Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#91411 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 03 March 2021 - 17:29

Δεν πιστεύω ότι είναι και τόσα πολλά τα χρήματα που βγάζουν από τα πρόστιμα. Δύο συναδέλφους τους γράψανε γιατί δεν είχα χαρτί μαζί τους ενώ ήταν σε πελάτη, κάνανε ένσταση και διαγραφήκανε.

Τεσπα το ανέκδοτο της ημέρας ότι θα επιτρέπουν το 6 μόνο με τα πόδια. ΑΥΤΟ ΝΑΙ, είναι μέτρο, θα κάνει τη διαφορά! 

Δηλαδή μέχρι τώρα επιτρεπόταν το 6 με αυτοκίνητο/μηχανάκι; The fuck?

 

Πέρα απ' αυτό, δεν έλεγαν ότι θα σταματήσει τελείως να λειτουργεί το 6; Δεν πέρασε αυτή η πρόταση τελικά;

 

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ένα χρόνο τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει το 6. Αν θέλω να περπατήσω στέλνω 3 (τράπεζα) ή 2 (supermarket), που και τα 2 είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου και κάνω και περπάτημα. Νιώθω λίγο χαζός βέβαια που "αναγκάζομαι" να βγάλω λεφτά ή να ψωνίσω όποτε θέλω να βγω για περπάτημα, ειδικά όταν βλέπω κόσμο σε παγκάκια και Coffee Island, αλλά τουλάχιστον νιώθω ασφαλής ότι ποτέ δεν θα φάω πρόστιμο...
 



#91412 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 March 2021 - 19:38

Hello!
Τα μετρα δεν θα δουλέψουν ποτέ!

 

Καλώς τον!

 

Τα νέα μέτρα

 

 

Στο πλαίσιο αυτό, ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας, Νίκος Χαρδαλιάς, ανακοίνωσε τις εξής διαφοροποιήσεις στα SMS που στέλνουν οι πολίτες για τη μετακίνησή τους. 

Συγκεκριμένα, από τις 6 το πρωί της Πέμπτης 4 Μαρτίου έως και τις 16 Μαρτίου στις 6 πμ θα ισχύουν τα εξής:

► Στους έξι λόγους μετακίνησης σε όλη τη χώρα διαφοροποιήσεις θα υπάρξουν στους κωδικούς 2 και 6. Για τον κωδικό 2 μετάβαση σε σούπερ μάρκετ και καταστήματα προμήθειας ειδών πρώτης ανάγκης, αλλά και για τον κωδικό 3 που αφορά την μετάβαση σε τράπεζες ή δημόσιες υπηρεσίες η μετακίνηση θα γίνεται εντός του οικείου δήμου ή έως δύο χιλιόμετρα από την κατοικία.

► Για τον κωδικό 6 η μετακίνηση θα γίνεται μόνο πεζή ή με ποδήλατο σε όλη τη χώρα και δεν μπορεί να μεταβεί κανείς σε άλλη περιοχή.

► Για τον κωδικό 4 που αφορά την παροχή βοήθειας τα ελεγκτικά όργανα θα ζητούν πλέον περισσότερες πληροφορίες.

 

LoL πάλι καλά τους έκοψε γιατί μέχρι το μεσημέρι είχαν και το 1 μέσα στην μετακίνηση οικείου δήμου. Δηλαδή να θες να πας στο νοσοκομείο αλλά μόνο σε αυτό που είναι στο δήμο σου, αν δεν έχει ο δήμος σου θα έχανες!


rsrGbGx.gif

#91413 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 March 2021 - 20:29

Εγω παντος λοκ νταουν νομιζω μονο τα μαγαζια κ τα σινεμα εχει πιασει, δν νομιζω οτι ειναι πολλοι που επηρεάστηκαν κατα ταλα, ολοι εξω πανε κανονικα, δουλεια κανονικα βολτα σκυλο whatever... Μενω σπιτι ειναι δν ειναι το 5% της χωρας απτους πολιτες π κοαυτοι μαλλον κορονα παρτυ κανουν σπίτια τους αλλα λεμε.
Γενικα για ελλαδα παντα ανουσια οτι μετρα παρθηκαν, τσιπακι θελαμε αλλα δν ηρθε λες κιακουγαμε ποτε για να ακουσουμε στο οτιδήποτε τωρα... Καλυτερα ντουμπαϊ!
Κιοι κυβερνήσεις οπγς παντα αχρηστες με εναν μονημο κακο γιολο brainstorming xD

Edited by GhostPrince, 03 March 2021 - 20:32.

フカフカ

#91414 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 04 March 2021 - 03:29

/sarcasm on

 

Εντάξει παιδιά, μπήκα στο Google Maps και είδα ότι η τράπεζα και το supermarket είναι κάτω από 900 μέτρα από το σπίτι μου. Τουλάχιστον σε ευθεία γραμμή. Δεν ξέρω αν με πιάσει κανένας αστυνομικός και πρέπει να έχω χάρτη μαζί και να κάνω τριγωνομετρία.

 

tenor.gif

 

/sarcasm off



#91415 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 04 March 2021 - 11:29

φοραμε διπλη μασκα,  πηγαινουμε μαρκετ μονο 1 φορα το μηνα, μαθαινουμε να κοινωνικοποιουμαστε μεσω ζοομ, σκαιπ, ξεχναμε μπαρ και θεατρα και θαλασσες, ο ιος ηρθε για να μεινει, αποχαιρεταμε την παλια ζωη και προσαρμοζομαστε στην νεα μια και καλή. Εμπιστευομαστε την κυβερνηση και στέλνουμε παντα σμς για να ειμαστε υγιεις! Μενουμε σπιτι, μενουμε ασφαλεις!


wdasa.png


#91416 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 04 March 2021 - 12:01

φοραμε διπλη μασκα,  πηγαινουμε μαρκετ μονο 1 φορα το μηνα, μαθαινουμε να κοινωνικοποιουμαστε μεσω ζοομ, σκαιπ, ξεχναμε μπαρ και θεατρα και θαλασσες, ο ιος ηρθε για να μεινει, αποχαιρεταμε την παλια ζωη και προσαρμοζομαστε στην νεα μια και καλή. Εμπιστευομαστε την κυβερνηση και στέλνουμε παντα σμς για να ειμαστε υγιεις! Μενουμε σπιτι, μενουμε ασφαλεις!

Νιώθω σα θείος ετών 80 που έχει πρεσβυωπία, αστιγματισμό και διαβάζει με τα μούτα κολλημένα στην εφημερίδα....daaamnn... είμαι ήδη ένα χρόνο Ελλάδα. Ας ελπίσουμε να μη χρειαστεί να ξαναφύγω.


Tiger-stock-blog-header.jpg


#91417 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 04 March 2021 - 13:36

Λολ που θα εμπιστευτώ μία κυβέρνηση που με κοροϊδεύει μέσα στη μούρη μου. Εννοείται ότι κανείς δεν νοιάζεται πλέον για τα μέτρα διότι τα lockdown έχουν νόημα μόνο ως προσωρινά μέτρα για να ενισχυθεί η δημόσια υγεία και να γίνουν προσαρμογές σε εργασιακούς χώρους κλπ. Δεν έγινε απολύτως τίποτα από όσα έπρεπε να γίνουν, το καλοκαίρι ανοίξαμε τα σύνορα χωρίς τεστ τριαλαρί τριαλαρό, η οικονομία καταστράφηκε και απλά έχουμε μείνει φυλακισμένοι στα σπίτια μας ενώ αυτοί ψηφίζουν το ένα νομοσχέδιο μετά το άλλο και η καταστολή έχει φτάσει στο κόκκινο. Α και για να μην ξεχνιόμαστε πρώτος απεργός πείνας που θα πεθάνει στην Ευρώπη σε 40 χρόνια. Πάντα μπροστά η Ελλαδάρα.

 

Επομένως για να ανακεφαλαιώσω. Σκατά στον Μητσοτάκη και το σόι του, σκατά στους μπάτσους, σκατά στη δημοκρατία τους, δεν εμπιστεύομαι κανέναν.


xbJ3b2w.jpeg


#91418 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 04 March 2021 - 13:43

Σκατά στον Μητσοτάκη και το σόι του, σκατά στους μπάτσους, σκατά στη δημοκρατία τους

Για όποιον δε το εμπέδωσε.


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#91419 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 04 March 2021 - 14:32

Αν ακούσουμε κάποιον να έχει καλέσει κόσμο στο σπίτι του αμέσως κάνουμε καταγγελία στο 100. Ζητάμε να αυξήσουν τα πρόστιμα από 300 σε 800 ευρώ.


wdasa.png


#91420 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 04 March 2021 - 14:40

Erudinam παιδί μου όλοι γούστα βγάζουμε εδώ μέσα αλλά αν μπορείς να βγάζεις τα δικά σου σε γραμματοσειρά νούμερο 12 θα το εκτιμούσαμε δεόντως.


xbJ3b2w.jpeg


#91421 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 March 2021 - 14:44

Αν ακούσουμε κάποιον να έχει καλέσει κόσμο στο σπίτι του αμέσως κάνουμε καταγγελία στο 100. Ζητάμε να αυξήσουν τα πρόστιμα από 300 σε 800 ευρώ.

 

giphy.gif

 

Ερουντιναμ, τηνπαλευς!; Κράτα γερά ρε, ακόμα έχει ψωμί η υπόθεση μέχρι το 2024 που θα έχουμε εμβολιαστεί όλοι.


rsrGbGx.gif

#91422 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 04 March 2021 - 15:05

ειναι απο τις λιγες φορές που είμαι σίγουρος οτι τρολαρω.


wdasa.png


#91423 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 04 March 2021 - 16:20

Μας την έφερες ατιμούτσικο


xbJ3b2w.jpeg


#91424 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 04 March 2021 - 16:31

ειναι απο τις λιγες φορές που είμαι σίγουρος οτι τρολαρω.

 

Αριστούργημα.


O6rrvsU.jpg


#91425 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 04 March 2021 - 17:54

ειναι απο τις λιγες φορές που είμαι σίγουρος οτι τρολαρω.

Χαλαρά (unironically) από τα καλύτερα ποστ της χρονιάς και ίσα ίσα που ξεκινήσαμε  :riiight:


8J90AKf.jpg

that's a dude!