Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Πότε πρέπει να διαβάσεις το manga ???


  • Please log in to reply
73 replies to this topic

Poll: Πότε είναι καλύτερα να διαβάσεις το manga όπου υπάρχει??? (141 member(s) have cast votes)

Πότε είναι καλύτερα να διαβάσεις το manga όπου υπάρχει???

  1. Πριν δεις το anime (56 votes [39.72%])

    Percentage of vote: 39.72%

  2. Αφού δεις το anime (60 votes [42.55%])

    Percentage of vote: 42.55%

  3. Ταυτόχρονα (25 votes [17.73%])

    Percentage of vote: 17.73%

Vote Guests cannot vote

#61 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 01 January 2012 - 23:07

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλό πρώτα να βλέπεις το anime και μετά να διαβάζεις το manga διότι το manga θα σου δώσει (κατά το 90%) μια πιο ολοκληρωμένη εκδοχή του anime και θα σε κάνει να αγαπήσεις περισσότερο τη σειρά.
Βέβαια αν είναι τίγκα στα fillers τότε ταυτόχρονα.
Posted Image

#62 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 January 2012 - 23:21

εγω προσοπικα συνη8ως διαβαζω το μανγκα μετα το ανιμε (πιστευω ειναι το καλυτερο αυτο) αν και πολλες φορες τυχαινει να το διαβαζω και ταυτοχρονα, ειδικα στις μεγαλες σειρες...αν κιοπως ειπαν και πιο πανω σε σειρες οπως bleach ή naruto, διαβαζοντας το μανγκα ενδεχεται να ξενερωσεις εντελως για τη σειρα/ανιμε, οπως τα χουν κανει :hahaha:
フカフカ

#63 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 02 January 2012 - 00:06

Δεν υπάρχει σωστή η λάθος απάντηση εδώ γιατί άλλωτε είναι το ένα καλύτερο και άλλωτε το άλλο.
Posted Image

#64 The Truth

The Truth

    Storm King

  • Members
  • 195 posts

Posted 02 January 2012 - 00:21

Πριν δεις το anime, για να μπορείς εύκολα να τους καντηλιάζεις με τα πετσοκόμματα που κάνουνε. (ειδικά το φετινό Hunter X Hunter, μέχρι τώρα)

#65 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 02 January 2012 - 02:47

Θα τα επέλεγα όλα αν μπορούσα αλλά αφού δεν γίνεται, κανένα.

Όταν ανακοινώνεται μια σειρά anime που δεν γνώριζα σαν τίτλο και πιστεύω ότι είναι πάνω στα γούστα μου έχω τη μαζοχιστική τάση να πηγαίνω να διαβάσω το manga πρώτα. Συμβάλουν σ' αυτό και τα scanlation groups που πάνω στον γενικό ενθουσιασμό τυχαίνει να τα πιάσουν αν είναι αμετάφραστα ως τότε. Αν όντως μου αρέσει πολύ βλέπω και το anime, διαφορετικά όχι.
Βέβαια έχει τύχει να αφήσω και το anime στην αρχή για μην πάρω spoiler για τη συνέχεια του manga.

Επίσης αν anime τύχει να έχει ανοιχτό τέλος, αν μου άρεσε αρκετά σίγουρα θα ψάξω να δω αν υπάρχει το manga μεταφρασμένο για να μάθω τη συνέχεια. Όπως έχει τύχει και να διαβάζω και να βλέπω μια σειρά ταυτόχρονα. Η δεύτερη από τις δύο περιπτώσεις βοηθάει μάλιστα πολύ αν η μετάφραση του manga πάει πολύ αργά ή αν το manga είναι πολύ μεγάλο και θέλεις να ξαναθυμηθείς πράγματα.

Άλλο - Να μην διαβάσεις καθόλου το manga γιατί το anime σ' απογοήτευσε οικτρά ή πιστεύεις ότι στο manga δεν θα έχει την ίδια αίσθηση.

ySss0UF.jpg


#66 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 02 January 2012 - 02:59

Εγώ διαβάζω και βλέπω ανεξαρτήτως τις πιο πολλές φορές.Βέβαια προτιμώ το manga σε περίπτωση που το anime δεν είναι ολόκληρη ιστορία (πολλά παραδείγματα όπως D.gray-man,Ao no Exorcist,Soul Eater κ.α.).

Posted Image


#67 fotitsas

fotitsas

    Anime Amateur

  • Members
  • 232 posts

Posted 02 January 2012 - 04:44

Αν ειναι manga που σκοπευω να αγορασω το anime δεν το βλεπω αν δεν εχω τελειωσει το manga, αν οχι βλεπω το anime και αν σταματαει πριν το manga τοτε το συνεχιζω εκει.

gVaaH5O.jpg


#68 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 posts
  • LocationReality Marble

Posted 29 January 2012 - 19:39

Πριν δεις το άνιμε, όταν πρόκειται το ένα να είναι πιστή αντιγραφή του άλλου. Μετά, όταν έχουν πολλές διαφορές, και ιδιαίτερα όταν λείπει πολύ υλικό από το animation. Ανάλογα με την περίπτωση, αλλού συμφέρει να το διαβάζεις πριν, κι αλλού μετά. Οπότε για να μην έχεις το άγχος, και για να περιορίσεις τυχόν απογοητεύσεις στο ελάχιστο, για μένα το ιδανικό είναι να τα διαβάζεις ταυτόχρονα. Έτσι θα έχεις κι ένα πιο αντιπροσωπευτικό μέτρο σύγκρισης.
Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#69 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 23 March 2012 - 14:32

Εξαρτάται συνήθως εγώ προτιμώ να διαβάζω πρώτα το manga και μετά το anime αλλά μερικές φορές το κάνω ταυτόχρονα ή και αντίστροφα.
Συνήθως διαβάζω πρώτα το manga όταν είμαι στο σπίτι και είναι όλη η οικογένεια και δεν θέλω να βάλω δυνατά τον ήχο ή απλά βαριέμε να πρέπει να παρακολουθώ μια ροή η οποία προχωράει μόνη της (στα manga έχεις panels και τα διαβάζεις όπωτε θες και με χρονικά κενά.
Μερικές φορές όμως είναι το anime το οποίο επειδή μου άρεσε με έκανε να διαβάσω και το manga μετά.

#70 maruli

maruli

    Maru-chwan!

  • Members
  • 9 posts
  • LocationGreece

Posted 03 December 2012 - 14:07

πρώτα anime και μετά manga.
στα anime συνήθως κάτι χάνεται από την ιστορία του manga οπότε αν διαβάσεις πρώτα το manga ξενερώνεις.αν δεις πρώτα το anime όμως οι λεπτομέρειες και οι extra πληροφορίες του manga είναι μικρές εκπλήξεις! :thatsit:
Ακόμα προτιμώ να δω το anime και όταν αυτό κόβεται να συνεχίσω την ιστορία με τη βοήθεια του manga (πολύ σύνηθες φαινόμενο), ενώ αν ξέρω όλο το story μέχρι τέλους παίζει να βαρεθώ στο anime ( ειδικά αν το τραβάνε πολύ, έχει πολλά fillers κλπ)
Posted Image

#71 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 03 December 2012 - 18:27

Πρωτα το manga παντα.
Η μονη εξαιρεση που γνωριζω ειναι το Gintama, προς το παρον.
Που οντως αξιζε δηλαδη να το παω αναποδα.

Α οχι, wait, και το Κ-ΟΝ φυσικα!! xD

Edited by Punisher_P.E.F., 03 December 2012 - 18:28.

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#72 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 December 2012 - 12:55

αν το manga εχει να κανει με μουσικη ή πανεμορφα τοπια ή και τα δυο, που δυστηχως είτε δεν μπορεις να ακουσεις, είτε το ασπρομαυρο τα περιοριζει σημαντικα, τοτε προτιμω το ανιμε. αρκει βεβαια να εχει την αναλογη ποιοτητα και να μην ειναι προχειροδουλεια.

Πχ πηγα να διαβασω το manga Αria και δεν μου εκανε καμια αισθηση, το Anime πραγματικα ηταν υπεροχο και εκαναν πολυ καλη δουλεια.
τωρα για σκηνες δρασης. σεναριο, ιστοριες και τα υπολοιπα, αρκετα manga με καλυπτουν.

#73 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 09 December 2012 - 14:10

Φυσικα πρωτα το μανγκα αλλα καλυτερα...Δες το ανιμε μεχρι το τελευταιο επεισοδειο και μετα διαβασε το μανγκα απο εκει που εχεις φτασει μεχρι το τελος.Αυτο κανω στα περισσοτερα shounen.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#74 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 11 February 2014 - 00:31

Βασικά εγώ πρώτα ανακάλυψα τα ανιμε και μετά από 2 χρόνια ανακάλυψα τα manga. Γενικά διαβάζω manga αλλα αυτά που δεν έχουν γινει σειρες. Τα μόνα που διαβάζω απο anime σειρές είναι το Pandora Hearts kai to 07 Ghosts, γιατι μου αρεσαν πολυ σα σειρά και θέλω να δω και το τέλος τους.


30w46c0.jpg