Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Προτιμάτε scanlations ή έντυπα manga ?


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

Poll: Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ? (195 member(s) have cast votes)

Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ?

  1. Scanlations (να τα διαβάζω στον υπολογιστή) (30 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  2. Έντυπα (να νιώθω το χαρτί στα χέρια μου) (125 votes [64.10%] - View)

    Percentage of vote: 64.10%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (40 votes [20.51%] - View)

    Percentage of vote: 20.51%

Vote Guests cannot vote

#91 Kelldorain

Kelldorain

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 02 August 2008 - 09:20

Θα πρωτοτυπήσω και θα πω scanlations για 3 κυρίως λόγους:
α) δεν έχω πρόβλημα με τα μάτια όσο και να κάτσω στο pc
β) πιο εύκολη τακτοποίηση και μάλιστα χωρίς να πάιρνουν χώρο
γ) (αν είναι καλά τακτοποιημένα σε φακέλους, με κοινή αρίθμηση κλπ) άμεσότατη πρόσβαση σε οτιδήποτε

#92 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 02 August 2008 - 09:24

δ) τζαμπα^^

#93 Kelldorain

Kelldorain

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 02 August 2008 - 09:25

Σωστό κι αυτό :wis:

#94 SinnerEvangelion

SinnerEvangelion

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 04 August 2008 - 14:44

Χαρτί. Μόνο όταν παίζει άπειρο χρήμα όμως :congrats:
Posted Image

#95 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 05 August 2008 - 00:43

Σε χαρτι γιατι δεν κουραζει τα ματια, ειναι πιο προσωπικο και απτο απο files του υπολογιστη και πιο πρακτικο γιατι απαιτει μονο να γνωριζει κανεις ανγνωση! Ολοι λενε για το κοστος τους αλλα για να διαβασεις σε υπολογιστη πρεπει να εχεις υπολογιστη :P
Περα απο την πλακα η αληθεια ειναι οτι υπο ιδανικες συνθηκες( αν δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα ή δυσευρετοι τιτλοι) προτειμω τα manga σε χαρτι.
Posted Image

#96 Daiotakou

Daiotakou

    Feel my bite baby

  • Members
  • 43 posts

Posted 16 August 2008 - 20:28

σίγουρα προτιμώ τα έντυπα manga. Και όχι επειδή κουράζομαι απο το PC αλλα επειδή το βιβλιο όπως ναναι έχει άλλη χάρη. Μπορώ μα διαβάζω να ξεφυλλίζω, να νοιώθω το manga να έχω μια άμμεση επαφή μαζί του. Να το βάλω στην βιβλιοθήκη μου και να το χαίρομαι εντέλει:tensai:
OH MY GOD !!!!! THEY KILLED KENNY!!!!:cry5::cry5::cry5:

#97 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 16 August 2008 - 22:12

Εντυπα και παλι εντυπα.....αν και κοστιζουν λιγο δεν πειραζει...αλλη ειναι η γοητεια τους....
αν και μερικα Manga Που δεν μπορω να τα βρω θα τα δω σε scanlation!!!
Εκτος και αν το δω πρωτα σε σκανλεισιον και μετα μου αρεσει τοσο πολυ που το αγορασω!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#98 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 25 August 2008 - 00:59

Χαρτί.Δεν κουράζει τα μάτια και μπορεις να το πέρνεις οπουδήποτε.Βέβαια αν δεν το βρήσκεις scanlation.

#99 Tidus87

Tidus87

    Kanzen Kankaku Dreamer

  • Members
  • 65 posts

Posted 30 August 2008 - 14:35

Κατα προτίμηση έντυπα.Εντάξει στην ανάγκη αν δεν μπορώ να βρώ κάτι θα το διαβάσω σε scanlation αλλά προτιμώ το χαρτί.

#100 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 02 September 2008 - 12:58

Ενοειτε εντυπα αλλα πιος καθετε να τα βρει....

#101 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 02 September 2008 - 13:11

να εχω το χαρτι στα χερια μου....
το εσθημα το να διαβαζεις manga και να το εχεις στα χερια σου ειναι πιο δυνατο!

#102 Daf_Chan

Daf_Chan

    Fumoffu!

  • Members
  • 63 posts

Posted 03 September 2008 - 13:47

εννοειται έντυπα.Επιχείρησα να διαβασω το Death Note στον υπολογιστη και μου βγήκαν τα ματια!είναι τελειως διαφορετικο οταν το αισθάνεσαι στα χερια σου..
Posted Image Konata rulez.:hero:

#103 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 03 September 2008 - 13:54

κι εγω εντυπα θα πω:P

Αν και δεν τα βρισκεις ολα ευκολα και κοστιζουν,ολα,απο την λιγοτερη κουραση για τα ματια και την αισθηση του χαρτιου αξιζουν περισσοτερο...

[περα απο την τσεπη και την ταχυτητα που τα παιρνεις:nosey:]

#104 donjuan

donjuan

    ...

  • Members
  • 15 posts

Posted 03 September 2008 - 20:04

για το θέμα του κόστους...το έχω ψάξει και με 7-8 ευρω πέρνω περιπου 20 chapter...αλλα και πάλλοι οσα και να έχεις δεν χορτένεις..απλα με λιγοτερο κόστος πέρνεις περισσότερα και ξοδεύεις τα ίδια λεφτά

#105 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 04 September 2008 - 16:17

Τα εντυπά manga τα θεωρώ απείρως ανώτερα από scanlations και σαφώς τα προτιμώ. Βέβαια, το έντυπο manga θα μείνει (συνήθως), ενώ το scanlation δεν μένει παντα στον σκληρό μας δισκό, ειδικά αν δεν μας αρέσει (συνήθως). Τα μεγαλύτερο πλεονέκτημα των scanlations είναι πως γνωρίζεις μια καινούργια σειρά χωρίς να χαλάσεις 10 ευρώ+ και χωρίς να μετανιώσεις την αγορά που ενδεχομένως να έκανες. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Bottom line is, προτιμώ τα έντυπα manga, γιατί:
1) δεν χάνουν σε ποιότητα, σε αντίθεση με τα scanlations
2) η αίσθηση του χαρτιού είναι πιο φυσική από το να διαβάζεις μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή (εμένα με ενοχλεί και το ασπρο background γενικά στους υπολογιστές)
3) δένεσαι συναισθηματικά με το αντικείμενο και φροντίζεις ώστε να διατηρηθεί στην αρχική του κατάσταση (σε άλλους δεν αρέσει, σε αλλους αρέσει αυτή η διαδικασία)
4) θέλω να δω την βιβλιοθήκη μου γεμάτη με manga μια μέρα:8):