Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#90316 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 02 August 2020 - 16:12

Είμαι διακοπές, αλλά θέλω και εγώ story time. Οπωσδήποτε +1 για θρεντ (αν και προσωπικά δεν έχω πολλές εμπειρίες να μοιραστώ) και μια θερμή παράκληση για αποστολή της ιστορίας 3 σε προσωπικό μήνυμα.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#90317 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 02 August 2020 - 16:18

Είμαι διακοπές, αλλά θέλω και εγώ story time. Οπωσδήποτε +1 για θρεντ (αν και προσωπικά δεν έχω πολλές εμπειρίες να μοιραστώ) και μια θερμή παράκληση για αποστολή της ιστορίας 3 σε προσωπικό μήνυμα.

Συγχαρητήρια, πολύ καλή επιλογή !! Γιατί αυτομάτως κερδίζεις +1 ιστορία, η οποία είναι αλληλένδετη με τη συγκεκριμένη και πολύ αστεία.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια μικρή εξαίρεση για σένα.


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#90318 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 August 2020 - 17:01

Μπουλινγκ στο σχολείο,ψυχολογικο μπουλιγκ εντός οικογένειας, μετακόμιση από άλλη χώρα και κάποια προβλήματα υγείας κατέστρεψαν κάθε ελπίδα για σχέση και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων γενικα, τη δύσκολη περιοδο της εφηβειας. Βάλε πως ήμουν και άσχετος με ποδόσφαιρο και μπάσκετ και προτιμούσα να ζωγραφίζω και να παίζω βίντεοπαιχνίδια, που κάναν τα πράγματα χειρότερα. 20-25 είχα μια αναλαμπή και διέγερση γενικά, χωρίς όμως να γίνει τίποτα, λόγω και των παραπανω. Από τότε ειμαι ελεύθερος και δεν ασχολούμαι καν. Ούτε καν με αγοραιο έρωτα. Και βλέποντας τι τραβά η αδερφή μου με τον άνεργο άντρα της (Web design τάχα, να'ναι καλά οι γονείς μας) και να μου λέει ταυτόχρονα ο καλύτερος φίλος μου πως απατά τη γυναίκα του με παιδί μηνών και οτι οι άντρες είναι πολυγαμικα όντα (του το πε ψυχολόγος τρομάρα του), είπα άσε καλύτερα, καλά είμαι και έτσι.

#90319 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 02 August 2020 - 19:46

Για τον κορονοϊό παρατήρησα το εξής:

 

  1. Όσο αφορά τα μέτρα οφείλετε ότι δεν υπάρχει πίστη στο ότι τα μέτρα είναι για κάτι ωφέλιμο.
  2. Πιστεύετε ότι το ζήτημα του κορονοϊού είναι ένας μοχλός καταπίεσης της μάζας.

Edited by pc_magas, 02 August 2020 - 20:09.


#90320 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 02 August 2020 - 20:42

Υπάρχει ο ιος και είναι όντως επικίνδυνος, με αποτέλεσμα να απαιτούνται μέτρα για την καταπολέμησή του. Πέρα από αποστάσεις και μάσκα δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να κάνουν οι κυβερνήσεις. Μην ξεχνάτε τα μέτρα επιβάλονται παγκοσμίως.

wdasa.png


#90321 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 02 August 2020 - 20:58

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω ότι γιατί πιστεύετε ότι ο ιός είναι μοχλός καταπίεσης; Δεν κατανόησα την επειχηρηματολογία.



#90322 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 02 August 2020 - 21:22

α οχι δεν πιστεύω κάτι τέτοιο. αν και δεν μπορω να καταλαβω πως το εννοεις.

wdasa.png


#90323 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 02 August 2020 - 23:07

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω ότι γιατί πιστεύετε ότι ο ιός είναι μοχλός καταπίεσης; Δεν κατανόησα την επειχηρηματολογία.

Σου φαίνεται ότι χρειάζεται οποιαδήποτε επιχειρηματολογία για αυτό; Είναι τόσο πασιφανές που άσχετα από το πόσο πραγματικός είναι ο κίνδυνος, μου φαίνεται ότι η μαζική υπακοή είναι τρομακτικότερη και από τα πιο βλακώδη σενάρια συνωμοσίας.


Edited by Kamui, 03 August 2020 - 01:44.

O6rrvsU.jpg


#90324 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 August 2020 - 01:37

Σου φαίνεται ότι χρειάζεται οποιαδήποτε επιχειρηματολογία για αυτό; Είναι τόσο πασιφανές που άσχετα από το πόσο πραγματικός είναι ο κίνδυνος, μου φαίνεται ότι η μαζική υπακοή είναι τρομακτικότερη και από τα πιο βλακώδη σενάρια σενάρια συνωμοσίας.

Ναι, χρειάζεται. Είναι περισσότερο συναισθηματικά τα κριτήρια σου παρα Οτιδήποτε ’λλο. Αλλα ακόμα Και αν συμφωνώ Μαζί σου, δεν θεωρώ Ότι είναι αυταπόδεικτο.



Μπουλινγκ στο σχολείο,ψυχολογικο μπουλιγκ εντός οικογένειας, μετακόμιση από άλλη χώρα και κάποια προβλήματα υγείας κατέστρεψαν κάθε ελπίδα για σχέση και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων γενικα, τη δύσκολη περιοδο της εφηβειας. Βάλε πως ήμουν και άσχετος με ποδόσφαιρο και μπάσκετ και προτιμούσα να ζωγραφίζω και να παίζω βίντεοπαιχνίδια, που κάναν τα πράγματα χειρότερα. 20-25 είχα μια αναλαμπή και διέγερση γενικά, χωρίς όμως να γίνει τίποτα, λόγω και των παραπανω. Από τότε ειμαι ελεύθερος και δεν ασχολούμαι καν. Ούτε καν με αγοραιο έρωτα. Και βλέποντας τι τραβά η αδερφή μου με τον άνεργο άντρα της (Web design τάχα, να'ναι καλά οι γονείς μας) και να μου λέει ταυτόχρονα ο καλύτερος φίλος μου πως απατά τη γυναίκα του με παιδί μηνών και οτι οι άντρες είναι πολυγαμικα όντα (του το πε ψυχολόγος τρομάρα του), είπα άσε καλύτερα, καλά είμαι και έτσι.

Μπορώ σίγουρα να καταλάβω πως τέτοιες εμπειρίες μπορούν να σε κάνουν να μην θες αρκετά kάτι που δεν έχεις γνωρίσει, n vα φοβάσαι τόσο πολύ την απόρριψη που να μη θες να προσπαθήσεις kαν. Η Και τα δυο.

Παρολαυτά είμαι σίγουρος oτι Και διπλα n τα τριπλά να είχαν συμβεί σε κάποιον, πάλι θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω υπέρ των κάθε λογής ανθρωπινων σχέσεων. It simply is that good :)

Και sorry αλλα αν δε το πω θα σκάσω: ο κολλητός σε αυτό το ζήτημα φέρεται Σαν ένας παπάρας πoυ έχει ανάγκη να βρει δήθεν παγκόσμιες σταθερές Για να κάνει Ότι κάνει. Σαν kάτι θρήσκους που χρειάζονται τον φόβο τnς τιμωρίας Για να είvαι καλοί άνθρωποι.

Edited by Lord Leon, 03 August 2020 - 01:44.

stasou%2520mygdala.jpg


#90325 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 August 2020 - 07:43

Η μαζική υπακοή χρειάζεται, διαφορετικά τώρα, τα πράματα θα ήταν αλλιώς. Αν οι περισσότεροι δεν συμμορφώνονται από μόνοι τους, αναγκαστικά θα πρέπει να μας επιβάλουν τα μέτρα και εμείς να υπακούσουμε. Βέβαια, θέλει προσοχή γιατί πάντα μπορεί να υπάρξει η εκμετάλλευση του κινδύνου και της μαζικης υπακοής.


Edited by Erudinam, 03 August 2020 - 11:24.

wdasa.png


#90326 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 03 August 2020 - 12:02

Ναι, χρειάζεται. Είναι περισσότερο συναισθηματικά τα κριτήρια σου παρα Οτιδήποτε ’λλο. Αλλα ακόμα Και αν συμφωνώ Μαζί σου, δεν θεωρώ Ότι είναι αυταπόδεικτο.
 

Πράγματι είναι κυρίως συναισθηματικά. Αλλά και το αίσθημα του δικαίου δεν είναι κάτι που στηρίζεται σε μια ψυχρή λογική. Το ότι έχουμε ένα "δημοκρατικό" πολίτευμα που βασίζεται σε κάποια "δικαιώματα" δεν είναι απαραίτητα η πιο αποτελεσματική μορφή διακυβέρνησης. Παρ' όλα αυτά διαμορφώνουμε κάποιες συνειδήσεις σε ένα πλαίσιο που είναι σημαντικό για εμάς και με τρομάζει πόσο εύκολα παραδίδουμε κάποια κεκτημένα. Άλλο να είσαι υπεύθυνος και να τηρείς ένα ασφαλές για τον περίγυρό σου lifestyle και άλλο να είσαι υποτακτικός και να στέλνεις sms σε ένα police state για να το ενημερώνεις κάθε φορά που θες να βγεις μια βόλτα. Προφανώς και απολυταρχικά καθεστώτα όπως αυτό της Κίνας θα είναι πιο αποτελεσματικά στην καταπολέμηση μιας πανδημίας, είναι και θέμα της νοοτροπίας που ήδη έχουν διαμορφώσει στον κόσμο. Αλλά τι θυσιάζεις για να τους μοιάσεις; Για πόσο;

 

Κάποια πράγματα ούτε λογική δεν βγάζουν, αγγίζουν την παράνοια. Άσε που όταν -σε αντίθεση με τέτοια καθεστώτα- ξέρουμε πότε το κράτος μας δουλεύει κανονικά και το status αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη ανάλογα με τα συμφέροντα που εξυπηρετεί, μου φαίνεται δυστοπικό το να πάψει να υπάρχει αντίσταση σε όλο αυτό λόγω της απειλής ενός υποτιθέμενου κινδύνου που μπορεί να χρησιμοποιείται ως πρόσχημα για τα χειρότερα.
 


O6rrvsU.jpg


#90327 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 August 2020 - 12:08

Τα σμς ήταν ευκαιρία να κόβουν κλήσεις και να παίρνουν λεφτά, με το πρόσχημα ότι δεν τηρείς τα μέτρα, δεν νοιάζεσαι για τον συνάνθρωπο. Πάρε κλήση.


wdasa.png


#90328 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 03 August 2020 - 15:16

Πράγματι είναι κυρίως συναισθηματικά. Αλλά και το αίσθημα του δικαίου δεν είναι κάτι που στηρίζεται σε μια ψυχρή λογική. Το ότι έχουμε ένα "δημοκρατικό" πολίτευμα που βασίζεται σε κάποια "δικαιώματα" δεν είναι απαραίτητα η πιο αποτελεσματική μορφή διακυβέρνησης. Παρ' όλα αυτά διαμορφώνουμε κάποιες συνειδήσεις σε ένα πλαίσιο που είναι σημαντικό για εμάς και με τρομάζει πόσο εύκολα παραδίδουμε κάποια κεκτημένα. Άλλο να είσαι υπεύθυνος και να τηρείς ένα ασφαλές για τον περίγυρό σου lifestyle και άλλο να είσαι υποτακτικός και να στέλνεις sms σε ένα police state για να το ενημερώνεις κάθε φορά που θες να βγεις μια βόλτα. Προφανώς και απολυταρχικά καθεστώτα όπως αυτό της Κίνας θα είναι πιο αποτελεσματικά στην καταπολέμηση μιας πανδημίας, είναι και θέμα της νοοτροπίας που ήδη έχουν διαμορφώσει στον κόσμο. Αλλά τι θυσιάζεις για να τους μοιάσεις; Για πόσο;

 

Κάποια πράγματα ούτε λογική δεν βγάζουν, αγγίζουν την παράνοια. Άσε που όταν -σε αντίθεση με τέτοια καθεστώτα- ξέρουμε πότε το κράτος μας δουλεύει κανονικά και το status αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη ανάλογα με τα συμφέροντα που εξυπηρετεί, μου φαίνεται δυστοπικό το να πάψει να υπάρχει αντίσταση σε όλο αυτό λόγω της απειλής ενός υποτιθέμενου κινδύνου που μπορεί να χρησιμοποιείται ως πρόσχημα για τα χειρότερα.
 

 

Πάλι θεωρητικά το πας. Πρακτικά υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, μια πανδημία και το κράτος πρέπει να λάβει κάποια μέτρα που αναγκαστικά εμπεριέχουν περιορισμούς. Μπορεί να υπάρχει debate για πιο χαλαρά η αυστηρά μέτρα, αλλά εν τέλη κάποιοι περιορισμοί πρέπει να υπάρξουν. Δεν μπορούμε να βασιζόμαστε μόνο στην καλή θέληση του πολίτη ότι θα πάρει τα μέτρα του, αλλιώς με αυτήν την λογική να καταργήσουμε τους νόμους γενικά και να βασιζόμαστε στο ότι θα πείσουμε όλους μας τους συμπολίτες να μην κάνουν αδικήματα!

 

Φυσικά και μπορεί κάποια κράτη καθώς και ιδιώτες να εκμεταλλευτούν την όλη κατάσταση για διάφορους λόγους, αλλά τι να κάνουμε, μπροστά στο εναλλακτικό που είναι η πανδημία να εξαπλωθεί ανεξέλεγκτα και να πεθάνουν εκατομμύρια άνθρωποι, είναι καλύτερο αυτό που έχουμε τώρα.

 

Ξέρεις τι είναι πραγματικά δυστοπικό; Αυτό που γίνεται στην Αμερική, όπου στο όνομα της "ελευθερίας" οι μεγαλοεπιχειρηματίες σε συνδυασμό με το φοβερό πολιτικό σκηνικό που έχουν εκεί, δημιουργούσανε προπαγάνδα για το πως ο ιος ήταν σαν μια απλή γρίπη και ακόμα και τώρα κάνουν ότι μπορούν για να μην πάθει κάτι η "οικονομία".


phmava.php

#90329 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 August 2020 - 15:46

Για τους Αθηνέζους που τελευταία είναι βασανισμένες ψυχές.

 

Spoiler:


rsrGbGx.gif

#90330 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 03 August 2020 - 16:07

That's a good one  :D

Ο μεγαλος πηγε-απατος


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg