Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#86701 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 22 March 2018 - 16:00

Να ψάχνομαι στα θρηκευτικα άρχισα πολύ μικρός από αρχές γυμνασίου ακόμα κυρίως λόγω κάποιων γεγονότων και επιρροής από τον πατέρα μου και κάπου στα 15/16 καταστάλλαξα.Το αστείο είναι ότι πήγαινα σε κατασκήνωση μοναστηριού μέχρι εκείνη την ηλικία και αν και έπεφτε προπαγάνδα full οι περισσότεροι πατέρες ήταν αρκετά chill και είχαμε καλές σχέσεις και νοιάζονταν γενικώς για τα παιδιά αλλά κάπου τότε άρχισα να ασχολούμαι με άλλα πράγματα και σταμάτησα να πηγαινώ περισσότερο για αυτό το λόγο παρά τις διαφωνίες που είχα.Στο λύκειο στο μάθημα πέρναγα πιο edgy φάση και θυμάμαι έψαχνα αφορμή να πιαστώ με την καθηγήτρια που γενικά ήταν καλή και χαλαρή στο μάθημα που ήταν περισσότερο σε στυλ συζήτησης και θυμάμαι περνάγαμε ολόκληρα μαθήματα να διαφωνούμε εγώ και η καθηγήτρια μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι πάντως το βιβλίο των θρηκευτικών ήταν άθλιο και δεν με άφηνε να αγιάσω ακόμα και μέρες που δεν είχα όρεξη, αυτό πάντως που με πείραξε περισσότερο θυμάμαι πάντως είναι που μου λέγανε κάτι φίλοι μου σήμερα τσακώσου με την θρηκευτικού για να μην κάνουμε μάθημα και μετά από αυτό έχασα το ενδιαφέρον μου για διάλογο γτ ένιωσα ότι όλα πήγαιναν στον βρόντο.Και γενικά τα τελευταία χρόνια δεν έχω πλέον την όρεξη να εξηγώ βασικά πράγματα και στο στρατό δυστηχως θρησκευτικό όρκο έδωσα και ήρθατε εσείς να με κάνετε να νιώσω άσχημα φτου σας.


Edited by pasxaleas, 22 March 2018 - 16:01.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#86702 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 March 2018 - 16:06

Ίσως έτυχε, αλλά στο σχολείο μου στο Λύκειο κάναμε πρακτικά ηθική και φιλοσοφία, με την στάση του Χριστιανισμού σε αυτά τα θέματα, αντί για Θρησκευτικά.
Μάλιστα, στην β λυκείου ο καθηγητής έφερνε τα ιερά κείμενα των άλλων θρησκειών και διάβαζε σημεία που θεωρούσε διδακτικά για τα σημερινά δεδομένα.

Στο γυμνάσιο ήταν περίπου όπως αυτό που λέει ο 1451. Παραμύθια και μύθοι στα δύο πρώτες τάξεις, νόμοι Εκκλησίας στην τρίτη.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#86703 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 22 March 2018 - 16:13

Εμας πλέον δεν μας δημιουργούνται τετοια προβληματα. Απο το δημοτικο είχαμε καλους δασκάλους θρησκευτικών και πιστεύω οτι και τα βιβλια ηταν καλα. Στο γυμνασιο ειχαμε ολες τις χρονιες (ηταν μονιμος) εναν καθηγητη θρησκευτικων που τον αγαπώ πολυ. Εξαιρετικός άνθρωπος, πολυ αστειος και εκανε καλο μαθημα χωρίς να προσπαθεί να προπαγανδισει. Μας ελεγε ιστοριες και υλικο εκτος βιβλιου για να μας δινει μια πιο σφαιρικη αποψη των πραγματων. Επισης, δεν έκρυβε τιποτα πχ. το γεγονός οτι η Παναγια ηταν 12 οταν εμεινε εγκυος (κατι το οποιο στο Δημοτικό ουτε το ανεφεραν προφανώς. Ουτε στα βιβλια δεν το γράφει αν δεν κανω λαθος).

Εδω δυο συμμαθητριες μου εχουν πάρει απαλλαγη απο το μαθημα αλλα κανεις δεν τις αντιμετωπίζει διαφορετικά. Αντιθετως κιολας, ειναι και απο τα ατομα με τα οποια κανεις καλη παρέα. Στο λυκειο τωρα εχουμε μια αλλη καθηγητρια που και εκείνη ειναι πολυ καλη. Το βιβλίο που έχουμε αυτη τη στιγμη ομως ειναι αίσχος. Ανακατεμενα πράγματα, μονο πηγές και τα κεφαλαια δεν έχουν σωστη δομη. Απ'τι καταλαβα, πρεπει να ξαναγραφουν τα βιβλία και μας εδωσαν τον αχταρμά μεχρι να τελειώσουν.

Χριστιανός δεν ειμαι, ποτε δεν είχα πραγματική σχεση με το Θεο, την προσευχή απο συνηθεια τη λεω αλλα πιστευω το μαθημα των θρησκευτικών πρέπει να γίνεται. Ειναι ενας καλος τροπος τα παιδια να ξεκινήσουν να προσανατολιζονται, αρκει να μην υπαρχει προπαγανδα και μισος εναντια σε συγκεκριμένες θρησκείες. Αν τα παιδιά αποκτουσαν πληροφοριες για ολες τις θρησκείες και μπορούσαν να επιλέξουν ποια προτιμούν να ψαξουν περισσοτερο, θα ήταν το ιδανικο imo.


Guns, και εμεις αυτο κανουμε.

Edited by Angel.tze, 22 March 2018 - 16:16.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86704 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 22 March 2018 - 17:19

Ο στρατιωτικός όρκος μου φαίνεται πιο πολύ το σύνταγμα αφορά και τη διαφύλαξη του κράτους. Δεν μου φάνηκε για τόσο θρησκευτικός-χριστιανικός. Εκεί φώναζα όσο μπορούσα, καλές στιγμές.



#86705 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 22 March 2018 - 17:44

Έχει εκεί στην αρχή κάτι χριστιανικές αναφορές δεν είναι τίποτα βαρυσήμαντο γτ όλα στο στρατο ένα θέατρο είναι αλλά για το γαμώτο.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#86706 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 22 March 2018 - 18:11


Χριστιανός δεν ειμαι, ποτε δεν είχα πραγματική σχεση με το Θεο, την προσευχή απο συνηθεια τη λεω αλλα πιστευω το μαθημα των θρησκευτικών πρέπει να γίνεται. Ειναι ενας καλος τροπος τα παιδια να ξεκινήσουν να προσανατολιζονται, αρκει να μην υπαρχει προπαγανδα και μισος εναντια σε συγκεκριμένες θρησκείες. Αν τα παιδιά αποκτουσαν πληροφοριες για ολες τις θρησκείες και μπορούσαν να επιλέξουν ποια προτιμούν να ψαξουν περισσοτερο, θα ήταν το ιδανικο imo.
 

 

 

Δεν διαφωνώ καθόλου να γίνεται ένα μάθημα θρησκειολογίας με μια πιο κοινωνική και φιλοσοφική προσέγγιση. Ίσα ίσα θα ήταν απίστευτα χρήσιμο στο να καταπολεμηθεί ο σκοταδισμός και η μισαλλοδοξία. Επίσης δεδομένου ότι οι θρησκείες παγκοσμίως είναι ένα τεράστιο πολιτισμικό φαινόμενο θα βοηθούσε στην κατανόηση των πολιτικών άλλων χωρών και στην περαιτέρω διεύρυνση του νου.

 

Όμως δεν γίνεται αυτό. Γίνεται κατήχηση. Και τώρα με τις ευλογίες του Ανώτατου Δικαστηρίου. Ελέησον.


xbJ3b2w.jpeg


#86707 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 March 2018 - 20:13

joZCZx0.jpg

Σφιγγοφωλιά άθεων το anime.gr! :D
rsrGbGx.gif

#86708 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 22 March 2018 - 20:26

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, στην τρίτη λυκείου είχαμε βιβλίο που έλεγε και για τις άλλες θρησκείες και είχα ρωτήσει την καθηγήτρια αν θα φτάσουμε σε αυτά τα κεφάλαια και μου είπε όχι. Βασικά μου είπε αν θέλω να τα διαβάσω μόνη μου αλλά εκείνη αποκλείεται να μας τα δίδασκε γιατί δεν τα πίστευε. Δεν αγριέψε ή φώναξε απλά το δήλωσε πως οτιδήποτε άλλο δεν το πιστεύει και άρα δεν θα το διδάξει ακόμα και αν είναι μέσα στο βιβλίο..
'ξηγημενη εν μέρει αλλά το βρίσκω λάθος να μην γίνει έστω μια αναφορά γενικά στις άλλες θρησκείες.. Δεν σου λέω να τα πιστέψεις, άλλωστε ούτε εγώ είμαι φαν της θρησκείας γενικότερα, αλλά θα μου άρεσε να μου τα διδάξουν έστω σαν γενικές γνώσεις..

tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#86709 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 22 March 2018 - 20:45

Είχα καθηγήτρια που έλεγε μη ειρωνικά πως τα ποκεμον είναι σατανικά. Ωραίες εποχές.



#86710 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 22 March 2018 - 20:55

Είχα καθηγήτρια που έλεγε μη ειρωνικά πως τα ποκεμον είναι σατανικά. Ωραίες εποχές.

μου θυμίζεις εκεινο τον παπα που ελεγε οτι τα Φερμπι ειναι παιχνιδια του σατανα. Ο ίδιος παπάς επισης εκανε εξορκισμους στις κεραιες τηλεορασεων επειδη ειχαν καταληφθει απο δαίμονες. Ωραιες εποχές indeed.


((πάντως για τα φερμπι εχει δίκιο, δεν υπάρχει τίποτα πιο φρικιαστικό απο αυτα (εκτος ισως απο τους κλοουν και τις κούκλες))

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86711 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 March 2018 - 21:04

Οι μάνα μου είχε κάτι πύλινες κούκλες από μικρή που αναρωτιόσουν πότε θα τραβήξουν μαχαίρι. Τα φέρμπι ήταν η εξελιγμένη τους μορφή θεωρώ.


Edited by TheGunsmasha, 22 March 2018 - 21:04.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#86712 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 22 March 2018 - 21:09

Ακριβως. Αυτο το βλεμμα, το γεγονος οτι και να βγαλεις τις μπαταριες τους συνεχίζουν να μιλουν και αυτα τα αυτια ειναι αρκετα για να με κανουν να τα φοβαμαι και να τα μισώ. I'm not even joking right now.

4b7.jpg

I got jumpscared with this pic the other day.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86713 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 March 2018 - 21:19

Είναι το πρόβλημα μου με τις ταινίες τύπου Chaki Doll και Gremlin. Ποιος φέρνει σπίτι του αυτά τα πράγματα??????

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#86714 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 22 March 2018 - 21:21

γατακια εμενα το αφεντικο μου εχει πει οτι ειμαι αντιχριστος

 

αν και για οποιον μπει στο μαγαζι ωρες ωρες βλεπει μια λιγο σουρεαλ φαση , εμενα με μαλλια και μουσια σαν τον αρη βελουχιωτη με την μπλουζα born to be anarchist δηλωμενος αθεος και απο την αλλη γωνια ο boss με κανα 2-3 εικονες πανω απο το κεφαλι του και με το ονομα παισιος που ακομη προσπαθει να καταλαβει πως γινετε καποιος να ειναι αθεος



#86715 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 22 March 2018 - 21:42

Είναι το πρόβλημα μου με τις ταινίες τύπου Chaki Doll και Gremlin. Ποιος φέρνει σπίτι του αυτά τα πράγματα??????

 

Αυτή η τύπισα είναι κολλημένη με τις κούκλες. Δείτε το βίντεο με δική σας ευθύνη. Πάντως αν ξεπεράσεις το "μικρό της πρόβλημα" με τις κούκλες είναι από τις αγαπημένες μου youtubers :P

 

Youtube Video

 

γατακια εμενα το αφεντικο μου εχει πει οτι ειμαι αντιχριστος

 

αν και για οποιον μπει στο μαγαζι ωρες ωρες βλεπει μια λιγο σουρεαλ φαση , εμενα με μαλλια και μουσια σαν τον αρη βελουχιωτη με την μπλουζα born to be anarchist δηλωμενος αθεος και απο την αλλη γωνια ο boss με κανα 2-3 εικονες πανω απο το κεφαλι του και με το ονομα παισιος που ακομη προσπαθει να καταλαβει πως γινετε καποιος να ειναι αθεος

 

Θα ήθελα να μπω σε αυτό το μαγαζί :hihi2: 

 

Το καλύτερο που μου είχε πει το πρώην μπος ήταν από πού αντλώ την ηθική μου ~χαχαχαχαχαχ


xbJ3b2w.jpeg