Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#90361 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 August 2020 - 15:44

Το κουρδιστό το έχω δει μία φορά, δεν μου είχε αρέσει ιδιαίτερα, έπιανα τι ήθελε να πει αλλά μέχρι εκεί.

Βασικά μιας και που το πιάσαμε αυτό που μου την έσπαγε ήταν όταν κάποιος ήθελε να το παίξει ιστορία πέταγε το κουρδιστό πορτοκάλι σαν υπερατού, κάτι σαν άσπρος δράκος με μπλε μάτια να ουμ!

ΤΣΑ, κουρδιστό πορτοκάλι, ΣΑΣ ΓΜΗΣΑ ΜΛΚΣ, ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΟ MOVIE GAME!

Οπότε, όταν το είδα, απορούσα αν οι συνάνθρωποι μου είχαν καταλάβει τι είδαν ή απλά τους εξίταρε σαν visual δημιούργημα. Μετά από χρόνια είμαι πεπεισμένος για το 2ο.

Μένει να την ξαναδώ για να επιβεβαιώσω ότι μου αφήνει το ίδιο συναίσθημα ή έχει να πει κάτι παραπάνω!

 

Η Λούφα από την άλλη, την είδα πέρσι ή πρόπερσι, νταξ, είναι μια ας πούμε υπερβολικά light κριτική στην χούντα, που βγήκε σε μία εποχή που ότι ήταν σχετικό με την εποχή περνούσε σαν πολιτική δήλωση.

Δεν ξέρω αν ο Περάκης το έκανε γιατί κάτι ήθελε να πει ή απλά για να εκμεταλλευτεί την περιρρέουσα ατμόσφαιρα στο καλλιτεχνικό χώρο (π.χ. όπως ο Σαββόπουλος), αν και από την wikipedia αναφέρει ότι είναι προσωπικές εμπειρίες.

Αν την δει κάποιος υπό αυτές τις συνθήκες είναι μια καλή ταινία, ότι απλά σου δείχνει πως ήταν η φάση να είσαι μέσα εκείνη την εποχή.

Το BIOS + πολιτεία δεν το έχω δει για να δω αν συνεχίζει να έχει την ίδια προσέγγιση κι άρα είχε κάποιο όραμα για τις δύο ταινίες. 


rsrGbGx.gif

#90362 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 12 August 2020 - 17:33

Εγώ αγόραζα φακελάκια για να πετύχω τον Jinzo.


wdasa.png


#90363 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 12 August 2020 - 19:15

Αργκχχχ, κακα λογάκια για το κουρδιστό πορτοκάλι, morm sad.


PS: Για την ταινία λέω όχι τον παιδικό σταθμό. Από τις καλύτερες ταινίες όλωνε των εποχώνε για εμένα.


Edited by MoRmEnGiL, 12 August 2020 - 19:16.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#90364 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 August 2020 - 19:15

H Λούφα ήταν πιο πολύ για τη γενιά των γονιών μου, δηλ αυτών δεκατρία 50 και πριν. Για τους νεότερους έβγαλε τα γνωστά sequel, που μου φαίνονται το ίδιο κενά και καρναβαλιστικα με τις φανφάρες της χούντας τότε.

#90365 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 August 2020 - 19:38

Αργκχχχ, κακα λογάκια για το κουρδιστό πορτοκάλι, morm sad.


PS: Για την ταινία λέω όχι τον παιδικό σταθμό. Από τις καλύτερες ταινίες όλωνε των εποχώνε για εμένα.

 

Είπαμε θα την ξαναδώ! Κάποτε, μπορεί, ίσως, αν την έχει το Netflix.

NAI ΗΑΝΖΟ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ NETFLIXIAKIAS!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#90366 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 12 August 2020 - 20:32

Το κουρδιστό πορτοκάλι είχε λόγο ύπαρξης σε μια ακραία συντηρητική κοινωνία, το σοκ που προκάλεσε σε εκείνα τα καταπιεσμένα μυαλά είναι αυτό που έκανε την ταινία διαβόητη.

Όμως δεν είναι σαν ένα Strangelove που ωρίμασε σαν καλό κρασί, αντίθετα έγινε ξύδι.



#90367 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 13 August 2020 - 09:09

Εδώ είμαστε.

 

https://www.animenewsnetwork.com/interest/2020-08-12/machine-learning-can-turn-photos-into-anime-style-background-art/.162827

 

 

 

A Chinese research team from Wuhan University and Hubei University of Technology has developed a machine learning framework that can turn photographs into high-quality anime-style background art. Their study includes an example of a photo rendered in "Hayao Miyazaki," "Paprika" (a film directed by Satoshi Kon), and "Makoto Shinkai" styles.

 

animegan.png

 

0.o


rsrGbGx.gif

#90368 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 13 August 2020 - 09:57

2020: We can make photos look like anime

2040: All your videos and images can be combined to make an anime

2100: We can experince being part of an anime using augmented reality an AI

3000: We are anime


phmava.php

#90369 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 August 2020 - 00:50

Εγώ θυμάμαι που τρώγαμε στο κουρδιστό γουρούνι, αλλά έκλεισε δυστηχως

#90370 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 14 August 2020 - 09:28

οταν λένε οτι ακυρωνονται ολες οι πολιτιστικες εκδηλωσεις στην Αθήνα, εννοούν και ΟΛΑ τα θέατρα ετσι?

 

Λες και οι καλλιτέχνες ειναι προαιρετικοί και δεν χρειάζονται αυτες τις δύσκολες εποχές. Ο σερβίτορος και το αφεντικό πρέπει να βγάλουν λεφτά για να ζήσουν οπότε το αφήνουμε ανοιχτό το μαγαζί τους. Τα ιδιωτικά παρτυ στα σπίτια, στις αυλές, στα πάρκα, στις παραλίες, εφόσον δεν είναι πολλά τα άτομα είναι οκ αλλά το να πάνε σε θέατρα με 50% πληρότητα (που σημαινει ανα μία θέση κενή) και με μάσκα είναι κατι επικινδυνο για τον ιό και πρέπει να τα κλείσουμε στερόντας το μεροκάματο των καλλιτεχνών. μπραβο! Toυλάχιστον να παρουν αποζημιωση καλη.


Edited by Erudinam, 14 August 2020 - 09:55.

wdasa.png


#90371 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 August 2020 - 10:02

Και τo λεγαν στο GOT, the winter is coming.

Πάντως προετοιμάζομαι, ξεκίνησα να διαβάζω Metro 2033, έχω δει και 12 Monkeys, 28 Days/Weeks Later, τερματισμένα αρκετά Resident Evil και Last of Us.

Άντε πάμε να τελειώνουμε με τον ανθρώπινο πολιτισμό! Ώρες ώρες νιώθω σαν την γριά που ζητούσε να έρθει ο Akira στην ομώνυμη ταινία για να τελειώσει ο παλιός κόσμος και να έρθει ο νέος!

Εδώ επί το έργο!

 

latest?cb=20130611194858


rsrGbGx.gif

#90372 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 14 August 2020 - 15:58

Είμαι στο Metro 2034 τώρα και ξεγελάει γιατί το παίρνω, λέω εντάξει το 2ο πιο μικρό, θα φτάσουμε πιο γρήγορα στο 3ο και το ανοίγω κι έχει κάτι γράμματα ψείρες μέρα... Θα πάθουμε πρεσβυωπία πριν την ώρα μας.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί και μέσα στην καραντίνα επέλεγαν κάτι τίτλους... Πανούκλα, 1984, Ένας τζεντλεμαν στη Μόσχα, Έρωτας στα χρόνια της χολέρας (άσχετο αλλά λόγω τίτλου) και γενικά ό, τι περιειχε εγκλεισμό, καταστροφές, αρρώστιες. Έτσι, να το ζεις μέσα-έξω.

ySss0UF.jpg


#90373 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 August 2020 - 18:14

Θεωρώ πως είναι η περίφημη ταύτιση. Βασικά εγώ ξεκίνησα να το διαβάζω γιατί θέλω να παίξω τα παιχνίδια. ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΡΗΧΟ, αντέχω.
rsrGbGx.gif

#90374 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 15 August 2020 - 08:39

Μπα, ούτε καν. Κι εγώ με παρόμοια αφορμή το ξεκίνησα αλλά έχω μείνει σε PS3 και έχει μόνο από το 2ο,οποτε αν κατέβαζα θα έπαιρνα spoiler.

ySss0UF.jpg


#90375 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 15 August 2020 - 17:24

Πότε να ανακοινώνει τα αποτελέσματα η πρεσβεία άραγε;;;