Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#86686 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 19 March 2018 - 20:52

Σε αντίθεση με αυτό που πιστεύετε όλοι δεν την μισώ την Asuka (εντάξει τη μισώ) αλλά τη θεωρώ απίστευτα ενδιαφέρουσα σαν χαρακτήρα. Α Ν Τ Ι Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ι Κ Α όμως δεν φτάνει τη Rei στο μικρό της δαχτυλάκι. Η Rei χαμογελούσε και χαμογελούσε το σύμπαν ~αααχ
 
Δυστυχώς πολύ δυστυχώς δεν έχω βρει ένα καταραμένο κουιζ στα ιντερνετς που να μην με βγάζει Asuka... Ναι γελάστε αλήτες με ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ!


Μην στεναχωριέσαι αν ήσουν Asuka θα την συχαινόσουν την Rei.

Εγώ πάλι βέβαια δεν κατάλαβα ποτέ το appeal της Rei αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.
phmava.php

#86687 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 March 2018 - 20:57

We have a fight!!!!!

MORTAL COMBAT!!!

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#86688 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 19 March 2018 - 23:39

FINISH HIM/HER!!

 

Εγώ θέλω να κατεβάσω κανένα παιχνιδάκι να παίξω :( Τι προτείνετε για λάπι τόπι;

(κανένα adventure τύπου Prince of Persia πείτε :P )



#86689 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 March 2018 - 23:52

FINISH HIM/HER!!

 

Εγώ θέλω να κατεβάσω κανένα παιχνιδάκι να παίξω :( Τι προτείνετε για λάπι τόπι;

(κανένα adventure τύπου Prince of Persia πείτε :P )

 

Πρώτον. Prince of Persia ruleeeezzzzz. Πρέπει να στο έχω ξαναπεί.

 

Η τριλογία του Tomb Raider: Legend έχει παρόμοιο gameplay και ικανοποιητικό στόρι. Παίζει να σου αρέσει.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#86690 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 20 March 2018 - 01:27

Πρώτον. Prince of Persia ruleeeezzzzz. Πρέπει να στο έχω ξαναπεί.

 

Η τριλογία του Tomb Raider: Legend έχει παρόμοιο gameplay και ικανοποιητικό στόρι. Παίζει να σου αρέσει.

Καλά για το Prince of Persia δεν το συζητώ καν... Έχουμε καεί! :P Ευελπιστώ κάποτε η ubisoft να ανακοινώσει νέo παιχνίδι (για PC) στο franchise...



#86691 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 March 2018 - 08:47

Να προτείνω και γω την συγκεκριμένη τριλογία, αν και δεν έχω παίξει το τελευταίο τα πρώτα δύο είναι πολύ καλα. Ε παίξε κανά Assasins creed που είναι ο πνευματικός διάδοχος του pop. Υπάρχουν κι αυτά τα pop που δεν έχω παίξει.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Prince_of_Persia_(2008_video_game)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Prince_of_Persia:_The_Forgotten_Sands
rsrGbGx.gif

#86692 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 20 March 2018 - 16:59

Το Warrior Within είναι ωραίο αν κι edgy. Αξίζει να δεις και το Remember Me, ένα παιχνίδι που... ξεχνάνε όλοι!



#86693 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 March 2018 - 00:01

Με συναρπάζουν οι αντιδράσεις των ανθρώπων μπροστά στα χτυπητήρια για τις πύλες του μετρο. Νομίζω θα μπορούσε να γίνει κάποια κοινωνική μελέτη για το συλλογικό νου or something.

Κυρία ενώ κατευθύνεται προς την ανοιχτή πόρτα για να βγει, θέλησε να χτυπήσει τη κάρτα, θα μπορούσε να μην το κάνει αφού έτσι κι αλλιώς πήγαινε προς την ανοιχτή αλλά σου λέει κάτσε να την χτυπήσω γιατί έ-τ-σ-ι π-ρ-έ-π-ε-ι τ-ώ-ρ-α.

Κοντοστέκεται, αγνοεί την ένδειξη x κάτω από το χτυπητήρι που επιλέγει, που φυσικά βρίσκεται αριστερά της πόρτας που έχει επιλέξει και αφορά την δίπλα πόρτα.

Χτυπώντας την κάρτα ακούει ότι δεν περνάει και κάνει full στάση πλέον για να ξαναδοκιμάσει. Φυσικά και την δεύτερη φορά τα ίδια και βλέπω ότι ήδη έχει αρχίσει να αγχώνεται.

Μια φωνή με πνίγει, ΔΙΠΛΑ, ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΕΡΝΑ, ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΑ ΑΥΡΙΟ.

Έπνιξα την φωνή και απλά πέρασα δίπλα της.

 

Μου το αφιερώνω, φχαριστώ!

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#86694 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 21 March 2018 - 18:16

Η μόνο τυλιγμένη με κουβέρτα... χμμμ... χμ...

 

Spoiler:

 

Εδώ είσαι

 

 

Τα λέμε όταν με ξεμπανάρουν σε 8 χρόνια

Δλδ όταν σε καλέσουν στο δικαστίριο το ένα έχρι θα είναι στο ευαγγέλιο και το άλλο στο Neon Genesis Evangelion;

 

Φαντάζομαι και τον όρκο:

 

Ορκίζομαι εμπροσθεν του Τριαδικού θεού και το Mecha να πω την αλήθεια και μόνο την αλλήθεια, εάν ψευδορμαρτυρίσω να μην ξαναδώ ποτέ κανενα επεισόδιο να μην ξαναδιαβάσω κανένα chapter και κανένα volume.



#86695 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 21 March 2018 - 20:50

Υπάρχει και ο πολιτικός όρκος ;)

 

Στην ορκομωσία για να διοριστώ δικηγόρος ορκίστηκα με πολιτικό και προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά το ίδιο έκανε και το περίπου ένα τρίτο των συναδέλφων που ορκιζόμασταν μαζί.

 

Είναι σαφές αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στο ένα Ευαγγέλιο και το άλλο, ποιό θα διάλεγα XD


xbJ3b2w.jpeg


#86696 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 March 2018 - 22:33

https://flyingcolorsfoundation.typeform.com/to/W6HhUF

Ισως να ενδιαφέρει κι αλλους απο εδώ μεσα. Αυτη ειναι μια οργανωση που θα ερθει σε επαφή με την βιομηχανία ανιμε στην Ιαπωνία ωστε να δουν τι θελει ο κόσμος γενικότερα. Ισως να αποδωσει.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86697 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 22 March 2018 - 02:04

Να προτείνω και γω την συγκεκριμένη τριλογία, αν και δεν έχω παίξει το τελευταίο τα πρώτα δύο είναι πολύ καλα. Ε παίξε κανά Assasins creed που είναι ο πνευματικός διάδοχος του pop. Υπάρχουν κι αυτά τα pop που δεν έχω παίξει.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Prince_of_Persia_(2008_video_game)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Prince_of_Persia:_The_Forgotten_Sands

Σκέφτηκα για Assassin's Creed, αλλά από όλο το franchise μου αρέσει μόνο το 1ο με τον Altair, το οποίο όμως δεν βρίσκω πουθενά [γκουχ] στο ιντερνετ :kakaka: (ναι, ναι, ξέρω ότι το 2ο και το Brotherhood (?) είναι τα καλύτερα ποιοτικά και σεναριακά, αλλά έχουμε κι εμείς τα κολλήματά μας :canthelp:). 

 

Το Prince of Persia 2008 δεν το έχω παίξει ούτε εγώ. Το Forgotten Sands αξίζει σαν ιστορία (για εμένα), αν και κατώτερο του sands of time. Παρόλα αυτά έχει πολύ ενδιαφέρον gameplay, αν και είναι αρκετά εύκολο.

 

Με συναρπάζουν οι αντιδράσεις των ανθρώπων μπροστά στα χτυπητήρια για τις πύλες του μετρο. Νομίζω θα μπορούσε να γίνει κάποια κοινωνική μελέτη για το συλλογικό νου or something.

Κυρία ενώ κατευθύνεται προς την ανοιχτή πόρτα για να βγει, θέλησε να χτυπήσει τη κάρτα, θα μπορούσε να μην το κάνει αφού έτσι κι αλλιώς πήγαινε προς την ανοιχτή αλλά σου λέει κάτσε να την χτυπήσω γιατί έ-τ-σ-ι π-ρ-έ-π-ε-ι τ-ώ-ρ-α.

Κοντοστέκεται, αγνοεί την ένδειξη x κάτω από το χτυπητήρι που επιλέγει, που φυσικά βρίσκεται αριστερά της πόρτας που έχει επιλέξει και αφορά την δίπλα πόρτα.

Χτυπώντας την κάρτα ακούει ότι δεν περνάει και κάνει full στάση πλέον για να ξαναδοκιμάσει. Φυσικά και την δεύτερη φορά τα ίδια και βλέπω ότι ήδη έχει αρχίσει να αγχώνεται.

Μια φωνή με πνίγει, ΔΙΠΛΑ, ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΕΡΝΑ, ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΑ ΑΥΡΙΟ.

Έπνιξα την φωνή και απλά πέρασα δίπλα της.

 

Μου το αφιερώνω, φχαριστώ!

 

Youtube Video

 

Έλα μωρέ κι εσύ... Αν ήταν μεγάλης ηλικίας δικαιολογείται :P Εδώ μερικοί δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής τους, το οποίο έχει την ίδια βασική αρχή λειτουργίας εδώ και τουλάχιστον 40 χρόνια (μην πω και περισσότερα, που ουσιαστικά βρισκόταν "πάνω" στην τηλεόραση πίσω από ένα πορτάκι) :P Το μετρό πλέον είναι πυρηνική φυσική :hahaha:

 

Btw, επειδή θα χρειαστεί να μεταβώ στην Αθήνα κάποια στιγμή, πώς θα μετακινηθούμε εμείς που θα χρειαστούμε μόνο 2 εισιτήρια συνολικά; Υπάρχουν μονής διαδρομής που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ή θα αναγκαστούμε να βγάλουμε εισιτήριο το οποίο θα έχουμε ήδη "γεμίσει" με 5-10 εισιτήρια; :borednn9:

 

edit: Ο Καρβέλας και η Βίσση ζήλεψαν από τον Andrew Lloyd Webber και την Sarah Brightman και έφεραν την παρωδία του φαντάσματος της όπερας στην Ψωροκώσταινα :kakaka:

Υπάρχει και ο πολιτικός όρκος ;)

 

Στην ορκομωσία για να διοριστώ δικηγόρος ορκίστηκα με πολιτικό και προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά το ίδιο έκανε και το περίπου ένα τρίτο των συναδέλφων που ορκιζόμασταν μαζί.

 

Είναι σαφές αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στο ένα Ευαγγέλιο και το άλλο, ποιό θα διάλεγα XD

Πάλι καλά δεν σου έβγαλαν κοράνι :P

 

Εγώ ακόμη θυμάμαι που στο σχολείο δεν έκανα σταυρό στην προσευχή και με κοιτούσαν τα παιδάκια παράξενα :( (Από Γ' Γυμνασίου μέχρι Γ' Λυκείου το ίδιο βλέμμα...)


Edited by Akihito, 22 March 2018 - 02:14.


#86698 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 22 March 2018 - 12:52


 

Btw, επειδή θα χρειαστεί να μεταβώ στην Αθήνα κάποια στιγμή, πώς θα μετακινηθούμε εμείς που θα χρειαστούμε μόνο 2 εισιτήρια συνολικά; Υπάρχουν μονής διαδρομής που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ή θα αναγκαστούμε να βγάλουμε εισιτήριο το οποίο θα έχουμε ήδη "γεμίσει" με 5-10 εισιτήρια; :borednn9:

 

 

Υπάρχει επιλογή για 1 εισιτήριο που ισχύει για 90 λεπτά. Το κρατάς και το επαναφορτίζεις αν θες και άλλο εισιτήριο. Αν έρθεις με κτελ ρώτα αν στον σταθμό των κτελ έχουν μηχάνημα για εισιτήρια αν σκοπεύεις να πάρεις λεωφορείο μετά.

 


Πάλι καλά δεν σου έβγαλαν κοράνι :P

 

Εγώ ακόμη θυμάμαι που στο σχολείο δεν έκανα σταυρό στην προσευχή και με κοιτούσαν τα παιδάκια παράξενα :( (Από Γ' Γυμνασίου μέχρι Γ' Λυκείου το ίδιο βλέμμα...)

 

Έξω από το σχολείο τα πράγματα είναι αρκετά πιο secular. Μπορείς να ορκιστείς με πολιτικό όρκο όπου χρειάζεται όρκος, να κάνεις πολιτικό γάμο και ονοματοδοσία. Μόνο στο σχολείο σου χώνουν την θρησκεία με το ζόρι στα πάντα. Προσευχή το πρωί, ένας Χριστός να σε κοιτάει όλη την ώρα και φυσικά το υπέροχο μάθημα των θρησκευτικών. Βγήκε τώρα και η απόφαση του ΣτΕ και είμαστε με τη βούλα Ιράν. Ευχαριστούμε ΣτΕ!

 

Πλέον βέβαια είναι πιο εύκολα τα πράγματα για να πάρει ένας μαθητής/μια μαθήτρια απαλλαγή από τα θρησκευτικά και ελπίζω ο κοινωνικός αποκλεισμός να μην είναι ο ίδιος με όταν ήμουν εγώ στο σχολείο. Δεκαετία 90 που πήγαινα δημοτικό ήταν ανήκουστο να μην πιστεύεις πόσο μάλλον να πάρεις απαλλαγή από τα θρησκευτικά. Θυμάμαι ένα κορίτσι που ήταν μάρτυρας του Ιαχωβά, αντιμετωπιζόταν σαν να είχε λέπρα. Δεν είμαι περήφανη αλλά αυτά έβλεπα και δεν το έλεγα ότι είμαι άθεη. Μέχρι και το Λύκειο σχεδόν κάθε μέρα έλεγα και την πρωινή προσευχή γιατί είχα δυνατή και καθαρή φωνή.

 

Στην Α' Λυκείου είχαμε έναν εξαιρετικό θεολόγο, ο οποίος μας ξεκαθάρισε εξαρχής ότι δεν τον νοιάζει αν πιστεύουμε ή όχι, μπορούμε να κάνουμε συζήτηση για τα πάντα. Μάλιστα μας έβαλε να σκίσουμε από τα βιβλία μας μια συγκεκριμένη σελίδα που είχε κάποια φριχτά πράγματα για τους ομοφυλόφιλους και το πώς το AIDS ήταν η τιμωρία του Θεού. Δυστυχώς στη Β' Λυκείου ήρθε ένας ημίτρελος φασίστας, τον οποίον ανεχόμουν μέχρι που μας είπε πως στη Χούντα τα πράγματα ήταν καλύτερα οπότε και σφαχτήκαμε. Μετά την τρίτη αποβολή στο μάθημά του με κάλεσε ο Λυκειάρχης να του εξηγήσω τί συμβαίνει και μετά κάλεσε τους γονείς μου, οι οποίοι ήταν έξαλοι. Ο πατέρας μου, ο οποίος είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος στον πλανήτη (Φυσικός, καταλαβαίνεις, ζεν όλη την ώρα) ακούστηκε σε όλο το Λύκειο. Έκτοτε είχαμε μια άτυπη συμφωνία να μην πατάω στο μάθημά του και πήρα ένα 16 για τον κόπο μου.

 

Θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του καθένα να λατρεύει ανοιχτά όποιο Θεό θέλει. Αυτό που θεωρώ αδιανόητο είναι να είναι άρρηκτα συνδεδεμένη η θρησκεία με τη λειτουργία του Κράτους.

 

Χαίρομαι που σε τόσο μικρή ηλικία είχες τη δύναμη να μην υποκύψεις στο peer pressure και να κάνεις αυτό που εσύ θεωρούσες σωστό :)


xbJ3b2w.jpeg


#86699 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 22 March 2018 - 13:43

Εγώ σαφώς και σε αυτό το θέμα είχα μεγάλο πρόβλημα στο να κατανοήσω για ποιό λόγο έπρεπε να γίνεται το μάθημα. Στην αρχή το έπαιρνα ως απλά μάθημα Ιστορίας, το διάβαζα ελάχιστα, και όλα καλά. Τα δύο πρώτα χρόνια του Γυμνασίου είχα έναν εξαιρετικό καθηγητή που περισσότερο εστίαζε στο πως να κρατάμε σωστές σημειώσεις παρά να μας μιλάει καθαρά θρησκευτικά μιας και αρχικά ήταν φιλόλογος. Ειλικρινά αυτά που μας έμαθε τότε τα χρησιμοποιώ ακόμη και τώρα. Δυστυχώς Τα επόμενα χρόνια πήγε από το κακό στο χειρότερο. Τις επόμενες χρονιές, είχαμε έναν καθηγητή που απλά έκανε κύρηγμα και απλά το μάθημα μόνο για ύπνο ήταν. Τις περισσότερες μέρες ήταν και τελευταίες ώρες, απλό μαρτύριο.

 

Το αποκορύφωμα φυσικά για μένα ήρθε στην Β' Λυκείου όπου το βιβλίο είχε αυτήν την φαεινή ιδέα να μιλήσει για τις άλλες θρησκείες. Ε και φυσικά όλες οι άλλες θρησκείες ήταν του διαβόλου.

Κάθε φορά απλά έλεγα να μην πω κάτι αλλά όταν έφτασε στον Βουδισμό η καθηγήτρια, με εξαιρετικό ζήλο, έλεγε πως απλά αυτοί οι άνθρωποι θα καούν στην κόλαση με την γιόγκα και το νιρβάνα τους και εκεί απλα δεν άντεξα. Έχοντας κοντινό συγγενή που είναι Βουδιστής απλά την ρώτησα με ποιά λογική πρέπει να γίνει αυτό και επειδή δεν μπορούσε να μου απαντήσει απλά με έδιωξε έξω με αποβολή. Υπέροχα πράγματα. Επίσης ακόμα πιο υπέροχα όταν ήρθαν οι γονείς μου να ζητήσουν τον λόγο και ενώ η καθηγήτρια τους εξηγεί πως ήμουν αγενής και πως έκανε ότι ήταν σωστό αυτοί επέμεναν να την ρωτάνε τι ήταν το τόσο αγενές που έκανα. Κόντεψαν κυριολεκτικά να φαγωθούν. Τελικά μέχρι το τέλος της χρονιάς δεν μου έδινε καθόλου σημασία αλλά έτσι κι αλλιώς τα συναισθήματα ήταν αμοιβαία.

 

Μόνο στην Γ' Λυκείου είχαμε τον καλύτερο άνθρωπο που θα μπορούσαμε να έχουμε. Παπάς κανονικότατος με το λάπτοπ στην τσάντα μόνιμα, μεγάλος λάτρης των beatles και με μία καρδιά χρυσάφι. Αντί να μας κάνει μάθημα ή κάποιου είδους κύρηγμα απλά μιλούσαμε για ότι μας ανησυχούσε και προσπαθούσε να μας ηρεμήσει καλοπροαίρετα. Στην καρδιά μου τον έχω.



#86700 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 22 March 2018 - 14:44

Εγώ περνούσα καλά στα θρησκευτικά. Μάθαινα παραμύθια για τον Ισαάκ και τον Μωυσή και μετά κοιμόμουν. Και το σύμβολο της πίστης έχει πλάκα, σαν να λέμε μόνο εμείς είμαστε canon οι άλλοι είναι fan fiction και filler.