Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η Επιδραση της Ιαπωνιας στη μουσικη σε παγκοσμιο επιπεδο.


  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#31 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 03 November 2007 - 00:42

Προτείνω να ακούσεις Haggard και Freiburger Spieleyt και ίσως αλλάξεις γνώμη. Αυτό το φαινόμενο που περιγράφεις ισχύει σε μεγάλο βαθμό παντού, αλλά σχεδόν παντού επίσης υπάρχουν μικρά χωριά που αντιστέκονται.

Asterix Overdose?

Posted Image


#32 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 03 November 2007 - 00:49

Yup, επίσης λίγη ειρωνεία. :wis:

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#33 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 03 November 2007 - 00:54

και μόλις παρατήρησα τα tags αυτού του θρεντ. no comment.

Posted Image


#34 somnium_mortiis

somnium_mortiis

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 03 November 2007 - 23:53

Θεωρώ ότι οι γερμανοί είναι ενας λαός χωρίς ταυτότητα και ότι δεν έχουν να παρουσιάσουν τίποτα πρωτότυπο πέρα από τους Kraftwerk.


Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα................:hahaha:
Βαριέμαι να σου απαντήσω. Είσαι παντελως ασχετη.
Posted Image
when in doubt..... set something on fire

#35 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 November 2007 - 00:01

Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα................:hahaha:
Βαριέμαι να σου απαντήσω. Είσαι παντελως ασχετη.


ευχαριστώ πολύ, την επόμενη φορά να κάνω μια διατριβή για την γερμανία για να είμαι πιο σχετική. Εγώ λεώ αυτά που βλέπω και αυτά που πιστεύω.
απο τη στιγμή που δεν ζω σε εκείνη τη χώρα δεν μπορώ να είμαι σχετική :P:P

#36 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 04 November 2007 - 00:09

ευχαριστώ πολύ, την επόμενη φορά να κάνω μια διατριβή για την γερμανία για να είμαι πιο σχετική. Εγώ λεώ αυτά που βλέπω και αυτά που πιστεύω.
απο τη στιγμή που δεν ζω σε εκείνη τη χώρα δεν μπορώ να είμαι σχετική :P:P


παλι πετας ατακες.......jiji-san?
:wooi2::wooi2::congrats::hahaha:
Posted Image

#37 somnium_mortiis

somnium_mortiis

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 04 November 2007 - 00:33

ευχαριστώ πολύ, την επόμενη φορά να κάνω μια διατριβή για την γερμανία για να είμαι πιο σχετική. Εγώ λεώ αυτά που βλέπω και αυτά που πιστεύω.
απο τη στιγμή που δεν ζω σε εκείνη τη χώρα δεν μπορώ να είμαι σχετική :P:P



Απλά θα ήταν καλύτερο να μην εκφράζεις την αποψη σου πάνω σε θεμάτα που δεν ξέρεις στο ελάχιστο διότι τότε εκθέτεις μόνο τον εάυτό σου γλύκα!
Posted Image
when in doubt..... set something on fire

#38 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 November 2007 - 01:53

Παρακαλώ όπως ισιώσατε την συζήτηση για να μην σας ισιώσει αυτή... :hiding_something:

Spoiler:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#39 ilektra

ilektra

    nightmares in my sleep

  • Members
  • 19 posts

Posted 04 November 2007 - 14:55

Ναι θα μπω στον κόπο να σχολιάσω το ουκ ολίγον ρατσιστικό και χαμηλού επιπέδου ποστ σου.
Καταρχήν είμαι γερμανίδα και έχω ζήσει στην Γερμανία. Αυτά που λες απλά δεν ισχυουν. Οι Helloween k Blind Guardian να φανταστώ δεν σου λένε τίποτα....
Γερμανικά συγκροτήματα με αγγλικό στιχο. Οι Guano Apes ίσως? Χμ δεν νομίζω.
Κ αφού τα ξέρεις τόσο καλά τότε εξήγησε μου γιατί δεν μπόρεσα να βρω την 3η μέρα που εκδόθηκαν εισητήρια για τους In Flames και σε άλλη περίπτωση για τους Red hot chili peppers? Πόσο γοτθοι σου κάνουν οι ιν φλαμες?
Έχεις δει ποτε γερμανικό mtv? Το οτι παίζει συνέχεια r&b σου λέει κάτι? Αλλα ναι... η Lil Kim μάλλον είναι κρυφή γοτθου και ξέρει παράλληλα άπταιστα γερμάνικα.....
(για να μην μπερδευτεις να σε πληροφορήσω οτι αυτό δεν ισχυει).

Σου παραθέτω εδω ενα τυχαίο τσαρτ
Die deutschen Album-Charts


Platz Vorwoche Titel Interpret

1


new



Hourglass Posted Image Dave Gahan Posted Image

2


1



Pictures Posted Image Katie Melua Posted Image

3


2



Beziehungsweise Roger Cicero

4


3



Magic Posted Image Bruce Springsteen Posted Image

5


4



All The Lost Souls James Blunt

6


6



High School Musical 2 Soundtrack Posted Image

7


8



Kill To Get Crimson Posted Image Mark Knopfler Posted Image

8


9



Pavarotti Forever Luciano Pavarotti Posted Image

9


new



Bastard Posted Image Subway To Sally Posted Image

10


13


Back To Black Posted Image Amy Winehouse Posted Image

Quelle: WOM - World of Mus







ναι ναι οι γερμανοι ακούν μόνο γερμανική μουσικη.....





Posted Image
Posted Image Posted Image
CENTERSTAGESUZUKI ALTERNASTAGECOCA-COLA SOUNDWAVE CLUB TENTLinkin Park22.30 Late Night Special: Evanescence01.50 Enter Shikari02.10 Muse20.30 The White Stripes00.00 The Sounds00.55 Billy Talent18.50 Arctic Monkeys22.35 Funeral For A Friend23.45 The Hives17.20 My Chemical Romance21.15 Aiden22.40 The Used16.10 Jan Delay & Disko No. 120.00 Disco Ensemble21.35 Head Automatica15.05 Razorlight18.50 Saosin20.35 Paramore14.15 Gogol Bordello17.45 The Gallows19.40 The Cat Empire16.50 Smoke Blow18.50 Little Man Tate16.00 Lost Alone18.00 The Cribs15.10 Silverstein17.10 Lez Zepplin14.20 aVid*16.20 My Baby Wants To Eat Your Pussy13.45 Amen Birdmen15.50
Posted Image
CENTERSTAGESUZUKI ALTERNASTAGECOCA-COLA SOUNDWAVE CLUB TENTThe Smashing Pumpkins22.30 Slayer00.30 Zoot Woman01.10 Beatsteaks20.35 Machine Head23.00 Sugarplum Fairy00.05 Mando Diao19.00 Stone Sour21.40 Charlotte Hatherley23.05 Kaiser Chiefs17.40 Type O Negative20.25 Tele22.10 Wolfmother16.30 Killswitch Engage19.10 The Pigeon Detectives21.20 30 Seconds To Mars15.25 Papa Roach18.00 Under The Influence Of Giants20.30 The Fratellis14.30 From Autumn To Ashes16.55 Ghosts19.40 Fair To Midland13.45 Lamb Of God15.55 Ohrbooten18.50 Bloodsimple15.05 Rafael Weber18.05 Bowling For Soup14.15 One Fine Day17.25 Hesslers13.35 Peachbox16.45 Pristine13.00 The Officers15.55 Manuel Normal15.25 Fate14.55 Open Stage Band13.05
Posted Image
CENTERSTAGESUZUKI ALTERNASTAGECOCA-COLA SOUNDWAVE CLUB TENTDie Ärzte21.45 Wir Sind Helden00.30 Megadeth01.35 Korn19.50 Scissor Sisters23.05 Dragonforce00.25 Velvet Revolver18.10 Travis21.40 Chimaira23.20 Good Charlotte16.55 Mia.20.30 As I Lay Dying22.20 Sunrise Avenue15.50 The Kooks19.25 Breed 7721.20 Revolverheld14.50 Maximo Park18.20 Down Below20.20 Hinder14.00 Paolo Nutini17.15 Devildriver19.25 Pohlmann16.25 In This Moment18.35 Colbie Caillat15.35 Turbostaat17.45 Kilians14.45 McQueen17.00 Finley14.00 Ian O'Brien-Docker16.00 Marvel Hill15.30 When Gravity Fails15.00 Open Stage Band13.10

παραπάνω βλέπουμε ενα απο τα σημαντικότερα μουσικά events της Γερμανιας..... ναι ναι...όλα τα συγκροτήματα μαθαίνουν τα τραγούδια τους στα γερμανικά γιατι άλλιως δεν θα ερθει κάνεις.....(ούτε αυτό ισχύει σε περίπτωση πού δεν το κατάλαβες...)




Όσο για το τοκιο χοτελ να σε πληροφορήσω πως έχει πέραση σε μίκρης ηλικίας άτομα που αν είχαν γεννηθεί μερικά χρόνια πριν θα άκουγαν take that h backstreet boys. Φάση είναι θα περάσει.




Οσο για τους emo και το στυλ τους.... οκ είναι μόδα... ε και? εγω προσωπικα ακουω tool, perfect circle, kyuss, in flames k.a. και το στυλ μου δεν εχει καμια σχεση με φράντζες και τα σχετικά. άλλα γιατί να έχω πρόβλημα με κάποιον που έχει διαφορετικό στυλ απο μένα. μου έχει κάνει κάτι? Οχι. Όσο και να μην μου αρέσει κάτι σέβομαι τον άλλον που του αρέσει γιατι θα έχει εστω ενα λόγο για αυτο, ουσιαστικό λόγο ή και όχι. Δεν έχει σήμασια. Σημασια έχει η ανεκτικότητα στο διαφορετικό. Να ζεις και να αφήνεις τους άλλους να ζουν. Εγώ πιστεύω πως είναι ωραίο να υπαρχει πλουραλισμος. Η ομοιομορφία είναι αηδιαστική και παραπεμπει σε 1984 .... ο μεγάλος αδελφός σε παρακολουθεί ή και σε ρομποτάκια ενωθειτε... ρομποτάκια εεεεεε..... Και τι μ***** είναι αυτή οτι οι emo μου χαλάνε την αισθητικη.. ατακά ειπομένη απο πολυ κόσμο. Δηλαδη οι νεοναζι (που ειναι αντιθετοι στον πλουραλισμο κτλ) δεν στην χαλάνε? Οι χρυσαυγήτες αυτα τα παιδιά υπόδειγμα της Ελλάδος δεν σε χαλάνε? Οι emo δεν πειραζουν τουλαχιστον κανενα.




Οσο για τους ναζι εχμ γερμανους που είπες. Η Γερμανια του τότε δεν έχει καμια σχεση με την Γερμανια του τωρα. Οτι έγινε τοτε είναι μια απο τις πιο μαυρες σελίδες της ιστόριας και πίστεψε με οι γερμανοι δεν ειναι καθόλου περίφανοι για αυτη. Δεν θα μιλήσω για ισορροπια ισχυος, θουκιδιδιο παραδειγμα και πολιτικοκοινωνικες μεταβλητες μιας καποιας οικονομικης και γεωπολιτικης υφης γιατι δεν νομιζω πως εχει νοημα. Τι ξέρεις πραγματικά για την Γερμανια? Τους ναζι, τους Rammstein και την ΒMW? Οκ... τόσα ξερεις τόσα λες. Ευχαριστω που μου θήμησες αλλη μια φορά γιατι νιώθω άβολα και οχι αποδέκτη στην Ελλαδα. Ε βέβαια είμαι το ίδιο ατομο με τον Χίτλερ όπως και εσυ είσαι ο Σωκρατης....


Τεσπα, μια φιλίκη συμβουλη.... Για να πουλάς πνέυμα καταρχήν πρεπει και να το έχεις. Αυτα

Καταγεσαι μονο απο την Γερμανια η και απο την Ελλαδα?

Γιατι αν καταγεσαι και απο την Ελλαδα αναρωτιεμαι ποσο αβολα αισθανεσαι στην ιδια σου την χωρα.....οπως σχολιασες.... και μη αποδεκτη....απο τους ιδιους τουσ συμπατριωτες σου.....??
Διακρινω μια ειρωνια και εναν ελαφρυ ρατσισμο για τους Ελληνες?
Αν εχεις ζησει στην Γερμανια οπως λες δεν μπορει να μην εχεις διακρινει εκει εναν ελαφρυ ρατσισμο και προκαταληψη προς τους ξενους.....
Μην προσπαθουμε να υπερασπιστουμε εναν λαο κατηγορωντας εναν αλλον!
Η θεοποιηση ειναι λαθος επιλογη.....και ολοι οι λαοι εχουν τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους αναλογα με την κουλτουρα και τον πολιτισμο τους.
Τα σεβη μου σε ολους....

#40 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 November 2007 - 18:05

βασικά μόλις άκουσα tokio hotel και αναρωτιέμαι μήπως όλη αυτη ή επιτυχία
οφείλεται στο γεγονός ότι δεν υπάρχουν boybands που να τραουδάνε ποπ.
Ή μήπως η ποπ μουσική αυτής της εποχής είναι η Jpop?

#41 somnium_mortiis

somnium_mortiis

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 04 November 2007 - 20:24

Καταγεσαι μονο απο την Γερμανια η και απο την Ελλαδα?
[/left]
Γιατι αν καταγεσαι και απο την Ελλαδα αναρωτιεμαι ποσο αβολα αισθανεσαι στην ιδια σου την χωρα.....οπως σχολιασες.... και μη αποδεκτη....απο τους ιδιους τουσ συμπατριωτες σου.....??
Διακρινω μια ειρωνια και εναν ελαφρυ ρατσισμο για τους Ελληνες?
Αν εχεις ζησει στην Γερμανια οπως λες δεν μπορει να μην εχεις διακρινει εκει εναν ελαφρυ ρατσισμο και προκαταληψη προς τους ξενους.....
Μην προσπαθουμε να υπερασπιστουμε εναν λαο κατηγορωντας εναν αλλον!
Η θεοποιηση ειναι λαθος επιλογη.....και ολοι οι λαοι εχουν τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους αναλογα με την κουλτουρα και τον πολιτισμο τους.
Τα σεβη μου σε ολους....




Είμαι μιση μιση..... βασικα δεν παμε λιγο τελείως off topic??? Αλήθεια την θεοποιήση που την είδες? το οτι δεν αναφερθηκα στα αρνητικα της γερμανιας δεν σημαινει οτι δεν τα ξερω και οτι δεν υπαρχουν...
απλα δεν ειναι ολοι οι οι γερμανοι ναζιστες και η γερμανια εχει ταυτοτητα και κουλτουρα.
Δεν κραζω τους ελληνες... κραζω τον ρατσισμο γενικοτερα..... και την ημιμαθεια η οποία είναι χείροτερη απο την αγνοια.
Και ναι ειμαι ειρωνικη. όταν θυμώνω γίνομαι ειρωνικη.

Απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι στην γερμανια οι γερμανοι μου λενε ουαου μιση ελληνιδα ακροπολις, μουσάκας, αρχαιοι ελληνες κτλ και εδω ακουω μονο μιση γερμανιδα χαι χιτλερ, ναζι αλλα καλα κανατε με τους εβραιους (το τελευταιο ιδιως με ριχνει σε berserc mode παρολο που δεν ειμαι εβραια)

Μου αρέσουν και οι 2 χωρες παρα πολυ. Εχω ταξιδεψει στην μιση ευρωπη και λιγο ασια αλλα κατι σαν ελλαδα και κατι σαν γερμανια δν εχω ξαναδει. Αυτο ποθ καταλαβα ηταν οτι οτι χρωμα και αν εχεις οτι ηθη και εθιμα και αν εχεις, σε οποια θρησκεια και αν πιστευεις ή οτι μουσικη και αν ακους και σε εκφραζει κατα βαση εισαι ανθρωπος. και ολοι οι ανθρωποι εχουν τις ιδιες αναγκες. περα απο τροφη και ενδυση, ολοι εχουν την αναγκη να αγαπανε και να αγαπηθουνε. και αυτος ειναι ο λογος που βρισκω τετοια νοητα συνορα οπώς τη φυλη ή το χρώμα ανοητα.

και για να ξαναγυρησουμε στο topik... γερμανικη βισουαλ κει μπαντα μαλλον θα ειναι ενα αποτυχημενο κατασκευασμα χωρις κανενα ιχνος προτοτυπιας... αλλα εαν τα ατομα που την συγκροτουν εκαναν κατι τετοιο μονο επειδη τους αρεσει παρα πολυ το ειδος αυτο... γιατι οχι? αλλα δυστηχως μαλλον ειναι μια αποπειρα εκμεταλλευσης της μοδας που επικρατει στην γερμανια αυτον τον καιρο και αυτη η μοδα ειναι η ιαπωνικη μουσικη.

οι τοκιο χοτελ απλα ειναι απαραδεκτοι.... να δουμε τι θα γινει με την μπαντα οταν το αγορακι αποκτησει φωνη αντρα... αν μεχρι τοτε υπαρχει η μπαντα ακομα και το κοινο τους δεν εχει ηδη στραφει στο next best think..... κλασσικη καταληξη αναλωσιμης μπαντας...

όσο για ιαπωνικη μουσικη αν και δεν ακουω παρα πολυ μου αρεσουν πολυ οι gazzete, 012012, girulgamesh, despairs rai (η καπως ετσι). αυτα.
Posted Image
when in doubt..... set something on fire

#42 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 04 November 2007 - 21:51

[οφ τοπικ] παντως εγω οσα παιδία 3έρω που είναι μεγαλομένα Γερμανία, ειναι αυθορμιτο-καχύποπτα, δλδ παρε3ηγούνται πολύ εύκολα κ θήγονται χωρίς λογο. Πιάνονται απο το παραμικρό ρε παιδι μου + για τους πιο μεγάλους συνηθως παιζει το "εμεις στην Γερμανια, **********, βγαζαμε πολλα λεφτα κ τετοια" αλλα αυτα ευτυχως αυτο μονο στις μεγάλες ηλικιες.

αλλα αν τα καλοσκεφτεις ειναι λογικα, οταν υπαρχει ο αλλος που λεει η Γερμανια ειναι λαος χωρις ταυτοτητα (για το πρωτο), κ για το τι ισχυει γενικοτερα με τους νεοπλουτους, τα βλεπουμε καθε μερα, (για τους δευτερους [/οφ τοπικ]

[ον τοπικ] το βιζουαλ κεη μπορει να ειναι μονο ιαπωνικο/ασιατικο για τον απλουστατο λογο, οτι οι αντρες ιαπωνες μοιαζουν με τις γυναικες στα χαρακτηριστικα (τους λειπει η αρρενωποτητα), τωρα τον γερμανο/ρουμανο/ελληνα τον καταλαβαινεις οτι ειναι αγορακι με την μια κ αυτο φενεται κ στα cosplays. Τα πετυχημένα ειναι ειτε απo σχισοματιδες ειτεειναι απο κοπέλες σε αντρικους χαρακτήρες :) γιατι παιζει πολυ το "ειναι αγορι ή κοριτσι?", "η ομορφια δν εχει φύλο" κ τα σχετικα. δν μπορει να ερχεται ο αλλος με τα μπρατσα. [/ον τοπικ]

τα ταγκς εδωσαν ρεστα ^_^

#43 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 04 November 2007 - 23:55

Δε καταλαβα πως η συζητηση μεταφερθηκε σε γερμανικα συκροτηματα, αλλα τεσπα μιας και μαθαινω γερμανικα και οπως να το κανεισ κατι ξερω για τη χωρα σκεφτηκα να πω κια εγω η γνωμη μου

Οσον αφορα τα γερμανικα συγκροτηματα, μη ξεχνατε τους "μεγιστους" στο rock Scorpions
Τωρα για Tokio Hotel εμενα με τραβιξε γιατι ακουσα γερμανικο στιχο βασικα, αλλα μετα ακουσα μερικα τραγουδια τα οποια ηταν πολυ ωραια και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ''ξοφλημενο'' συγκροτημα οσο λετε

Posted Image


#44 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 05 November 2007 - 02:09

Δε καταλαβα πως η συζητηση μεταφερθηκε σε γερμανικα συκροτηματα...

Η κουβεντα απο γερμανικο συγκροτημα Visual Kei ξεκινησε...δεν παρεκλειναμε τοσο της πορειας...το θεμα ειναι ομως, το κατα ποσο η Ιαπωνια εχει επηρρεασει την μουσικη σκηνη γενικα...απλα ο φιλος Παστορας ανακαλυψε ενα γερμανικο συγκροτημα το οποιο αντιγραφει γενικα στο στυλακι γιαπωνεζικα συγκροτηματα, και ειπε να θιξει το θεμα...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#45 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 05 November 2007 - 12:14

Χαίρομαι ιδιαίτερα που η Ιαπωνική μουσική σκηνή(και κυρίως η Visual) γίνεται αποδεκτή και στο εξωτερικό.

Πιστεύω πως είναι καλό να κοιτάμε τα θετικά στοιχεία. Στην Ελλάδα συνήθως μένουμε στα αρνητικά στοιχεία. Για αυτό γενικεύομε, κατακρίνουμε και μας φαίνονται όλα ίδια.

Δε νομίζω ότι οι Visual καλλιτέχνες είναι μόνο ένα καταναλωτικό προϊόν. Σίγουρα υπάρχει καταναλωτισμός στην μέση, αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Πιστεύω πως δεν υπάρχει συγκρότημα που απλά αντιγράφει χωρίς να προσθέτει τα δικά του στοιχεία.

Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά νομίζουν ότι όλα τα Ιαπωνικά Visual συγκροτήματα είναι ίδια. Εγώ που έχω ακούσει αρκετά, δύσκολα μπορώ να συγκρίνω. Για μένα όλα τα Visual συγκροτήματα που έχω ακούσει είναι διαφορετικά. Όχι μόνο από άποψης εμφάνισης αλλά και ήχου. Το ότι κάποιοι δεν μπορούν να διακρίνουν τις διαφορές, δεν είναι δικό μου θέμα. Αν ακούσουν λίγο περισσότερο σίγουρα θα καταλάβουν τις διαφορές.

Έχω ακούσει πραγματικά τόσα πολλά από "ειδικούς" της Ιαπωνικής μουσικής αλλά νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να αφήσουμε τα πράγματα να μιλήσουν από μόνα τους.

Προσωπικά, μου αρέσει να υπάρχουν και μη-Ιαπωνικά Visual συγκροτήματα. Το ότι η όλη σκηνή ξεκίνησε από την Ιαπωνία δε σημαίνει ότι απαγορεύεται να διαδοδεί σε όλο τον κόσμο.

Αυτό που έχω να πω είναι ο καθένας να εμπιστευτεί τον εαυτό του και το γούστο του. Αν κάτι του αρέσει ας το ακούει, και ας γράψει τους άλλους.

@Pastor_Of_Muppets, αν κάτι δε σου αρέσει καλύτερα να μην ασχολήσαι μαζί του. Γράψε καλύτερα για κάτι που αγαπάς. Υπάρχουν πολλά πράγματα που δε μας αρέσουν. Το να καθόμαστε να σχολιάζουμε το τι ΔΕ μας αρέσει νομίζω ότι είναι τουλάχιστον χαμένος χρόνος.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.