Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#90346 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 04 August 2020 - 18:37

Λένε για επαναφορα σμς, μάλλον για τις ευπαθείς ομάδες. εχω απορία. ολο αυτο αποσκοπεί κάπου?
 
 
Δηλαδη, στελνεις σμς για να παρεις λιγο αερα. Εισαι νομιμο! τηρεις το μετρο! δεν διασπειρεις ιο! νοιαζεσαι για τον συνανθρωπο!
 
αμα δεν στειλεις τοτε διασπειρεις τον ιο?
 
 
θυμαμαι, ειχα διαβασει για 2 περιστατικα οπου ανθρωποι για καποιο λογο δεν εστειλαν σμς.
 
Νομιζω, μια μητερα ειχε τα παιδια της μαζι και πηγε παρει έναν καφε απο μαγαζι χωρις να στειλει σμς οτι παει για προμηθεια φαγητου. Και εφαγε προστιμο.
 
Ενας αλλος πηγε να παρει σουβλακι χωρις να στειλει το ιδιο σμς και εφαγε προστιμο.
 
Δηλαδη, αυτοι ειναι παραβατες και διασπειρουν τον ιο? ενω οι υπολοιπο που βλεπα να καθονται καμια 7ρια στα παγκακια εχοντας στειλει το σμς, ειναι νομιμοι?
 
Σχετικά με τις άδειες κυκλοφορίας που παίρνουμε μέσω μηνύματος (SMS). Έστειλα χθες, στις 19:16 , μήνυμα στο 13033, προκειμένου να μεταβώ, πεζή, στο παράρτημα της Εθνικής Τράπεζας επί της οδού Γκέρτσου στην Κοζάνη. Ως μονογονέας πήρα μαζί μου και τα δύο ανήλικα παιδιά φροντίζοντας να στείλουν κι αυτά με τη σειρά τους το απαιτούμενο sms για σωματική άσκηση. Τα χρήματα τα έβγαλα από το μηχάνημα (ΑΤΜ) στις 19:38 και στη συνέχεια κατά την επιστροφή μου προς το σπίτι πέρασα για να πάρω κι ένα καφέ (20:00) . Μου έγινε έλεγχος, σε μένα και τα παιδιά μου, στις 20:05 και παρά τις εξηγήσεις και την επιχειρηματολογία μου, μετά από 15 λεπτά, μου βεβαίωσαν παράβαση για άσκοπη μετακίνηση (20:25). Να δεχτώ ότι ερμηνεύοντας με αυστηρότητα τη νομοθεσία ομολογουμένως δεν θα έπρεπε να περάσω να πάρω καφέ (αλλά να επιστρέψω αμέσως σπίτι), να δεχτώ ακόμη ότι δεν θα έπρεπε να έχω μαζί και τα παιδιά μου αν θεωρεί κάποιος πως έπρεπε να τα αφήσω από την αρχή σπίτι.  Όμως, αν πραγματικά θεωρούν κάποιοι ότι έκανα κάποιο “έγκλημα” γιατί στο δρόμο για το σπίτι μου, όχι κάπου αλλού, αλλά στο δρόμο για το σπίτι μου (ξαναλέω), πέρασα και να πάρω ένα καφέ ή αν θεωρείται “έγκλημα” ότι, παρότι, μονογονέας, είχα μαζί μου και τα 2 ανήλικα παιδιά μου (που είχαν αποστείλει το sms), τότε εντάξει καλά έκαναν και βεβαιώσαν το πρόστιμο. Aς μου επιτραπεί να πω ως μια καλοπροαίρετη διαμαρτυρία ότι τα αστυνομικά όργανα δεν θα πρέπει να εξαντλούν την αυστηρότητά τους όταν εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή σκόπιμο όπως στη δική μου περίπτωση.  Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για ένα γενικότερο προβληματισμό τόσο των πολιτών όσο και αυτών που ασκούν τους ελέγχους.
 
 
ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ!!!

Δε συμφωνω με το πρόστιμο που επέβαλαν οι αστυνομικοί (έπρεπε να στελεις δλδ κι άλλο σμς για προμήθεια?).
Από τη στιγμή που υπάρχει νόμος,ο οποίος λέει ότι είναι υποχρέωσή σου υπό τέτοιες συνθήκες να στείλεις σμς, μάλλον τότε ναι, και αυτοί με τα σουβλάκια και αυτοί στα παγκάκια είναι παραβάτες. Από εκεί και πέρα τίθεται θέμα αστυνομικων οργάνων (αν τύχει να γίνει έλεγχος, πόσο αυστηροί είναι), οπότε διακρίσεις θα γίνονται.
Το "στέλνεις σμς" δε μεταφράζεται άμεσα ως "δε διασπείρεις τον ιό".. απλώς ότι θα το σκεφτείς διπλή και τριπλή φορά πριν βγεις έξω, (καθώς είναι κουραστικό να κάνεις συνέχεια τη διαδικασία με τα σμς) και τη σοβαρότητα του λόγου που θες να βγεις σε συνάρτηση με το συνολικό συμφέρον-υγεία, άρα υπάρχουν πιθανότητες να κάτσεις μέσα τελικά, αν βρεις εναλλακτική λύση και έτσι προστατεύεις τον εαυτό σου και τους άλλους.. αυτή είναι η λογική τους.
Καταλαβαίνω τον καημό σου.
Αν όλοι αυτοί που στέλνουν σμς δήθεν για ν πάνε βολτα μόνοι (τον σκύλο?) και τελικά κρατσανάνε ηλιόσπορους στα παγκάκια με φίλους και το 'χουν δει παρτάκι ομαδικό,τρώγαν τα προστιμάκια τους, θα σου' λεγα τώρα με τι άνεση θα κυκλοφορούσαν έξω.

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#90347 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 August 2020 - 22:05

Lol ναι ετσι ειναι. Ειναι αρκετα δυσκολο για πολλους εξωστρεφεις να μεινουν με την παρτη τους. Παρόλαυτά εχει περάσει η ιδεα σε πολλους εσωστρεφεις οτι η εξωστρεφεια ειναι η λύση των προβληματων. Προσωπικά πιστευω οτι οι περισσοτεροι που το λένε αυτο δεν θα αντεχαν ουτε μια μερα να ηταν αναποδα.

Επισης πιστευω οτι ολες οι συμπεριφορές χτιζονται και ο τροπος σκεψης παντα μπορει να αλλάξει σε καποια πλαισια. Αρκει να μην κολλάς σε ταμπελες και ντετερμινισμο. Το πως γεννηθηκες ειναι πολυ μικρο ποσοστο του τι εισαι σημερα, το υπολοιπο ειναι επικτητο. Και δυσκολο δε σημαινει αδυνατο.



Νσι από την άλλη χαίρομαι που αυτό με έκανε κάπως πιο ανθεκτικό σε συναισθηματικά σοκ σε σημείο βέβαια αναισθησίας. Ούτε γιορτές και γενέθλια συγγενών θυμάμαι να φανταστείς και από δώρα και κεράσματα, δεν έχω το τακτ και την επιμονή. Παίζει ρόλο και το σχολείο και οι πολύ τραγικές περιπτώσεις που βλέπω,αλλα και ένα χρόνο μακρυά από οικογένεια να είμαι δεν με πειράζει.

#90348 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 August 2020 - 08:36

NegativeGrimyAcornbarnacle-small.gif

 

Χαιρετίζω τα 121 κρούσματα κορονοβιρους! Πάμε για v2. Εν το μεταξύ, ΠΟΣΟ, αστεία η συνέντευξη τύπου με τις μάσκες χτες.

Λες και είμαστε νήπια να ουμ, κοίταχτε εδώ να μαθαίνατε. Κατά άλλα να υποθέσω πως οι ΜΕΘ αυξήθηκαν δραστικά μιας και που έπεσαν τα κρούσματα οπότε πήραμε μέτρα για το 2ο κύμα, τι όχι, έλα δεν το πιστεύω!


rsrGbGx.gif

#90349 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 August 2020 - 17:02

Erudinam, εδώ είναι η δημοσίευση σου.

 

http://www.anime.gr/forum/topic/10105-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-animemanga-%CE%B2%CE%BB-1%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5/page-117#entry698488


rsrGbGx.gif

#90350 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 06 August 2020 - 19:49

KALH DYSTOPIA , CORONAPIA
フカフカ

#90351 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 06 August 2020 - 20:00

που χαθηκες εσυ?


wdasa.png


#90352 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 06 August 2020 - 20:04

Στα υπόγεια του στρατού να σκάβω τον λακο μου
フカフカ

#90353 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 August 2020 - 20:17

NegativeGrimyAcornbarnacle-small.gif
 
Χαιρετίζω τα 121 κρούσματα κορονοβιρους! Πάμε για v2. Εν το μεταξύ, ΠΟΣΟ, αστεία η συνέντευξη τύπου με τις μάσκες χτες.
Λες και είμαστε νήπια να ουμ, κοίταχτε εδώ να μαθαίνατε. Κατά άλλα να υποθέσω πως οι ΜΕΘ αυξήθηκαν δραστικά μιας και που έπεσαν τα κρούσματα οπότε πήραμε μέτρα για το 2ο κύμα, τι όχι, έλα δεν το πιστεύω!


Συνέντευξη τύπου χωρίς δημοσιογράφους με τις ερωτήσεις να περνάνε από το γραφείο τύπου της ΝΔ... Σωστή χουντα

#90354 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 08 August 2020 - 07:07

ξέρει κανεις καλα ιαπωνικα για να με βοηθησει σε ενα google search? το google translator δεν βοηθαει και πολυ

wdasa.png


#90355 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 08 August 2020 - 08:34

Στειλε πμ μπας κ μπορώ
フカフカ

#90356 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 09 August 2020 - 19:58

Ουφ κουράστικα σήμερα είχα μαστοριλίκι.

 

2 design iterations για την ραφιέρα που κάνω.



#90357 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 12 August 2020 - 11:49

καλημερα με αγνη παρθενα αβγαλτη και αμαθη ελληνικη επαρχια ....   :  : 

9zV5g5O.jpg


                                                                       


#90358 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 August 2020 - 13:05

Νομίζω ότι οι ιδιοκτήτες ξέρουν πολύ καλά περί τίνος πρόκειται, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ!  :dazed:

 

Spoiler:


rsrGbGx.gif

#90359 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 12 August 2020 - 13:56

Την οποια ταινια που παλια οταν την ειχα δει μικρος για καποιο λογο φαινοταν γαματη, την ειδα ξανα πριν κανα-δυο χρονια και μου φανηκε μεγαλη παπατζα.

Το ιδιο και το "Λουφα και παραλλαγη" που τελικα ειναι Μουφα και παραλλαγη.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#90360 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 12 August 2020 - 14:17

...Ενδιαφέρουσα...αντιπαραβολή ταινιών στο ίδιο ποστ...


O6rrvsU.jpg