Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#91726 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 May 2021 - 03:07

Σμρα από το πρωί ένιωθα σαν κομάρες και ατονία. Τώρα νιώθω κλτρα. Λογικά από αύριο θα είμαι back to normal. Τπτ το ανησυχητικό δηλαδή.

Α, εντξ ν μν ανσχμ.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#91727 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 20 May 2021 - 04:01

Πήγα σχετικά πρόσφατα στρατό και η ειδικότητά μου σαν οδηγός μου επέτρεψε μια πολύ περίεργη πορεία και με άφησε να δω σχεδόν όλα τα επίπεδά του, από τους επαρχιώτες ΕΠΟΠάδες Επιλοχίες μέχρι τους Υποστράτηγους στο ΓΕΣ. Κάποια πράγματα που είδα μου έκαναν εντύπωση, σε κάποια λίγα πράγματα κατάλαβα ότι η εντύπωση που είχα πριν δω τι γίνεται ήταν λάθος, ειδικά όσο αφορά τα πολύ μεγάλα κλιμάκια της ιεραρχίας, αλλά γενικά απλώς ήταν εννιά μήνες αλλεπάλληλων δωδεκάωρων δουλειάς με λίγο ύπνο, πολύ λίγη ξεκούραση και πάρα πολύ άγχος. Όσο πιο κοντά "ερχόμουν" στην Αθήνα τόσο χειρότερα γινόντουσαν τα πράγματα, που έχει υπερβολικά πολύ λογική αν το σκεφτείς λίγο.

 

Όσο αφορά την θητεία, όσο πιο σύντομα καταλάβεις ότι δεν είναι τίποτα άλλο από εννιά μήνες "υποχρεωτική" αμισθί εργασία για τον Ελληνικό Στρατό, τόσο το καλύτερο. Όσοι μπορούν να πάρουν Ι5 ή να τον αποφύγουν, ας το κάνουν, τον χρόνο τους θα γλιτώσουν.

 

Αν θέλει ο ελληνικός στρατός αρκετό πλήθος κόσμου ώστε να διατηρήσει την ξεχειλωμένη ιεραρχία (γιατί περί αυτού πρόκειται), ας αρχίσει να πληρώνει.


Edited by Osama Bin Laden, 20 May 2021 - 04:09.


#91728 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 20 May 2021 - 11:08

Δεν ειδα την "τρoυπα" και εγραψα στο αλλο thread για το θανατο του Miura , θα μπορουσε να ηταν σε πολυ χειροτερο clifhanger βεβαια
 

RIP

 

Μας εκανε το μεγαλυτερο hiatus που θα μπορουσε να μας κανει

 

 

Έχει 2 slots και στο site γράφει αυτούς τους συνδυασμούς στα configurations:

16 GB DDR4-2400 SDRAM (8 GB x 2)
8 GB DDR4-2400 SDRAM (8 GB x 1)
8 GB DDR4-2400 SDRAM (4 GB x 2)
8 GB DDR4-1866 SDRAM (8 GB x 1)
4 GB DDR4-2400 SDRAM (4 GB x 1)
4 GB DDR4-1866 SDRAM (4 GB x 1)
 
Από ότι καταλαβαίνω, λέει "not accesible/not upgradeable" γιατί το laptop είναι από παντού σφραγισμένο και πρέπει να το ανοίξεις για να βάλεις μνήμη RAM (δεν έχει "παραθυράκια" για τις RAM και τον σκληρό δίσκο, όπως τα περισσότερα laptop). Είδα βιντεάκια στο youtube, που δείχνουν το λύσιμο και το πώς είναι μέσα το laptop.
Το θέμα μου τώρα είναι, αν θα πάρω 8 GB DDR4-2400 RAM θα παίζει στο laptop; Κι αν ναι, θα μπορεί να παίξει μαζί με την 4 GB DDR4-1866 που ήδη έχει μέσα; (μάλλον όχι)

 

 

Γενικα το καλυτερο ειναι να λυσεις το λαπτοπ να δεις τι εχει μεσα και να παρεις μια ιδια στο μαγαζι ετσι το καναμε για να μην εχουμε επιστροφες κλπ κλπ , επισης υπαρχει παντα η περιπτωση να μην εχεις καν ramslot να ειναι κολημενα τα τσιπακια της μνημης πανω στη μητρικη , οποτε αντιο upgrade

 

Δεν το αναβάθμισες σε Injection το εργαλείο; Το καρμπυρατέρ έχει 1.000.000 μικρά κομμάτια που μπορεί να χαλάσουν.

Αν όχι τότε ίσως μια δισκογραφία των tool να το ξεμπουκώσει.

 

(Τέτοια ανέκδοτα ο SubZer0 μου τα λέει)

H αληθεια ειναι πως το εχω σκεφτει αλλα ειναι πολυ περισοτερη δουλεια απο το να επισκευασω σωστα το καρμπυρατερ, πρεπει να βρω τα σωστα σωματα ψεκασμου , να δω που θα βαλω τους εξτρα αισθητηρες , πχ το καρμπυρατερ εχει μονο αισθητηρα θεσης στροφαλου και tps , εδω περα θα χρειαζοταν δουλεια μηχανουργειου και σχεδιασμος για να χωρεσουν MAP θεσης εκεντρεφορων αισθητηρας λ και αλλα τετοια καλουδια, + μετα να βρεθει καποιος που να κατσει να προγραματισει σωστα στο δυναμομετρο την ecu .

Ισως να το κανω σα project οταν δε θα βρισκω πλεον καθολου ανταλακτικα.
 

Εχει ξαναγινει παντως το χει κανει με επιτυχια ενας με zzr1100 με πραγματα απο hayabusa

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156481


Edited by Nikolai_Karapetsov, 20 May 2021 - 14:02.


#91729 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 May 2021 - 14:14

Μετέφερα όλα τα σχετικά posts για τον Miura στο Berserk thread να μην ποστάρουμε σε δύο θέματα.


rsrGbGx.gif

#91730 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 May 2021 - 22:00

Question:

Πιστεύετε πως ένα χειροποίητο ρούχο θα είναι το καλύτερο δώρο για την αδερφή σας;

 

Έχω ένα σχέδιο στο μυαλό μου για μια φούστα και σκεύτομαι να την φτιάξω.

 

Σκεύτομαι να είναι του στύλ Pencil Skirt με false cut και πλαινό σχίσιμο αλλά στο σχίσιμο να το καλύπτω με διαφορετικό ύφασμα και διάκοσμο.

Και ψάχνω λευκό Denim έχετε ιδέα για μαγαζιά;


Edited by pc_magas, 20 May 2021 - 22:02.


#91731 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 21 May 2021 - 21:23

εγω αρκετες φορες κανω δωρο τον μητσοτακη τυπομενο σε μπλουζακι να λεει χρονια πολλα



#91732 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 21 May 2021 - 23:00

εγω αρκετες φορες κανω δωρο τον μητσοτακη τυπομενο σε μπλουζακι να λεει χρονια πολλα

Youtube Video

 

Omae wa mou shindeiru.

 

On the other hand:

Για την φούστα που σκεύτομαι αξίζει ποπλίνα σαν ύφασμα. Ψάχνω κάτι σε λευκό Denim καλοκαιρινό.



#91733 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 22 May 2021 - 00:59

Hazuki και Karapetsov, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα σας κρατώ ενήμερους :D

 

Όσο για τον στρατό, παίζει να είμαι ο μόνος που δεν βάρεσε φρίκες στη θητεία του. Λογικά επειδή είχαν πάει ήδη τα αδέρφια μου, γνώριζα ακριβώς τι πρέπει να περιμένω από τα στελέχη και τους φαντάρους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα δεν ήταν η ανικανότητα των στελεχών (αυτή την θεωρούσα δεδομένη), αλλά η σαπίλα των φαντάρων, που ήταν όλοι σπουδαγμένα παιδιά, αλλά ο τρόπος σκέψης τους ήταν για τα σκουπίδια. Κουτσομπολιό, ωφελιμισμός, κατηγορίες από κακομαθημένα παιδάκια, που δεν ξέρουν καν τι συμβαίνει πέρα από τη μύτη τους.

 

Κατά τα άλλα, πάντως, εγώ μια χαρά πέρα ως ένας κοινωνικός άνθρωπος. Γνώρισα πολύ κόσμο, που διατηρούμε ακόμη φιλικές σχέσεις, και μπόρεσα να γνωρίσω πολλά όμορφα μέρη, στα διάφορα φυλάκια και τα στρατόπεδα που πήγα.

 

Βέβαια, είμαι της γνώμης ότι είναι προτιμότερο ένα τρίμηνο σοβαρής στρατιωτικής εκπαίδευσης, παρά 1 μήνας εκπαίδευση και 8 μήνες κωλοβάρεμα και ξύσιμο :P



#91734 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 22 May 2021 - 10:18

 
On the other hand:

Για την φούστα που σκεύτομαι αξίζει ποπλίνα σαν ύφασμα. Ψάχνω κάτι σε λευκό Denim καλοκαιρινό.


Καλύτερα να της γράψεις καμία κάρτα γιατί όχι μόνο θες ακριβά υφάσματα αλλά και καλή μηχανή να τα ράψεις. Το ντενιμ ειδικά είναι είναι σκληρό ύφασμα και δεν παίζει να το ράψεις απλά.
Επίσης επειδή είναι pencil δεν σημαίνει πως δεν θέλει να βγάλεις πατρόν και να πάρεις και σωστά μέτρα.

I mean... you can try αλλά η μπλούζα με τον Κούλη καλύτερη επένδυση ακούγεται.
(Πω και μόνο που το έγραψα αυτό το μυαλό κόλλησε ένα δευτερόλεπτο)

#91735 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 22 May 2021 - 16:08

Καλύτερα να της γράψεις καμία κάρτα γιατί όχι μόνο θες ακριβά υφάσματα αλλά και καλή μηχανή να τα ράψεις. Το ντενιμ ειδικά είναι είναι σκληρό ύφασμα και δεν παίζει να το ράψεις απλά.
Επίσης επειδή είναι pencil δεν σημαίνει πως δεν θέλει να βγάλεις πατρόν και να πάρεις και σωστά μέτρα.

I mean... you can try αλλά η μπλούζα με τον Κούλη καλύτερη επένδυση ακούγεται.
(Πω και μόνο που το έγραψα αυτό το μυαλό κόλλησε ένα δευτερόλεπτο)

Ραπτομηχανή έχω μιαα Silvercrest SNM 33 B1, αλλά μπορώ να παίξω plan b παίρνω μια έτοιμη και την κάνω modify:

https://www.skroutz.gr/s/21211309/VILA-Commit-Perlum-Denim-Skirt.html?from=catspan

 

Εξάλλου το διαφορετικό είναι ο διάκοσμος και τα πλαϊνά σχισίματα. Βάση του mockup της φούστας είναι το:

https://drive.google.com/file/d/1GBSOhzWqXJ52QI6Jj-EgdiQm9rt8zWEa/view?usp=sharing

 

Η δυσκολία του ότι το θέλω να κάνω έκπληξη και η μεζούρα θα το χαλάσει. Καμιά ιδέα πως μπορώ να πάρω μέτρα ή να κάνω μια εκτίμηση;


Edited by pc_magas, 22 May 2021 - 18:23.


#91736 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 25 May 2021 - 08:33

Δε ξέρω που να το ποστάρω οπότε το κάνω εδώ:


To Metal Armor Dragonar ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ολοκληρώθηκε απο τους mSubs και υπάρχει στο anidex.

Μέχρι τώρα η μόνη άλλη release ήταν με τρισάθλια engrish μετάφραση, οπότε βούρ.

Μη δίνετε σημασία στη βαθμολογία, αν είσαστε mecha fans είναι must watch, το λιγότερο για ιστορικούς λόγους (αρχικά προοριζόταν για successor στο Gundam (πρίν βγάλουν ένα κάρο non universal century spinoffs)

Σκηνοθέτης δε είναι ο σκηνοθέτης του Vifam και 8th MS Team και συν-σκηνοθέτης του Fang of the sun Dougram (μεταξύ άλλων), Takeyuki Kanda (Δυστυχώς μας άφησε το 1996)

Mechanical designs από τον Kunio Okawara, (ΟΛΑ ΤΑ MECHA SERIES EVER)


Edited by MoRmEnGiL, 25 May 2021 - 08:34.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#91737 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 25 May 2021 - 09:24

χρειάζομαι βοηθεια για κάτι. βασικα την γνωμη του θελω για ενα προβλημα που εχω.

 

οποιος θελει ας μου στειλει pm.


wdasa.png


#91738 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 25 May 2021 - 21:31

Σήμερα πήγα σε συνέντευξη κι έδωσα σιχτιρι στον εργοδότη, γιατί ήθελε να με δηλώνει part-time και να δουλεύω "8 έως 10 ώρες, ανάλογα με τον φόρτο". Όταν διεκδίκησα τα νόμιμα, μου είπε το ανεκδιηγητο "η επιχείρηση δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος των εισφορών της full-time απασχόλησης"...

Απλώς τον έβρισα και σηκώθηκα κι έφυγα.

#91739 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 May 2021 - 21:44

Χαχαχαχαχαχαχα ρε σε ποια γαλέρα πήγες, ακού εκεί δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος των εισφορών της full time. Αυτά επειδή ο Χατζηδάκης έλεγε ότι αν θέλεις 10 ώρες.


rsrGbGx.gif

#91740 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 25 May 2021 - 21:55

Θελω να μοιραστω κτ πολυ σημαντικο μαζι σας

ΠΕΙΝΑΩ
 

Αυτο.