Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#90916 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 posts

Posted 15 November 2020 - 09:51

Παίζει κανείς άλλος Azur Lane από εδώ μέσα?


Τι'ν' τούτο; Τρώγεται; :P

...Μόνο Pokemon GO τώρα τελευταία παίζω συχνά.

#90917 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 15 November 2020 - 10:56

χ

ο

υ

ν

τ

α


Edited by Erudinam, 15 November 2020 - 10:57.

wdasa.png


#90918 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 15 November 2020 - 11:52

Παιδες πια η γνωμη σας για την πορεια στις 17 του μηνος εν μεσω κοροβιρουσι??

 

Εμενα ετσι οπως πανε τα πραγματα με βλεπω τριττη βραδι στη πορεια τεταρτη πρωι κρατητηριο



#90919 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 15 November 2020 - 12:02

Καλό είναι να αποφύγεις τους συνωστισμους. κριμα να σε κατηγορήσουν για διασπορά του ιού και να φας πρόστιμο και ξύλο και κρατητηριο.

 

το θεμα ειναι οτι αν ισχυσει το αισιοδοξο σεναριο με το εμβολιο, και φυγουν το καλοκαιρι τα μετρα, θα έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη πολλών ανθρώπων, οπότε σε περίπτωση που η κυβέρνηση θέλει να επαναφέρει στα επομένα χρόνια μετρα, έλεγχο, απαγορευσεις για δικους της λογους,θα το κάνει εύκολα γιατι λίγοι θα αντιδράσουν, καθως κάποιοι θα νομίσουν ότι "οκ η κυβερνηση μας ειχε κλεισμενους, εφερε το εμβόλιο, εφυγε ο κινδυνος, μας αφησαν ελευθερους, μας κλεινουν παλι τωρα αμεσως γιατι υπαρχει λογος"

 

 

τοσα που ακούγονται, δεν ξερω ποια τι να πιστέψω. Απο τη μια έχω φίλους ιατρούς που μου έλεγαν οτι η κυβέρνηση έκρυβαν κρουσματα την άνοιξη, έχω εναν άλλο φίλο (οχι ιατρος) που πιστεύει οτι είναι μαγειρεμένα τα κρούσματα αλλά πιστεύει οτι υπάρχει ο ιός. Ακους διάφορες φήμες ότι πηγαιναν και τους έλεγαν να γράψουν οτι πέθανε απο κορονοιο. Νομίζω ότι η κατάσταση δεν είνια ουτε μαυρη, ουτε ασπρη αλλα γκρι. Υπάρχει ιος. Θέλει προσοχή. Τώρα τα πόσα κρουσματα είναι αληθινά, ή πόσοι αληθινα πεθαίνουν απο κορονοιο, δεν ξερω. Το σίγουρο είναι οτι η κυβέρνηση θέλει να παίρνει μέτρα δήθεν να για να μας προστατεύσει από τον ιο.  Kαι νομίζω, χθες πρέπει να μάζεψαν γύρω στα 700.000 ευρω απο πρόστιμα.


Edited by Erudinam, 15 November 2020 - 12:04.

wdasa.png


#90920 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 15 November 2020 - 12:59

Τι'ν' τούτο; Τρώγεται; :P

...Μόνο Pokemon GO τώρα τελευταία παίζω συχνά.

Σου αρέσουν τα καράβια?

Σου αρέσουν τα κορίτσια άνιμε?

 

Ε κάνε και ένα "Ed... ward" spell σε αυτά τα δύο και έχουμε το Azur Lane! 

 

ΠΧ!

1vAk2Or.jpg   =====> Ukh3lwI.png

 

same thing right?


Edited by Angel.tze, 15 November 2020 - 12:59.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#90921 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 November 2020 - 13:28

Παιδες πια η γνωμη σας για την πορεια στις 17 του μηνος εν μεσω κοροβιρουσι??

 

Εμενα ετσι οπως πανε τα πραγματα με βλεπω τριττη βραδι στη πορεια τεταρτη πρωι κρατητηριο

Έχω σοβαρό θέμα με την αναστολή συνταγματικών δικαιωμάτων με ΚΥΑ ακόμα και για λόγους δημόσιας υγείας. Μου φαίνεται επικίνδυνο το προηγούμενο.

 

Από την άλλη δεν ξέρω πώς μπορείς να έχεις μεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων ακόμα και σε ανοιχτό χώρο εν μέσω πανδημίας.


xbJ3b2w.jpeg


#90922 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 15 November 2020 - 13:41

Έχω σοβαρό θέμα με την αναστολή συνταγματικών δικαιωμάτων με ΚΥΑ ακόμα και για λόγους δημόσιας υγείας. Μου φαίνεται επικίνδυνο το προηγούμενο.

 

Από την άλλη δεν ξέρω πώς μπορείς να έχεις μεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων ακόμα και σε ανοιχτό χώρο εν μέσω πανδημίας.

ειναι γεγονος πως οποιαδηποτε τετοια συγκεντρωση ειναι κορονοβιρους παρτυ

 

αλλα απ την αλλη ειναι και τα προσφατα γεγοοτα στο πολυτεχνειο



#90923 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 November 2020 - 14:01

Ούτε σε εμένα αρέσει το γεγονός ότι οι κυβερνήσεις προφασιζόμενες λόγους υγείας απαγορεύουν τα πάντα, αλλά από την άλλη δεν είμαι σε θέση να προτείνω κάποιον καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης μέχρι να βγει το εμβόλιο και μέχρι να επιτευχθεί η ανοσία.

Πάντως, εγώ δεν θεωρώ ότι στόχος της κυβέρνησης είναι να καταστείλει τις πορείες για το Πολυτεχνείο για λόγους ιδεολογικούς. Ας μη γελιομαστε, το σύστημα υγείας είναι στα όριά του, χωρίς καν να έχει μπει ο χειμώνας. Φανταστείτε τώρα να κατέβουν στην πορεία χιλιάδες άτομα, δυνητικοί φορείς του κορωνοϊού...
Εδώ οι θεσμοθετημένες "πορείες" (παρελάσεις) της 25ης Μαρτίου και της 28ης Οκτωβρίου δεν έγιναν, θα γίνουν οι πορείες που απλά γίνονται κατ' έθιμο;

#90924 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 15 November 2020 - 14:09

Θα μπορούσε όμως η κατάσταση να είναι καλύτερα? Ναι.

 

Θα μπορούσε η κυβερνηση να έχει πιο αποτελεσματικά μέτρα? Ναι.

 

 

φταίνε και οι αρνητες του ιου αλλα φταίει και η κυβερνηση μαζι.


wdasa.png


#90925 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 November 2020 - 19:42

Θα μπορούσε όμως η κατάσταση να είναι καλύτερα? Ναι.

Θα μπορούσε η κυβερνηση να έχει πιο αποτελεσματικά μέτρα? Ναι.


φταίνε και οι αρνητες του ιου αλλα φταίει και η κυβερνηση μαζι.

Αν κρίνω από την Ευρώπη και την Αμερική, καμία κυβέρνηση δεν κατάφερε να πείσει τους πολίτες να τηρήσουν τα μέτρα που τους επιβάλλονται. Πολλοί φέρνουν ως παράδειγμα την Αυστραλία, αλλά ξεχνάνε ότι είναι μία αρκετά αραιοκατοικημένη χώρα και εκτός αυτού είναι καλοκαίρι στο νότιο ημισφαίριο. Και εφόσον σταμάτησαν οι πτήσεις από το εξωτερικό προς εκεί, δεν θέλει και πολύ για να μειωθούν τα κρούσματα...

Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο που οι ασιατικές χώρες τα πηγαίνουν καλύτερα στην αντιμετώπιση του κορωνοϊού, διότι οι πολίτες των χωρών είναι πιο πειθαρχημένοι στις επιταγές των κυβερνήσεών τους. Όσο πιο δυτικά πηγαίνουμε, τόσο λιγότερο ισχύει αυτό.

Άρα καλεισαι να διαλέξεις τι προτιμάς: μικρή διασπορά, αλλά μεγάλη πειθαρχία ή μεγάλη διασπορά, αλλά χαλαρότητα;

(Το "εσύ" είναι γενικό :P )

#90926 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 November 2020 - 09:22

Δες και εσύ το video που έχουμε βάλει από asian boos, τα χει πει όλα ο φίλος εκεί. Μπορεί ας πούμε να είναι πιο πειθαρχιμένοι αλλά τα αστικά κέντρα τους είναι πιο πυκνοκατοικημένα.

Αυτό που αναφέρει ο γιατρός σε αυτό το video είναι ότι η εμπειρία τους από προηγούμενα ξεσπάσματα π.χ. SaRS, H1N1 τους προετοίμασε για την τωρινή κρίση.

Στο δυτικό κόσμο είναι κάτι το προτόγνωρο, τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια.


rsrGbGx.gif

#90927 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 16 November 2020 - 09:25

Τι φάγατε για πρωινο;

wdasa.png


#90928 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 November 2020 - 12:45

Spoiler:


rsrGbGx.gif

#90929 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 16 November 2020 - 13:31

hazuki εισαι θετικος;

wdasa.png


#90930 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 17 November 2020 - 12:27

Αν κρίνω από την Ευρώπη και την Αμερική, καμία κυβέρνηση δεν κατάφερε να πείσει τους πολίτες να τηρήσουν τα μέτρα που τους επιβάλλονται. Πολλοί φέρνουν ως παράδειγμα την Αυστραλία, αλλά ξεχνάνε ότι είναι μία αρκετά αραιοκατοικημένη χώρα και εκτός αυτού είναι καλοκαίρι στο νότιο ημισφαίριο. Και εφόσον σταμάτησαν οι πτήσεις από το εξωτερικό προς εκεί, δεν θέλει και πολύ για να μειωθούν τα κρούσματα...

Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο που οι ασιατικές χώρες τα πηγαίνουν καλύτερα στην αντιμετώπιση του κορωνοϊού, διότι οι πολίτες των χωρών είναι πιο πειθαρχημένοι στις επιταγές των κυβερνήσεών τους. Όσο πιο δυτικά πηγαίνουμε, τόσο λιγότερο ισχύει αυτό.

Άρα καλεισαι να διαλέξεις τι προτιμάς: μικρή διασπορά, αλλά μεγάλη πειθαρχία ή μεγάλη διασπορά, αλλά χαλαρότητα;

(Το "εσύ" είναι γενικό :P )

Ιαπωνία έχουν ελάχιστα κρούσματα γιατί 1. Σχεδόν όλοι φοράνε μάσκες. 2. Είναι πολύ σχολαστικοί με την καθαριότητα 3. Δε συνηθίζουν να αγκαλιάζουν και να φιλούν. Δεν υπήρξε κάποιο lockdown ούτε πρόστιμα, απλά βασικές προτροπές. Τα τραίνα όπως πάντα γεμάτα, όλα λειτουργούν κανονικά.

 

Αν προσέχουμε τα παραπάνω, ούτε lockdown χρειάζεται ούτε άλλο ακραίο μέτρο. Αρκετό πλήγμα δέχτηκε η οικονομία και ο τουρισμός. Η ταπεινή μου γνώμη.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.