Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Πότε πρέπει να διαβάσεις το manga ???


  • Please log in to reply
73 replies to this topic

Poll: Πότε είναι καλύτερα να διαβάσεις το manga όπου υπάρχει??? (141 member(s) have cast votes)

Πότε είναι καλύτερα να διαβάσεις το manga όπου υπάρχει???

  1. Πριν δεις το anime (56 votes [39.72%])

    Percentage of vote: 39.72%

  2. Αφού δεις το anime (60 votes [42.55%])

    Percentage of vote: 42.55%

  3. Ταυτόχρονα (25 votes [17.73%])

    Percentage of vote: 17.73%

Vote Guests cannot vote

#31 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 09 December 2008 - 23:25

Εγώ παρακολουθω κανονικα το anime αλλα οταν φτανω στο latest episode προχορω με το manga γιατι δεν μπορω να περιμενο μεχρι την επομενη βδομαδα για καινουργιο episode.Αφου προχορω με το manga οταν βγενει το latest episode το βλεπω και συγκρινω διαφορες anime μεταξυ manga:canthelp:

#32 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 09 December 2008 - 23:37

Με εξαίρεση το Angelic Layer, όλα τα άλλα ανιμε που έχω δει και έχω διαβάσει και το μανγκα τους ήταν κατώτερα του γραπτού κειμένου. Οπότε δείτε καλύτερα πρώτα τα ανιμε, και όταν διαβάσετε και το μανγκα θα δίνετε συγχαρητήρια στον εαυτό σας που καταλάβατε ότι το μανγκα είχε ΠΟΛΥ περισσότερο ενδιαφέρον...
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#33 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 10 December 2008 - 13:52

Θα διαβασω μανγκα μονο:

  • αν δεν υπαρχει σε ανιμε

  • αν υπαρχει σε ανιμε και ειναι ongoing και θελω να μαθω τη συνεχεια

  • αν εχω τελειωσει ενα ανιμε που μαρεσε πολυ και θελω να δω τη διαφορετικη εξελιξη που ειχε στο μανγκα

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#34 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 10 December 2008 - 23:38

Eξαρταται. Συνηθως πρωτα βλεπω το anime. Αν ειναι ongoing σειρα και η αγωνια ειναι μεγαλη συνηθως αρχιζω το manga απο εκει που τελειωνει το anime. Αν παλι οχι το διαβαζω απο την αρχη με την ησυχια μου μιας και πολλες φορες ειναι πιο μεστα σε σκηνες και διαλογους.
Posted Image

#35 The Pirate King

The Pirate King

    Decisions - Consequences

  • Members
  • 423 posts

Posted 10 December 2008 - 23:41

Εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να κρατηθω αν ηξερα οτι μπορω να μαθω την συνεχεια ενός anime υπο την μορφη manga. (γιατι συνηθων τα anime ακολουθουν τα manga και υστερουν στην εξελιξη της ιστοριας)
Υ.Γ. Ωραια sig °•πίΟu-πίΟu•°™ :nanana:


#36 Shanks

Shanks

    Kaizoku

  • Members
  • 194 posts

Posted 11 December 2008 - 01:20

εγω λεω οτι ειναι καλυτερο να διαβαζεις πρωτα το μανγκα και μετα να βλεπεις το ανιμε..

#37 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 11 December 2008 - 01:29

Θα διαβασω μανγκα μονο:

  • αν δεν υπαρχει σε ανιμε

  • αν υπαρχει σε ανιμε και ειναι ongoing και θελω να μαθω τη συνεχεια

  • αν εχω τελειωσει ενα ανιμε που μαρεσε πολυ και θελω να δω τη διαφορετικη εξελιξη που ειχε στο μανγκα


x9000

...σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ανιμε φδγ.

#38 titi

titi

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 75 posts

Posted 11 December 2008 - 18:39

λοιπον , να πω και εγω ποτε θα πρεπει να διαβαζουμε τα μανγκα ....
Spoiler:

Posted Image Posted Image

#39 Jap Doll

Jap Doll

    PrinCesS Hanatsan

  • Members
  • 23 posts

Posted 11 December 2008 - 18:48

Εγω πρωτιμω να τ βλεπω γττ ιαπωνικα τα ακουω κ τα μα8αινω καλητερα.. οποΣ λεμε "terebi o mitara bnkiou ni naroune.." ;)

#40 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 11 December 2008 - 19:02

Χμμμ για μενα εξαρταται.... Για πχ στο Yugioh προτειμω τo anime. Κ Hunter X Hunter επισης. Αλλα απο GTO Berserk κλπ προτειμω μανγκα γιατι εχει πιο πολλα πραγματα απ οσο εχουν το ανιμε τους. Το Hunter X Hunter εν αντιθεση εχει περισσοτερα σε ανιμε ενω το Yugioh ειναι πιο ευκολο να το δω παρα να το διαβασω που μου φαινεται κουραστικο λολ
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#41 Shadowstrike

Shadowstrike

    White Noise/Black Silence

  • Members
  • 370 posts

Posted 11 December 2008 - 19:05

αν και γενικά δεν διαβαζω μανγκα τις ελαχιστες φορες τα διαβαζω τατοχρονα αν και δινοντας γενικα πρωτερεοτητα στο ανιμε.δλδ εβλεπα ενα επισοδιο στο ανιμε κ μετα διαβαζω τα αντοιστοιχα κομματια στο μανκγα.. με αυτον τον τροπο ουτε σποιλς ετρωγα κ ειχα αποψη και για τις 2 "version".
Posted Image

#42 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 December 2008 - 19:49

απλα διαβαζω το manga... ειτε αγοραζοντας το ειτε σε scans....
το anime θελει χρονο και χωρο... και εχω χωρο και χρονο για λιγα και εκλεκτα...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#43 mihalakis21

mihalakis21

    Natsu Dragonil

  • Members
  • 280 posts

Posted 11 December 2008 - 21:53

Θα διαβασω μανγκα μονο:

  • αν δεν υπαρχει σε ανιμε

  • αν υπαρχει σε ανιμε και ειναι ongoing και θελω να μαθω τη συνεχεια

  • αν εχω τελειωσει ενα ανιμε που μαρεσε πολυ και θελω να δω τη διαφορετικη εξελιξη που ειχε στο μανγκα


συμφωνω απολυτα. επισης καποιες φορες διαβαζω πρωτα λιγο απο το manga στα γρηγορα για να δω αν αξιζει να κατεβασω και να δω το anime.
Posted Image

#44 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 11 December 2008 - 22:04

αναλογος το ανιμε...υπαρχουν παρα πολα ανιμε τα οποια ειναι κατωτερα απο το μανγκα(τα περισοτερα δλδ)...Τωρα βεβαια υπαρχουν και ανιμε στα οποια αμα δεν εχεις διαβασει το μανγκα παιζει και να μην καταλαβεις τιποτα...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#45 Ota-chi

Ota-chi

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 12 December 2008 - 02:40

πρώτα anime και μετά manga φυσικά
Timotei timotei timoteiiiiiiiiiiii timotei timotei timoteiiiiiiiiiiiiiii timotei timotei timoteiiiiiiiii:if: