Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η Επιδραση της Ιαπωνιας στη μουσικη σε παγκοσμιο επιπεδο.


  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#16 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 28 October 2007 - 12:52

προσωπικά το λέω (χ)έμο γιατί ακούγεται πιο αστείο :P καλά, αυτή είναι άλλη συζήτηση. απλά το ανέφερα επειδή σχετίζεται αναπόφευκτα (δυστυχώς, γιατί δεν θα πρεπε) με το όλο ζήτημα.

ΟΛΕΣ οι μόδες, πόσο μάλλον οι μουσικές, είναι ohw. το θέμα είναι τι επιρροή αφήνει πίσω. αν δεν έχουμε ψοφήσει απ' τις κλιματικές αλλαγές σε λίγα χρόνια θα μπορούμε να δούμε.

Posted Image


#17 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 28 October 2007 - 17:24

Ahhh! Μολις προσεξα οτι στην δευτερη φωτο, ο ακρη δεξιά φοραει το necklace του Squall απο το Final Fantasy VIII! Και οχι τπτ αλλο, το εχω και εγω αυτο!...

#18 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 01 November 2007 - 10:37

Οι Ιαπωνική μουσική τα σπάει!:head:

Έχω πάει σε πάρα πολλες συναυλίες συγκροτημάτων.

Το ότι υπάρχει καταναλωτισμός και μάρκετινγκ είναι σίγουρο, αλλά αυτό δε σημαίνεί ότι πρέπει να κατακρίνουμε τα συγκρότημα.

Τα αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι οι Onmyoza και οι Dir en grey.
Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά συγκροτήματα που μοιάζουν ίδια αλλά υπάρχουν και πολλά που έχουν πολλή ενδιαφέρον.

Οι Onmyoza συνδιάζουνε ροκ-μέταλ ήχο με παραδοσιακή ιαπωνική μουσική και αρχαίους Ιαπωνικούς στίχους. Νομίζω ότι διαφέρει από τα λεγόμενα "εμπορικά" συγκροτήματα.

Οι Dir en grey έχουν καλή μουσική (όχι ιδιαίτερα τεχνική) αλλά δυνατή και ο τραγουδιστής έχει φοβερό πάθος και δύναμη στους στίχους. (Το περιεχόμενο των στίχων που γράφει διαφέρει εντελώς από τα υπόλοιπα συγκροτήματα)
Επίσης ήταν οι πρώτοι που συνδίασαν διάφορα Visual Kei στοιχεία.

Συστήνω επίσης Inugami Circus Dan, X Japan, Luna Sea, Malice Mizer, D, Pierrot, Madeth gray'll. Συγκροτήματα που άντεξαν και έχουν καλή μουσική, πέρα από υπόλοιπα.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#19 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 01 November 2007 - 13:03

Αυτό που τους χρειάζεται είναι υποχρεωτική 24ωρη ακρόαση αυτού:




YouTube - Haggard - The Final Victory

Κι αν δεν επιφέρει αποτελέσματα ίσως και αυτού:


YouTube - Richard Wagner Parsifal.



Μπας και συνέλθουν. :P :P :P (j/k) .

Πέρα από την πλάκα, νομίζω πως κάπου καταντάει στυγνή αντιγραφή, συχνά στα όρια του γελοίου.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#20 Shiba

Shiba

    Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 01 November 2007 - 14:11

Οκ δεν εχω ασχολιθει με το θεμα σχεδον καθολου αλλα απο οτι ειδα οι τυπαδες μιαζουνε με φτηνη αντιγραφη των HiM (που και οι αφθεντικοι δεν μου πολυ αρεσουν οποτε βγαλτε συμπερασμα :P.) Αλλα κακα τα ψεματα εχουν βγει τοσα συγκροτιματα που καθε καινουργιο παντα θα θυμιζει καποιο παλιοτερο βεβαια και αυτο εχει οριο πριν περασει στην ξερη αντιγραφη και στην αΐδια. Thats all from me folks :D

#21 somnium_mortiis

somnium_mortiis

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 01 November 2007 - 17:20

Ναι κανω εγω θεμα για την ιαπωνικη μουσικη που τοσο , μα ΤΟΣΟ αντιπαθω.
Αλλα αφου ειμαι κουτσομπολης και ξερολας ειπα να κανω ενα θεματακι και γω για να ακουσω και τις αποψεις σας , να κανουμε λιγη e- κουβεντα ρε παιδι μ'


Η Ευρωπη ακουει ιαπωνικα.

Ναι ειναι αξιοθαυμαστο.
Αφου δυσκολα ακουνε πχ οι εγγλεζοι κατι αλλο απο οτι φερνει σε αγγλικη γλωσσα(σκοτσεζικα πιανονται ε?).
Η μεγαλυτερη τους ομως επιτυχια ομως ηταν στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ!
Εκει ειναι το σουπερ κουφο,αφου εκει ακουνε ειτε μονο εχει γκοθ στην μητρικη τους γλωσσα -αντε και στην αγγλικη στη χειροτερη-ειτε ντοπιους καλλιτεχνες.
Να φταει το περιεργα υπο-Γκοθ (σε μια visual kei περιοδο τους παντως,αφου οι ιαπωνικες μπαντες χωριζουν την καριερα τους σε ERA's αναλογα με το image τους!) στυλ?Οπως λεει και ο Ομπελιξ ειναι τρελοι αυτοι οι Βαβαροι.
Και πλεον εχουμε παμπολλους νεαρους φαν του εν λογω συγκροτηματος.
Οπως επισης και αλλων τοσων γνωστων και μη Ιαπωνων του μουσικου στερεωματος που καρτερουν για καριερα εξω απο τα σχιστοματικα συνορα!

Η επιδραση .
φετος ειδαμε ολοι τα βιντεο των Γερμανων TOKIO HOTEL(λιγο περιερη συμπτωση το ονομα ε).
Ειπαμε Ο τραγουδιστης (μετεπειτα με χαιτη σαν του ΣΙΜΠΑ απο το Lion King και πιο πριν με φρατζουλα και τα σχετικα-που σχεδον ολοι ελεγαν "ωραια γκομενακι ρε συ αυτο αλλα τελικα ειχε και μια μαλαπερδα μες τα -στενα του-παντελονια.
Νταξ το emo ειναι σαφεστατα επηρεασμενο απο τα βιντεο γκεημς εξ αναταλας (ειδικα το κινγκ οφ φαητερς εχει επηρρεασει πολυ) και απο την ιαπωνικη visual Kei αλλα ηταν μεχρι εκει?
και απαντω.
ΟΧΙ.
Μολις προ ολιγες μερες σε γνωστα μπλογκονταουνλοντ σαιτακια που μπηκα να δω τι παιζει ανακαλυψα ενα καινουριο φρουτο.
Εν ονοματι Cinema Bizarre .
Περι τινος προκειτε?

ναι ειναι η πρωτη ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ VISUAL KEI μπαντα-οσο οξυμωρο και αν ακουγεται ειναι αληθεια-

Με προφανεις στυλιστικες κυριως επηρροες απο την συγχρονη ιαπωνια και με ενα γκοθ ποπ μουσικο υφος αγγιξαν τις καρδιες των ναζ..αχεμ...φιλων γερμανων και προκειται για το νεξτ μπεστ θιγκ για το μουσικο μελλον της χωρα


Ναι θα μπω στον κόπο να σχολιάσω το ουκ ολίγον ρατσιστικό και χαμηλού επιπέδου ποστ σου.
Καταρχήν είμαι γερμανίδα και έχω ζήσει στην Γερμανία. Αυτά που λες απλά δεν ισχυουν. Οι Helloween k Blind Guardian να φανταστώ δεν σου λένε τίποτα....
Γερμανικά συγκροτήματα με αγγλικό στιχο. Οι Guano Apes ίσως? Χμ δεν νομίζω.
Κ αφού τα ξέρεις τόσο καλά τότε εξήγησε μου γιατί δεν μπόρεσα να βρω την 3η μέρα που εκδόθηκαν εισητήρια για τους In Flames και σε άλλη περίπτωση για τους Red hot chili peppers? Πόσο γοτθοι σου κάνουν οι ιν φλαμες?
Έχεις δει ποτε γερμανικό mtv? Το οτι παίζει συνέχεια r&b σου λέει κάτι? Αλλα ναι... η Lil Kim μάλλον είναι κρυφή γοτθου και ξέρει παράλληλα άπταιστα γερμάνικα.....
(για να μην μπερδευτεις να σε πληροφορήσω οτι αυτό δεν ισχυει).

Σου παραθέτω εδω ενα τυχαίο τσαρτ
Die deutschen Album-Charts

Platz Vorwoche Titel Interpret

1

new

Hourglass Posted Image Dave Gahan Posted Image

2

1

Pictures Posted Image Katie Melua Posted Image

3

2

Beziehungsweise Roger Cicero

4

3

Magic Posted Image Bruce Springsteen Posted Image

5

4

All The Lost Souls James Blunt

6

6

High School Musical 2 Soundtrack Posted Image

7

8

Kill To Get Crimson Posted Image Mark Knopfler Posted Image

8

9

Pavarotti Forever Luciano Pavarotti Posted Image

9

new

Bastard Posted Image Subway To Sally Posted Image

10

13

Back To Black Posted Image Amy Winehouse Posted Image


Quelle: WOM - World of Mus






ναι ναι οι γερμανοι ακούν μόνο γερμανική μουσικη.....





Posted Image
Posted Image Posted Image
CENTERSTAGESUZUKI ALTERNASTAGECOCA-COLA SOUNDWAVE CLUB TENTLinkin Park22.30 Late Night Special: Evanescence01.50 Enter Shikari02.10 Muse20.30 The White Stripes00.00 The Sounds00.55 Billy Talent18.50 Arctic Monkeys22.35 Funeral For A Friend23.45 The Hives17.20 My Chemical Romance21.15 Aiden22.40 The Used16.10 Jan Delay & Disko No. 120.00 Disco Ensemble21.35 Head Automatica15.05 Razorlight18.50 Saosin20.35 Paramore14.15 Gogol Bordello17.45 The Gallows19.40 The Cat Empire16.50 Smoke Blow18.50 Little Man Tate16.00 Lost Alone18.00 The Cribs15.10 Silverstein17.10 Lez Zepplin14.20 aVid*16.20 My Baby Wants To Eat Your Pussy13.45 Amen Birdmen15.50
Posted Image
CENTERSTAGESUZUKI ALTERNASTAGECOCA-COLA SOUNDWAVE CLUB TENTThe Smashing Pumpkins22.30 Slayer00.30 Zoot Woman01.10 Beatsteaks20.35 Machine Head23.00 Sugarplum Fairy00.05 Mando Diao19.00 Stone Sour21.40 Charlotte Hatherley23.05 Kaiser Chiefs17.40 Type O Negative20.25 Tele22.10 Wolfmother16.30 Killswitch Engage19.10 The Pigeon Detectives21.20 30 Seconds To Mars15.25 Papa Roach18.00 Under The Influence Of Giants20.30 The Fratellis14.30 From Autumn To Ashes16.55 Ghosts19.40 Fair To Midland13.45 Lamb Of God15.55 Ohrbooten18.50 Bloodsimple15.05 Rafael Weber18.05 Bowling For Soup14.15 One Fine Day17.25 Hesslers13.35 Peachbox16.45 Pristine13.00 The Officers15.55 Manuel Normal15.25 Fate14.55 Open Stage Band13.05
Posted Image
CENTERSTAGESUZUKI ALTERNASTAGECOCA-COLA SOUNDWAVE CLUB TENTDie Ärzte21.45 Wir Sind Helden00.30 Megadeth01.35 Korn19.50 Scissor Sisters23.05 Dragonforce00.25 Velvet Revolver18.10 Travis21.40 Chimaira23.20 Good Charlotte16.55 Mia.20.30 As I Lay Dying22.20 Sunrise Avenue15.50 The Kooks19.25 Breed 7721.20 Revolverheld14.50 Maximo Park18.20 Down Below20.20 Hinder14.00 Paolo Nutini17.15 Devildriver19.25 Pohlmann16.25 In This Moment18.35 Colbie Caillat15.35 Turbostaat17.45 Kilians14.45 McQueen17.00 Finley14.00 Ian O'Brien-Docker16.00 Marvel Hill15.30 When Gravity Fails15.00 Open Stage Band13.10

παραπάνω βλέπουμε ενα απο τα σημαντικότερα μουσικά events της Γερμανιας..... ναι ναι...όλα τα συγκροτήματα μαθαίνουν τα τραγούδια τους στα γερμανικά γιατι άλλιως δεν θα ερθει κάνεις.....(ούτε αυτό ισχύει σε περίπτωση πού δεν το κατάλαβες...)

Όσο για το τοκιο χοτελ να σε πληροφορήσω πως έχει πέραση σε μίκρης ηλικίας άτομα που αν είχαν γεννηθεί μερικά χρόνια πριν θα άκουγαν take that h backstreet boys. Φάση είναι θα περάσει.

Οσο για τους emo και το στυλ τους.... οκ είναι μόδα... ε και? εγω προσωπικα ακουω tool, perfect circle, kyuss, in flames k.a. και το στυλ μου δεν εχει καμια σχεση με φράντζες και τα σχετικά. άλλα γιατί να έχω πρόβλημα με κάποιον που έχει διαφορετικό στυλ απο μένα. μου έχει κάνει κάτι? Οχι. Όσο και να μην μου αρέσει κάτι σέβομαι τον άλλον που του αρέσει γιατι θα έχει εστω ενα λόγο για αυτο, ουσιαστικό λόγο ή και όχι. Δεν έχει σήμασια. Σημασια έχει η ανεκτικότητα στο διαφορετικό. Να ζεις και να αφήνεις τους άλλους να ζουν. Εγώ πιστεύω πως είναι ωραίο να υπαρχει πλουραλισμος. Η ομοιομορφία είναι αηδιαστική και παραπεμπει σε 1984 .... ο μεγάλος αδελφός σε παρακολουθεί ή και σε ρομποτάκια ενωθειτε... ρομποτάκια εεεεεε..... Και τι μ***** είναι αυτή οτι οι emo μου χαλάνε την αισθητικη.. ατακά ειπομένη απο πολυ κόσμο. Δηλαδη οι νεοναζι (που ειναι αντιθετοι στον πλουραλισμο κτλ) δεν στην χαλάνε? Οι χρυσαυγήτες αυτα τα παιδιά υπόδειγμα της Ελλάδος δεν σε χαλάνε? Οι emo δεν πειραζουν τουλαχιστον κανενα.

Οσο για τους ναζι εχμ γερμανους που είπες. Η Γερμανια του τότε δεν έχει καμια σχεση με την Γερμανια του τωρα. Οτι έγινε τοτε είναι μια απο τις πιο μαυρες σελίδες της ιστόριας και πίστεψε με οι γερμανοι δεν ειναι καθόλου περίφανοι για αυτη. Δεν θα μιλήσω για ισορροπια ισχυος, θουκιδιδιο παραδειγμα και πολιτικοκοινωνικες μεταβλητες μιας καποιας οικονομικης και γεωπολιτικης υφης γιατι δεν νομιζω πως εχει νοημα. Τι ξέρεις πραγματικά για την Γερμανια? Τους ναζι, τους Rammstein και την ΒMW? Οκ... τόσα ξερεις τόσα λες. Ευχαριστω που μου θήμησες αλλη μια φορά γιατι νιώθω άβολα και οχι αποδέκτη στην Ελλαδα. Ε βέβαια είμαι το ίδιο ατομο με τον Χίτλερ όπως και εσυ είσαι ο Σωκρατης....
Τεσπα, μια φιλίκη συμβουλη.... Για να πουλάς πνέυμα καταρχήν πρεπει και να το έχεις. Αυτα



Posted Image
when in doubt..... set something on fire

#22 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 01 November 2007 - 18:32

Ναι θα μπω στον κόπο να σχολιάσω το ουκ ολίγον ρατσιστικό και χαμηλού επιπέδου ποστ σου.

ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου.
μπορεις να περασεις απο το λογιστηριο για την πληρωμη σου.
δευτερα ως παρασκευη .10-12.

Καταρχήν είμαι γερμανίδα και έχω ζήσει στην Γερμανία.

good for you!

Αυτά που λες απλά δεν ισχυουν. Οι Helloween k Blind Guardian να φανταστώ δεν σου λένε τίποτα....

Ναι μου λενε.Εχθροι της καλαισθησιας,Στρουμφακια πρωτης κατηγοριας,θεμελιωτες του "γνωστου" γερμανικου ηχου που οποιος συνεχισει να ακουει μετα τα 15 του χρονια του πρεπει να εκτελειται.(πλακα κανω)

Γερμανικά συγκροτήματα με αγγλικό στιχο. Οι Guano Apes ίσως? Χμ δεν νομίζω.

Πολλα υπαρχουν οντως.τα μισα και βαλε ειναι με αγγλικο στιχο,γερμανικη προφορα στο στιχο-προς θεου δεν λεω οτι εμεις οι ελληνες εχουμε προφορα.-
Οι Γκουανο Εηπς περαν του οπεν γιορ αης -αληθεια δισκογραφουν ακομα?- δεν ειπαν και τιποτις αλλο στον ηδη κορεσμενο κροςοβερ ηχο.

Κ αφού τα ξέρεις τόσο καλά τότε εξήγησε μου γιατί δεν μπόρεσα να βρω την 3η μέρα που εκδόθηκαν εισητήρια για τους In Flames και σε άλλη περίπτωση για τους Red hot chili peppers?

Γενικα οι γερμανοι ειναι κατιτις πιο δεκτικοι στον "σκληρο" ηχο.
σαφεστατα εχουν πολυ νεολαια,και φυσικα υπεροα και φτηνα φεστιβαλ-βακεν ποτε θα σου ρθω δεν ξερω-

Πόσο γοτθοι σου κάνουν οι ιν φλαμες?

οσο γοτθοι μου κανουν οι φιουτσουρ ποπ μπαντες και οι μπλουτεντζελ ,oomph και λοιποι

Έχεις δει ποτε γερμανικό mtv?

δεν εχω δορυφοικη στο χωριο.αλλα ναι εχω δει.

Το οτι παίζει συνέχεια r&b σου λέει κάτι?

οτι μαλλον παιρνουν "γραμμη" απο το αμερικα να κανουν και τους γερμανους "γιο γιο μαν"?

Αλλα ναι... η Lil Kim μάλλον είναι κρυφή γοτθου και ξέρει παράλληλα άπταιστα γερμάνικα.....

καλη φαση να παει στου ραμσταιν.

(για να μην μπερδευτεις να σε πληροφορήσω οτι αυτό δεν ισχυει).

χελοου.

Spoiler:

παραπάνω βλέπουμε ενα απο τα σημαντικότερα μουσικά events της Γερμανιας..... ναι ναι...όλα τα συγκροτήματα μαθαίνουν τα τραγούδια τους στα γερμανικά γιατι άλλιως δεν θα ερθει κάνεις.....(ούτε αυτό ισχύει σε περίπτωση πού δεν το κατάλαβες...)

τι μου λες ρε παιδι μ.

Όσο για το τοκιο χοτελ να σε πληροφορήσω πως έχει πέραση σε μίκρης ηλικίας άτομα που αν είχαν γεννηθεί μερικά χρόνια πριν θα άκουγαν take that h backstreet boys. Φάση είναι θα περάσει.

καλυτερα τοκιο χοτελ,οσακα μοτελ,πανδοχειο ναγκασακι παρα μπριτνευ.
με τους μεν στο μελλον θα ακουνε τιμπερλεηκ και θα λιωνουν με τις "ψευτικες" του και να κουνηματα του με τους δε ισως λεω ισως ακουσουν και πιο "αντεργκραου" πραματα.

Οσο για τους emo και το στυλ τους.... οκ είναι μόδα... ε και? εγω προσωπικα ακουω tool, perfect circle, kyuss, in flames k.a. και το στυλ μου δεν εχει καμια σχεση με φράντζες και τα σχετικά.


αν εξερεις τους μεηντεν φλεημς εχεις "καλα ακουσματα"!
χαιρομαι να ακουω για φανς των Kyuss!

άλλα γιατί να έχω πρόβλημα με κάποιον που έχει διαφορετικό στυλ απο μένα. μου έχει κάνει κάτι? Οχι. Όσο και να μην μου αρέσει κάτι σέβομαι τον άλλον που του αρέσει γιατι θα έχει εστω ενα λόγο για αυτο, ουσιαστικό λόγο ή και όχι. Δεν έχει σήμασια. Σημασια έχει η ανεκτικότητα στο διαφορετικό. Να ζεις και να αφήνεις τους άλλους να ζουν. Εγώ πιστεύω πως είναι ωραίο να υπαρχει πλουραλισμος.

Χαιρομαι που δεν δυσανασχετεις με τα πηρσινγκς και τις φρατζες(I m prowd owner!)

Η ομοιομορφία είναι αηδιαστική και παραπεμπει σε 1984 .... ο μεγάλος αδελφός σε παρακολουθεί ή και σε ρομποτάκια ενωθειτε... ρομποτάκια εεεεεε.....

εχεις ενα δικιο αλλα και παλι το ημο ξεκινησε σαν διαφοροποιηση αλλα πλεον ολοι μοιαζουν απελπιστικα πολυ μεταξυ τους.

Και τι μ***** είναι αυτή οτι οι emo μου χαλάνε την αισθητικη..

δεν μου χαλανε καμια αισθητικη.
ισα ισα που ειναι πιο οκ να βλεπεις τετοιο κοσμο παρα τον παραδοσιακο αξυριστο,μακριμαλλη(με λαδωμενο απεριποιητο μαλλι) που δεν πλενεται και ακουει τα ιδια και τα ιδια,απο μια εποχη που δεν υπηρχε καν αλλα τα ακουει μονο για να ειναι ΤΡΟΥ!

ατακά ειπομένη απο πολυ κόσμο.

ναι ειδικα οι ΤΡΟΥ το λενε.

Δηλαδη οι νεοναζι (που ειναι αντιθετοι στον πλουραλισμο κτλ) δεν στην χαλάνε? Οι χρυσαυγήτες αυτα τα παιδιά υπόδειγμα της Ελλάδος δεν σε χαλάνε? Οι emo δεν πειραζουν τουλαχιστον κανενα.

νταξει ειναι στοχος πλεον.
οπως ειναι η μοδα να εισαι emo ειναι μοδα και να τους κοροιδευεις(οτι δεν φτανει η αλεπου μηπως???)

Οσο για τους ναζι εχμ γερμανους που είπες. Η Γερμανια του τότε δεν έχει καμια σχεση με την Γερμανια του τωρα. Οτι έγινε τοτε είναι μια απο τις πιο μαυρες σελίδες της ιστόριας και πίστεψε με οι γερμανοι δεν ειναι καθόλου περίφανοι για αυτη.

και πολλοι νεοιτης συνεχιζουν να ελπιζουν στην επαναφορα του τοτε.
της μαυρης ιστοριας.
δεν εζησαν τοτε για να ξερουν.
βασιζονται σε λογια αλλων για να πιστεψουν.

Δεν θα μιλήσω για ισορροπια ισχυος, θουκιδιδιο παραδειγμα και πολιτικοκοινωνικες μεταβλητες μιας καποιας οικονομικης και γεωπολιτικης υφης γιατι δεν νομιζω πως εχει νοημα. Τι ξέρεις πραγματικά για την Γερμανια? Τους ναζι, τους Rammstein και την ΒMW? Οκ... τόσα ξερεις τόσα λες.

ειναι απο τις πλεον συμπαθης χωρες εντος ευρωπης.αν εξαιρεσεις οτι ο θεσμος της οικογενιας εκει εχει σχεδον κατηργηθει κατα τ αλλα μια χαρα!

Ευχαριστω που μου θήμησες αλλη μια φορά γιατι νιώθω άβολα και οχι αποδέκτη στην Ελλαδα.

δεν ξερω τι ειδους κοινωνικου ρατσισμου εχεις βιωσει αλλα δεν εχω φερθει ποτε ρατσιστικα σε κανενα ατομο.ουτε για την θρησκεια του,ουτε για το απο που ειναι ουτε τιποτα.

Ε βέβαια είμαι το ίδιο ατομο με τον Χίτλερ όπως και εσυ είσαι ο Σωκρατης....

μακαρι να ημουν.εσυ οχι τοσο.

Τεσπα, μια φιλίκη συμβουλη.... Για να πουλάς πνέυμα καταρχήν πρεπει και να το έχεις. Αυτα

Michael White Pneuma CD Import
αυτοι εδω πουλανε πνευμα.αρα εχουν.



Posted Image


#23 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 01 November 2007 - 22:21

Pastor has done it again!(and after this post I will probably be on his target list too!!!)
Αυτο το thread μυριζει καμμενο. Και ακομα βλεπω φλογες να βγαινουν απο δω. Καλες οι αποψεις αλλα οπως ειπες παλια pastor το γ*****ς και πεθανε. The next post will probably make my suspisions true....

#24 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 01 November 2007 - 22:47

Pastor has done it again!(and after this post I will probably be on his target list too!!!)
Αυτο το thread μυριζει καμμενο. Και ακομα βλεπω φλογες να βγαινουν απο δω. Καλες οι αποψεις αλλα οπως ειπες παλια pastor το γ*****ς και πεθανε. The next post will probably make my suspisions true....

[spam mode]
οχι γιατι εσυ "κανεις φωτοσαπουνι".
[/spam mode]

το πιο πιθανο ειναι οτι δεν καταλαβατε ΓΙΑΤΙ εγραψα οτι εγραψα αρχικα.

αν μπορουσα να το πω σε μια προταση.

"ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΣΤΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ VISUAL KEI ΜΠΑΝΤΑ?"

Posted Image


#25 Shiba

Shiba

    Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 02 November 2007 - 12:36

το πιο πιθανο ειναι οτι δεν καταλαβατε ΓΙΑΤΙ εγραψα οτι εγραψα αρχικα.

αν μπορουσα να το πω σε μια προταση.

"ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΣΤΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ VISUAL KEI ΜΠΑΝΤΑ?"

Πιστευω οτι μαλλον χαθικα σε ολο το φτιαρι που επεσε :emptyonexg1: (χωρια που το διαβασα στο εργαστιριο οποτε δεν ειχα ανεση καταλαβενετε) ετσι οπως το θετεις μου ερχονται 2 πραγματα στο μυαλο.
1ον: Omfg :oo:(και οι mmorpgades το πιασανε :P)
2ον: E ok παγκοσμιοποιηση λεμε εδω εχουμε δει ελληνικα μεταλ συγκροτιματα

P.S:Blind Guardian Rulezzz :wis:

#26 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 02 November 2007 - 21:34

δεν ξέρω τι είναι η Visual Κey ή όπως γράφεται, απο ότι έχω ακούσει και απο ότι βλέπω είναι μια λογική εξέλιξη της Glam Rock Και τίποτα παραπάνω.

Θεωρώ ότι οι γερμανοί είναι ενας λαός χωρίς ταυτότητα και ότι δεν έχουν να παρουσιάσουν τίποτα πρωτότυπο πέρα από τους Kraftwerk. Θεωρώ ότι ειναι
λογικό κάποιοι στη γερμανία να επηρεάστηκα απο αυτό το είδος μουσικής, στην τελική αυτοί έχουν για εθνικό τους σταρ τον Hasselhoff και κατεβάζουν τραγούδια country στην eurovision.
Νομίζω ότι το να πω πως η Ιαπωνική μουσική ασκι επίδραση σε παγκόσμιο επίπεδο είναι τελείως άκυρο, αφού και η ίδια η Ιαπωνική μουσική δεν αποτελεί
από μόνη της κάτι πρωτότυπο αλλά μια μετεξέλιξη ενός παλαιότερου είδους.

#27 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 November 2007 - 22:11

Θεωρώ ότι οι γερμανοί είναι ενας λαός χωρίς ταυτότητα και ότι δεν έχουν να παρουσιάσουν τίποτα πρωτότυπο πέρα από τους Kraftwerk.


Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε :terror2:, διαφωνώ εντελώς σε αυτό που λες.

Θεωρώ ότι είναι λογικό κάποιοι στη γερμανία να επηρεάστηκα απο αυτό το είδος μουσικής, στην τελική αυτοί έχουν για εθνικό τους σταρ τον Hasselhoff και κατεβάζουν τραγούδια country στην eurovision.

Ναι, ενώ εμείς που έχουμε σαν Θεούς την Καλομοίρα, την Βίσση και λοιπούς "καλλιτέχνες" είμαστε καλύτεροι ?

Η Φινλανδία η Σουηδία και η Νορβηγία που έχουν τεράστια μουσικά ονόματα και μεγάλη παραγωγή metal μουσικής, στην Eurovision στέλνουν επίσης κλασσικά "ποπ" τραγούδια χωρίς λόγο και νόημα ύπαρξης.

Η Eurovision είναι μια μουσική γιορτή, μόνο που τα πανομοιότυπα τραγούδια της δεν προσφέρουν τίποτα ύστερα από λίγο καιρό. Δεν νομίζω κανένας να ακούει τραγούδια της περασμένης Eurovision...

Το να λες πως η Γερμανία στέλνει αηδίες στην Eurovision είναι αδόκιμο, μιας και όλες οι υπόλοιπες χώρες δεν πάνε πίσω. Και φυσικά τα τραγούδια δεν αντιπροσωπεύουν την χώρα τους (εγώ για παράδειγμα κάθε χρονιά εύχομαι να πιάσει πάτο η Ελλάδα μπας και στείλουν κανένα προτώτυπο τραγούδι)

E5VV38U.jpg


#28 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 November 2007 - 22:25

Ρε παιδιά, μην ασχολείστε με έναν ανύπαρκτο μουσικό διαγωνισμό... Ποια Eurovision και ψύλλοι στ' άχυρα;... Και στο κάτω-κάτω, εδώ μιλάμε για την επίδραση της ιαπωνικής μουσικής. Η Ιαπωνία δεν συμμετέχει στην Eurovision. :uhh:

Επίσης, ελπίζω να αστειεύεσαι Eri, όταν λες ότι οι γερμανοί δεν έχουν ταυτότητα. :|

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 02 November 2007 - 22:33

δεν είπα ότι στέλνουν σκουπίδια, ίσα ίσα το country τραγουδάκι τους μια χαρά ήταν, απλά ήταν η τελειωμένη Αμερικανιά, η γερμανία έχει δεχτεί πολλές πολιτισμικές επιρροές με αποτέλεσμα να μη φαίνεται η δική της ταυτότητα. Απλά το θεωρώ άκυρο το παράδειγμα της Ιαπωνίας, αφού η Γερμανία επηρεάζεται από τα πάντα. Αλλά με αυτό φεύγουμε εκτός θέματος.

#30 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 02 November 2007 - 22:40

δεν είπα ότι στέλνουν σκουπίδια, ίσα ίσα το country τραγουδάκι τους μια χαρά ήταν, απλά ήταν η τελειωμένη Αμερικανιά, η γερμανία έχει δεχτεί πολλές πολιτισμικές επιρροές με αποτέλεσμα να μη φαίνεται η δική της ταυτότητα. Απλά το θεωρώ άκυρο το παράδειγμα της Ιαπωνίας, αφού η Γερμανία επηρεάζεται από τα πάντα. Αλλά με αυτό φεύγουμε εκτός θέματος.


Προτείνω να ακούσεις Haggard και Freiburger Spieleyt και ίσως αλλάξεις γνώμη. Αυτό το φαινόμενο που περιγράφεις ισχύει σε μεγάλο βαθμό παντού, αλλά σχεδόν παντού επίσης υπάρχουν μικρά χωριά που αντιστέκονται.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni