Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#91426 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 04 March 2021 - 20:50

Αν ακούσουμε κάποιον να έχει καλέσει κόσμο στο σπίτι του αμέσως κάνουμε καταγγελία στο 100. Ζητάμε να αυξήσουν τα πρόστιμα από 300 σε 800 ευρώ.

chalenge accepted

 

 

εψησα σε σπιτι αλλου

 

in other news παιζει να χρωσταω σε προστιμα της τροχαιας 1-1,5κ ευρω



#91427 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 04 March 2021 - 21:20

https://www.iefimerida.gr/ellada/lockdown-soyper-market-trapezes-oria-toy-dimoy-sas

 

Τελικά είχα δίκιο. Την απόσταση δεν την μετράνε σε ευθεία γραμμή (δηλαδή σαν την ακτίνα κύκλου με κέντρο τη διεύθυνση κατοικίας), αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη και τα ζιγκ-ζαγκ λόγω στενών.

 

Κλαίω απ' το γέλιο.



#91428 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 04 March 2021 - 21:29

Το μάζεψαν αυτό το μέτρο περί δύο χιλιομέτρων απόσταση (αναρωτιέμαι γιατί :canthelp:, ήταν τόσο λογικό μέτρο /s), αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι μας κοροιδεύουν καταμουτρα.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#91429 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 04 March 2021 - 21:30

Σήμερα δεν ανακοινώθηκε; Το ακύρωσαν την ίδια μέρα;



#91430 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 March 2021 - 22:30

Έλα ρε πως κάνσ έτσι, δεν είναι η 1η φορά, να θυμίσω την επιτυχημένη εφαρμογή της απαγόρευσης του take out για 8 ώρες.

Καραπετσοβ τα συγχαρητήρια μου.
rsrGbGx.gif

#91431 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 05 March 2021 - 06:06

Λολ που θα εμπιστευτώ μία κυβέρνηση που με κοροϊδεύει μέσα στη μούρη μου. Εννοείται ότι κανείς δεν νοιάζεται πλέον για τα μέτρα διότι τα lockdown έχουν νόημα μόνο ως προσωρινά μέτρα για να ενισχυθεί η δημόσια υγεία και να γίνουν προσαρμογές σε εργασιακούς χώρους κλπ. Δεν έγινε απολύτως τίποτα από όσα έπρεπε να γίνουν, το καλοκαίρι ανοίξαμε τα σύνορα χωρίς τεστ τριαλαρί τριαλαρό, η οικονομία καταστράφηκε και απλά έχουμε μείνει φυλακισμένοι στα σπίτια μας ενώ αυτοί ψηφίζουν το ένα νομοσχέδιο μετά το άλλο και η καταστολή έχει φτάσει στο κόκκινο. Α και για να μην ξεχνιόμαστε πρώτος απεργός πείνας που θα πεθάνει στην Ευρώπη σε 40 χρόνια. Πάντα μπροστά η Ελλαδάρα.

 

Επομένως για να ανακεφαλαιώσω. Σκατά στον Μητσοτάκη και το σόι του, σκατά στους μπάτσους, σκατά στη δημοκρατία τους, δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

 

Συμφωνώ με όλα εκτός από αυτό με τον Κουφοντίνα. Αν ένας κατά συρροή δολοφόνος/τρομοκράτης/κακοποιός ξεκινήσει απεργία πείνας σημαίνει ότι η εκάστοτε κυβέρνηση θα πρέπει να του κάνει τα χατίρια; Ήρεμα ρωτάω...


Edited by ge0__, 05 March 2021 - 06:07.


#91432 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 March 2021 - 09:30

Youtube Video

 

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι στο 27 και κάτι. Το σχετικό κομμάτι της εκπομπής ξεκινάει στο 23:48. Καλά αν θες δες το και όλο. :gotit:


rsrGbGx.gif

#91433 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 March 2021 - 09:43

Δε με νοιάζουν ούτε οι Κουφοντινες, ούτε οι Λιγνάδιδες.

Χθες ένα παιδί μαθητής της Ειδικής Αγωγής, με προβλήματα υγείας λόγω βαρους, κατέληξε λόγω κορωνοιου. Τον είχα και μαθητή και κάναμε και έρανο για την οικογένεια του.

Με την εμμονή της κυβέρνησης να έχει αυτά τα σχολεία ανοιχτά για όλο το διάστημα της καραντίνας.

Εννοείται πως θα παραλειφθεί τελείως από τα γνωστά μμε.

#91434 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 March 2021 - 10:08

Δε με νοιάζουν ούτε οι Κουφοντινες, ούτε οι Λιγνάδιδες.

Χθες ένα παιδί μαθητής της Ειδικής Αγωγής, με προβλήματα υγείας λόγω βαρους, κατέληξε λόγω κορωνοιου. Τον είχα και μαθητή και κάναμε και έρανο για την οικογένεια του.

Με την εμμονή της κυβέρνησης να έχει αυτά τα σχολεία ανοιχτά για όλο το διάστημα της καραντίνας.

Εννοείται πως θα παραλειφθεί τελείως από τα γνωστά μμε.

 

Μάϊστα, ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ!  :roar:


rsrGbGx.gif

#91435 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 05 March 2021 - 12:09

Συμφωνώ με όλα εκτός από αυτό με τον Κουφοντίνα. Αν ένας κατά συρροή δολοφόνος/τρομοκράτης/κακοποιός ξεκινήσει απεργία πείνας σημαίνει ότι η εκάστοτε κυβέρνηση θα πρέπει να του κάνει τα χατίρια; Ήρεμα ρωτάω...

Ένας κρατούμενος έχει δικαιώματα και αυτά δεν πρέπει να παραβιάζονται. Η κυβέρνηση έχει παραβιάσει τα δικαιώματα του Κουφοντίνα. Δεν κάνει απεργία πείνας για τις τυρόπιτες στο κυλικείο. Η απεργία πείνας είναι διεθνώς αναγνωρισμένη ως τρόπος διαμαρτυρίας κρατούμενων και για να είναι φυλακή μάντεψε για κάτι θα έχουν καταδικαστεί. Επομένως ήρεμα απαντάω δεν είναι θέμα "χατηριού" είναι θέμα παραβίασης δικαιωμάτων και είναι θέμα του τί κράτος και τί κοινωνία θέλουμε ως πολίτες.


xbJ3b2w.jpeg


#91436 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 05 March 2021 - 15:08

Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως είναι ποιο δικαίωμά του έχουν παραβιάσει. Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη έρευνα, όμως εάν θυμάμαι καλά, ο Κουφοντίνας είχε ζητήσει ο ίδιος να μεταφερθεί στις αγροτικές φυλακές από τον Κορυδαλλό, το οποίο και έγινε. Γιατί ζητά τώρα να επιστρέψει στον Κορυδαλλό και ταυτόχρονα μιλάει για κατάχρηση της μεταφοράς του με πολιτικές σκοπιμότητες? Ποτέ δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς αναφέρεται.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#91437 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 05 March 2021 - 15:41

Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως είναι ποιο δικαίωμά του έχουν παραβιάσει. Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη έρευνα, όμως εάν θυμάμαι καλά, ο Κουφοντίνας είχε ζητήσει ο ίδιος να μεταφερθεί στις αγροτικές φυλακές από τον Κορυδαλλό, το οποίο και έγινε. Γιατί ζητά τώρα να επιστρέψει στον Κορυδαλλό και ταυτόχρονα μιλάει για κατάχρηση της μεταφοράς του με πολιτικές σκοπιμότητες? Ποτέ δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς αναφέρεται.

 

Κοίτα, δεν θέλω να το πάρεις προσωπικά γιατί ειλικρινά δεν στο λέω με κακία αλλά υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα εδώ και βδομάδες με δηλώσεις δικηγόρων και διεθνών οργανισμών.

 

Εμπάσει περιπτώσει δεν είμαι της σχολής "its not my job to educate you" οπότε θα σου πω αυτά που εκτιμώ κατά τις νομικές μου γνώσεις και σύμφωνα με τις δηλώσεις της δικηγόρου του και με τις επίσημες τοποθετήσεις της κυβέρνησης.

 

Το καλοκαίρι ψηφίστηκε ένας φωτογραφικός νόμος, ο οποίος μάλιστα ανεπίσημα κυκλοφορούσε ως νόμος "Κουφοντίνα" ο οποίος προέβλεπε ότι ο Κουφοντίνας από τις αγροτικές φυλακές στις οποίες είχε μεταχθεί σύμφωνα με το νόμο όπως ίσχυε θα έπρεπε να μεταχθεί ξανά στις φυλακές Κορυδαλλού. Το προσπερνάμε αυτό αν είναι δίκαιο και ηθικό κλπ μεγάλη συζήτηση. Το Δεκέμβριο πριν τα Χριστούγεννα τον μετήγαγαν στις φυλακές Δομοκού παρά το νόμο τον οποίο οι ίδιοι ψήφισαν αρνούμενοι να του δώσουν όπως ορίζει ο νόμος την απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής Μεταγωγών (ΚΕΜ) κάτι για το οποίο αποφάνθηκε και ο Συνήγορος του Πολίτη.

 

Η Γενική Γραμματέας Αντεγκληματικής Πολιτικής Σοφία Νικολάου αρχικά τον ενημέρωσε ότι πήγε στο Δομοκό με δική της απόφαση λόγω covid ( φουλ παράνομο καθώς δεν αποφασίζει αυτή παρά μόνο με τη σύμφωνη γνώμη της ΚΕΜ, η οποία δεν υπήρχε). Ισχυρισμός ο οποίος δεν ίσχυε καθώς όταν πήγε στο Δομοκό έκανε τεστ και έμεινε καραντίνα όπως θα γινόταν αν πήγαινε Κορυδαλλό. Εν συνεχεία άλλαξε τη δικαιολογία και είπε ότι πήγε Δομοκό επειδή στον Κορυδαλλό δεν πάνε βαρυποινίτες, το οποίο εκτός από παράνομο διότι ο νόμος όριζε σαφώς ότι έπρεπε να πάει Κορυδαλλό είναι και ανυπόστατο γιατί στον Κορυδαλλό μέχρι τώρα μια χαρά πάνε βαρυποινίτες, το ξέρουν και οι ασκούμενοι αυτό. Εν συνεχεία ξαναάλλαξε το στόρυ και είπε ότι τον μετήγαγαν με βάση απόφαση της ΚΕΜ από τα μέσα Ιανουαρίου. Δηλαδή τέλη Δεκεμβρίου τον μετήγαγαν με βάση απόφαση της ΚΕΜ από 3 βδομάδες μετά. Λετζιτ.

 

Τα έγγραφα που ζητούσε αν και όχι όλα του τα έδωσαν 52 μέρες αφού τα ζήτησε (ήδη 42 μέρες απεργός πείνας)

 

Επίσης κατά των αποφάσεων αυτών των οποίων δεν είχε λάβει καν γνώση καθώς όπως προείπα παρανόμως δεν του επέδιδαν (βλ. πόρισμα του ΣτΠ) δεν μπορούσε να προσφύγει ενώ μπορούσε να προσφύγει μόνο επί αρνητικών απαντήσεων στις αιτήσεις της δικηγόρου του ώστε να μεταχθεί στον Κορυδαλλό, τις οποίες αρνούνται να εκδώσουν μέχρι και σήμερα.

 

Νομικά το θέμα έχει κριθεί, παρανόμως μετήχθη στο Δομοκό και όχι στον Κορυδαλλό, έχουν αποφανθεί δημοσίως Δικηγορικοί Σύλλογοι, η Διεθνής Αμνηστία, το Παρατηρητήριο Σωφρονιστικών Συστημάτων και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Πανεπιστημίου της Βαρκελώνης και νομικοί από όλες τις παρατάξεις και όλα τα πολιτικά χρώματα.

 

Παραβιάζονται κατάφωρα τα δικαιώματα ενός ανθρώπου που λόγω της θέσης της οποίας βρίσκεται (κρατούμενος) πρέπει σε ένα κράτος δικαίου να χαίρει ειδικής προστασίας ακόμα και αν έχει σκοτώσει τη μάνα σου. Αν θέλουμε δημοκρατία βέβαια γιατί κάποιοι θέλουν άλλα καθεστώτα.

 

Και μην με ρωτήσει κανείς αν θα έλεγα τα ίδια για τον Ρουπακιά και το Μιχαλολιάκο, δεν θα το αντέξει η δόλια μου καρδιά. Ναι τα ίδια ακριβώς θα έλεγα, δεν μπορεί το κράτος να κάνει ό,τι γουστάρει. σήμερα είσαι εσύ αύριο είμαι εγώ.


xbJ3b2w.jpeg


#91438 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 05 March 2021 - 18:05

https://www.iefimerida.gr/ellada/lockdown-soyper-market-trapezes-oria-toy-dimoy-sas

Τελικά είχα δίκιο. Την απόσταση δεν την μετράνε σε ευθεία γραμμή (δηλαδή σαν την ακτίνα κύκλου με κέντρο τη διεύθυνση κατοικίας), αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη και τα ζιγκ-ζαγκ λόγω στενών.

Κλαίω απ' το γέλιο.

Το παράδειγμα δεν νομίζω να το έβαλε η κυβέρνηση ή η αστυνομία, αλλά ο δημοσιογράφος από τα ΙΕΚ που γράφει στο iefimerida :P ---> δική του ερμηνεία, η οποία είναι μπακαλιστικη.

#91439 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 05 March 2021 - 18:19

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Την τελευταία φορά που έψαξα πάνω στο θέμα βρήκα μόνο πολύ γενικευμένα άρθρα που δήλωναν την απεργία πείνας του Κουφοντίνα και τις δηλώσεις του, χωρίς όμως να λένε τίποτα για τους λόγους που συμβαίνει.

 

 

Παραβιάζονται κατάφωρα τα δικαιώματα ενός ανθρώπου που λόγω της θέσης της οποίας βρίσκεται (κρατούμενος) πρέπει σε ένα κράτος δικαίου να χαίρει ειδικής προστασίας ακόμα και αν έχει σκοτώσει τη μάνα σου. Αν θέλουμε δημοκρατία βέβαια γιατί κάποιοι θέλουν άλλα καθεστώτα.

 

Και μην με ρωτήσει κανείς αν θα έλεγα τα ίδια για τον Ρουπακιά και το Μιχαλολιάκο, δεν θα το αντέξει η δόλια μου καρδιά. Ναι τα ίδια ακριβώς θα έλεγα, δεν μπορεί το κράτος να κάνει ό,τι γουστάρει. σήμερα είσαι εσύ αύριο είμαι εγώ.

Εννοείται πως ισχύει αυτό. Εάν ο Κουφοντίνας ζητούσε κάτι παράλογο, δεν θα υπήρχε κάτι να συζητηθεί. Εφόσον παραβιάζονται τα δικαιώματά του, το κράτος είναι υποχρεωμένο να διορθώσει την αδικία. Και φυσικά το ίδιο θα ίσχυε και για τα μέλη της Χρυσής Αυγής εάν ήταν αυτοί στη θέση του, όσο και να μην τους πάμε. Όσο πρόκειται για παραβίαση, κλείνει το θέμα εκεί. Προσωπικά, δεν με νοιάζει το εάν θα πεθάνει ο Κουφοντίνας ως άνθρωπος, αλλά η στάση της κυβέρνησης απέναντι σε αυτόν και στην τήρηση της νομοθεσίας. Εάν μπορεί να το κάνει για εκείνον απροκάλυπτα, δεν θα μου φαινόταν περίεργο εάν επαναλαμβανόταν μια τέτοια τακτική και σε άλλες περιπτώσεις.

 

 

Εγώ πάντως τώρα τελευταία έχω φορτιστεί πολύ με τα εκπαιδευτικά ζητήματα που διαμελίζουν τον ίδιο τον θεσμό του πανεπιστημίου. Αστυνομία στα πανεπιστήμια και 4 + 2 χρόνια φοίτησης, λες και θα πρέπει να βιαστούμε για να αποφοιτήσουμε, λες και οι αιώνιοι φοιτητές τρώνε τα λεφτά των φορολογουμένων. Και δεν θεωρώ αληθινό argument το ότι θέλουν να αποφοιτούν γρήγορα οι φοιτητές για να βγουν στον χώρο εργασίας μπας και δούμε άσπρη μέρα. Εάν ήθελε η κυβέρνηση να μειωθούν τα ποσοστά ανεργίας και να ανθήσει ο χώρος σταθερά, θα μπορούσαν να είχαν στηριχθεί σε ένα εκατομμύριο άλλα πράγματα, αλλά δεν το κάνουν. Αναρωτιέμαι γιατί  :riiight: Άσε που κάνουν πως τα προβλήματα ανομίας μέσα στις σχολές είναι καθολικά και πως δεν περιορίζονται σε δύο-τρεις περιπτώσεις, οι οποίες θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν μεμονωμένα.

 

Έχουν γίνει πόσες πορείες και ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα. 10 Μαρτίου η επόμενη. Δεν ξέρω, πρέπει να γίνει σφαγή για να ακουστεί το αίτημα των πολιτών?


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#91440 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 05 March 2021 - 21:03

chalenge accepted

 

 

εψησα σε σπιτι αλλου

 

in other news παιζει να χρωσταω σε προστιμα της τροχαιας 1-1,5κ ευρω

ΚΑΙ σούπα ρε μαν ΜΗΝ πάρεις Hatchiroku εσύ τπτ ήθελες να μου το παίξεις Tsuchiya. Καλά να πάθεις εάν έπερνες κανα volvo και το έκανες sleepεράδικο με τπτ δεν θα σε μυριζχόντουσταν.

Θέλεις να κάνεις την καγκουριά κάντην σωστά. ;)