Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Προτιμάτε scanlations ή έντυπα manga ?


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

Poll: Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ? (195 member(s) have cast votes)

Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ?

  1. Scanlations (να τα διαβάζω στον υπολογιστή) (30 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  2. Έντυπα (να νιώθω το χαρτί στα χέρια μου) (125 votes [64.10%] - View)

    Percentage of vote: 64.10%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (40 votes [20.51%] - View)

    Percentage of vote: 20.51%

Vote Guests cannot vote

#121 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 February 2009 - 08:59

Νταξ, με τις τιμές που έχουν τα manga δεν νομίζω πως είναι και δύσκολο να ξεκινήσει να μαζεύει κάποιος, ακόμα και στο χαρτζιλίκι να είναι. Ένα από τα ατού των scanlations όμως, είναι ο κανόνας πως ουδέν γλυκύτερον του τζάμπα που ισχύει σε μεγάλο βαθμό και με τα fansubs...

Προτιμώ και εγώ φυσικά έντυπο υλικό, αν και τελευταία βολεύομαι πολύ να διαβάζω manga στην 22αρα. Stretch to width, ξάπλωμα στο κρεβάτι και ροδέλα πάνω κάτω...
με πλάτος σελίδας μισό μέτρο και ύψος ακόμα μεγαλύτερο, έχει και το scanlation τα ατού του (*ειδικά όταν είναι δύσκολο να έχεις πρόσβαση στο physical content λόγω θεμάτων licencing, διαθεσιμότητας, τιμής κτλ). :awww:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#122 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 17 December 2011 - 12:02

Τα προτιμώ έντυπα. Άλλη χάρη έχει να τα έχεις στον υπολογιστή και άλλη να τα έχεις στην βιβλιοθήκη σου να τα διαβάζεις όποτε θέλεις και να βλέπεις στα ράφια να μαζεύονται πολλά και να χαίρεσαι.:D Συν οτι απολαμβάνω πιο πολύ το ξεφύλλισμα απο το scrolling σε ένα πρόγραμμα. Η τιμή ευτυχώς τώρα πια δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα γιατί μπορείς να τα πάρεις μέσω internet(αν και θα ήλπιζα να ανοίξει κάποτε ένα κατάστημα στην Ελλάδα με μόνο manga. Θα γινόμουν άνετα καθημερινός πελάτης :P).

Απο την άλλη βέβαια έχουν και τα scanalations την χάρη τους. Κάποια manga δεν γίνονται διαθέσιμα λόγω licencing, μπορεί να μην υπάρχουν αποθέματα για αυτό που θες, και επίσης χρησιμεύουν αν δεν είσαι τόσο σίγουρος αν θα σου αρέσει, να δεις πρώτα περι τίνος πρόκειται.
Posted Image

#123 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 17 December 2011 - 12:31

εκείνο που μου κάθεται τζάμπα

#124 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 December 2011 - 13:27

φυσικα κιειναι καλυτερα να χεις το chapter ή το volume στα χερια σου....αλη η αισ8ηση :3 ...αλλα πoιος εχει τα money...ασε που δεν βρησκονται κιολα xD ,το pc εχει το καλο oτι μπορεις να διαβαζεις τα chapt. με το που βγαινουνε, αντε να περιμενεις να βγει ολο το volume για να παρεις τωρα xDD (μιας και σκετο chapt..δνν, εκτος jpn) XD εγω 8α προτιμουσα παντος σιγουρα να χα οτι μανγα διαβαζα στο ραφι μου :orly: but, but...thats a little difficult xD
フカフカ

#125 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 17 December 2011 - 13:31

Έντυπα μιας που έχω συνηθήσει από τα βιβλία και δεν μπορώ να διαβάζω κάτι με άλλον τρόπο.
Posted Image

#126 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 posts
  • LocationReality Marble

Posted 29 January 2012 - 19:47

Το χαρτί κοστίζει. Ειδικά όταν είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά, οπότε κι έχει τριπλάσια τιμή απ' ότι αν το αγόραζες στη χώρα του και στη μητρική του γλώσσα. Ενώ το scantlation έχει και δύο επιπλέον πλεονεκτήματα, πέραν της τιμής: α) Το μεγενθύνεις αρκετά για να το διαβάσεις πιο άνετα. β) Είναι σίγουρο ότι κάπου θα το βρεις μέσα σε όλο το ίντερνετ, σε αντίθεση με το χάρτινο ομόλογό του, που δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το φέρανε ή μεταφράσανε στη χώρα μας και τη γλώσσα μας, και ιδιαίτερα όταν έχουμε την ατυχία αυτή να είναι η Ελλάδα (του σήμερα).
Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#127 s0litarius

s0litarius

    Dattebayo

  • Members
  • 10 posts

Posted 21 March 2012 - 01:37

scanlations. :mafia:
btw μην τρέφετε αυταπάτες πως αν διαβάζετε scanlations κάνετε κακό στους mangaka. Αυτό που θέλουν οι τύποι είναι να φτιάξουν ένα story που θα δημιουργήσει συναισθήματα σε μας που το διαβάζουμε. Τώρα, αν δεν παίζουν φράγκα μας συγχωρούν :ureshii:

-= SolitariuS =-


#128 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 March 2012 - 11:17

btw μην τρέφετε αυταπάτες πως αν διαβάζετε scanlations κάνετε κακό στους mangaka. Αυτό που θέλουν οι τύποι είναι να φτιάξουν ένα story που θα δημιουργήσει συναισθήματα σε μας που το διαβάζουμε. Τώρα, αν δεν παίζουν φράγκα μας συγχωρούν :ureshii:

Και πάνω απ' όλα το κάνουν για την τέχνη, και για την ψυχή της μάνας τους. :P

s0litarius, δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα. Σχεδόν κανένας mangaka δεν χαίρεται με την κατάσταση που επικρατεί με τα scanlations. Απλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι οι περισσότεροι δεν μιλάνε γι' αυτό, διότι είναι κακό publicity να επιτεθείς στους fans σου - ακόμα κι αν αυτοί οι fans δεν έχουν αγοράσει ποτέ τίποτα δικό σου.

Some of them really snap, though. Παράδειγμα:

Black Lagoon mangaka Rei Hiroe has told manga pirates in no uncertain terms that they are thieving swine and that “I hope these guys pirating manga get pancreatic cancer soon.”

He made the comments on Twitter, the Internet’s great boon to journalists looking for incendiary soundbites:

I don’t want to link there so I won’t, but what kind of upbringing did these bums asking for every volume of a manga in a zip file get? That is… Well… I hope these guys get cancer of the pancreas or something soon.

[...]

I hope the imbeciles worshipping the imbecile who uploaded that are diagnosed with a never before seen and never to be seen again illness and die in the most ridiculous fashion, so as to be remembered only in medical annals by doctors laughing about how they died.

[...]

Hopefully all those idiots praising him all the time for upping these get busted by the police – I’d love to see the net gloating over their miserable fate.

The cherished delusion of manga and anime pirates that mangaka are indifferent to their actions, or in more deluded cases even that they are grateful for the “publicity,” appears to be fast dissolving under a hail of outraged invective from mangaka of all kinds – most creators would clearly rather be rid of fans too cheap to support their works.

Black Lagoon has been internationally available in English for some time for those wondering, although his comments were not addressed specifically at either Japanese or international fans – doubtless he feels all pirates everywhere deserve a lingering death as cancer wracks their diseased bodies.


2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#129 victwria

victwria

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 21 March 2012 - 12:07

Ε προφανώς έντυπα. Πέρα από το ότι νιώθεις το χαρτί, δεν βγάζεις τα μάτια σου, η μετάφραση είναι καλύτερη, δεν φαίνονται πίσω από τα αγγλικά γράμματα τα ιαπωνικά (λολ), πηγαίνεις μπρος πίσω χωρίς να λαγκάρει το μανγκα XD και έχεις στα χέρια σου the real thing! μακράν καλύτερο από scanlations.

Αλλά τα έντυπα κοστίζουν. Δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε όλα! Οπότε scanlations' teams keep walking! Σας χρωστάμε τα πάντα!

#130 Kunoichi.meriinawa

Kunoichi.meriinawa

    Gangnam style! #whoneedsswag

  • Members
  • 143 posts
  • LocationStars

Posted 21 March 2012 - 15:15

Ε προφανώς έντυπα. Πέρα από το ότι νιώθεις το χαρτί, δεν βγάζεις τα μάτια σου, η μετάφραση είναι καλύτερη, δεν φαίνονται πίσω από τα αγγλικά γράμματα τα ιαπωνικά (λολ), πηγαίνεις μπρος πίσω χωρίς να λαγκάρει το μανγκα XD και έχεις στα χέρια σου the real thing! μακράν καλύτερο από scanlations.

Αλλά τα έντυπα κοστίζουν. Δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε όλα! Οπότε scanlations' teams keep walking! Σας χρωστάμε τα πάντα!


ό,τι είπε!! :hihi2: :ureshii:
Posted Image

#131 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 23 March 2012 - 14:24

Φυσικά και προτιμώ το χαρτί. Μπορείς να το διαβάσεις παντού και πάντα χωρίς να κουραστούν τα μάτια σου. Επίσης είναι άλλο να πιάνεις το χαρτί στα χέρια σου, να μυρίζεις το μελάνι και φυσικά να ξέρεις πως έχεις μια αξιόπιστη μετάφραση και όχι ότι να ναι από τον καθένα. Επίσης είναι άλλο πράγμα να έχεις μια ωραία μεγάλη συλλογή.

Από την άλλη όμως μερικές φορές δεν μπορώ να δίνω πάντα 30 με 40 ευρώ τον μήνα ή και σε λιγότερο χρονικό διάστημα. Άσε που δεν ξέρω πάντα το αν θα μου αρέσει το συγκεκριμένο manga ή και δεν ξέρω κάν σε το τι θα προκύψει π.χ. μπορεί να βγεί κάτι τελίως σκουπίδι και απλά να έχω σπαταλήσει τα λεφτά μου σε αυτό. Ακόμα μερικές φορές δεν μπορείς να βρείς εύκολα μερικά manga και πρέπει να περιοριστείς σε online scanlations.

Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο τα scanlations προσφέρουν ανάγνωση δωρεάν, εύκολα και γρήγορα. Ας πούμε μπορείς να διαβάσεις ενα manga χωρίς τον φόβο πως δεν θα βγεί καλό και θα έχεις χαλάσει απλά τα λεφτά σου, όμως τις περισσότερες φορές η μετάφραση είναι χάλια και μερικές φορές δεν είναι καν τελιωμένη.
Βέβαια τώρα έχω καταλήξει στο πιο βολικό. Διαβάζω το πρώτο chapter Online και το υπόλιπο το συνεχίζω, αν μου αρέσει, αγορασμένο.

#132 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 23 March 2012 - 14:33

τις περισσότερες φορές η μετάφραση είναι χάλια

Τι;

HnH5aB0.jpg


#133 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 02 May 2012 - 17:10

Τι;


Σε μερικά scanlations είναι. Δεν θυμάμε σε ποιο συγκεκριμένο μανγκα αλλά θυμάμε πως το διάβαζα στο mangareader.net και η μετάφραση δεν έβγαζε νόημα.

#134 Hana Suzuki

Hana Suzuki

    Bookworm Chick

  • Members
  • 66 posts

Posted 07 December 2012 - 10:41

Προτιμώ το χαρτί, αγαπώ το χαρτί, πειθαίνω για την αίσθηση του χαρτιού ανάμεσα στα δάχτυλά μου. :Ρ Όμως, από όταν ξεκίνησα να εντάσσομαι στον κόσμο των manga (κανά 2.5 χρόνια πριν), δε μπορούσα για κανένα λόγο να βρω manga. Μένω σε μία πόλη ξεχασμένη από το θεό, και μόνο ένα βιβλιοπωλείο έχει mangas και είναι οι κλασσικές σειρές (Bleach, Naruto, One Piece αντε και Death Note). Οπότε από μικρη έμαθα να αγαπώ τα scanlations και τώρα απλά έχω συνηθίσει σε τρομερό βαθμό να τα διαβάζω στο pc και θεωρώ θα μου φαινόταν κομματάκι παράξενο να αγοράσω manga. Πάντως έχω 4 (τα 3 πρώτα του Love Hina και το 1ο του Blade of the Immortal) και μπορώ να πω πως είναι απείρως καλυτερότερο να τα διαβάζεις στο χαρτί. *.* 'Ισως λίαν συντόμως να ξεκινήσω και γω να κάνω συλλογή manga :gotit:

33djz2f.jpg


#135 Maffy

Maffy

    Maffcaekz

  • Members
  • 291 posts

Posted 07 December 2012 - 11:30

Scanlations και πάλι scanlations. Έχω συνηθίσει με scans και τα θεωρώ πολύ πιο βολικά. Είναι μεγαλύτερες οι σελίδες, έχουν συνήθως πολύ καλή ποιότητα, μ'αρέσει η φωτεινότητα κι απλά αγαπώ τις αντιθέσεις μαύρου/άσπρου στην οθόνη παρά στα χέρια μου. Όσο για τις μεταφράσεις, οι περισσότερες μια χαρά είναι. Υπάρχουν πάντα κάποια που έχουν και χάλια ποιότητα και χάλια μετάφραση αλλά δεν είναι η νόρμα των scans. Και που στην τελική εγώ απλά χαίρομαι που κάποιος έκανε την προσπάθεια αν και δεν είχε τις κατάλληλες ικανότητες γιατί στην τελική δε θα τα έβρισκα αλλιώς. Η μόνη περίπτωση που με νευριάζει είναι ότι ενώ υπάρχουν decent scans για κάποιο λόγο αρκετές σελίδες έχουν άδεια bubbles. (Εσένα κοιτάω πρώτο Hana Yori Dango!) Aκόμα και σε χάλια μεταφράσεις, ένα νόημα μπορείς να το βγάλεις. Και για να πω την αλήθεια μου, προτιμώ κάποιες δουλειές περισσότερο από official manga.
Τσπ, αν πρόκειται για αγαπημένα manga, θα βάλω το χέρι στην τσέπη και θα αγοράσω τα volumes γιατί απλά τα θέλω στα χέρια μου κι όχι τόσο γιατί λατρεύω να τα διαβάζω σε χαρτί.