Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Currently Reading Manga - Εντυπώσεις


  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1231 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 18 November 2017 - 16:34

Διάβασα το drifting classroom του Umezu Kazuo και μπορώ να πω μου άρεσε αρκετά, γενικά πέρα από τις δουλειές του Ito δεν έχω διαβάσει horror manga γτ γενικά δεν μου πολυαρέσει το genre εκτός αν επικεντρώνεται σε πιο sci fi πράγματα αλλά επειδή βρήκα τα volumes από τη viz και λόγω της ιστορικής του αξίας το άρχισα και με εξέπληξαν ευχάριστα οι ιδέες του και πως εξελίχθηκαν φαντάζομαι ειδικά γτ την εποχή του θα ήταν αρκετά πρωτότυπο και εντυπωσιακό αλλα και για σήμερα δεν χάνει τπτ ιδιαίτερο και το διάβασα αρκετά ευχάριστα χώρις να βαρεθώ καθόλου αν αγαπάτε το genre και δεν έχεται θέμα με κάτι παλαιότερο το συνιστώ ανεπιφύλακτα.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1232 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 December 2017 - 17:06

Μου ρθαν τα manga από bookdepository και ξεκίνησα την μελέτη με το Gyo.

Είχα δει πρόσφατα το anime και αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα δύο τους έχουν ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!  

Βασικά το μόνο κοινό που έχουν είναι η κεντρική ιστορία. Τα υπόλοιπα είναι όλα διαφορετικά, γιατί τόσο μπαστάρδεμα δεν καταλαβαίνω. 

:dazed:


rsrGbGx.gif

#1233 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 December 2017 - 03:10

In this Corner of the World

Την ταινία δεν την είδα και ύστερα από το μάνγκα μάλλον δεν πρόκειται. Γιατί βρίσκεις πληροφορίες και λεπτομέρειες που είναι αδύνατο να μεταφερθούν στη μεγάλη οθόνη. Με μοναδικό τρόπο εστιάζει σε όλα αυτά τα μικρά και ασήμαντα πράγματα που όμως αποδεικνύονται τα πιο σημαντικά. Το σχέδιο και οι ζωγραφιες πραγματικά αξέχαστα. Παρά τη γνωστή θεματολογία, ο τρόπος ιστόρησης είναι ιδιαίτερος και μοναδικός.

Opus

O Satoshi Kon είναι και μεγάλος μανγκάκας. Πρώτη φορά διαβάζω έργο του,έστω και ημιτελές και έμεινα άναυδος. Πραγματικότητα και φαντασία δεν οριοθετούνται στα έργα του. Ειλικρινά θα προτιμούσα να έβγαζε περισσότερα manga.

#1234 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 04 January 2018 - 01:47

Dr Stone

Από τα λίγα εβδομαδιαία που με κάνουν να περιμένω για το επόμενο chapter, ενώ είχα πει στον εαυτό μου να μη βάλω άλλο.
Ελπίζω να μη με κάνει να θέλω να μαζέψω τους τόμους του, δε θέλω και πολύ.
Για τους λάτρεις των shonen, με υπέροχο σχέδιο,χαρακτήρες και setting είναι οτι πρέπει.


header.jpg?t=1485907896


#1235 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 January 2018 - 03:07

Πέτυχα σε μια βιβλιοθήκη το Ode to Kirihito, O.Tezuka
Λένε πως ήταν το αγαπημένο του έργο. Ειλικρινά το πιστεύω. Τα έχει όλα και εισέρχεται στα βάθη της ανθρώπινης ψυχής. Είναι ένας πρόδρομος του Black Jack, μιας και ο πρωταγωνιστής είναι γιατρός που θέλει εκδίκηση για το κακό που του κάναν συνάδελφοί του. Ίσως το κορυφαίο σύντομο έργο του δημιουργού.

#1236 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 18 January 2018 - 19:41

Πριν λιγο καιρο αρχησα το Yakusoku no Neverland του Kaiu Shirai (author) και της Demizu Posuka (artist).Να πω την αλιθηεια το αρχησα γτ ειμαι fan της Posuka κ επειδη ακουσα πως ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα πιο προτοτιπα shonen στο weekly shonen jump.Δεν θελω να πω τπτ για την ιστορια η το θεμα.Οσοι θελουν απλα ας διαβασουν το chapter 1 χωρις να δουν review γτ ειναι ενα μανγκα που αξιζει να το διαβασεις τελειως ανιποψιαστος (σαν το madoka magica).


btw μπορει να αρχισω τοπικ για το yakusoku no neverland τις επομενες μερες :) αλλα κ για το jibaku shounen hanako kun το οποιο εχει 7 volumes μεχρι τωρα αλλα αρχησαν να το κανουν scan μολις σημερα.ηθελα πολυ καιρο να το διαβασω.ελπιζω να μην με αφησουν με 1 chapter Read Jibaku Shounen Hanako-kun Manga - Read Jibaku Shounen Hanako-kun Online at MangaTown.com

Edited by Hazuki, 18 January 2018 - 19:52.

320?cb=20161114052234


#1237 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 18 January 2018 - 19:50

Εγω απο την άλλη, συνεχιζω και διαβάζω το BNHA. Απλα καλυτερο και καλυτερο γίνεται :) Ειναι απο αυτα που θα τα τελειωσω (ή εστω θα κανω catch up) και μαλλον δεν θα το ντροπαρω σαν το Nisekoi (καπως μου φάνηκε λίγο βαρετη η ιστορία, ισως να το ξαναπιασω αργότερα).

Και ξαναδιαβάζω για πέμπτη-εκτη φορα το assassination classroom. Τοσο πολυ το αγαπώ <3

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#1238 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 18 January 2018 - 20:02

xD koro-sensei~ btw σου προτεινω ανετα να διαβασεις το yeakusoku no neverland ειναι πολυ καλο...απλα μην δεις κανενα review γτ ειναι καλυτερο να το διαβασεις χωρις να ξες.εγω απο την αλλη δν μπορεσα να διαβασω το BNHA πολυ κλασιοκ μου φενετε...μεχρι το volume 5 που διαβασα δν με κερδισε.ενω το neverland απο το πρωτο chapter με αφησε με ανοιχτο το στομα.


320?cb=20161114052234


#1239 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 19 January 2018 - 08:00

Διάβασα το Life του Fukumoto που είχα χρόνια στο backlog και ήταν μια ωραία ιστορία μυστερίου/θριλερ μικρή και περιεκτική στα 3 volumes τη διάβασα σε ένα απόγευμα και προτείνεται σε όλους για ένα ευχάριστο read όπως επίσης το 3 days of happiness και αυτό 3 volumes πιο ψυχοπλακωτικό βέβαια αν θέλεται να διαβάσεται κάτι σε πιο φιλοσοφικό/down κλίμα το βρήκα επειδή είχε υψηλή βαθμολογία στο mal αλλά συνήθως πιο μικρά σε μέγεθος manga έχουν πιο ανεβασμένες βαθμολογίες και γενικά πιο overrated αλλά αυτό ήταν καλό.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1240 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 27 January 2018 - 08:26

Ειδα το children o fthe whales και ειπα να αρχισω το μανγκα αλλα κανεις δν το κανει scan περα του chapter 9 (πρωτο chapter toy tritoy ωολθμε) T^T.ειδα πως η Viz αρχησε να το μεταφραζει οποτε πειρα το 1ο και μαλλον θα συνεχισω.

 

 

Εψαξα για thread του tg:re και δν βρηκα τπτ...απογοητευτηκα :( Υπαρχει κανεις που διαβαζει την σειρα?


Edited by AliceChan, 29 January 2018 - 17:07.

320?cb=20161114052234


#1241 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 29 January 2018 - 22:36

Διάβασα το original saint seiya και ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία γτ ήταν σαν να διαβάζεις ένα manual για τα battle shounen, βρήκα στοιχεία που όλα τα μεταγενέστερα shounen έχουν και στα καλά και στα κακά τους.Σε γενικό βαθμό το ευχαριστήθηκα αν και αν το κρίνουμε με σημερινά κριτίρια it havent aged well που λένε και στο χωριό μου γτ όλα τα στοιχεία του και ειδικά το structure του έχουν γίνει κλισέ αν το δεις με μια διαφορετίκη σκοπιά και λίγο πιο ιστορική γίνεται ένα ευχάριστο read γτ και είναι αρκετά πιο αγνό και πιο μικρό από σημερινά shounen και είναι fun να βρίσκεις τις επιρροές του σε μελλονικά manga ειδικά το soul society στο bleach είναι σχεδόν copy paste από το sanctuary arc.


Edited by pasxaleas, 29 January 2018 - 22:40.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1242 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 January 2018 - 01:21

Διάβασα το original saint seiya και ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία γτ ήταν σαν να διαβάζεις ένα manual για τα battle shounen, βρήκα στοιχεία που όλα τα μεταγενέστερα shounen έχουν και στα καλά και στα κακά τους.Σε γενικό βαθμό το ευχαριστήθηκα αν και αν το κρίνουμε με σημερινά κριτίρια it havent aged well που λένε και στο χωριό μου γτ όλα τα στοιχεία του και ειδικά το structure του έχουν γίνει κλισέ αν το δεις με μια διαφορετίκη σκοπιά και λίγο πιο ιστορική γίνεται ένα ευχάριστο read γτ και είναι αρκετά πιο αγνό και πιο μικρό από σημερινά shounen και είναι fun να βρίσκεις τις επιρροές του σε μελλονικά manga ειδικά το soul society στο bleach είναι σχεδόν copy paste από το sanctuary arc.

 

Είχα τα προβληματάκια του σίγουρα και τα φετιχ με τις πανοπλίες. Πάντως βρήκα το σκηνικό με τους κίονες στην Ακρόπολη ίσως το καλύτερο όλων των battle shonen. Σα να παλεύουν μέσα σε όνειρο.



#1243 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 30 January 2018 - 03:21

Όντως ξέχασα να αναφέρω το setting που του δίνει έξτρα πόντους ιδιαίτερα και για εμάς και γενικά είχε πλάκα να βλέπεις τόσα στοιχεία από ελληνική μυθολογία και ελληνικούς χαρακτήρες και γραφές σε manga.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1244 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 30 January 2018 - 08:37

Ξερει κανεις καποιο καλο μανγκα σε στυλ made in abyss (world exploration κλπ)?


320?cb=20161114052234


#1245 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 January 2018 - 10:33

Ξερει κανεις καποιο καλο μανγκα σε στυλ made in abyss (world exploration κλπ)?


Milk Closet. Ίδιο στυλ επίσης