Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#90331 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 August 2020 - 17:05

Πράγματι είναι κυρίως συναισθηματικά. Αλλά και το αίσθημα του δικαίου δεν είναι κάτι που στηρίζεται σε μια ψυχρή λογική. Το ότι έχουμε ένα "δημοκρατικό" πολίτευμα που βασίζεται σε κάποια "δικαιώματα" δεν είναι απαραίτητα η πιο αποτελεσματική μορφή διακυβέρνησης. Παρ' όλα αυτά διαμορφώνουμε κάποιες συνειδήσεις σε ένα πλαίσιο που είναι σημαντικό για εμάς και με τρομάζει πόσο εύκολα παραδίδουμε κάποια κεκτημένα. Άλλο να είσαι υπεύθυνος και να τηρείς ένα ασφαλές για τον περίγυρό σου lifestyle και άλλο να είσαι υποτακτικός και να στέλνεις sms σε ένα police state για να το ενημερώνεις κάθε φορά που θες να βγεις μια βόλτα. Προφανώς και απολυταρχικά καθεστώτα όπως αυτό της Κίνας θα είναι πιο αποτελεσματικά στην καταπολέμηση μιας πανδημίας, είναι και θέμα της νοοτροπίας που ήδη έχουν διαμορφώσει στον κόσμο. Αλλά τι θυσιάζεις για να τους μοιάσεις; Για πόσο;

Κάποια πράγματα ούτε λογική δεν βγάζουν, αγγίζουν την παράνοια. Άσε που όταν -σε αντίθεση με τέτοια καθεστώτα- ξέρουμε πότε το κράτος μας δουλεύει κανονικά και το status αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη ανάλογα με τα συμφέροντα που εξυπηρετεί, μου φαίνεται δυστοπικό το να πάψει να υπάρχει αντίσταση σε όλο αυτό λόγω της απειλής ενός υποτιθέμενου κινδύνου που μπορεί να χρησιμοποιείται ως πρόσχημα για τα χειρότερα.

Ωραιος. Μπορει να μη συμφωνω 100% σε καποιες λεπτομερειες (λογικό οταν τα κριτηρια ειναι συναισθηματικά) αλλά στη γενική ιδέα συμφωνω. Ειμαι αισιοδοξος βεβαια νομιζω οτι τουλαχιστον στα δυτικά κρατη ειδαμε οτι ειδαμε επειδη το σοκ ηταν μεγαλο και η διαρκεια σχετικά μικρη. Αν ηταν παραπάνω ισως τα πραγματα ηταν διαφορετικά. Θα δουμε. Ετσι κι αλλιως δεν τελειωσε.

Παρόλαυτά, και λογικά να το δεις, μια υποτυπωδη στατιστική αναλυση θα αποδεικνυε ευκολα οτι ο ιος αυτος δεν αρκει σαν λογος για να μην επιτρεπεις στα παιδιά ενος ηλικωμενου να ειναι διπλα του τις τελευταιες του ωρες για αποφυγή της εξαπλωσης. Ποσο μαλιστα, σε κατι μερη στην αφρική (και ισως ασια αλλά δεν ειμαι σιγουρος) που πυροβολουσα οσους βγαιναν απο τα σπιτια τους. Οι οποιοι βεβαια αν δεν βγαιναν ηταν καταδικασμενοι απο πεινα, μιας και επιβιωναν απο ψαρεμα και καλλιεργειες.

Γενικοτερα θα συγχωρουσα ευκολα λαθη κυβερνησεων, αφου και ο ιδιος συνεργαζομαι με το αγγλικο δημοσιο και ξερω απο πρωτο ερι οτι ειναι δυσκολο να παρεις αποφασεις οταν δεν ξερεις τι θα ισχυει αυριο ή σε μια βδομαδα. Η υπερβολές ομως δεν συγχωρουνται: εχουν να κανουν με την κουλτουρα, οχι την αγνοια. Αν ψηφιζεις με βαση τα νουμερα και το μη χειρον βελτιστον, η κυβερνηση θα σε δει σαν ενα νουμερο και θα σου επιβαλει το μη χειρον βελτιστον. Αυτο πιστευω με οσα ειδα.

Edited by Lord Leon, 03 August 2020 - 17:07.

stasou%2520mygdala.jpg


#90332 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 August 2020 - 17:38

Ήθελα να ξερα αυτοι που διαδίδουν τα περι συνωμοσιας και σχολιαζουν στα media με την σκέψη ότι

 

" Μας κοροιδευουν και μας λένε ότι κινδυνεύεις περισσότερο να κολλήσεις τον ίο όταν είσαι όρθιος για αυτό και η απαγόρευση ορθοστασίας στα μπαρ"

 

" Σκέφτονται να κλείνουν τα μαγαζιά πριν τα μεσάνυχτα, λες και ο ιός κυκλοφορεί τα μεσάνυχτα"

 

Δεν έχουν καταλάβει που αποσκοπούν τα μέτρα;


wdasa.png


#90333 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 03 August 2020 - 18:09

Ωραιος. Μπορει να μη συμφωνω 100% σε καποιες λεπτομερειες (λογικό οταν τα κριτηρια ειναι συναισθηματικά) αλλά στη γενική ιδέα συμφωνω. Ειμαι αισιοδοξος βεβαια νομιζω οτι τουλαχιστον στα δυτικά κρατη ειδαμε οτι ειδαμε επειδη το σοκ ηταν μεγαλο και η διαρκεια σχετικά μικρη. Αν ηταν παραπάνω ισως τα πραγματα ηταν διαφορετικά. Θα δουμε. Ετσι κι αλλιως δεν τελειωσε.

Παρόλαυτά, και λογικά να το δεις, μια υποτυπωδη στατιστική αναλυση θα αποδεικνυε ευκολα οτι ο ιος αυτος δεν αρκει σαν λογος για να μην επιτρεπεις στα παιδιά ενος ηλικωμενου να ειναι διπλα του τις τελευταιες του ωρες για αποφυγή της εξαπλωσης. Ποσο μαλιστα, σε κατι μερη στην αφρική (και ισως ασια αλλά δεν ειμαι σιγουρος) που πυροβολουσα οσους βγαιναν απο τα σπιτια τους. Οι οποιοι βεβαια αν δεν βγαιναν ηταν καταδικασμενοι απο πεινα, μιας και επιβιωναν απο ψαρεμα και καλλιεργειες.

Γενικοτερα θα συγχωρουσα ευκολα λαθη κυβερνησεων, αφου και ο ιδιος συνεργαζομαι με το αγγλικο δημοσιο και ξερω απο πρωτο ερι οτι ειναι δυσκολο να παρεις αποφασεις οταν δεν ξερεις τι θα ισχυει αυριο ή σε μια βδομαδα. Η υπερβολές ομως δεν συγχωρουνται: εχουν να κανουν με την κουλτουρα, οχι την αγνοια. Αν ψηφιζεις με βαση τα νουμερα και το μη χειρον βελτιστον, η κυβερνηση θα σε δει σαν ενα νουμερο και θα σου επιβαλει το μη χειρον βελτιστον. Αυτο πιστευω με οσα ειδα.

Σίγουρα όλοι μπορούν να κάνουν λάθη, και κανείς δεν μπορούσε να ήξερε ακριβώς πως θα έρχονταν τα πράγματα σε ένα πρακτικά πρωτόγνωρο πρόβλημα. Αλλά ειδικά για το αγγλικό κράτος, νομίζω αυτή η καθυστέρηση μερικών βδομάδων που είχαμε στην αρχή μας κόστισε πολύ. Αυτό δεν νομίζω να ήταν απλά ένα "λάθος", όταν άλλα κράτη παίρνανε ένα σωρό μέτρα, στην ΗΒ τα μέτρα ήταν ιδιαίτερα χαλαρά και η αρχική θεωρεία ήταν το controlled herd immunity, ότι και καλά ας κολλούσαμε όλοι σιγά σιγά, αρκεί να γίνονταν ελεγχόμενα. Μια θεωρία που νομίζω αποδείχτηκε λαθανσμένη για την συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Το πρόβλημα ακόμα δεν έχει λυθεί και δεν ξέρω ρεαλιστικά αν θα μπορέσει να λυθεί μόνο με καραντίνα αν δεν υπάρξει ένα εμβόλιο ή κάποια θεραπεία (που είμαστε αρκετά σίγουροι ότι δουλεύει και είναι ασφαλής), αν και προς το παρών φαίνεται να υπάρχει σημαντική βελτίωση στον αριθμό των κρουσμάτων. Απλά βλέποντας τον κόσμο να ξεσαλώνει τώρα με το που άνοιξα τα μαγαζιά, αναρωτιέμαι αν θα δούμε αύξηση των κρουσμάτων πάλι. Βέβαια ευτυχώς δεν συγκρίνεται η κατάσταση με την Αμερική, εκεί ντάξει είναι απλά καρναβάλια.

 

Γενικά προσωπικά ίσως έχω δει το θέμα αρκετά παρανοϊκά, ενδεχομένως χωρίς να μπορώ να το αιτιολογίσω. Βέβαια μπόρεσα να σιμφιλιωθώ περισσότερο με την ιδέα του μένουμε σπίτι επειδή είμαι ιδιαιτέρως εσωστεφής και δεν με επιρέασε τόσο όσο επιρέασε άλλους αυτή η αλλαγή. Αν κάποιος έχει μάθει να είναι κάθε μέρα έξω και να τα πίνει στις pub τα ΣΚ, είναι πολύ μεγάλη αλλαγή να του πείς μήνε σπίτι για μήνες.


phmava.php

#90334 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 August 2020 - 20:58

Speedfreak τα hamrolls της Γερμανίας έχουν διαφορά από τα σαντουιτς τα κλασσικα;

wdasa.png


#90335 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 03 August 2020 - 21:07

Speedfreak τα hamrolls της Γερμανίας έχουν διαφορά από τα σαντουιτς τα κλασσικα;

δεν είδα ποτέ μου hamrolls στη Γερμανία 


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#90336 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 August 2020 - 21:55

Τα wurstsemmel δεν ειναι;

Edited by Erudinam, 03 August 2020 - 21:56.

wdasa.png


#90337 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 August 2020 - 23:53

Σίγουρα όλοι μπορούν να κάνουν λάθη, και κανείς δεν μπορούσε να ήξερε ακριβώς πως θα έρχονταν τα πράγματα σε ένα πρακτικά πρωτόγνωρο πρόβλημα. Αλλά ειδικά για το αγγλικό κράτος, νομίζω αυτή η καθυστέρηση μερικών βδομάδων που είχαμε στην αρχή μας κόστισε πολύ. Αυτό δεν νομίζω να ήταν απλά ένα "λάθος", όταν άλλα κράτη παίρνανε ένα σωρό μέτρα, στην ΗΒ τα μέτρα ήταν ιδιαίτερα χαλαρά και η αρχική θεωρεία ήταν το controlled herd immunity, ότι και καλά ας κολλούσαμε όλοι σιγά σιγά, αρκεί να γίνονταν ελεγχόμενα. Μια θεωρία που νομίζω αποδείχτηκε λαθανσμένη για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Το πρόβλημα ακόμα δεν έχει λυθεί και δεν ξέρω ρεαλιστικά αν θα μπορέσει να λυθεί μόνο με καραντίνα αν δεν υπάρξει ένα εμβόλιο ή κάποια θεραπεία (που είμαστε αρκετά σίγουροι ότι δουλεύει και είναι ασφαλής), αν και προς το παρών φαίνεται να υπάρχει σημαντική βελτίωση στον αριθμό των κρουσμάτων. Απλά βλέποντας τον κόσμο να ξεσαλώνει τώρα με το που άνοιξα τα μαγαζιά, αναρωτιέμαι αν θα δούμε αύξηση των κρουσμάτων πάλι. Βέβαια ευτυχώς δεν συγκρίνεται η κατάσταση με την Αμερική, εκεί ντάξει είναι απλά καρναβάλια.

Γενικά προσωπικά ίσως έχω δει το θέμα αρκετά παρανοϊκά, ενδεχομένως χωρίς να μπορώ να το αιτιολογίσω. Βέβαια μπόρεσα να σιμφιλιωθώ περισσότερο με την ιδέα του μένουμε σπίτι επειδή είμαι ιδιαιτέρως εσωστεφής και δεν με επιρέασε τόσο όσο επιρέασε άλλους αυτή η αλλαγή. Αν κάποιος έχει μάθει να είναι κάθε μέρα έξω και να τα πίνει στις pub τα ΣΚ, είναι πολύ μεγάλη αλλαγή να του πείς μήνε σπίτι για μήνες.


Έλα εντάξει, δε νομίζω ότι το βλέπεις παρανοϊκά, όλοι φοβόμαστε. ’Aλλοι για μας, άλλοι για τους γονείς μας κτλ. Αλλα ούτε και εγώ n ο Καμούι που το βλέπουμε με σκεπτικισμό η που διαφωνούμε με κάποιες πρακτικές σημαίνει ότι θέλουμε το ακριβώς αντίθετο από ότι συμβαίνει. Υπάρχει και το γκρι.

Από την άλλη, δεν θεωρώ ότι και όσα συνέβησαν είναι ευθέως ανάλογα με κάποιες αντιδράσεις:
Ναι, κακώς καθυστέρησαν το πρώτο lockdown στην Aγγλία. Από την άλλη όμως, ένα μηνα πριν το lockdown είχαν 33 εκατομμύρια αφίξεις αεροπορικώς στο Λονδίνο. 33 fucking million people! Ούτε καραντίνες ούτε τίποτα. Και αυτός είμαι ένας normal μηνας. Είναι κανεις σίγουρος ότι αν κλείναν δυο βδομάδες νωρίτερα θα είχαν τα νούμερα τις Ελλάδας? Εγώ όχι. USA: Εξίσου πολλές μετακινήσεις (αν όχι περισσότερες) Και η κάθε πολιτεία έκανε ότι τους καύλωνε. Tεραστια ποσοστά παχυσαρκίας kαι κατ' επέκτασιν διαβήτη, χοληστερίνης κτλ αλλα kαι φτώχειας, που σημαίνει πολλοί άνθρωποι mαζί σε ένα σπίτι κτλ.

Aντιστοιχα στα βαλκανια πολλοι "γειτονες" τnς Eλλαδας ειχαν πολυ παρομοια νουμερα Τους τρεις πρώτους μήνες αλλα δεν κανανε ακριβως τα ιδια με τnv ελλινικn κυβερνnσn.

Aυτο που θελω να πω,είναι οτι οταν δεν καταλαβαινουμε κατι εχουμε τnv τασn vα το απλοποιουμε και να το υποβιβαζουμε σε κατι απλο που vα τo καταλαβαινουμε. συνήθως μονοπαραγοντικο. Kαι τα ΜΜΕ αuτο το εκμεταλλεuονται πλnρως. Eγώ οταν δεν ξερω προτιμω να λεω "δεν ξερω". δεν πειράζει και που δεν ξερω. Aργα n γρnγορα θα μαθουμε απο τα λαθn μας.

PS. To herd immunity Ήταν μια μπαρούφα που είπε ο αρχή Χατζηαβάτης ο Boris Johnson. Δε νομίζω ότι ήταν ποτε Η επίσημη γραμμή. Και δεν νομίζω ότι θα τον άφηναν να κάνει Ότι θέλει για πολύ καιρό. Όχι όταν Η βασίλισσα είναι 3167,6 χρονων

stasou%2520mygdala.jpg


#90338 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 August 2020 - 01:12


Μπορώ σίγουρα να καταλάβω πως τέτοιες εμπειρίες μπορούν να σε κάνουν να μην θες αρκετά kάτι που δεν έχεις γνωρίσει, n vα φοβάσαι τόσο πολύ την απόρριψη που να μη θες να προσπαθήσεις kαν. Η Και τα δυο.

Παρολαυτά είμαι σίγουρος oτι Και διπλα n τα τριπλά να είχαν συμβεί σε κάποιον, πάλι θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω υπέρ των κάθε λογής ανθρωπινων σχέσεων. It simply is that good :)


όσο μεγαλώνεις τόσο πιο πολύπλοκα σκέφτεσαι και τοσο αυξάνονται οι απαιτήσεις και από τον εαυτό σου αλλά και από το περιβάλλον γύρω σου.

Θέλει γενικά ψάξιμο αλλά πλέον νιώθω πως δεν έχω ενέργεια. 5 λεπτά να μιλήσω κουράζομαι. Είμαι γενικά λιγομίλητος. Δύσκολο για τέτοιους τύπους. Πιο άνετα μιλάω με παιδιά πάρα με ενήλικες.

#90339 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 04 August 2020 - 10:44

όσο μεγαλώνεις τόσο πιο πολύπλοκα σκέφτεσαι και τοσο αυξάνονται οι απαιτήσεις και από τον εαυτό σου αλλά και από το περιβάλλον γύρω σου.

Θέλει γενικά ψάξιμο αλλά πλέον νιώθω πως δεν έχω ενέργεια. 5 λεπτά να μιλήσω κουράζομαι. Είμαι γενικά λιγομίλητος. Δύσκολο για τέτοιους τύπους. Πιο άνετα μιλάω με παιδιά πάρα με ενήλικες.


Η κοινωνικοτητα ειναι αρκετά απλό πραγμα γενικά. "Κανε ερωτησεις που οντως σε ενδιαφερουν" και "μην λες πραγματα στους αλλους που θα εκαναν και σενα να αισθανθεις αβολα". Οι εξωστρεφεις αποτυγχανουν στο πρωτο συνηθως και οι εσωστρεφεις στο δευτερο.

Οι εσωστρεφεις επισης εχουν την ταση να πιστευουν οτι ειναι η μειοψηφια, οι διαφορετικοι και οι περιεργοι. Οπως ειπε ομως πολυ ωραια καποιος:

"A survey has shown that we are half of the world's population. Which provably means we are more than that because half of us would never pick up the phone to answer this bloody survey." XD

Τελος, οι πολυπλοκες σκεψεις και οι αυξημενες απαιτησεις δεν ειναι ειναι μονο χαρακτηριστικο ηλικιας αλλα και stress, anxiety, ptsd, depression etc. Γενικά σε εμας τους εσωστρεφεις αυτες οι σκεψεις ειναι που μας ρουφανε την ενεργεια οχι τοσο τα interactions, γιατι τις κανουμε παραλληλα. Με παιδια και ζωα δεν τις κανουμε οποτε ειναι πιο ευκολο.

Εσυ και οποιος αλλος ε διαφερεται ας γκουγκλαρει unhelpful thinking habits with alternatives pdf και αν το βρει ενδιαφερον ας ψαξει περισσοτερο.

stasou%2520mygdala.jpg


#90340 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 04 August 2020 - 12:46

https://www.capital.gr/epikairotita/3472559/ston-eisaggelea-anartiseis-me-theories-sunomosias-gia-ton-koronoio-me-entoli-xrusoxoidi


wdasa.png


#90341 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 04 August 2020 - 13:27

Η κοινωνικοτητα ειναι αρκετά απλό πραγμα γενικά. "Κανε ερωτησεις που οντως σε ενδιαφερουν" και "μην λες πραγματα στους αλλους που θα εκαναν και σενα να αισθανθεις αβολα". Οι εξωστρεφεις αποτυγχανουν στο πρωτο συνηθως και οι εσωστρεφεις στο δευτερο.

Οι εσωστρεφεις επισης εχουν την ταση να πιστευουν οτι ειναι η μειοψηφια, οι διαφορετικοι και οι περιεργοι. Οπως ειπε ομως πολυ ωραια καποιος:

"A survey has shown that we are half of the world's population. Which provably means we are more than that because half of us would never pick up the phone to answer this bloody survey." XD

Τελος, οι πολυπλοκες σκεψεις και οι αυξημενες απαιτησεις δεν ειναι ειναι μονο χαρακτηριστικο ηλικιας αλλα και stress, anxiety, ptsd, depression etc. Γενικά σε εμας τους εσωστρεφεις αυτες οι σκεψεις ειναι που μας ρουφανε την ενεργεια οχι τοσο τα interactions, γιατι τις κανουμε παραλληλα. Με παιδια και ζωα δεν τις κανουμε οποτε ειναι πιο ευκολο.

Εσυ και οποιος αλλος ε διαφερεται ας γκουγκλαρει unhelpful thinking habits with alternatives pdf και αν το βρει ενδιαφερον ας ψαξει περισσοτερο.

Δηλαδή φαντάσου πόσο δύσκολο είναι για τους ενθουσιώδεις/ αμήχανους εξωστρεφείς που δεν κλείνουν ποτέ το στόμα τους, λένε άβολα και άχρηστα πράγματα μεταξύ άλλων και όταν βρίσκονται μόνοι τους σε ώρα χαλάρωσης, καταναλώνουν ακομη περισσότερη ενέργεια σε unhelpful και stressful/ problematic thoughts ( οι οποίες κατά βάση δεν εκφράζονται στον κοινωνικό περίγυρο)... Καταργήθηκε ο διακόπτης του off (?)

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#90342 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 04 August 2020 - 13:38

νομίζω στους ανθρώπους που τους αρέσει να σκέφτονται αρνητικά και να αναλύουν προβλήματα είναι οι άνθρωποι που τους αρέσουν οι προκλήσεις. Εγώ εκεί κατέληξα. Αν δεν βρω μια ενδιαφέρουσα πρόκληση δεν αισθάνομαι καλά. Δηλαδή, και μόνο που σκέφτομαι ότι κάποιοι άλλοι ονειρεύονται απλά να έχουν μια καλή δουλεία, να βγάζουν λεφτά και να ζουν ήρεμες στιγμές με την οικογένεια, με πιάνει μια θλίψη. Το ίδιο πάθαινα και όταν έβλεπα ήρωες/χαρακτήρες σε ταινίες,σειρές να αποσύρονται στο τελευταίο επεισόδιο. Δεν μου άρεσε ποτέ να βλέπω στο τέλος σκηνές ότι τέρμα οι περιπέτειες, οι ήρωες μεγάλωσαν, χωρίστηκαν, έκαναν οικογένεια και βγήκαν στην σύνταξη. Πάντα ήθελα κάθε ιστορία να τελειώνει με το ενδεχόμενο να υπάρξει κάτι στο μέλλον, Για αυτό και μου άρεσε το τέλος της σειράς Σέρλοκ και όχι του Χάρι Πότερ. Όσο μεγαλώνω αισθάνομαι ότι τελειώνουν οι όποιες περιπέτειες. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει κάτι. Ποιός είπε οτι όποιος κάνει οικογένεια και φτάσει στα 30 ή στα 40, η ζωή γίνεται βαρετη? Δεν είναι. Αλλα δεν ξέρω γιατι αισθάνομαι ετσι.


Edited by Erudinam, 04 August 2020 - 13:42.

wdasa.png


#90343 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 August 2020 - 14:12

νομίζω στους ανθρώπους που τους αρέσει να σκέφτονται αρνητικά και να αναλύουν προβλήματα είναι οι άνθρωποι που τους αρέσουν οι προκλήσεις. Εγώ εκεί κατέληξα. Αν δεν βρω μια ενδιαφέρουσα πρόκληση δεν αισθάνομαι καλά. Δηλαδή, και μόνο που σκέφτομαι ότι κάποιοι άλλοι ονειρεύονται απλά να έχουν μια καλή δουλεία, να βγάζουν λεφτά και να ζουν ήρεμες στιγμές με την οικογένεια, με πιάνει μια θλίψη. Το ίδιο πάθαινα και όταν έβλεπα ήρωες/χαρακτήρες σε ταινίες,σειρές να αποσύρονται στο τελευταίο επεισόδιο. Δεν μου άρεσε ποτέ να βλέπω στο τέλος σκηνές ότι τέρμα οι περιπέτειες, οι ήρωες μεγάλωσαν, χωρίστηκαν, έκαναν οικογένεια και βγήκαν στην σύνταξη. Πάντα ήθελα κάθε ιστορία να τελειώνει με το ενδεχόμενο να υπάρξει κάτι στο μέλλον, Για αυτό και μου άρεσε το τέλος της σειράς Σέρλοκ και όχι του Χάρι Πότερ. Όσο μεγαλώνω αισθάνομαι ότι τελειώνουν οι όποιες περιπέτειες. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει κάτι. Ποιός είπε οτι όποιος κάνει οικογένεια και φτάσει στα 30 ή στα 40, η ζωή γίνεται βαρετη? Δεν είναι. Αλλα δεν ξέρω γιατι αισθάνομαι ετσι.


Α σε αυτό δεν έχω θέμα. Τώρα αν με πάρουν μόνιμο εκπαιδευτικό, δεν θέλω τίποτα άλλο από το να έχω ένα διαμέρισμα, ένα γατί, να πηγαίνω βόλτες και διακοπές, να αθλουμαι και να έχω μόνο το άγχος της δουλειάς,των ιατρικών εξετάσεων, των οικιακών, των κληρονομικών, του αυτοκινήτου και της φορολογιας. Που και αυτά τα απλά ακόμα όλο έγνοιες σου προκαλούν.

#90344 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 04 August 2020 - 15:06

Δηλαδή φαντάσου πόσο δύσκολο είναι για τους ενθουσιώδεις/ αμήχανους εξωστρεφείς που δεν κλείνουν ποτέ το στόμα τους, λένε άβολα και άχρηστα πράγματα μεταξύ άλλων και όταν βρίσκονται μόνοι τους σε ώρα χαλάρωσης, καταναλώνουν ακομη περισσότερη ενέργεια σε unhelpful και stressful/ problematic thoughts ( οι οποίες κατά βάση δεν εκφράζονται στον κοινωνικό περίγυρο)... Καταργήθηκε ο διακόπτης του off (?)


Lol ναι ετσι ειναι. Ειναι αρκετα δυσκολο για πολλους εξωστρεφεις να μεινουν με την παρτη τους. Παρόλαυτά εχει περάσει η ιδεα σε πολλους εσωστρεφεις οτι η εξωστρεφεια ειναι η λύση των προβληματων. Προσωπικά πιστευω οτι οι περισσοτεροι που το λένε αυτο δεν θα αντεχαν ουτε μια μερα να ηταν αναποδα.

Επισης πιστευω οτι ολες οι συμπεριφορές χτιζονται και ο τροπος σκεψης παντα μπορει να αλλάξει σε καποια πλαισια. Αρκει να μην κολλάς σε ταμπελες και ντετερμινισμο. Το πως γεννηθηκες ειναι πολυ μικρο ποσοστο του τι εισαι σημερα, το υπολοιπο ειναι επικτητο. Και δυσκολο δε σημαινει αδυνατο.

stasou%2520mygdala.jpg


#90345 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 04 August 2020 - 15:41

Λένε για επαναφορα σμς, μάλλον για τις ευπαθείς ομάδες. εχω απορία. ολο αυτο αποσκοπεί κάπου?

 

 

Δηλαδη, στελνεις σμς για να παρεις λιγο αερα. Εισαι νομιμο! τηρεις το μετρο! δεν διασπειρεις ιο! νοιαζεσαι για τον συνανθρωπο!

 

αμα δεν στειλεις τοτε διασπειρεις τον ιο?

 

 

θυμαμαι, ειχα διαβασει για 2 περιστατικα οπου ανθρωποι για καποιο λογο δεν εστειλαν σμς.

 

Νομιζω, μια μητερα ειχε τα παιδια της μαζι και πηγε παρει έναν καφε απο μαγαζι χωρις να στειλει σμς οτι παει για προμηθεια φαγητου. Και εφαγε προστιμο.

 

Ενας αλλος πηγε να παρει σουβλακι χωρις να στειλει το ιδιο σμς και εφαγε προστιμο.

 

Δηλαδη, αυτοι ειναι παραβατες και διασπειρουν τον ιο? ενω οι υπολοιπο που βλεπα να καθονται καμια 7ρια στα παγκακια εχοντας στειλει το σμς, ειναι νομιμοι?

 

Σχετικά με τις άδειες κυκλοφορίας που παίρνουμε μέσω μηνύματος (SMS). Έστειλα χθες, στις 19:16 , μήνυμα στο 13033, προκειμένου να μεταβώ, πεζή, στο παράρτημα της Εθνικής Τράπεζας επί της οδού Γκέρτσου στην Κοζάνη. Ως μονογονέας πήρα μαζί μου και τα δύο ανήλικα παιδιά φροντίζοντας να στείλουν κι αυτά με τη σειρά τους το απαιτούμενο sms για σωματική άσκηση. Τα χρήματα τα έβγαλα από το μηχάνημα (ΑΤΜ) στις 19:38 και στη συνέχεια κατά την επιστροφή μου προς το σπίτι πέρασα για να πάρω κι ένα καφέ (20:00) . Μου έγινε έλεγχος, σε μένα και τα παιδιά μου, στις 20:05 και παρά τις εξηγήσεις και την επιχειρηματολογία μου, μετά από 15 λεπτά, μου βεβαίωσαν παράβαση για άσκοπη μετακίνηση (20:25). Να δεχτώ ότι ερμηνεύοντας με αυστηρότητα τη νομοθεσία ομολογουμένως δεν θα έπρεπε να περάσω να πάρω καφέ (αλλά να επιστρέψω αμέσως σπίτι), να δεχτώ ακόμη ότι δεν θα έπρεπε να έχω μαζί και τα παιδιά μου αν θεωρεί κάποιος πως έπρεπε να τα αφήσω από την αρχή σπίτι.  Όμως, αν πραγματικά θεωρούν κάποιοι ότι έκανα κάποιο “έγκλημα” γιατί στο δρόμο για το σπίτι μου, όχι κάπου αλλού, αλλά στο δρόμο για το σπίτι μου (ξαναλέω), πέρασα και να πάρω ένα καφέ ή αν θεωρείται “έγκλημα” ότι, παρότι, μονογονέας, είχα μαζί μου και τα 2 ανήλικα παιδιά μου (που είχαν αποστείλει το sms), τότε εντάξει καλά έκαναν και βεβαιώσαν το πρόστιμο. Aς μου επιτραπεί να πω ως μια καλοπροαίρετη διαμαρτυρία ότι τα αστυνομικά όργανα δεν θα πρέπει να εξαντλούν την αυστηρότητά τους όταν εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή σκόπιμο όπως στη δική μου περίπτωση.  Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για ένα γενικότερο προβληματισμό τόσο των πολιτών όσο και αυτών που ασκούν τους ελέγχους.

 

 

ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ!!!


Edited by Erudinam, 04 August 2020 - 17:24.

wdasa.png