Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μουσικός τύπος


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#31 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 30 August 2007 - 00:18

Δεν κάθησα ποτέ να διαβάσω περιοδικό σχετικά με την μουσική, γιατί ο καλύτερος κριτής είναι ο ίδιος μου ο εαυτός. Για να εξηγηθώ. Όταν ακούς κάτι, ή σ' αρεσει ή δεν σ΄αρέσει. Δε πα να χτυπιέται ο άλλος και να θέλει να σου το θάψει ή να σου το θεοποιήσει; Η μουσική "ποιότητα" είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό και βασίζεται πάντα πάνω στο γούστο, εξ' ού και τα τόσα διαφορετικά μουσικά ακούσματα που έχει ο καθένας.


Το γούστο του καθενός εξαρτάται αφ'ενός από το ίδιο το γούστο (αναδρομικά) καθώς έχουμε όλοι ξεχωριστές προσωπικότητες, αλλά και από τη μουσική παιδεία κάποιου. Τα μουσικά περιοδικά, προφανώς το μόνο στο οποίο θα μπορούσαν να εστιάσουν είναι το δεύτερο. Αλλά δυστυχώς αυτό που γίνεται είναι το ότι εκμεταλλεύονται στοιχεία του πρώτου, όπως διάθεση αυτοπροβολής, το ότι μερικοί μπόμπιρες θέλουν να δείχνουν "ώριμοι", την εύκολη επιρροή σε γνώμες τρίτων όταν είναι σωστά (κατ' έναν πλυσεγκεφαλικό τρόπο) και άλλα και γιαυτό καταντά σε έντυπα του τύπου Metal Hammer. Και συμφωνώ απόλυτα με το δεύτερο κομμάτι, δηλαδή πλέον με το internet μπορείς να έχεις τόσες πληροφορίες (και μάλιστα το πιο σημαντικό είναι το ότι βρίσκεις άποψη από οποιαδήποτε υπάρχουσα πηγή σχεδόν - τουλάχιστον τις εκσυγχρονισμένες) ώστε να κρίνεις πιο σωστά και ο ίδιος, χωρίς πλέον να συναντάται η διαμόρφωση της άποψης με έναν pidgeonholed (αλήθεια πως λέγεται αυτό στα ελληνικά δε μου έρχεται τώρα; ) τρόπο από ένα συγκεκριμένο έντυπο (γιατί δεν είναι και πολλά τα έντυπα που διαθέτονται σε κάθε περίπτερο...).
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#32 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 30 August 2007 - 10:38

... αλλά και από τη μουσική παιδεία κάποιου.


Άουτς! Ξύνεις πληγές! Και τι ακριβώς είναι η μουσική παιδεία; Γιατί εγώ δεν έβγαλα 15 χρόνια ωδείο (2 χρόνια πιάνο και αυτό μια δεκαετία+ πριν...) αλλά έχω φάει πόσα χρόνια ψάχνοντας για συγκροτήματα, διαλέγοντας κ.τ.λ. Αλλά παρ'ολ'αυτά έχω φάει το κράξιμο της ζωής μου, γιατί ο άλλος τελείωσε βιολί και θεωρεί την metal (παράδειγμα) μουσική για τα σκουπίδια και εμένα που την ακούω "απαίδευτη". Και από την άλλη... έχεις τον "θείο" που ξέρει όλη την ρεμπέτικη ελληνική κουλτούρα απ' έξω κι ανακατωτά και είναι αυτοδίδακτος μπουζουκοπαίχτης (οκ, αυτή η λέξη δεν υπάρχει!). Δηλαδή αυτός δεν έχει μουσική παιδεία; Τέλος, όλοι αυτοί που κουνιούνται στα σκυλάδικα, θεωρούν τον εαυτό τους γνώστη της καλής ελληνικής μουσικής. Και αν τολμήσεις να μιλήσεις για ποιότητα, να ετοιμάζεσαι για ξύλο.
Επειδή όλο αυτό με βγάζει offtopic, απλά να πω πως εν έτη 2007 και η μουσική παιδεία έχει καταντήσει, δυστυχώς, κάτι υποκειμενικό. Ο καθένας έχει την γνώμη του και όλοι έχουν δίκιο, όλοι είναι οιδήμονες και όλοι προσπαθούν να πείσουν όλους (και μέσα από τα διάφορα μουσικά περιοδικά).


Πάρ' το αυγό και κούρεφ' το.

#33 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 30 August 2007 - 23:34

Τέλος για το μουσικό περιοδικό ΠΟΠ+ΡΟΚ.

Το περιοδικό κυκλοφόρησε το τελευταίο τεύχος του τον Αύγουστο και σήμερα ανακοίνωσε την διακοπή της κυκλοφορίας του μετά από τρεις δεκαετίες έκδοσης, έστω και με σκαμπανευάσματα και αλλαγές ιδιοκτησίας και τίτλου.

http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=10499

http://www.pop-rock.gr/news/preview_..._DATA_ID=63713

To περιοδικό πάνω στο οποίο στηρίχτηκε το συγκεκριμένο site, δυστυχώς σταματάει την κυκλοφορία του. Το Ποπ+Ροκ, δεν θα συνεχίσει την πορεία του στον μουσικό Τύπο. Παρόλα αυτά το site pop-rock.gr θα συνεχίσει να υφίσταται με νέα, reviews και εμπλουτισμένη ύλη.
Posted Image

#34 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 31 August 2007 - 04:02

Άουτς! Ξύνεις πληγές! Και τι ακριβώς είναι η μουσική παιδεία; Γιατί εγώ δεν έβγαλα 15 χρόνια ωδείο (2 χρόνια πιάνο και αυτό μια δεκαετία+ πριν...) αλλά έχω φάει πόσα χρόνια ψάχνοντας για συγκροτήματα, διαλέγοντας κ.τ.λ. Αλλά παρ'ολ'αυτά έχω φάει το κράξιμο της ζωής μου, γιατί ο άλλος τελείωσε βιολί και θεωρεί την metal (παράδειγμα) μουσική για τα σκουπίδια και εμένα που την ακούω "απαίδευτη". Και από την άλλη... έχεις τον "θείο" που ξέρει όλη την ρεμπέτικη ελληνική κουλτούρα απ' έξω κι ανακατωτά και είναι αυτοδίδακτος μπουζουκοπαίχτης (οκ, αυτή η λέξη δεν υπάρχει!). Δηλαδή αυτός δεν έχει μουσική παιδεία; Τέλος, όλοι αυτοί που κουνιούνται στα σκυλάδικα, θεωρούν τον εαυτό τους γνώστη της καλής ελληνικής μουσικής. Και αν τολμήσεις να μιλήσεις για ποιότητα, να ετοιμάζεσαι για ξύλο.
Επειδή όλο αυτό με βγάζει offtopic, απλά να πω πως εν έτη 2007 και η μουσική παιδεία έχει καταντήσει, δυστυχώς, κάτι υποκειμενικό. Ο καθένας έχει την γνώμη του και όλοι έχουν δίκιο, όλοι είναι οιδήμονες και όλοι προσπαθούν να πείσουν όλους (και μέσα από τα διάφορα μουσικά περιοδικά).


Πάρ' το αυγό και κούρεφ' το.


Πάντα ήταν υποκειμενική παιδεία. Τώρα για τον ορισμό της... Δεν υπάρχει κάτι ακριβές αλλά μπορούμε εύκολα να δούμε ποιά είναι τα άτομα που ΔΕΝ έχουν:

1. Όσοι ακούνε ότι τους πασάρουν τα ΜΜΕ.
2. Όσοι ακούνε συγκεκριμένη μουσική για "φιγούρα" (π.χ. η πλειοψηφία αν όχι το 100% των emo & οι wannabe gothάδες-ούδες)
3. Όσοι ακούνε μουσική για να συμπληρώσουν το image τους (άμεσα συνδεόμενο με το προηγούμενο).
4. Όσοι ποτέ δεν ασχολήθηκαν προσωπικά με τη μουσική, για τον εαυτό τους και μόνο, από τα συναισθήματα που τους προκαλεί και μόνο να βγάλουν τα συμπεράσματά τους ως προς το αν τους αρέσει, τελικά, ή όχι.
5. Οι κολλημένοι μεταλάδες, ειδικά του πολύ ακραίου ήχου-θορύβου (από τους χειρότερους στο να ξεστραβωθούν)
6. Αυτοί που κρίνουν κάτι πριν το ακούσουν (ισχύει για τους μεταλάδες της κακιάς ώρας του 5)

Μπορείς να βρεις χίλια δυο πράγματα.

Η θεωρία συνόλων λέει πως αν βρεις όποιον δεν έχει μουσική παιδεία, τότε καταλήγεις στα άτομα που έχουν αφαιρώντας τα πρώτα από το σύνολο των ανθρώπων, γιατί η τομή αυτών των 2 συνόλων είναι το μηδενικό σύνολο (δεν υπάρχουν άτομα που να έχουν και να μην έχουν μουσική παιδεία - λογική πρώτης τάξης).

Εντάξει πολύ το αναλύσαμε το θέμα. Όντως είναι υποκειμενικό σε κάποιο βαθμό, αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα με γνώθι σ'αυτόν πάνω στον τομέα της μουσικής και άτομα που δεν έχουν, όπως και σε κάθε τομέα της ζωής άλλωστε, σωστά;
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#35 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 31 August 2007 - 16:40

δεν το είχα προσέξει αυτό το τόπικ...

εγώ διαβάζω το ΜΗ γιατί δεν το αγοράζω [άλλος το πληρώνει τεσπα]. Απο εκεί μπορώ να ενημερωθώ για πότε γίνονται κάποιες συναυλίες και πότε βγαίνουν κάποια άλμπουμ...
τώρα για τις δισκοκριτικές δε στηρίζομαι απόλυτα στις απόψεις των συντακτών. Παίρνω μια γνώμη [για συγκροτήματα που δεν είμαι τρελός φαν], ψάχνω να ρίξω και μια "αυτιά" και αν μου κάνει, το αγοράζω...
και για τα γράμματα που λέτε...
εγώ ξέρω ότι φίλος μου βρήκε δουλειά σε αυτό το έντυπο [και αφού ασχολείται με τη μουσική ο ίδιος, θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο γι'αυτόν να βγάζει ένα χαρτζιλίκι από το χόμπυ του] και αφού έχει συναντήσει τους συντάκτες από κοντά πλέον, έχει και γνώμη για τον καθένα.
Ναι υπάρχουν οι "κάπως", υπάρχουν οι "παλιοχεβιμεταλάδες", αλλά υπάρχουν και οι "σωστοί" και οι "προοδευτικοί" και και και
λες και εμείς που ακούμε μέταλ είμαστε όλοι ίδιοι...

μην τρελαίνεστε και μην τα ρίχνετε όλα στην πυρά...

#36 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 01 September 2007 - 05:57

δεν το είχα προσέξει αυτό το τόπικ...

εγώ διαβάζω το ΜΗ γιατί δεν το αγοράζω [άλλος το πληρώνει τεσπα]. Απο εκεί μπορώ να ενημερωθώ για πότε γίνονται κάποιες συναυλίες και πότε βγαίνουν κάποια άλμπουμ...
τώρα για τις δισκοκριτικές δε στηρίζομαι απόλυτα στις απόψεις των συντακτών. Παίρνω μια γνώμη [για συγκροτήματα που δεν είμαι τρελός φαν], ψάχνω να ρίξω και μια "αυτιά" και αν μου κάνει, το αγοράζω...
και για τα γράμματα που λέτε...
εγώ ξέρω ότι φίλος μου βρήκε δουλειά σε αυτό το έντυπο [και αφού ασχολείται με τη μουσική ο ίδιος, θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο γι'αυτόν να βγάζει ένα χαρτζιλίκι από το χόμπυ του] και αφού έχει συναντήσει τους συντάκτες από κοντά πλέον, έχει και γνώμη για τον καθένα.
Ναι υπάρχουν οι "κάπως", υπάρχουν οι "παλιοχεβιμεταλάδες", αλλά υπάρχουν και οι "σωστοί" και οι "προοδευτικοί" και και και
λες και εμείς που ακούμε μέταλ είμαστε όλοι ίδιοι...

μην τρελαίνεστε και μην τα ρίχνετε όλα στην πυρά...


Δεν είπε κανείς πως όλοι οι μεταλάδες είναι ίδιοι οπότε δεν καταλαβαίνω σε ποιόν αναφέρεσαι, και αν δεν υπάρχει κανείς τότε γιατί το αναφέρεις; :wis:
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#37 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 03 September 2007 - 22:16

Δεν υπάρχει κάτι ακριβές αλλά μπορούμε εύκολα να δούμε ποιά είναι τα άτομα που ΔΕΝ έχουν:

1. Όσοι ακούνε ότι τους πασάρουν τα ΜΜΕ.
2. Όσοι ακούνε συγκεκριμένη μουσική για "φιγούρα" (π.χ. η πλειοψηφία αν όχι το 100% των emo & οι wannabe gothάδες-ούδες)
3. Όσοι ακούνε μουσική για να συμπληρώσουν το image τους (άμεσα συνδεόμενο με το προηγούμενο).
4. Όσοι ποτέ δεν ασχολήθηκαν προσωπικά με τη μουσική, για τον εαυτό τους και μόνο, από τα συναισθήματα που τους προκαλεί και μόνο να βγάλουν τα συμπεράσματά τους ως προς το αν τους αρέσει, τελικά, ή όχι.
5. Οι κολλημένοι μεταλάδες, ειδικά του πολύ ακραίου ήχου-θορύβου (από τους χειρότερους στο να ξεστραβωθούν)
6. Αυτοί που κρίνουν κάτι πριν το ακούσουν (ισχύει για τους μεταλάδες της κακιάς ώρας του 5)

Μπορείς να βρεις χίλια δυο πράγματα.


Και είναι ευκόλως εννοούμενο πως έχεις επικεντρωθεί στην metal.
Λίγο πιο γενικά...
Δεν ξέρω αν θα σε βρει σύμφωνο, αλλά για μένα μουσική παιδεία είναι κάτι πολύ πιο απλό (και δεν λέω ότι διαφωνώ με τα παραπάνω). Είναι η οποιαδήποτε αντικειμενική συλλογή γνώσεων σχετικά με ένα είδος μουσικής (είτε είναι το "αγαπημένο" μου, είτε όχι).

#38 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 10 September 2007 - 09:57

Δεν είπε κανείς πως όλοι οι μεταλάδες είναι ίδιοι οπότε δεν καταλαβαίνω σε ποιόν αναφέρεσαι, και αν δεν υπάρχει κανείς τότε γιατί το αναφέρεις; :wis:


αφού λοιπόν οι μεταλλάδες δεν είναι όλοι ίδιοι , τότε δε θα είναι και οι συντάκτες ενός μεταλλικού περιοδικού [Metal Hammer στην περίπτωσή μας]. Οπότε δε μπορείτε /μπορούμε να τους βάζουμε μέσα στο ίδιο καζάνι επειδή γράφουν στο ίδιο περιοδικό. Οι γνώμες τους διαφέρουν και μάλιστα σε κάποια θέματα αρκετά. Έτσι μπορεί εγώ να βρω ενδιαφέρον ένα θέμα,μια δισκοκριτική ή ακόμα και τον τρόπο γραψίματος ενός συντάκτη ενώ κάποιον άλλον θα τον αφήσει αδιάφορο εώς θα του φανεί επίτηδες "ψαγμένο" το στυλάκι... Αν δεν το διαβάσεις ολόκληρο όμως δε μπορείς να πεις "είναι για τα σκουπίδια", "μας δουλεύουν οι συντάκτες" κτλ κτλ :wink:

#39 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 10 September 2007 - 10:32

Σάπιο metal από Nuclear Blast - Century Media:

Iced Earth (τώρα στην SPV)
Hammerfall
Nightwish
Amorphis
Children of Bodom
Dissection
Edguy
Nile
Dark Tranquillity
Finntroll
The Haunted
Nevermore

Μερικά ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό, στην πραγματικότητα είναι πολλά περισσότερα.

Δε με χάλασαν καθόλου ;)

Πιθανότατα οι 2 καλύτερες δισκογραφικές εταιρίες αυτή τη στιγμή στο χώρο.


Kala τωρα να λες σαπιο μεταλ τετοια συγκροτηματα ειναι λιγο ντροπη.Αν και πολλα απο αυτα δε μαρεσουν και ιδιαιτερα οι Nevermore poy gia mena einai αισχος.Ιced earth ,the haunted,Children of bodomDiseection,Dark tranquility σκουπιδια?????????????????????????????????????:terror2::oo:Ελεος!
Το περιοδικο ουτε εμενα μου αρεσει για την ακρειβια το θεωρω αισχος -γιατι ειναι κολλημενοι με καποια συγκρουηματα και κτλ και οι κριτικες ειναι αφηρημενες-αλλα ενταξει ρε μη τα ισοπεδωνεις ολα ειτε το θες ειτε οχι αυτα τ α συγκροτηματα εχουν γραψει ιστορια.Και ειναι και αλλα που ηταν σαυτες τις εταιριες οπως και oi helloween kai oi Destruction.
υ.γ.για τα αλλα που λετε με βρισκεται ψιλο συμφωνω απλα βαριεμαι να γραψω παραπανω.

#40 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 30 August 2008 - 13:36

Εγω, διαβαζα ποπ+ροκ στις αρχες εως τα μεσα των 90's.
Spoiler:

New musical express + melody maker στα τελοι των 90's.
Spoiler:

Uncut , το ελληνικο "fractal" παντα με το τρομερο 7" που το συνοδευε και διαφορα fanzine's στις αρχες των 00's.
Spoiler:

Στα μεσα των 00's ημουν συνδρομητης (!) του αγγλικου "The wire" .
Spoiler:

Τωρα περιοριζομαι στο mixtape.gr culture, music, arts, cinema, comics , στο ελληνικο jazz & Τζαζ και στο να ακουω μερικες φορες 'εν λευκο' και 105,5 στο 'κοκκινο' που εχουν σωστους μουσικους παραγωγους.
Spoiler:


#41 Dark_Venus

Dark_Venus

    Error 404

  • Members
  • 161 posts

Posted 03 September 2008 - 15:21

βασικά ξεκίνησα να διαβάζω πολλά μουσικά περιοδικά αλλα κανένα σχεδόν δε μου αρεσε....:( δε ξερω γιατι...αρχισα λοιπον απο το Music life,υστερα το Pop&rock και εφτασα σ ενα που παει περισσότερο με το στιλ μουσικης που ακουω το metal hammer....κανενα τους δε με καλυψε.....μηπως μπορείτε να μου δωσετε τα φωτα σας;να μου προτείνετε κατι καλό...plz!!!:blingeye2:σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων :)

#42 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 05 September 2008 - 12:29

Έχω διαβάσει συνολικά 5 τεύχη του μεταλλικού σφυριού όσα χρόνια ασχολούμαι με τη μουσική.

Μια στο τόσο έπαιρνα όταν είχε κανα καλό αφιέρωμα.

Πλέον έχω σταματήσει να το αγοράζω (έστω και σπάνια) γιατί προτιμώ να βρίσκω μόνος μου νέα πράματα σύμφωνα με δικά μου κριτήρια.
+ Για όλα αυτά που είπανε τα παιδιά μέχρι τώρα.


Btw, είδα οτι το νέο τεύχος έχει αφιέρωμα σε μέταλ τραγουδιάρηδες και ψήνομαι να το πάρω επειδή ασχολούμαι με φωνητικά.
Λέει τίποτα η μία απ'τα ίδια;

HnH5aB0.jpg


#43 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 05 September 2008 - 12:49

οι συντακτες του Metal Hammer ειναι αθλιοι μιας και καθε χρονια το κανουν ολο και χειροτερο...
ο μονος λογος που επαιρνα ηταν ο Κηπος του προφητη (το κομικ που ειχε)

δινουν πολυ λιγο σημασια στις ελληνικες μπαντες για 6 σελιδες μιλανε για το ποια cd τους αρεσαν η οχι δεν γραφουν τιποτα για live που γινονται εκτως αθηνας μονο αν ειναι σε καποιο φεστιβαλ και δεν ενημερωνουν για συναυλιες περα απο αυτες στις οποιες ειναι χορηγοι
επισης δεν δινουν πια ουτε αξιολογες αφησες ουτε κανα cd demo οπως κανανε παλια

το αγγλικο MH και Metal Invaders ειναι πολυ καλα αλλα πανακριβα....

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#44 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 05 September 2008 - 13:08

Btw, είδα οτι το νέο τεύχος έχει αφιέρωμα σε μέταλ τραγουδιάρηδες και ψήνομαι να το πάρω επειδή ασχολούμαι με φωνητικά.
Λέει τίποτα η μία απ'τα ίδια;

Τι να λέει μωρέ κλασικό metal hammer.Οτι κόλλημα και κόμπλεξ έχουνε το βγάζουν στα αφιερώματα.
Τους τραγουδιστές από τα συγκροτήματα που τους αρέσουν έχουνε βάλει (εκτός και αν θεωρείται καλή φωνή ο Araya δλδ).

#45 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 05 September 2008 - 14:03

Eγω παλι αγοραζω κατα καιρους το total guitar . Εξειδικευμενο περιοδικο βεβαια , ασχολειται αποκλειστικα και μονο με αυτο που λεει ο τιτλος του (δεν υπαρχει π.χ. εξωφυλλο με frontman-singer συγκροτηματος) και καλυπτει ενα ευρυ φασμα ειδων ....
Εχει και τελειες ταμπλατουρες σε καθε τευχος μαζι με συνοδευτικο cd. Τα ''αρνητικα'' ειναι η τιμη και η γλωσσα (για οσους δεν ξερουν αγγλικα).
Posted Image