Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η Επιδραση της Ιαπωνιας στη μουσικη σε παγκοσμιο επιπεδο.


  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 27 October 2007 - 01:19

Ναι κανω εγω θεμα για την ιαπωνικη μουσικη που τοσο , μα ΤΟΣΟ αντιπαθω.
Αλλα αφου ειμαι κουτσομπολης και ξερολας ειπα να κανω ενα θεματακι και γω για να ακουσω και τις αποψεις σας , να κανουμε λιγη e- κουβεντα ρε παιδι μ'


Πως το "πιασαρικο" image μπορει να φερει επιτυχια.


well ,μερικοι απο εσας που διαβαζετε αυτο το θεμα ,ακουτε ιαπωνικη μουσικη.Και μιλαω για συγχρονους συγχροτηματιες/καλλιτεχνες.
Γουελ περαν απ τον χωρο του ΠΟΣΤ ΡΟΚ για μενα η ιαπωνικη μουσικη απλα δεν ακουγεται.
Ελα ομως που εφετο εγινε το εξης κουλο.
Mε την mainstream προωθηση σε ολα τα Μ.Μ.Ε. που εγινε στο EMO ιδιωμα οποιαδηποτε μπαντα συνδιαζε καποιο αλφα ιματζ και επαιζε βαρια μουσικη με μελωδικα ρεφρενακια(emocore αλλιως) και προσεχε πιο πολυ να μην του χαλασει η φρατζα απο το να παιξει κατιτις της προκοπης απεκτησε ξαφνικα ενδιαφερον.
Πολλοι ισως γνωριζετε τους Dir En Grey.Αλλοι τοσοι οχι.
Λιγα λογια για το τι παιζει δεν ειναι κακο ,ειναι?
λοιπον για μενα ειναι μια κλασικη visual Kei (περισσοτερο dressing style παρα μουσικο ιδιωμα τεσπα) μπαντα.
Συνδιαζει τα παντα.
Αμα λεμε τα παντα ,τα παντα.
Rock,Metalcore,κλασικο Metal,Pop,Goth και hip hop(μην φανταστιτε τον 170 δραχμες/50 cent εδω)
Ε γουελ ζητημα εκτος των anime fans να ακουει πολυς κοσμος στα ευρωπας(ανοικουμε και εμεις μην το ξεχνατε ρεεε) την μουσικη απο" την χωρα του ανατελοντος Ηλιου"-η μηπως ειναι η Κινα αυτη?τεσπα.
Και που λετε οι εξης κυριοι κανανε ενα εκπληκτικο περασμα στην αμερικανικη αγορα!
Περιοδεψανε με μεγαλα ονοματα της μουσικης και αφου ειδανε οτι πηγαν καλα στο αμερικα(που γενικα περαν του καναδα και των ισπανοφωνων μουσικων) δυσκολα "απορροφα" μουσικη απο αλλου.
Και ετσι κανανε και την εμφανιση τους ευρωπη!
Ω ναι!και το καναν πολυ καλα(απο οτι μαθαινω).
πιτσιρικια απο ολη την Ευρωπη(η ελλαδα δεν μετραει εδω(insert κλασικους χαρακτηρισμους οπως ελλαδισταν/μπανανια κλπ)ξετρελαθηκαν μαζι τους.
ηταν η μουσικη?ηταν το (οντως αρκετα ιδιαιτερο) ιματζ τους?
θα δουμε παρακατω.


Η Ευρωπη ακουει ιαπωνικα.

Ναι ειναι αξιοθαυμαστο.
Αφου δυσκολα ακουνε πχ οι εγγλεζοι κατι αλλο απο οτι φερνει σε αγγλικη γλωσσα(σκοτσεζικα πιανονται ε?).
Η μεγαλυτερη τους ομως επιτυχια ομως ηταν στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ!
Εκει ειναι το σουπερ κουφο,αφου εκει ακουνε ειτε μονο εχει γκοθ στην μητρικη τους γλωσσα -αντε και στην αγγλικη στη χειροτερη-ειτε ντοπιους καλλιτεχνες.
Να φταει το περιεργα υπο-Γκοθ (σε μια visual kei περιοδο τους παντως,αφου οι ιαπωνικες μπαντες χωριζουν την καριερα τους σε ERA's αναλογα με το image τους!) στυλ?Οπως λεει και ο Ομπελιξ ειναι τρελοι αυτοι οι Βαβαροι.
Και πλεον εχουμε παμπολλους νεαρους φαν του εν λογω συγκροτηματος.
Οπως επισης και αλλων τοσων γνωστων και μη Ιαπωνων του μουσικου στερεωματος που καρτερουν για καριερα εξω απο τα σχιστοματικα συνορα!

Η επιδραση .
φετος ειδαμε ολοι τα βιντεο των Γερμανων TOKIO HOTEL(λιγο περιερη συμπτωση το ονομα ε).
Ειπαμε Ο τραγουδιστης (μετεπειτα με χαιτη σαν του ΣΙΜΠΑ απο το Lion King και πιο πριν με φρατζουλα και τα σχετικα-που σχεδον ολοι ελεγαν "ωραια γκομενακι ρε συ αυτο αλλα τελικα ειχε και μια μαλαπερδα μες τα -στενα του-παντελονια.
Νταξ το emo ειναι σαφεστατα επηρεασμενο απο τα βιντεο γκεημς εξ αναταλας (ειδικα το κινγκ οφ φαητερς εχει επηρρεασει πολυ) και απο την ιαπωνικη visual Kei αλλα ηταν μεχρι εκει?
και απαντω.
ΟΧΙ.
Μολις προ ολιγες μερες σε γνωστα μπλογκονταουνλοντ σαιτακια που μπηκα να δω τι παιζει ανακαλυψα ενα καινουριο φρουτο.
Εν ονοματι Cinema Bizarre .
Περι τινος προκειτε?

ναι ειναι η πρωτη ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ VISUAL KEI μπαντα-οσο οξυμωρο και αν ακουγεται ειναι αληθεια-

Με προφανεις στυλιστικες κυριως επηρροες απο την συγχρονη ιαπωνια και με ενα γκοθ ποπ μουσικο υφος αγγιξαν τις καρδιες των ναζ..αχεμ...φιλων γερμανων και προκειται για το νεξτ μπεστ θιγκ για το μουσικο μελλον της χωρας.

και παραθετω μερικες φωτος που βρηκα στα ιντερνετς και μερικα λιnkus για να ψαχτειτε πριν μπειτε και αραδιασετε "τα δικα σας" και σπαταλησετε αδικα το bandwith.

(yami μαλλον αντιγραφουν το στυλ των GazettE επισης,ε?)
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image



Βιντεοκλιπ του μεγαλου σουξε τους:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VcFc8AI8Pk8[/youtube]

Οφισιαλ σαιτ:
Cinema Bizarre

Μαησπεης:
MySpace.com - Cinema Bizarre - Berlin, DE - Powerpop / Glam / Rock - www.myspace.com/cinemabizarre

Posted Image


#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 October 2007 - 01:29

Πάστορα,είσαι ο μόνος που θάβει τόσο υπέροχα...αλλά οι Ιαπωνία παρόλο που έχει βγάλει και αίσχος συγκροτήματα έχει βγάλει και Greenmachine,και Boris,και World's End Girlfriend,και Sigh.


Let's burn the pit!!!
Posted Image

#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 27 October 2007 - 01:40

(yami μαλλον αντιγραφουν το στυλ των GazettE επισης,ε?)

μαλλον αντιγραφουν ολα τα visual και oshare συγκροτηματα μαζι :hahaha: ele0r..


μπαιδεγουει,oι Dir en grey δε θεωρουνται πια visual kei..
Τokio Hotel sux...their vocalist is clearly ripping alot of visual kei artists...
i wanna move to Germany T^T

Ε γουελ ζητημα εκτος των anime fans να ακουει πολυς κοσμος στα ευρωπας(ανοικουμε και εμεις μην το ξεχνατε ρεεε) την μουσικη απο" την χωρα του ανατελοντος Ηλιου"

that's partly wrong...i know ppl,that didn't/don't know anime,yet they like jmusic..


προσωπικα i'm happy (did you expect sth different XD?),that visual kei jrock is becoming popular here in Europe,με τα κακα και τα καλα που απορρεουν απο αυτο το γεγονος..


#4 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 27 October 2007 - 01:41

κοιτα σε καποια πραγματα εχεις ενα δικιο αλλα δεν μπορεις να κατακρεινεις ολοι τι μουσικη σκηνη...εγω ας πουμε δεν ακουω ελληνικα (και απεχθανομαι τα σκυλαδικα , οχι επειδη εχει γινει της μοδας να το λεμε και αυτο αλλα πραγματικα επειδη την εχω ακουσει {επειδη σε καθε γωνια, σε καθε οροφο υπαρχει ενας που θα ακουει} κ ειδα οτι ειναι GTP μουσικη με τα δικα μου γουστα)...αλλα υπαρχουν ενα-δυο τραγουδια που ισως μαρεσουν ,μπορει να μην τα ακουσω σπιτι μου αλλα αν τα ακουσω να μαρεσουν(πχ...τρυπες κα)
(πλοκαμι του καρχαρια FTW)...τεσπα επειδη ξεφευγω λιγο απτο θεμα κ χωρις να ξερω τι πραγματικα σαρεσει σου λινκαρω ενα δυο Jmusic videos(PV)..
θελω γνωμες (κ οχι καφριλια , το κραζω απλα γιατι υπαρχει..ακου πρωτα, ποσταρε μετα)
YouTube - One Winged Angel by The Black Mages
YouTube - The Black Mages - Those Who Fight Further [FFVII] (Live)
YouTube - onmyouza--koga ninpoucho
YouTube - Onmyouza - Nemuri (PV)
YouTube - BLOOD STAIN CHILD -FREEDOM-
YouTube - Blood Stain Child - SILENCE OF NORTHERN HELL
waiting for a reply:congrats:
Posted Image

#5 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 27 October 2007 - 01:48

Πάστορα,είσαι ο μόνος που θάβει τόσο υπέροχα...

ναι σφαζω με βαμβακι που λενε.
εχασες λιγο το λογο για τον οποιο εκανα το θεμα.
δεν ειμαι φαν του συγκροτηματος ειναι μια ολοφρεσκια παρουσιαση για το τι συμβαινει εξω και μια πρωτη ματια και σχολιο για να δουμε αν θα ακολουθησουν και αλλοι αυτη την "νεα μοδα"(πολλα αυτακια εδω)

μαλλον αντιγραφουν ολα τα visual και oshare συγκροτηματα μαζι

αναφερομουν ιδιαιτερα στον τροπο που κανουν την στοιχηση των εικονων και το ολο "package" που βγαζει μια φωτογραφια τους.
δες και αυτο:
Posted Image

i wanna move to Germany T^T

εκει πλεον σκανε διαφοροι γνωστοι-αγνωστοι απο τας ανατολας.
αλλα που να φυγεις απο την Ελλαδαρα ρε.


προσωπικα i'm happy (did you expect sth different XD?),that visual kei jrock is becoming popular here in Europe,με τα κακα και τα καλα που απορρεουν απο αυτο το γεγονος..

εγω χαρηκα μονο και μονο που το διαφορετικο-για τωρα..μεχρι να γινει πολυ κοινο- αγκιζει το μεηνστρημ.

@bushido
δεν εκανα το θεμα για να κρινω/κατακρινω.
δες πληζ την απαντηση που εδωσα στον κοκκινο Πυραμιδα.

Posted Image


#6 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 27 October 2007 - 01:55

αποψη δεκτη...αλλα και παλι πιστευω τα λινκς αυτα, το λιγοτερο που αξιζουνε ειναι μια ματια....οταν θα εχεις χρονο κοιτα τα κ απαντα μου κ off-topic ας ειναι!!δεν θα χασεις!!!
Posted Image

#7 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 27 October 2007 - 01:56

αναφερομουν ιδιαιτερα στον τροπο που κανουν την στοιχηση των εικονων και το ολο "package" που βγαζει μια φωτογραφια τους.
δες και αυτο:
Posted Image

yeah..well,that happens with a lot of vk bands... :3

εκει πλεον σκανε διαφοροι γνωστοι-αγνωστοι απο τας ανατολας.
αλλα που να φυγεις απο την Ελλαδαρα ρε.

αμα η Ελλαδαρα φερει GazettE,Alice nine.,Kagrra,Kra,SuG,girugamesh,Deg και λοιπους αγαπημενους μου,εγω να κατσω..:hahaha:

#8 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 27 October 2007 - 01:59

yeah..well,that happens with a lot of vk bands... :3

αμα η Ελλαδαρα φερει GazettE,Alice nine.,Kagrra,Kra,SuG,girugamesh,Deg και λοιπους αγαπημενους μου,εγω να κατσω..:hahaha:

και αυτο που τους κανει "ιδιαιτερους" και αμεσα συσχετιζομενους με τα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥ που βλεπουμε ειναι οτι ειναι απο :
Posted Image

και εχουν Visual Kei στοιχεια!!!

κατσε να φερει ρε συ κανενα σωστο τραγουδιαρη που δεν εκανε επιτυχια πρωτου γεννηθουμε και μετα βλεπουμε για τους υποφαινομενους.

Posted Image


#9 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 27 October 2007 - 02:09

και αυτο που τους κανει "ιδιαιτερους" και αμεσα συσχετιζομενους με τα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥ που βλεπουμε ειναι οτι ειναι απο :
Posted Image

:hahaha:

κατσε να φερει ρε συ κανενα σωστο τραγουδιαρη που δεν εκανε επιτυχια πρωτου γεννηθουμε και μετα βλεπουμε για τους υποφαινομενους.

true,true...γι'αυτο λεω να μεταναστευσουμε ομαδικως..:nosey:

Spoiler:


#10 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 27 October 2007 - 02:14

(((οπου υπαρχει θεμα J-music ,υπαρχει και μια yami-chan))):congrats::congrats::wooi2:
Posted Image

#11 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 October 2007 - 04:02

Η γιαπωνέζικη μουσική (όπως και γενικότερα ο γιαπωνέζικος πολιτισμός) με αφήνει παγερά αδιάφορο. Εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν πάντα, όμως δεν είναι αρκετές ώστε να με κάνουν να αναθεωρήσω τις απόψεις μου.

Όσον αφορά "το" Visual Kei, δεν μπορώ να πω πως έχω ασχοληθεί και καθόλου. Απ' ότι έχω καταλάβει είναι μία τάση που περιλαμβάνει ένα συγκεκριμένο στυλ μουσικής και του ιδιότροπου αυτού ντυσίματος. Τα τραγούδια των Bizzare πάντως που άκουσα από το Myspace τους δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασαν.

Δεν λέω πως δεν είναι καλοί μιας και δεν μπορώ να κρίνω μη ακούγοντας το συγκεκριμένο στυλ μουσικής. Απλά δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί τους.

E5VV38U.jpg


#12 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 28 October 2007 - 10:05

Σιγά την επίδραση της Ιαπωνίας σε μουσικό επίπεδο. Πάνω στο image δεν ξέρω αλλά μουσικά... τίποτα. Το μόνο καλό με τη μουσική στην Ιαπωνία είναι ότι έχει κάπως ευρεία αγορά και είναι καλή αρχή για συγκροτήματα κυρίως rock/metal.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#13 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 28 October 2007 - 12:22

so...με εμένα είναι κάπως περίεργα τα πράγματα διότι πρώτα άκουσα ιαπωνική μουσική και μετά ασχολήθηκα με τα άνιμε (άντε να είχα δει 2 άνιμε όλα κι όλα). το θέμα είναι ΟΤΙ
1.τότε δεν ήταν της μόδας στην χώρα μας, είχε αρχίσει δειλά να ξεπροβάλλει σε Γερμανίες και τα συναφή
2.τότε η έμο μόδα στην Ελλάδα ήταν περιορισμένη...τώρα περπατάω στο δρόμο και με πλημμυρίζουν φωτοτυπίες χτυκιάρικων πλασμάτων με γλειμένες φράτζες
3.τότε δεν υπήρχαν ούτε Τόκιο Χοτελατζήδες ούτε αυτοί οι Μπιζάρηδες (με όνομα παραλλαγή των Cinema Strange....Ε-ΛΕ-ΟΣ) που τώρα τους πρωτόδα και μου γύρισε το μάτι ανάποδα (συγγνώμη...η ταμπέλα βίζουαλ κέι και η ανάλογη κόμμωση είναι τα μόνα κοινά που έχουν...η μουσικές τους είναι κάτι από μπαγιάτικο ΧΙΜ και το υφάκι είναι πρεζόνι Εξαρχείων-πολυμερισμός με-τραβέλι στην Συγγρού).
4.τότε επικρατούσε-ή για την ακρίβεια έπνεε τα λοίσθια- το πιο "ρομαντικό" ύφος βίζουαλ κέι, το όποιο θεωρείται κάπως ρέτρο πλέον (Lareine, Rentrer en Soi etc). αφού διαλύθηκαν σχεδόν ΟΛΑ τα πιο παλιά συγκροτήματα ΜΕΤΑ άρχισαν να γίνονται δημοφιλείς σε βαθμό αηδίας Gazette, MuCC, πολλά oshare κτλ κτλ κτλ κτλ. πλέον 1-2 αγαπημένες μου μπάντες υπάρχουν ακόμη. Και άλλαξαν και οι Dir En Grey και δεν αντέχω να τους ακούσω απ' το earbleed.

Που θέλω να καταλήξω:

αν κατάλαβα καλά, το ζήτημα που έθεσε ο πάστορας έχει να κάνει με το πως μουσικά αβέβαιοι καλλιτέχνες εκτοξεύονται στα ύψη παγκοσμίως, επειδή το image τους πουλάει εξ αιτίας παραγόντων όπως: η Ιαπωνία είναι της μόδας, τα βιντεογκεημς είναι της μόδας, οι φράτζες είναι της μόδας, και τα μαυριτανικά σκουτιά μου είναι της μόδας. νο? αν μπερδεύτηκα κατατόπισέ με.

και έχωνα πω ότι ΝΑΙ συμφωνώ, πολλά είναι θέμα μάρκετινγκ και ηλίθιων ανθρ ώπων που είδαν κάτι παράξενο και είπαν να πιθηκίσουν μπας και νιώσουν για λίγο ότι έχουν μια στοιχειώδη προσωπικότητα. αυτό γινεται ΠΑΝΤΟΥ, και ειδικά στη μουσική που είναι από τις πιο εμπορικές βιομηχανίες παραγωγής κουλτούρας. και ναι είναι απίστευτα ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ όπως πολλά πράγματα σε αυτόν τον πλανήτη.
ΟΜΩΣ. δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις ακούσει από αυτήν τη μουσική, αλλά πιστεύω θα βρεις διαμάντια. όχι απαραίτητα σε λίγο γνωστούς μουσικούς, αλλά και σε mainstream πράμα. απλά θέλει να έχεις όρεξη να ψάξεις ή κάποιος να σε κατατοπίσει.
προσωπικά πλέον ακούω ελάχιστα visual kei bands, που είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου.προτιμώ πλέον πιο ποπ/ροκ μουσική, τζαζ και ηλεκτρονική. αλλά αυτό ισχύει ανεξάρτητα από την εθνικότητα της μουσικής που ακούω, οπότε ήταν η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, i guess. ούτως ή άλλως, έκανα επιλογή στο τι θα ακούσω από πριν, ό,τι είναι σχιστομάτικο δεν είναι θεικό. jesus. αυτά.

Posted Image


#14 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 28 October 2007 - 12:25

Τελειο αρθρο ευχαριστούμε! Η συναυλίες jrock που γινονται στην Ευρώπη γινονται ολο και περισσοτερες, (Και οι alice nine. θα κανουν :!!) και έχουν μεγαλη απιχηση. Αλλά δν περιμένω ποτε οι στενομυαλοι Έλληνες να δεχθουν την ιαπωνικη μουσική χωρις να πουν "Τσιν τσαν τσοοο~ν"...

#15 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 28 October 2007 - 12:40

so...με εμένα είναι κάπως περίεργα τα πράγματα διότι πρώτα άκουσα ιαπωνική μουσική και μετά ασχολήθηκα με τα άνιμε (άντε να είχα δει 2 άνιμε όλα κι όλα). το θέμα είναι ΟΤΙ
1.τότε δεν ήταν της μόδας στην χώρα μας, είχε αρχίσει δειλά να ξεπροβάλλει σε Γερμανίες και τα συναφή
2.τότε η έμο μόδα στην Ελλάδα ήταν περιορισμένη...τώρα περπατάω στο δρόμο και με πλημμυρίζουν φωτοτυπίες χτυκιάρικων πλασμάτων με γλειμένες φράτζες
3.τότε δεν υπήρχαν ούτε Τόκιο Χοτελατζήδες ούτε αυτοί οι Μπιζάρηδες (με όνομα παραλλαγή των Cinema Strange....Ε-ΛΕ-ΟΣ) που τώρα τους πρωτόδα και μου γύρισε το μάτι ανάποδα (συγγνώμη...η ταμπέλα βίζουαλ κέι και η ανάλογη κόμμωση είναι τα μόνα κοινά που έχουν...η μουσικές τους είναι κάτι από μπαγιάτικο ΧΙΜ και το υφάκι είναι πρεζόνι Εξαρχείων-πολυμερισμός με-τραβέλι στην Συγγρού).
4.τότε επικρατούσε-ή για την ακρίβεια έπνεε τα λοίσθια- το πιο "ρομαντικό" ύφος βίζουαλ κέι, το όποιο θεωρείται κάπως ρέτρο πλέον (Lareine, Rentrer en Soi etc). αφού διαλύθηκαν σχεδόν ΟΛΑ τα πιο παλιά συγκροτήματα ΜΕΤΑ άρχισαν να γίνονται δημοφιλείς σε βαθμό αηδίας Gazette, MuCC, πολλά oshare κτλ κτλ κτλ κτλ. πλέον 1-2 αγαπημένες μου μπάντες υπάρχουν ακόμη. Και άλλαξαν και οι Dir En Grey και δεν αντέχω να τους ακούσω απ' το earbleed.

Που θέλω να καταλήξω:

αν κατάλαβα καλά, το ζήτημα που έθεσε ο πάστορας έχει να κάνει με το πως μουσικά αβέβαιοι καλλιτέχνες εκτοξεύονται στα ύψη παγκοσμίως, επειδή το image τους πουλάει εξ αιτίας παραγόντων όπως: η Ιαπωνία είναι της μόδας, τα βιντεογκεημς είναι της μόδας, οι φράτζες είναι της μόδας, και τα μαυριτανικά σκουτιά μου είναι της μόδας. νο? αν μπερδεύτηκα κατατόπισέ με.

και έχωνα πω ότι ΝΑΙ συμφωνώ, πολλά είναι θέμα μάρκετινγκ και ηλίθιων ανθρ ώπων που είδαν κάτι παράξενο και είπαν να πιθηκίσουν μπας και νιώσουν για λίγο ότι έχουν μια στοιχειώδη προσωπικότητα. αυτό γινεται ΠΑΝΤΟΥ, και ειδικά στη μουσική που είναι από τις πιο εμπορικές βιομηχανίες παραγωγής κουλτούρας. και ναι είναι απίστευτα ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ όπως πολλά πράγματα σε αυτόν τον πλανήτη.
ΟΜΩΣ. δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις ακούσει από αυτήν τη μουσική, αλλά πιστεύω θα βρεις διαμάντια. όχι απαραίτητα σε λίγο γνωστούς μουσικούς, αλλά και σε mainstream πράμα. απλά θέλει να έχεις όρεξη να ψάξεις ή κάποιος να σε κατατοπίσει.
προσωπικά πλέον ακούω ελάχιστα visual kei bands, που είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου.προτιμώ πλέον πιο ποπ/ροκ μουσική, τζαζ και ηλεκτρονική. αλλά αυτό ισχύει ανεξάρτητα από την εθνικότητα της μουσικής που ακούω, οπότε ήταν η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, i guess. ούτως ή άλλως, έκανα επιλογή στο τι θα ακούσω από πριν, ό,τι είναι σχιστομάτικο δεν είναι θεικό. jesus. αυτά.

1.λογικο αφου εκει ειναι και μεγαλυτερη αγορα!
2.παιζει η ελλαδα να ειναι η μονη χωρα το ήμο να το προφερουν έμο.(δεν εχουν/με) ολοι γλυμενες φρατζες.:emptyonexg1:
3.το visual kei οπως πρωειπα περισσοτερο ιματζ ειναι παρα ειδος μουσικης.οποτε ναι μονο η εμφανιση μετραει και σε αυτους.κατα τα αλλα goth/pop παιζουν.
4...ναι...αη γκες...

ναι δεν εχω επαφη με την ιαπωνικη μουσικη,περαν απο το post rock(βλεπε Mono,Worlds End Girlfriend,Boris,Envy,Oceansize κλπ.
Δεν λεω οτι η ιαπωνικη μουσικη δεν εχει διαμαντια.
εγω δεν εχω την υπομονη να κατσω να ακουσω τονους ιαπωνικης παρανοιας(το να αλλαζει το τραγουδι 7 φορες ρυθμο βλεπε DJ Sharpnel η τον θεο του θορυβου Merzbow)
Δεν ζηταω κατατοπιση στο θεμα και προσανατολισμο στο τι να ακουσω αφου καθε προσπαθεια σταματαει στο θεμα οτι η ιαπωνικη γλωσσα δεν μου καθεται καλα στα αυτια μου.(ακομα και τα ops/endings μια φορα τα βλεπω συνηθως .μετα τα κανω σκιπ.
Το θεμα εγινε για εχουμε ενα "σταθμο" για να δουμε απο δω και περα που θα εξελιχθει αυτη η "μοδα" αν θα επεκταθει η θα ειναι ουαν χιτ γουοντερ.

Παμε τωρα ολοι μαζι να ακουσουμε το Altar.ε?

Posted Image