Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Currently Reading Manga - Εντυπώσεις


  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1246 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 30 January 2018 - 20:47

Ξερει κανεις καποιο καλο μανγκα σε στυλ made in abyss (world exploration κλπ)?

Για πιο ρεαλιστικό με πιο postapocalyptic στοιχεία αλλά τεράστιο κόσμο και εξερεύνηση θέματων υπάρχει το eden its an endless world.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1247 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 March 2018 - 01:43

Τώρα με το τάμπλετ το διάβασμα είναι ξεκούραστο και απόλαυση. Comicrack είναι το καλύτερο πρόγραμμα που δοκίμασα.
Sayonara Zetsubou Sensei είναι ακριβώς αυτό που μου αρέσει για την ηλικία μου. Οι πολιτιστικές αναφορές είναι άπειρες

Θα πάρει καιρό να το διαβάσω αλλά αξίζει.

Μετά αν έχω όρεξη θα διαβάσω και το Excel Saga. Ήθελα να δω τότε και το άνιμε, αλλά 27 τόμοι δεν συγκρίνονται με μια απλή σειρά

#1248 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 March 2018 - 07:44

Μου χαν πει ότι δεν έχουν σχέση, η σειρά είναι gag humor μέχρι εκεί που δεν πάει, ενώ το manga είναι "σοβαρό". 

ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ!  :riiight:


rsrGbGx.gif

#1249 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 14 March 2018 - 08:16

Το χιούμορ των πρώτων 2 σεζόν του Zetsubou δεν το έχω ξαναπετύχει. Ήταν και η πρωτη άνοδος της Shaft σε επίπεδα monogatari τεχνικά. Πρακτικά αυτό έφτιαξε την φόρμουλα τους.

Και εγώ προτείνω χώρια από την ανάγνωση, να δεις έστω την πρώτη σεζόν. Είναι παρωδία του manga που ξεπερνά τον εαυτό του.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#1250 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 March 2018 - 09:11

Ναι σορρυ, εγώ μιλούσα για το excel saga! :)
rsrGbGx.gif

#1251 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 March 2018 - 12:08

Το Manga του Ζetsubou είναι τίγκα στο μαύρο χιούμορ, άσε...
Ας τελειώσω το manga του Excel και βλέπουμε για τη σειρά.

#1252 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 April 2018 - 20:55

To παράτησα το Excel. Δε λέει.

Ειπα να δω το Εrased στο Netflix και ξάφνου στο εκτο επεισόδιο μου βγάζει το μύνημα "Your region does not support this series". To 7o έτρεχε κανονικά. Σπάστηκα, παράτησα τη σειρά και είπα να διαβάσω το manga

 

Και καλά έπραξα. Ενα σωρό πράγματα ειχε κόψει και αλλάξει η σειρά ως το 5ο επεισόδιο. Αρκετά καλό ανάγνωσμα παρά τα διάφορα παράδοξα. Καταφέρνει να σου κρατήσει το ενδιαφέρον και αναπτύσσει τους περισσότερους χαρακτήρες, κυρίως στην παιδική ηλικία. Δεν φτάνει το έπος των 20th Century Boys αλλά για 8 τόμους τα πάει αρκετά καλά. 

 

(Απορώ πως βγήκε μια μετριότητα όπως η σειρά ως το καλύτερο ή από τα καλύτερα  ανιμε του 2016)

 Απορώ πως βγήκε μια μετριότητα όπως η σειρά ως το καλύτερο ή από τα καλύτερα  ανιμε του 2016

Αμαν! Μου διέφυγε.

 

 

Κάτσε τώρα να διαβάσω Bartender να ξεχαστώ. Πολύ ωραίο και δροσιστικό manga. Moυ θύμισε και  μια βλακεία που έκανα όταν παρήγγειλα Bloody Mairy κατακαλόκαιρο και έσκασα....Μαλλον το διαβάζω μέχρι τέλους. Αρκετά πια με manga για  ψωμιά και σουβλάκια, με εκστασιακές γκριμάτσες τσόντας. 



#1253 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 29 April 2018 - 06:01

(Απορώ πως βγήκε μια μετριότητα όπως η σειρά ως το καλύτερο ή από τα καλύτερα  ανιμε του 2016)

Είδα το πρώτο επεισόδιο με τράβηξε το υπερφυσικο-μυστήριο, χωρίς να ξέρω ότι η σειρά είναι δημοφιλής. Μετα διάβασα το Manga το οποίο είναι όντως ανώτερο, όπως το 99% των περιπτώσεων.Βρίσκω λογικό που απογοητεύτηκες αφού είχες δημιουργήσει προσδοκίες.

My inner dialogue:"Berserk γιατί;;;"

#1254 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 29 April 2018 - 08:11

Το manga του Erased είναι σαφώς καλύτερο από τη σειρά, χωρίς να είναι βέβαια και άψογο όμως τουλάχιστον έχει λίγο και την αίσθηση πιο κλασικού μυστηρίου όπου προσπαθείς να αρνηθείς ότι ο ένοχος μπορεί να είναι τόσο προφανής και συνεχίζεις να διαβάζεις με όρεξη περιμένοντας την ανατροπή. Στο anime προσπάθησαν υπερβολικά να παρουσιάσουν τη σειρά λες και ήταν το απόλυτο ψυχολογικό θρίλερ και μόνο που δεν είχαν βάλει βελάκι επάνω από τον ένοχο γιατί πραγματικά μόνο αυτό έλλειπε από την παρουσίαση που είχε.

 

Και για να μην βγω εντελώς εκτός, πρόσφατα ολοκλήρωσα το ReLife, το οποίο μετά από ένα πολύ καλό character arc για έναν χαρακτήρα που δεν του είχε δοθεί πολλή σημασία έκλεισε με το πιο κλισέ και αναμενόμενο τέλος ενώ θα μπορούσε να ακολουθήσει κι άλλες επιλογές για να φτάσει σε κάτι τόσο γλυκανάλατο. Συνολικά ήταν πολύ οκ αλλά το τέλος αφαίρεσε πολύ από ό,τι είχε χτίσει ως τότε. Πήγα να δω και τα ova που το ολοκληρώνουν αλλά είχαν κόψει το arc του Oga που ανέφερα πάνω και το συμπύκνωσαν σε 5 σειρές διαλόγου οπότε εκνευρίστηκα και το παράτησα.


ySss0UF.jpg


#1255 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 April 2018 - 08:47

13 επεισόδια ήταν λίγα τελικα για τέτοια σειρά για να καλύψει το manga. 20 ήθελε τουλάχιστον

#1256 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 May 2018 - 06:06

Μετα το Gokicha και το prequel του δεν προκειται να ξαναβλάψω κατσαριδα. Μακάρι να διάβαζα αυτο μικρός αντι για το κορίτσι με τα σπίρτα

#1257 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 June 2018 - 21:44

To Kento Ankokuden Cestvs μου θυμίζει αρκετά το Historie, μόνο που παίζεται επί νεαρού Νέρωνα και επικεντρώνεται στους νεαρούς πρωταγωνιστές και στις μάχες στο Κολοσσαίο. Και αυτό έχει έντονο ελληνικό στοιχείο και έχει μελετηθεί αρκετά καλά η ιστορική απόδοση. Από τα καλά manga για την Αρχαία Ρώμη.



#1258 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 11 August 2018 - 17:26

Τώρα τελευταία..webtoons και manga που διάβασα

 

Brawling Go - Καφρίδι, διαβάζεται εύκολα.

Like a Butterfly - Καταπληκτική δουλειά, προτείνεται αβάδιστα. Το συνεχίζω.

Shokugeki no Soma - Διάβασα αυτό πρώτα, είδα πως έχει βγει και σε anime, είδα τα anime, επέστρεψα στο manga. Προσοχή, θα πεινάσετε!

Minamoto-kun Monogatari - Καφρίδι, διαβάζεται εύκολα.

New Game! - Εχμ..καμία σχέση με την πραγματικότητα, αλλά διαβάζεται εύκολα.

ReLIFE - Είχα δει την πρώτη σεζόν του ανιμε παλιά, οπότε είπα να το διαβάσω να δω τι έγινε. Πολύ καλό τέλος.

Tomo-chan wa Onnanoko! - Απλά ξεκαρδιστικό, σπαραλιάστικα με αυτή την σειρά (και ειδικά τις δύο φίλες της Tomo). Το συνεχίζω.

Working! - Με έκανε να κατεβάσω να δω τα anime του. Επίσης ξεκαρδιστικό.

 

Tώρα διαβάζω

 

Tower of God - Είμαι κάπου στο 50, εξαιρετικά ενδιαφέρον και πρωτότυπο στον τρόπο έκφρασης.

Gokushufudou: The Way of the House Husband - Ξεκαρδιστικό, είναι στην αρχή ακόμα γαμώτο.

Back Street Girls - Τα βαρελάκια στο πάτωμα που έχω ρίξει με αυτό το manga δεν μετριούνται. Και μόλις το έγραφα εδώ έμαθα πως θα βγει και σε anime Ο_ο. Οπότε περιμένουμε..


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#1259 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 17 August 2018 - 13:29

Και...έφτασα το Tower of God στο τελευταίο eps. Πραγματικά καλή σειρούλα, δεν το περίμενα. Κλαίω τώρα που είναι ongoing, θα πρέπει να το παρατήσω για καμιά διετία να μαζευτούν επεισόδια.. :nanteee:

 
 
 


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#1260 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 25 August 2018 - 16:53

 

Και...έφτασα το Tower of God στο τελευταίο eps. Πραγματικά καλή σειρούλα, δεν το περίμενα. Κλαίω τώρα που είναι ongoing, θα πρέπει να το παρατήσω για καμιά διετία να μαζευτούν επεισόδια.. :nanteee:

 
 
 

 

Φίλε μου από πυ το διάβαζες;;
Έχω συνηθίσει στο mangadex απο The Company και σε όλα τα υπόλοιπα site έχουν διαφορετικά πολλά πράγματα και δεν βολεύει μετά από τόσο καιρό. Είμαι σο 110 του part 2.