο μετά και ευρωπαϊκή πρωτοπορία σου πετάνε και φτάνεις σε σημείο να πιστεύεις πως ή εσύ τρελάθηκες ή οι άλλοι που τα ακούνε αυτά και χτυπάνε παλαμάκια έχουν κάψει καμία φλάντζα. 



#91742 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 26 May 2021 - 08:00

Χαχαχαχαχαχαχα ρε σε ποια γαλέρα πήγες, ακού εκεί δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος των εισφορών της full time. Αυτά επειδή ο Χατζηδάκης έλεγε ότι αν θέλεις 10 ώρες.

Ήταν η πιο lame δικαιολογία που έχω ακούσει, ρε 'συ. Σε λίγο θα μας πουν "δεν βγαίνω φίλε, αν θες δουλειά πλήρωσέ μου τον μισθό σου" :kakaka:

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι μεσαίες επιχειρήσεις (όπως αυτή που πήγα) είναι οι χειρότερες, γιατί οι εργοδότες έχουν σηκώσει ψηλά τον αμανέ. Θέλουν να έχουν μεγιστοποιημένα κέρδη πάση θυσία και συνήθως είναι η δεύτερη γενιά, που κληρονόμησε την επιχείρηση, και μεγάλωσε μέσα στα λεφτά.

Στις μικρότερες επιχειρήσεις οι εργοδότες δεν είναι τόσο άπληστοι, γιατί κι εκείνοι συνήθως ήταν μεροκαματιάρηδες άνθρωποι, ενώ στις μεγαλύτερες επιχειρήσεις η πρόσληψη ενός εργαζόμενου θεωρείται περισσότερο επένδυση, παρά κόστος.

Αλλά οι περισσότεροι βρίσκουν και τα κάνουν, επειδή βλέπουν ότι οι εργαζόμενοι ανέχονται αυτές τις νοσηρες πρακτικές, ειδάλλως θα είναι άνεργοι. Δυστυχώς, πάρα πολλοί άνθρωποι αφήνουν να τους εκμεταλλεύονται.

#91743 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 26 May 2021 - 08:45

Σήμερα πήγα σε συνέντευξη κι έδωσα σιχτιρι στον εργοδότη, γιατί ήθελε να με δηλώνει part-time και να δουλεύω "8 έως 10 ώρες, ανάλογα με τον φόρτο". Όταν διεκδίκησα τα νόμιμα, μου είπε το ανεκδιηγητο "η επιχείρηση δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος των εισφορών της full-time απασχόλησης"...

Απλώς τον έβρισα και σηκώθηκα κι έφυγα.

δώσε λίγο παραπάνω λεπτομέριες για τη βρισιά ρε φίλε, τι του είπες συγκεκριμένα; :D



#91744 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 26 May 2021 - 11:38

δώσε λίγο παραπάνω λεπτομέριες για τη βρισιά ρε φίλε, τι του είπες συγκεκριμένα; :D

Background:
Πήγα για συνέντευξη για δουλειά γραφείου σε μία σχετικά μεγάλη, για τον τόπο, εταιρία, που είναι αρκετά γνωστή στην τοπική κοινωνία. Ο τύπος που είναι ένας εκ των ιδιοκτητών, απ' ο,τι κατάλαβα από την φάτσα του, θέλει να τους έχει τους εργαζόμενους ψαρωμενους, να μην βγάζουν κιχ. Σκέψου ότι η γραμματέας που είχε από δίπλα τον σιγονταρε, λέγοντας ότι "η επιχείρηση ήδη κάνει την υπέρβαση προσφέροντας αυτή την θέση εργασίας" (είναι επιδοτούμενη από ΟΑΕΔ -->ζητούσε ενεργή κάρτα ανεργίας).

Οι βρισιές ειπώθηκαν σε διπλωματική διάλεκτο. Του είπα ότι:
-->οικτίρω την επιχείρησή του που έχει επικεφαλής έναν άνθρωπο που σκέφτεται μόνο το δικό του οικονομικό συμφέρον και όχι την εξέλιξη των εργαζομένων του και, επομένως, της ίδιας του της επιχείρησης.
-->χαίρομαι που έγιναν γνωστές οι προθέσεις του εκ των προτέρων, γιατί εγώ δεν θέλω να συνεργάζομαι με άπληστους ανθρώπους.
-->δεν μπορεί να υποστηρίζει ξεδιάντροπα ότι οι εργαζόμενοι της επιχείρησης αποτελούν κόστος, όταν αυτοί είναι που παράγουν το έργο της επιχείρησης.

Κοινώς:
"Άσε μας ρε μαλακα, που έχεις πιάσει την καρέκλα του μανατζαραίου και νομίζεις ότι κάτι είσαι, ενώ το μόνο που σε νοιάζει είναι τα λεφτά και η πάρτη σου!"
"Ευτυχώς κατάλαβα τι κουμάσι είσαι, γιατί άνθρωποι σαν εσένα δεν αξίζουν ούτε το φτύσιμό μου στην μάπα τους με τέτοια μυαλά που κουβαλάνε!"
"Το μαγαζάκι σου το κρατάνε όλοι αυτοί που δουλεύουν εδώ. Eσύ είσαι ένα τίποτα χωρίς αυτούς!".
:kakaka:

ΥΓ. Τα bullets ειπώθηκαν έτσι ακριβώς. Οι κοινές εκφράσεις που εσωκλειονται σε εισαγωγικά είναι η ελεύθερη μετάφραση, αν επέλεγα να τον βρίσω με γλώσσα του λιμανιού :hahaha:

#91745 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 26 May 2021 - 12:54

Η διαφορά των μεγάλων επιχειρήσεων με τις μικρομεσαίες είναι ότι στις μεγάλες επιχειρήσεις δυσκολεύονται να μην τηρούν ωράρια γιατί πέφτουν καρφωτές στο ΣΕΠΕ και δεν ξέρουν ποιός έριξε την καρφωτή γιατί έχουν πολλούς υπαλλήλους. Δεύτερον λόγω των μεγάλων κερδών μπορούν να δίνουν κάτι παραπάνω στους εργαζόμενους και πάλι να έχουν κέρδος από την υπεραξία τους ενώ η μικρομεσαία ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα για να μεγιστοποιήσει κέρδη πρέπει να δίνει τα λιγότερα που μπορεί στους εργαζόμενους.

 

Ελάχιστες είναι οι θέσεις που θεωρούνται επένδυση και πληρώνονται, όλοι οι υπόλοιποι είμαστε απολύτως αναλώσιμοι και αρκετά απελπισμένοι για να το ανεχόμαστε.


xbJ3b2w.jpeg


#91746 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 28 May 2021 - 08:59

Ήταν η πιο lame δικαιολογία που έχω ακούσει, ρε 'συ. Σε λίγο θα μας πουν "δεν βγαίνω φίλε, αν θες δουλειά πλήρωσέ μου τον μισθό σου" :kakaka:

Αν είναι να σε πληρώνω τότε γιατί να μην σου αγοράσω την εταιρεία as well και να την κάνω επικερδέστατη ;)

Εξάλλου εφόσον χάνεις ένα Buyout αυτής σε γλιτώνει από την χασούρα.

Βασικά πρακτικά αυτό δεν κάνουν τα franshize; Πας εθελοντικά να εργάζεσε και πληρώνεις από πάνω.
Πχ. στα McDonalds απλά ένα εστιατόριο νοικιάζει το brand και την άδεια για να πουλά του product.

 

 

In the meantime γιατί να πλακώνομαι στο insomnia και να ανοίγω καυγάδες;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763179-routerhak-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF-tool-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF-router-%CF%83%CE%BF%CF%85/?do=findComment&comment=58647663

 

Απλά είμαι τραγελαφικός. Και έχει ένα δίκιο ο Daniel I admit that, but in the end of the day so what;


Edited by pc_magas, 28 May 2021 - 19:31.


#91747 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 May 2021 - 12:36

Γλυκό μου πισί, μην μου στεναχωριέσαι. Και τί πειράζει που του αντέγραψες την ιδέα χωρίς να τον ρωτήσεις καν, καπιταλισμό έχουμε, ο καθένας για την πάρτη του, έλα σώπα, η μαμά mono είναι εδώ ~αγκαλίτσα~


xbJ3b2w.jpeg


#91748 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 May 2021 - 13:03

Γλυκό μου πισί, μην μου στεναχωριέσαι. Και τί πειράζει που του αντέγραψες την ιδέα χωρίς να τον ρωτήσεις καν, καπιταλισμό έχουμε, ο καθένας για την πάρτη του, έλα σώπα, η μαμά mono είναι εδώ ~αγκαλίτσα~

W8 όντως τον αδίκησα.



#91749 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 29 May 2021 - 13:03

Η ιστορία του Akihito μου θυμίζει ένα άρθρο που διάβασα τις προάλλες το οποίο έλεγε ότι από τότε που άνοιξαν τα μαγαζιά νωρίτερα τον Μάιο, οι ιδιοκτήτες εστίασης δυσκολεύονται πάρα πολύ να βρουν σερβιτόρους. Κανείς, μα κανείς όμως, δεν πάει και έχουν τρομερό πρόβλημα.

 

Το πιο αστείο;

 

Κατηγορούσαν το επίδομα covid για αυτό...



#91750 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 29 May 2021 - 14:50

Η ιστορία του Akihito μου θυμίζει ένα άρθρο που διάβασα τις προάλλες το οποίο έλεγε ότι από τότε που άνοιξαν τα μαγαζιά νωρίτερα τον Μάιο, οι ιδιοκτήτες εστίασης δυσκολεύονται πάρα πολύ να βρουν σερβιτόρους. Κανείς, μα κανείς όμως, δεν πάει και έχουν τρομερό πρόβλημα.

Το πιο αστείο;

Κατηγορούσαν το επίδομα covid για αυτό...

Οι εταιρίες εστίασης είχαν μάθει τόσα χρόνια στην ανέχεια των εργαζομένων τους, με απλήρωτες υπερωρίες και υποδηλωμένη εργασία.

Εννοείται ότι κανένας νοήμων άνθρωπος δεν θα αφήσει τα 540€ +25 ένσημα/μήνα του κράτους, για να πάει σερβιτόρος σε έναν εργοδότη που θα τον βρίζει όλη μέρα, έχοντάς τον με τα ίδια λεφτά για 12ωρα και με 5 ένσημα τον μήνα...

#91751 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 May 2021 - 15:57

Τελικά ψωμί και αλάτι με το @DanielRGR τα βρήκαμε.
Άλλη φορά θα κοιτώ καλύτερα την οδηγία της ΕΕ πέρι reverse engineering.



#91752 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 30 May 2021 - 22:02

Σήμερα βρήκα ένα (φαίνεται γνωστό) κανάλι με Αμερικάνικη προπαγάνδα, τρομερά φανερή.

 

https://www.youtube.com/channel/UCZWlSUNDvCCS1hBiXV0zKcA

 

Είναι σχεδόν σοκαριστικό το λέβελ της αηδίας που εκπνέει. Έχει και σειρά στο youtube kids με ταξίδια στο χρόνο και ταυτόχρονα δεξιά προπαγάνδα! This is what we've come to, boys  :riiight:


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#91753 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 31 May 2021 - 08:00

Έλα μωρέ το PragerU είναι γνωστοί τρόμπες. Βάλε εκεί λίγο τον Shaun να τους ξεφτυλίζει να έρθεις στα ίσα σου :P


xbJ3b2w.jpeg


#91754 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 31 May 2021 - 09:58

Είχα δει αρκετό Prager κάποτε. Είχα legitimate ενδιαφέρον για το πώς απαντάνε στα ερωτήματα που θέτουν, και το τι επιχειρήματα μπορεί να κατσκευάσουν για να υποστηρίξουν τις πιο αδιανόητες απόψεις. Κάθε φορά η πραγματικότητα με ξεπερνούσε. Νομίζω ότι το "Why is Modern Art so Bad" το τερμάτισε για μένα, και λέει πολλά για το πόσο ριζωμένη είναι η υπερσυντηρητική σκέψη στο μυαλό μεγάλου μέρους της κοινωνίας παγκοσμίως, πώς εκμεταλλεύονται απόψεις με λαϊκό έρεισμα για να υποστηρίξουν μια ιδεολογία που κρύβεται πίσω από μια ψευδαίσθηση φιλοσοφικής αντικειμενικότητας.

 

Ακόμα καλύτερα ήταν κάτι βίντεο για το κάπνισμα και το vaping, οπού λόγω sponsorship με κάποια εταιρία διαφήμιζαν απροκάλυπτα το vaping μέσα από υποτιθέμενες επιστημονικές αναλύσεις. Είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν γενικά, είναι αρκετά απολαυστικοί μέχρι να γίνουν εντελώς προβλέψιμοι.


Edited by Kamui, 31 May 2021 - 12:38.

O6rrvsU.jpg


#91755 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 31 May 2021 - 10:34

O Three Arrows έχει επίσης ένα πολύ καλό βίντεο απαντήση σε βίντεο του PragerU.

 

Έλα μωρέ το PragerU είναι γνωστοί τρόμπες. Βάλε εκεί λίγο τον Shaun να τους ξεφτυλίζει να έρθεις στα ίσα σου :P

Tα takedowns του PragerU είναι οι μόνες φορές που έχω ακούσει τον Shaun να σπάει το "poker face "και να χάνει την υπομονή του σε βίντεο, που λέει πολλά δεδομένου με τι θέματα ασχολείται συνήθως.

 

Πάντως το PragerU έχει γίνει meme πλέον γενικά. Κανείς δεν το παίρνει στα σοβαρά, όπως θα έπρεπε από την αρχή. Είναι στην κυριολεξία ένα κανάλι με καρικατούρες "συντηρητικών" απόψεων.