Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Currently Reading Manga - Εντυπώσεις


  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1201 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 30 September 2015 - 20:35

Tegami Bachi (currently at volume 18), που πλησιάζει πλέον στο τέλος του. Μακράν από τα καλύτερα shonen που έχουν βγει και κρίμα που δεν έτυχε μεγαλύτερης απήχησης.Ελπίζω να μην έχουμε κανένα τραγικό ending. 



#1202 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 30 September 2015 - 21:36

Smokin Parade το 1ο chapter καλούτσικο ήταν.

Ubel Blatt λέει τίποτα;



#1203 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 30 September 2015 - 22:51

Smokin Parade το 1ο chapter καλούτσικο ήταν.

Ubel Blatt λέει τίποτα;

Τα πρώτα 90-100 (προσεγγιστικά) chapters είναι καλά.. Μετά είχε γίνει ένα hiatus κάμποσων χρόνων και η ποιότητα έπεσε.



#1204 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 01 October 2015 - 15:26

Tegami Bachi (currently at volume 18), που πλησιάζει πλέον στο τέλος του. Μακράν από τα καλύτερα shonen που έχουν βγει και κρίμα που δεν έτυχε μεγαλύτερης απήχησης.Ελπίζω να μην έχουμε κανένα τραγικό ending. 

 

δεν φταίει αυτό όσο το ότι υπάρχουν τόσα πολλά καλά manga. Tί να πρωτοδιαλέξει κανεις...Πρόβλημα

 

http://ourstarblazers.com/vault/593/

 

What is your view of the manga industry today, and how has it changed since your career began?

The number of magazines has increased. Therefore, although the number of interesting works has increased, they become harder to find because the reader can’t readily reach them. With so many magazines, it’s hard to know which one to buy. You have to discover them by word-of-mouth or the internet. But if you don’t have many friends to talk with about manga, you don’t hear rumors and if you’re not connected you can’t gather information. That’s the situation now.

Is manga in decline because of overproduction?

I think so. Prospective readers move away from manga toward anime and games. After all, there are too many manga to choose from. I don’t know…



#1205 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 01 October 2015 - 17:46

Διαβαζω το Blood Lad το οποιο και θα τελειωσω σημερα και θα αρχισω το Tomie του Junji Ito!

Το Blood Lad το κατευχαριστηθηκα!Ειχε πλακα και ωραια δραση!!!!

Ο Staz ειναι ολα τα λεφτα, χαχαχα!!!! :D


Edited by Itachi Akatsuki, 01 October 2015 - 17:47.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#1206 CorvusC.

CorvusC.

    黒いアゲハチョウ

  • Members
  • 33 posts
  • LocationMy secret base

Posted 14 October 2015 - 02:45

Άρχισα (και τέλειωσα) το Ajin. Είδα ότι θα βγει anime το χειμώνα και είπα να τσεκάρω το manga. Πρέπει να πω ότι γενικά μου αρέσουν τέτοια manga οπότε δε το μετάνιωσα καθόλου, μου φάνηκε σαν μίξη Tokyo Ghoul και λίγο Deathnote (δε ξέρω γιατί, αλλά μου βγάζει αυτό το vibe ). Φαίνεται ότι μπορεί να έχει μέλλον και σίγουρα είναι ένα από τα πρόσφατα αγαπημένα μου. Τώρα αναμονή για τα επόμενα chapters  :sadist:



#1207 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 October 2015 - 23:47

Διάβασα τα δυο  manga του Boogiepop,  το Boogiepop doesnt laugh  και το Boogiepop Dual

 

To πρώτο θα έλεγα άξιζε, τόσο λόγο του σχεδίου που ταιριάζει απόλυτα με τη σκοτεινή, κλειστοφοβική  και μελαγχολική ατμόσφαιρα του σχολείου,  όσο και γιατί συμπληρώνει την ιστορία του light novel και της σειράς. 

 

Το δεύτερο με απαγοήτευσε γιατί έχει αρκετά κλισέ που βλέπεις  συνήθως σε σεξο-κωμωδίες, παρά το ότι προσπαθεί να φτιάξει μια ενδιαφέρουσα ιστορία. Το σχέδιο δεν μου άρεσε καθόλου και μαζί με τα κλισέ, άλλος ένας λόγος που χαλά το manga. 



#1208 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 November 2015 - 21:36

Διάβασα και το Grenadier....το είχα ξεχάσει και αυτό.

what have I done....

 

Oχι τελικά καλούτσικο manga ήταν με έναν ενδιαφέρον κόσμο που θύμιζε Trigun αλλά με σαμουράι αντί για Αγρια Δύση. Χωρίς βέβαια να φτάνει τα επίπεδα του. 

Ecchi και αλλιώς δεν μπορούσε να γίνει καλύτερο. Το ανιμε προτιμώ να μην το δω καλύτερα, μιας και το manga καταφέρνει να κρατά καλύτερη ισορροπία μεταξύ χαρακτήρων, δράσης και ecchi συν το ότι έχει ένα καλύτερο τέλος. 



#1209 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 November 2015 - 20:23

Eπειδή η σειρά από ότι είδα προχωρά πολύ βιαστικά και κόβουν βιαίες σκηνές, είπα να διαβάσω καλύτερα το manga Ushio to Tora. Το OVA φαίνεται καπως καλύτερο.

Στους πρώτους τόμους μέχρι τον 7ο  δυσκολεύτηκα και σκέφτηκα σοβαρά να το παρατήσω. H πλοκή και η δράση δεν μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. 

Από το 8 όμως με τα kamitachi έγινε πολύ καλύτερο και κράτησε μέχρι το τέλος.

Από τα manga που συμφιλιώνουν τα κλασσικά shonen των 80ς με αυτά των 90ς και ανταγωνίζεται επάξια και τους πιο καινούργιους τίτλους. Αν και είναι αρκετά βιαίο για shonen. Ισως και για αυτό έγινε μόνο OVA.  Οχι τόσο  βιαιο όσο τα 3χ3 Eyes το οποίο περισσότερο seinen θυμίζει.

 

Δεν περίμενα να με συναρπάσει ξανά ένα τόσο μεγάλο manga. Nα που έγινε.



#1210 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 November 2015 - 01:29

Διάβασα το FLCL manga το οποίο ήταν εξαιρετικό όπως και τα OVAs. Θεωρώ ότι το anime είναι αναντικατάστατο αλλά σίγουρα μετανιώνω που δεν είχα πιάσει το manga νωρίτερα.

Βallroom e Youkoso manga από τις καλύτερες sport σειρές που υπάρχουν αυτήν την στιγμή εκεί έξω. Ωραίοι χαρακτήρες απίστευτο art και η αγωνία χτυπάει κοκκινο. Προτείνεται αδιαπραγμάτευτα. 

Τελείωσα το Foreign Land of Ogres  από την πολυαγαπημένη Kaori Yuki. Είμαι μεγάλη fan αλλά αυτό το manga ήταν απλά ένα τεράστιο ΟΧΙ. Δεν φταiέι το ότι τα scans έφαγαν το 1/5 της σειράς, ήταν απλά κακό , disjointed και βαρετό. Και ακόμη και σε επίπεδο art ήταν τεμπέλικοκαι μίλια μακριά από αυτό το οποίο μας είχε συνηθίσει η δημιουργός.  

Black Clover χαριτωμένο fantasy adventure το οποίο ακολουθεί πιστά την shounen συνταγή. Εχει όμως ένα αξιαγάπητο στήσιμο που δεν μπορεί να σε κάνει να του κακιώσεις.

Koukoku no Sugosha απίστευτη δουλειά από τον δημιουργο του Shut Hell. Απόδειξη ότι μπορείς να βάλεις τίγρεις και δράκους σε ένα manga αλλά ο ρεαλισμός της πολεμικής ατμόσφαιρας να παραμένει. 

Tomie, Βlack Paradox και Hellstar Remina ήταν εύπεπτα αναγνώσματα στα πλαίσια ενός μίνι Itoh μαραθώνιου. Πιο πολύ με άγγιξε το Remina για να είμαι ειλικρινής το οποίο μου έβγαζε μία τεράστια απελπισία. 



#1211 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 21 November 2015 - 14:27

Διάβασα το apocalypse no toride τίποτα το ιδιαίτερο κλασσική ζομποιστορία με τα γνωστά cliche λίγο έγινε ενδιαφέρον με τους bokor αλλά δεν αναπτύχθηκε σε κάτι καινούριο 6/10.

 

Διαβάζω το mysterious girlfriend x είμαι στο 20κατι chapter αλλά αρχίζει και γίνεται αρκετά repetitive και κουράζει καταταλλά ανάλαφρο και ευχάριστο romance.

 

Είδα επίσης ότι τελείωσε το dance in vampire bund και είπα να το ξαναρχίσω αλλα με έκανε και θυμήθηκα γτ το είχα αφήσει, τουλάχιστον έχει λίγα chapter και από νοσταλγιά θα το τελειώσω.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1212 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 18 February 2016 - 00:04

Chumo once again πολύ καλό και σύντομο...επειδή το διάβασα στο φαρμακείο ζοριστηκα λίγο να μην συγκινηθω...

#1213 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 01 March 2016 - 18:23

Ξαναδιάβασα ένα από τα αγαπημένα μου manga to Homunculus διάβασα 15 volumes μονοκοπάνια ακόμα και αν θυμόμουν αρκετά καλά τι γινόταν αλλά άμα το αρχίσεις δεν σε αφήνει να το αφήσεις.Το μυστήριο η ατμόσφαιρα και οι συμβολισμοί που σε κρατάνε να διαβάζεις και να συλλέγεις στοιχεία αλλά και εικόνες που σου μένουν το κάνουν μοναδικό και με κάθε διάβασμα όλο κάτι καινούριο πιάνεις.Σίγουρα απο τα καλύτερα manga και άξια στα αγαπημένα μου.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#1214 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 15 March 2016 - 00:21

Spirit circle παρά πολύ καλό δεν περιμενα να έχει τόσο βαθος...

#1215 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 May 2016 - 18:20

Επιτέλους διάβασα ένα manga που για χρόνια ήθελα να ολοκληρώσω: το Twin Spica

 

Όμως δεν είχε μεταφραστεί ολόκληρο και περίμενα να ολοκληρωθεί η έκδοση από την Vertical.

 

Είχα μείνει με την εντύπωση της τηλεοπτικής σειράς που την βρήκα καλούτσικη, αλλά το manga την ξεπερνά. 

 

Ακόμα και για τους τόμους που διασκευάστηκαν, υπάρχουν πολύ περισσότερες λεπτομέρειες για τον κάθε χαρακτήρα. Η σειρά άντε τα μισά να έδειχνε και δυστηχώς το ανιματιον δεν ήταν και από τα καλύτερα και η τοποθέτηση των flashbacks δεν ήταν και τόσο αρμονική.

Τα OP/ED ήταν πολύ καλά. Το manga σε αντίθεση με τη σειρά έχει και αρκετές μαγικές και ονειρικές στιγμές που είναι δύσκολο να μεταφερθούν στη μικρή οθόνη. Από τα λίγα που συνδιάζουν όπως πρέπει τη μαγεία, το ονειρικό και το υπερφυσικό με την επιστήμη, την εξερεύνηση του διαστήματος  και την τεχνολογία. Από τα αγαπημένα μου manga, θυμίζει κάπως Yokohama Kaidashi Kikou και Aria, αλλά διαδραματίζεται στη σύγχρονη εποχή. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.